Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:06 03.07.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Промени ли се многонови [re: Lalait]  
Автор пeтльo (weirdo)
Публикувано22.08.07 00:02



има некви из библиотеката, ма коя точно дюн e, ne znam

deba kirilicata deba



Тема Re: Промени ли се многонови [re: пeтльo]  
Автор Lalait ()
Публикувано22.08.07 03:05



намери дюн и я разгърни, почети малко.

ей така, за да ми направиш кеф :Р моля (:



Тема Re: Замислих сенови [re: RemusLupin]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано22.08.07 03:07



Ремус, приятелю, да ме пази Силата да съм литератор или каквото и да е занимаващо се с псевдонаука същество. Аз чета книгите и не ги анализирам, и не ща да ги анализирам дано проказа изяде всички литератори и всякая паплач самовлюбена. Преводачите да са живи и здрави че чета благодарение предимно на тях. Това което пишеш е интересно... да медитирам над това трябва и ще отговоря... обещавам, не се сърди за бавната реекция.. (и все пак след като хапнах нещо вкусно полуфабрикатите са гадост)..



Тема Re: Замислих сенови [re: RemusLupin]  
Автор Derok (непознат )
Публикувано22.08.07 03:16



Може да учи на определени ценности НО като фентъзи Хари Потър е кръгла нула.Не ми трябва детска книжка за да ме учи на "морал".Аз искам просто едно добро фентъзи.А ХП не е добро фентъзи





Тема Re: Замислих сенови [re: hannibal]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано22.08.07 12:09



Интересно защо четеш тогава? И защо смяташ, че литераторите са сомовлюбени? Аз не държа на всяка цена да убедя всекиго в правотата си, и определено не смятам, че начинът да го направя, е с агресивни нападки и клетви от рода на "проказа да изяде всички разбиращи от химия"

, примерно. Поласкана съм, че все пак желаеш доброто поне на преводачите, та може и да ми се размине проказата. И знаеш ли, сериозна литература не означава непременно книга, в която няма дума, по-кратка от десет букви, и в която авторът се е мъчил да блесне с познания. Просто си личи кога един автор прави това само за да се изтъкне. Понякога най-сериозни и важни неща могат да се кажат с пет прости думи. А когато човек притежава богата култура и познания, това си личи, без да го ноатяква постоянно на другите.

Oh, tell me how many roads must a man walk down, before you call him a man...

Тема Re: Замислих сенови [re: RemusLupin]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано22.08.07 14:51



И аз наскоро се замислих и открих, че около мен има доста хора със "слидеринско мислене". Включително хора, на които съм вярвала и за които съм смятала, че ги познавам, са се оказвали по-кофти и от най-кофти слидеринците в ХП.

Не знам дали вече има такова нещо като истинско приятелство. Лошото е, че тези неща, които Джо проповядва, може би някой в Англия ще ги разбере, но в нашата мила родна страна... съмнявам се, слидеринците са навсякъде.

Oh, tell me how many roads must a man walk down, before you call him a man...

Тема Re: Замислих сенови [re: denny]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано22.08.07 15:02



И така да започна по ред с отговорите.
Дени, твърдо съм убеден, че човек който има наглостта да "прави анализ" на произведенията от типа "като какво точно е искал да каже автора" и след това да го вее като байрак е самовлюбен най-меко казано. Смятам, че човечеството е пострадало достатъчно от "анализи" и "тълкувания", особено на "свещени книги" като библията и корана. Не смятам, че сероизната литература се състои от монографии от вида "Вижте колко много знам". Що се отнася до това какво е сериозна и несериозна литература - някъде тук обясняваха как "Малкия принц" е боклучава книга. Без коментар, ах просто без коментар при такава брилянтна и високопросветена констатация. А чета защото не мога да си представя живота си без това. Отговора ми задоволява ли те?

P. S. В деня в който започна да се опитвам да убеждавам когото и да е, че съм прав на всяка цена сериозно ще се замисля за психическото си здраве. Така че си в грешка хич не се напъвам да убждавам който и да е.

Редактирано от hannibal на 22.08.07 15:30.



Тема Re: Замислих сенови [re: RemusLupin]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано22.08.07 15:23



Мисля, Ремус, че разбирам какво искаш да кажеш. Действително темата за състраданието, изкуплението и саможертвата са водеща нишка в цялата поредица. Въпреки това Потър определено презира семейство Дърсли - те така са и описани от Роулинг всъщност. Нима нормален човек би подарил клечка за зъби на някого за коледа? Определено не. Образа на Дърсли е гротескно изкривен и от там "съвсем оправданото" презрение към определено малоумно-гротескното мъгълско семейство. В чиито дом до пълнолетието си Потър се ползва с изключителна магическа защита.
Що се отнася до това защо за мен поредицата е макдоналдс... за съжаление трябва да си призная, че я разглеждам с очите на човек, който отдавна вече не е на 13 години примерно.... за съжаление. Казвам го с голяма доза тъга, повярвай ми.



