Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:13 29.06.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема "Хари Потър" - класика или сапунка?нови  
Автор Aни Илиeвa ()
Публикувано15.11.05 12:39



Изчетох с интерес и с удоволствие и шестте части на „Хари Потър”. Не станах луда фенка на малкия магьосник, но предполагам това е заради възрастта ми – прекалено съм голяма вече, за да стана фенка на каквото и да е.
Мога да споделя и хубави, и не много ласкави неща за сюжетите, героите и проблемите в тези книги, но едва ли ще изненадам някого. Иска ми се обаче да споделя малко мисли за финала на шестата книга, защото според мен той е от изключително значение за съдбата и на Потър, и на Роулинг.
Смятам, че е толкова важно, защото на финала на книга 6 започна развръзката на цялата предълга история. Ако развръзката е добра, това ще остави отпечатък върху цялата поредица и ще я нареди в списъка на класическата литература за деца. Ако развръзката е плоска, нелогична, плиткоумна или просто съшита с бели конци – това ще прати и Потър, и Роулинг в бездната от модни хитове-еднодневки, за които никой няма да си спомня след броени години.
Ще поразсъждавам малко върху елементите, които според мен веднъж и завинаги ще закопаят безкрайно симпатичния иначе малък магьосник и ще ме накарат да повръщам и да се срамувам, че съм прочела цели седем книги:
1. Да вземе да се окаже, че великият магьосник Албус Дъмбълдор е неспасяем идиот. Могъщият враг на злото, мъдрият директор и наставник, единственият, от когото се страхува Волдемор – да вземе да излезе изкуфяло старче. Ей богу, нищо друго няма да съсипе мадам Роулинг така гарантирано, както ако си съсипе тя сама най-обаятелния герой. Защото Хари е мило момче, но вярвам, ще се съгласите, Дъмбълдор е истински обаятелният герой в тая книжка.
Как би станало това ли? Ами има много и лесни начини, един от които например е да се окаже, че Снейп е злодей. Години и години професор Снейп се е размотавал под носа на Дъмбълдор, ядат заедно, спят под един покрив, членуват в един и същи клуб, добре де, орден... и... и... ми Дъмбълдор е толкова заслепен и така изкукуригал, че нищичко не е заподозрял. Нещо повече – като неспираем кретен постоянно твърди наляво-надясно, че на Снейп трябва да му се има доверие и кара всички да му се доверяват.
Друг лесен начин за съсипване на Дъмбълдор е да се окаже, че смъртта му е била за нищо. Ей така – старческа грешка. Мислел си е, че е открил хоркрукс, отишъл да го търси (с Хари за помощник!), нагълтал се с отрова и хоп! – по една случайна случайност, точно тогава милият Снейп го убива. Проста да паладейш.
Вземането на хоркрукса от пещерата е цяла серия от постъпки, които ако не са много добре пресметнати и със скрито значение, изкарват Дъмбълдор ослепително малоумен: а) Тръгва към пещерата с Хари за придружител. („Една разходчица, Хари, миличък? Е,е, какво, шубето ли те хвана? Ми хайде на лов за хоркрукси!”...)
Аз на негово място бих взела задължително Снейп (професор по защита срещу ЧИ, гений по отвари). Между другото, ако се окаже, че точно затова е молил Дъмбълдор в онзи подслушан разговор, а пък Снейп е отказал да го придружи, ще повръщам до утре сутринта. Но дори Снейп да е отказал (ах, бедната ми закусчица), закакво се мотаят всичките аврори наоколо, само да си сменят цвета на косата ли;
б) Прибира медальона, без да разбере, че това не е хоркрукс; (Ъм? Вие намерихте ли някъде в текста поне намек, че Дъмбълдор е разбрал какво точно е взел? Аз не.)
в) Обездвижва Хари в момента, в който го нападат (значи Джини и Хърмаяни, дори Невил, представете си, могат да се бият със смъртожадните долу в патакламата и да са полезни на Ордена, а пък Хари още е недорасъл и глупавичък, за да се включи);
г) Знаел е, че Драко се опитва да го убие, две деца едва не умират заради тия самодейни опити Дракови, но въпреки това си чака да види кво ше стане и дори нравоучава Дракото насред сражение;
д) Умолява Снейп да го пощади.
Та ако всичките тия неща се окажат такива, каквито изглеждат на пръв поглед, Дъмбълдор излиза не по-умен от второстепенен персонаж в латиноамерикански сериал...

