Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:04 22.09.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос.  
Автор Maймyнa ([менте])
Публикувано14.01.07 13:58



Всъщност два:
Кой диоптер носи Хари Потър и от къде да си купя такива очила?
Въпросите са ми сериозни и моля за сериозни отговори. Благодаря.



Търся запазена сигнатура до 100 символа. Може да има и Markup.

Тема Re: Въпрос.нови [re: Maймyнa]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано15.01.07 10:04



Да, интересно, че Роулинг досега не се е сетила за това. Точно този факт ме кара да мисля обаче, че тя неслучайно представя Хари по такъв начин - късоглед, имам предвид. Ако се замислите, ще видите, че това е въпрос на "наследственост" - описанията на Хари и на младия Джеймс Потър са напълно еднакви - рошава коса, очила, т.н., - така че явно една от причините Хари да бъде представен по този начин е да се подчертае приликата между двамата. Може би това ще бъде от решаващо значение в последната книга. И точно това сигурно е и причината досега късогледството на Хари да не е излекувано с магия - може би, ако това стане, ще се прекъсне някаква важна връзка между Хари и мъртвия му баща и ще стане по някакъв начин причина за поражението на Хари... И може би тази прилика, както и това, че Хари има очите на майка си, играе някаква роля, подобна на защитата, която му дава майка му при смъртта си.
И понеже май се отплеснах на твърде сериозни разсъждения - на въпроса за диоптъра - ами вероятно е много голям - навсякъде се подчертава, че без очилата той вижда като в мъгла. Та не знам дали точно очила като неговите е най-правилното нещо, което може да си пожелае човек...

Отговорих ти по погрешка в темата "Ново училище", но понеже не знам дали ще погледнеш там, копирам отговора си и тук, където всъщност му е мястото.

Oh, tell me how many roads must a man walk down, before you call him a man...


Тема Re: Въпрос.нови [re: denny]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано15.01.07 11:00



Понеже съм късоглед, мога да дам компетентно мнение...

1. От около -1.5 D нататък далечните предмети не се виждат ясно. Доколко са "в мъгла" зависи от диоптъра, естествено, но над 1.5 D човек вече има нужда да носи очила, за да вижда, каквото му е нужно. В книгата обаче пише, че без очила Хари не различава добре дори едри подробности - близки човешки лица и пр. Това наистина говори за голям диоптър, може би над -4 D.

2. Моля те, не си пожелавай да носиш очила (от нужда)! Гадно е.



Тема Re: Въпрос.нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано15.01.07 11:11



Всъщност да, прав си. Аз също нося очила, макар че проблемът ми е доста по-сериозен от "обикновеното" късогледство, и знам много добре кога човек има нужда от очила. А това, което е споменато в книгата, наистина съм го позабравила. Иначе си прав, дори си мисля, че е доста над -4 - аз съм с -4,5, но все пак различавам лица и без очилата. Явно говорим за доста висок диоптър.

Oh, tell me how many roads must a man walk down, before you call him a man...


Тема Re: Въпрос.нови [re: Maймyнa]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.01.07 21:08



При всички положения с тоя диоптър няма да го вземат в казармата.
Маймун - очилата /или по-точно рамките/ - по поръчка. Офталмолози в София - колкото щеш...



Facta, non verba!


Тема Re: Въпрос.нови [re: Maймyнa]  
Автор hendyМодератор (holistic)
Публикувано15.01.07 22:56



сигурна съм, че ще намериш, те станаха много модерни по едно време



Тема Re: Въпрос.нови [re: hendy]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.01.07 23:59



Що пък никой не ще да си поръча очилата на Боби Турбото?
Видех го тоя без очила веднъж - не можах да го позная...




Facta, non verba!


Тема Re: Въпрос.нови [re: Last_Roman]  
Автор пeтльo (!Champions!)
Публикувано16.01.07 08:37



аз и едно интервю с венета курвайкова му гледах и беше в сравнително нормален вид.. бе познава се

римляните носили ли са очила?
и защо в няколко различни теми говорим за цайси



Тема Re: Въпрос.нови [re: пeтльo]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.01.07 09:38



За Нерон има сведения, че е ползвал смарагд като лупа, щото много не виждал.
Но очилата са си средновековно изобретение.
Цайси идва от швабите /май стъкло беше/. Ама питай в лингвистика.
Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 16.01.07 09:40.



Тема Re: Въпрос.нови [re: Last_Roman]  
Автор denny (Choco monster)
Публикувано16.01.07 10:00



"Цайси" идва от немското фамилно име Цайс - и по-точно, от името на Карл Цайс /1816-1888/, майстор на оптически инструменти.

Oh, tell me how many roads must a man walk down, before you call him a man...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.