Тема Re: Замислих сенови [re: hannibal]  
Автор RemusLupin (върколак)
Публикувано22.08.07 17:58



Е, нека не забравяме, че защитата на Хари в дома на Дърсли се дължи на магията, направена от Дъмбълдор, а не на тяхната обич към хлапето. Единствените им заслуги са тези, че са го приели в дома си (макар Дъмбълдор да намеква, че това е станало "против волята им, без желание, с огорчение и гняв") и са го гледали и хранили. Разбира се, тези заслуги не бива да се пренебрегват. Не вярвам обаче някой да се съгласи с тезата, че "трябва да ме уважаваш и да ми се подчиняваш, момче, щом те храня и обличам, дори да се отнасям с теб като с куче и да не ми пука, що за детство имаш, защото това си е мое право". Подобно отношение към децата подхожда повече на Средновековието. Тъй че аз продължавам да твърдя, че Хари е в пълното си морално право да презира сем.Дърсли. Колкото до заслугите им пред него, мисля, че той им се е издължил с лихвите, най-малкото с това, че спаси скъпоценния им Дъдли от дименторите и че ги посъветва в техен интерес, как да избягат от смъртожадните. Да не говорим за това, че се прояви като достатъчно добър човек да се въздържи от каквото и да е съзнателно отмъщение за причинените му лишения, страдания и обиди, когато вече разполагаше с могъщи средства да го стори при първо желание. Волдемор например какво направи със своите роднини? В глава 3 на "Реликвите" Роулинг подхвърля забавния въпрос, как би реагирал Хари, ако Волдемор вземеше Дърсли за заложници. Много весело ми стана на това място. Доколкото го познаваме обаче, няма съмнение, че би се опитал да им помогне според възможностите си. Всъщност точно това прави той с Драко няколко месеца по-късно. Свестният човек се познава и по това, че е готов да постъпва хуманно и без да очаква отплата или благодарност. Аз лично не се наемам да прогнозирам изхода от обратната ситуация - ако от Дърсли се искаше да спасяват Хари, съзнателно поемайки риск за себе си.

Пак не чух от теб обосновка, защо поредицата е макдоналдс, хамбургер и т.н. Аз се опитах да се аргументирам, защо според мен е тъкмо обратното, и ще се радвам и ти да го направиш. Тази тема се получи много интересна и дискусията ми доставя голямо удоволствие.

Епитети като "хамбургер" ми навяват асоциации с някакъв сурогат, приготвен набързо и небрежно, едва докаран до що-годе приемлив за консумация вид, спекулативно наложен и на всичкото отгоре вреден за здравето. Коя от горните характеристики забелязваш в поредицата, или имаш предвид нещо друго? Не разбрах и това, какво общо има възрастта. Нима наистина мислиш, че една книга мени своята "категория" с възрастта на човека? Ами аз съм на повече от 3х13 и не се стеснявам да кажа, че харесвам много "Хари Потър". Ще ми се обаче дискусията да не се свежда до противопоставяне на харесвани и нехаресвани произведения, защото "на вкус и цвет товарищ нет" и е ясно, че всяко произведение, което има голям брой почитатели, очевидно притежава някакви достойнства. Без да желая да оскърбя никого (най-малко теб) мога да кажа като пример, че аз лично НЕ ХАРЕСВАМ особено "Малкия принц" и мога да обясня защо, макар това да не ми се вижда важно в случая. Това обаче не значи, че смятам "Малкия принц" за полуфабрикат. Напротив, мисля, че това е гениална книжка и уважавам дълбоко автора и, макар че книгата не е в резонанс с моето възприемане на литературата, поради което ЛИЧНО на мен не ми въздейства достатъчно силно. Надявам се, че съм ясен относно разликата. Хората са различни, слава на Силата, и е немислимо да се намери единен за всички произведения (и индивидуален по отношение на читателя!) критерий за литературна класа.



Тема Re: Замислих сенови [re: hannibal]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано22.08.07 18:48



Изобщо не съм имала предвид, че като "анализирам" едно произведение, си служа с похвати от типа "какво е искал да каже авторът" ? . Просто се опитвам да задълбая в нещата, които лично на мен са ми направили впечатление. Както каза и Ремус, моята преценка за дадена книга се основава на това, дали е успяла "да докосне сърцето ми" - кавичките са заради цитата, а не по друга причина, която би ти хрумнала. Основава се също и на това, какво съм научила от нея, какво съм запомнила, има ли нещо, което би могло да ми послужи.
Тази моя зебележка, която цитираш, я казах по повод на фентъзито и фантастиката, и ти много добре го знаеш. И аз няма да се разпростирам сега да обяснявам коя литература е сериозна и коя - не. А както ти се възмути от изказването за "Малкия принц", така се възмутих аз преди време от подобно изказване по адрес на "Мечо Пух"... но това е друга тема.
Колкото до предпоследната ти рплика - е, тук вече съм напълно съгласна. Ако някой иска да ме съсипе психически, просто трябва да ми забрани да чета. Та някрая дотам я докарах, че превърнах четенето в професия.
Наистина не мисля, че би трябвало да ни скарват неща като различните ни възгледи по литературните въпроси. Нито аз ще успея да променя мнението ти за нещо, нито ти - моето. Та хайде да се радваме на остатъка от ваканцията, че малко остана.



Oh, tell me how many roads must a man walk down, before you call him a man...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.