2. Да вземе да се окаже, че Дъмбълдор е жив. Хм... Добре де, ако цялата работа се окаже много стройно подредена и логически защитена, то би могло и да не заприлича на захаросан финал на сапунка. Но да изскокне Дъмбълдор в сублимния момент отнейде, ей тъй неприлично пъргаво за възрастта и ранга си да изскокне и да се провикне: „Брау, Хари! Брау, мойту мумче, мноу хубуу го уби тоя Волдеморт” – ей такова нещо аз лично няма да преживея и ще си изгоря цялата поредица. Нощем при това ще я изгоря и на скришно, за да не заподозре никой, че съм я чела...

3. Адресата и адресанта на бележката в медальона. И съдържанието й като цяло. Ако се окаже, че Р.А.Б. е братът на Сириус, ще е толкота плоско и съшито с бели конци, все едно да излезе, че Р.А.Б. е леля Петуния. Регулус е бил приличен магьосник, но досега с нищо не е намекнато, че е велик, по-велик от да речем Макгонъгъл. И ако внезапно излезе велик магьосник и ключова фигура, то тогава аз предлагам Волдеморт да бъде убит от Дъдли, който внезапно се оказва с магьоснически сили, Невил да се окаже момчето от пророчеството и именно Невил да убие Хари Потър, който пък от своя страна да се окаже последния хоркрукс, нали и бездруго е свързан с душата на Волдемор и айдеее, отивам на повторна среща със закуската си...
Държа много да видя обяснени и защитени следните неща около тая бележка:
а) ЗАЩО Е НАПИСАНА. Извинявайте много, но ако тази бележка е еквивалент на показване на среден пръст на Волдемор, то аз по-голяма тъпотия не мога да си представя. („Муахаха, разгадах ти тайната, муахаха, зех ти хоркрукса, муахаха ти си педал”). Кошмар.
Този, който е взел хоркрукса е бил велик магьосник, той не казва ДАЛИ е унищожил хоркрукса, само че го притежава, той е враг на Волдемор, щом желае смъртта му, и е мъртъв преди бележката да стигне до Волдемор. Адски заплетена ситуация. И първото, което много държа да знам, е защо оставяш такава бележка на някого, ако няма да го изнудваш (а няма да го изнудваш и въобще нищо да искаш, щото си умрял).
б) От кого е написана (вж. и по-горе). И до кого е предназначена. Роулинг ще трябва доста да се потруди, за да изкара убедителен който и да е вариант. Варианти с времеврътки, в които Дъмбълдор ходи напред-назад във времето и първо взема истинския хоркрукс и оставя бележка, в която сам си предсказва, че ще умре, а после се връща с Хари, за да прибере бележката, а после нарежда нещата така, че тая бележка да стигне именно до Хари... не знам дали такива абракадабри ще ми допаднат. (Апропо, след като веднъж употребихме тая джиджавка, за да спасим живота на Бъкбийк, то защо не я употребихме за да спасим живота на Дъмбълдор (?!?!). Или може би все пак сме я употребили? Може би тук имат нещо общо и онези мъдри речи, които Дъмбълдор държа на Драко – че никой не може да те убие, ако вече си убит ;)).

А ето накрая и няколко ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ детайла, които според мен ще направят завършека на книгата приятен и тя ще се чете отново и отново от поколения деца на възраст от 8 до 88 години:
1. Без значение жив или мъртъв, Дъмбълдор е и си остава мъдър и прозорлив магьосник.
2. Снейп е пич.
3. Никакви хора и събития не се вадят от ръкава и не се измагьосват от нищото от страна на мадам Роулинг във финала на поредицата.
4. Волдемор го убиват окончателно и безусловно. Защото ако Роулинг си прави тънките сметки да остави някъде някое малко хоркруксче, което да й осигури още седем бестселъра... Е, аз бях дотук, седем са ми предостатъчни. Отивам да погледам „Дързост и красота”...

Редактирано от Aни Илиeвa на 15.11.05 13:35.



Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: Aни Илиeвa]  
Автор Xъpмaяни Гpeйнджъp (ученолюбива)
Публикувано15.11.05 13:04



Хм...много прозорливи разсъждения!!! Ама Роулинг си знае работата!

Не позволявай на страха да проваля живота ти!!!


Тема Аз бих заложил на класикатанови [re: Aни Илиeвa]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано15.11.05 13:25



Благодарности за чудесната тема!

Аз не мисля, че поредицата ще завърши по сапунски. Основанието за мнението ми е това, че подобно нещо досега май не се наблюдава. Всяка от книгите е край на нещо, на определена ситуация, на някакво разклонение на сюжетната линия... Имало е доста "извадени от ръкава" събития, но не мисля, че са били отвъд прага на разумното. Та ако екстраполираме към седмата книга, не вярвам там да има подобно нещо!

Второ основание е, че приключенският стил на романа не е самоцел и център. Виждам го по-скоро като начин да се представят определен тип конфликти и дилеми. Мисля, че авторката е много далеч от идеята да напише най-вълнуващото приключенско четиво; мисля, че тя по-скоро се стреми да напише най-поучителното четиво, в което поуките са облечени в приключения.

Образите на Снейп и Дъмбълдор са много старателно изпипани и ми се вижда крайно неправдоподобно да бъдат омазани точно накрая. Очевидно има много въпиющи загадки, но съм сигурен, че Роулинг е планирала нещо оригинално и далеч от елементарните предположения, които можем да направим. Поне дотук е показала доста убедително умението си за това. Тоест аз силно подозирам, че повечето от нещата, които изброяваш, няма да се окажат точно такива, каквито изглеждат от пръв поглед.

Мотивът за написването на бележката наистина е много интересен въпрос, който май още не е бил обсъждан тук. Права си, че човек, достатъчно мотивиран, за да замисли открадването на хоркръкса и достатъчно могъщ да го направи вероятно е имал основания, по-дълбоки от чисто емоционалните. Може би е искал да подтикне Волдемор към някакво действие. Може би е желаел да покаже на Дъмбълдор, че и друг се занимава с неговото "хоби" (макар и да нямам идея, защо по такъв странен и заобиколен начин). Възможно е даже Дъмбълдор да е бил наясно, че не отива за читав хоркръкс с Хари.

Единствено не мога да ти повярвам по тази точка, че Снейп е пич. Според мен, каквито и да са уменията на Снейп, никой смъртен не може да е чак такъв артист, че да изиграе така биографията си, характера си, отношенията си с хората и прочее... според мен, той си е истински и играе себе си, което значи, че не е пич. Допускам, че е възможно поради някакви неизвестни засега причини да е бил съюзник на Дъмбълдор - и дори може би още е такъв - но не допускам това да почива на някакви морални основания. Все пак причината сигурно е страшно основателна, щом самият Дъмбълдор я приема.

Вероятно Волдемор накрая ще го очистят физически, но ми се ще да вярвам (и съм почти убеден), че при това Роулинг дебело ще подчертае, че волдеморщината е неунищожима в магьосническия свят точно толкова, колкото и в мъгълския. Тя го прави доста честичко.



Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: Aни Илиeвa]  
АвторVeтинapи (Нерегистриран)
Публикувано15.11.05 15:00



Като човек, който цени човешкия труд оценявам, че си седнала и хм... изложила мнението си (няма да споменавам излишните хапливи забележки)*. Твърде жалко, че количественото и качественото съдържание се различават толкова често (това не беше честно от моя страна!).

1. Аблус Думбулдор е мъртъв безвъзратно. Аргументи: ДКР, интервюто за Mugglenet и HP Lexicon. Че АД ще предаде послание на Хари е ясно, но това е съвсем др въпрос.

2. Мислила ли си за варианта: Снейп е изменник и АД го взема в пещерата.

ОК. АД вярва на Снапе, но помисли, дори да го беше взел със себе си, нямаше ли това да е "вършене на черната работа", докато HP е на сигурно място в Хогвардс? HP тр да се изправи с/у Волдеморт и не виждам как ще стане това, освен, ако (нека си послужа с твоя стил) не се "очука" малко.

3. "Снапе е пич". Ето това очакват всички, нали. Само че аз лично нямам довери на ДжКР. Всеки път, когато тя ти покаже нещо очевидно, то не е така. Снапе очевидно е добър. Хм, защо ли не ми се вярва.

Както и да е. Според мен Снейп не е проблем, на който може да се отговори с пич/гадина. Иначе би било наистина сапункаво.

4. ХП прикован за стената. ХП има най-добрата застаховка живот - Волдеморт. И АД е наясно с това. Така че каквито и да са били причинте за действията му, това Хари да е жив и здрав не фигурира (Дъглъс Адамс ).

Това което мога да ти препоръчам, Ани Илиева, е недей да се доверяваш на себе си. Имам впечатлението, че си падаш по Снейп, което малко или мн (по-скоро мн) изкривява гледната ти точка.


* Прекалено пораснала, за да бъдеш нечии фен, пък на мен ми звучиш като
тийнейджър-ка. На тях поне им е разрешено да говорят без смисъл и с мн ... чувство



Тема Re: Аз бих заложил на класикатанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Aни Илиeвa ()
Публикувано15.11.05 18:27



Надявам се да си прав за всичко, освен за Снейп ;))
Помисли си само колко хубава поука би излязла от този персонаж - това, че мразим някого и той ни мрази, не значи непременно, че той е злодей, а пък ние сме добрички. И колко умно и зряло е да се научим да не се ръководим от личната си омраза в преценките си за важните неща ;)))
Не ме напуска надеждата, че Роулинг ще съумее да разреши казуса "Снейп" с повече мъдрост.
Поздрави!



Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: Veтинapи]  
Автор Aни Илиeвa ()
Публикувано15.11.05 18:42



Здравей,
Написал си мнението си прекалено лично към мен, затова няма да е учтиво да не ти отговоря. Дори ще си направя труда да изписвам целите думички, което като човек, ценящ човешкия труд, вярвам ще оцениш:
1. Ми хубаво. Е, и?
2. Мислила съм. Дъмбълдор по-умрял и по-прецакан за хоркрукса от това има ли начин да стане?
"Вършенето на черната работа" го смятам достойно занимание за големи и умни мъже, да.
3. Това казвам и аз - че Снейп не е проблем, по който трябва да се разсъждава еднозначно и просто.
4. Нищо не разбрах. (Замислял ли си се някога, че изписването на думите помага на другите да те разберат какво искаш да кажеш?)

Разбира се, че си падам по Снейп - не мога да не си падам по най-сложния и загадъчен образ в книгата. При това говоря точно за литературния Снейп. (По филмовия Снейп наистина много, ама много си падам ;)))

А за звученето ми като тийнеджърка - блах! Направо откри Америка! Човече, та аз съм седнала да се вълнувам тука за Хари Потър! ;)



Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: Aни Илиeвa]  
Автор brainy (умна)
Публикувано15.11.05 20:06



Много добри изводи си направила. Браво! За мен беше удоволствие да прочета мненията ти. Разсъждаваш много добре и имаш правота във всичко освен в това за Дъмбълдор. Дори наистина да е мъртъв може и да не излезе като старото изкуфяло и изкукуригало старче. Все още се съмнявам в думите му "Sivirus... please" , че може би на са били като молба, а да следва някакъв план и всичко да е било замислено. Дори омразата, която излъчваше Снейп след като го уби. А понеже знам, че сега ще кажете, че хагрид е носил трупа на Дъмбълдор в гроба. И това може да е замислено. Хагрид може да знае, че това не е директорът, а нещо друго. Не съм много сигурна в теорията си защото Хагрид плачеше, а това е нещо което се случва много рядко. През тези книги мискя, че е плакъл само при чудовищата, който беше завъдил и точно това изглежда много подозрително. Колкото до това, че Снейп можеше да помогне на Дъмбито за последният хоркукс се съмнявам. Молбата в кабинета може да е било за съвсем различно нещо. Има още нещо да кажа и това е, че може би Дъмбълдор си има основания да не иска Снейп да му помага. Може би нещо да се усъмнил. Аз съм сигурна, че Роулинг ще направи страшно завъртяна история за Снейп и Дъмбълдор. Може да е нещо като:
Дъмбълдор се завръща и се оказва, че там е бил негов двойник и убива Снейп гадно и мъчително. Стана малко завъртяно и се съмнявам, че ще има чак толкова шантасмагори в книгата.
Сега като говореше за Р.А.Б. ми идва нова идея. Когато е оставил тази бележка той може да е унищожил последният хоркукс и просто Хари да си го тъъъърси...
Искам да доб авя, че още преди бях казвала, че нали Дъмбълдор е велик магьосник и никой не може да го измами тогава не мпже да се окаже, че Снейп е гаден двуличник. Просто не се връзва някаква гад като Снейп да го измами.

Е мисля до тук да спра. Нямам какво друго да кажа.

Sometimes you must be cruel to be kind...


Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: Aни Илиeвa]  
Автор breathless (Hypnotized)
Публикувано15.11.05 21:31



В отговор на:

2. Снейп е пич.






He's gone so far to find the hope - he's never coming back.

Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: brainy]  
Автор Aни Илиeвa ()
Публикувано16.11.05 08:35



Разбира се, brainy :) Ако се захванем всички, вероятно ще измислим поне десетина прилични варианта на това какво всъщност се е случило.
Въпросът ми беше за това какво Роулинг ще избере. Ако тя измисли умно и логично обяснение на всичко - супер! Но ако остави нещата така оплескани, както са в момента, аз лично ще съм много разочарована.



Тема Re: "Хари Потър" - класика или сапунка?нови [re: Aни Илиeвa]  
Автор Darth Sparhawk (Sith Lord)
Публикувано16.11.05 09:49



Не съ м съгласен с теб.
По първа точка. Всеки прави грешки. Напълно възможно е Дъмбълдор да е сбъркал със Снейп, както преди е сторил с Волдемор. Както Йода сбърка с Палпатин, а Гандалф със Саруман. Най-трудно е да хванеш човек, който те яде отвътре. Както виждаш, нито МВ, нито ВнП са модни еднодневки.
За това, че Снейп е злодей. За мен той е злодей, каквото и да стане - мазна, комплексирана отрепка.
Другите неща са интересни, но според мен зависи как Роулинг ще напише книгата, а не точно какво ще стане.

- сайт за фентъзи и фантастика


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.