Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:57 26.06.24 
Фен клубове
   >> Хари Потър
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Как е възможно Хари Потър да е толкова популярен?нови  
АвторЧyдя ce (Нерегистриран)
Публикувано05.06.05 18:43



Не мога да разбера какво толкова намират в тези книги хората. Реално погледнато, историята на момче, което учи в училище за магьосници и му се случват разни магически неща е твърде обикновена. В световната литература сигурно има хиляди такива истории. Какво прави Хари Потър по-специален?
Дори стилът на писане на книгите е скучен, суховат и не блести с особена оригиналност на изказа. Да погледнем и историята - на какво може да ни научи. Хари е слабохарактерен момък, който уж имал някакви свръх способности, но въпреки това живее и позволява на злите си роднини да го тормозят по елементарни начини. Освен това за какво използвата силите си така наречените магьосници? Нека видим - крият се от света в жалкото си училище и си поръчват по магически начин тонове храна от въздуха. В тази храна има печени патици, кокошки и т.н. За да има печена кокошка на масата, тя някога е живяла, дишала, разхождала се е, кълвяла е тревичка и си е мечтаела за малки пиленца. Да обаче не - едно махване с пръчката и хоп - озоваваш се във печен (и очевидно доста мъртъв) вид на масата, за да те ядат някакви малки идиотчета, които не могат да различат зло от добро още.
Защо тези магьосници не използват силите си, за да помогнат на милиардите хора в света, които са недохранени, болни, живеят в мизерия, не могат дори да четат и пишат? Те не знаят ли какво става навън? Ако знаят - толкова бездушни ли са че не ги интересува? Предпочитат да си мерят пръчките един с друг и да участват в дребни интриги за взимане на властта в Магическото министрество, отколкото да свършат нещо полезно? Ако е така - защо позволяваме на децата си да четат и подражават на такива елементарни личности? Не мога да разбера - какво му има на този свят? Хари Потър е слабак. Хари Потър не е представата ми за човек, когото провидението ще избере да надари с безгранична сила. Хари Потър ще проспи някое зловещо бедствие, докато седи на някоя маса и си поръчва храна от въздуха. Не мога да харесам такава история и такава книга, съжалявам.



Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярен?нови [re: Чyдя ce]  
АвторФEH (Нерегистриран)
Публикувано05.06.05 18:53



Сигурно се шегуваш Това е просто книга. Не знам за случаи, в които героите от книгите излизат (от книгата) и помагат на хората. На мен лично много ми харесва, хем съм на... много години. Сигурно се вдетинявам
Не мислиш ли че ако магьосниците използват силите си, за да помогнат на милиардите хора в света, които са недохранени, болни, живеят в мизерия, не могат дори да четат и пишат никой няма да чете книгата, чиято цел е за четене... обикновено поне



Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярен?нови [re: Чyдя ce]  
Автор breathless (бебе бу пухче)
Публикувано05.06.05 21:16



защо магьосниците не помагат на гладуващите ?
първо, защотот това се води детска книга и едиснтвената й цел е да те забавлява

чуди си се ти, отговорът е прост - книгата се чете лесно и доставя удоволствие
ако толкова, според теб, й липсват разглеждания на сериозни проблеми и т.н. какво се буташ при авторката на детски книжки ? чети нещо сериозно

аз лично не бих тръгнала да чета хп, ако се разправя само как добрите магьосници предодвратяват терористични атаки ...

и последно, за какво съжаляваш ? че не си прочел книгите ли ? или просто те гложди чувството за вина, че ни занимаваш с изключителното си мнение, относно липсата на 'морал у магьосниците в тази книга' ?

беботило пуховотено

Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярнови [re: ФEH]  
Авторчyдя ce (Нерегистриран)
Публикувано05.06.05 21:43



Добре де, във всеки един филм, или книга или компютърна игра ако щеш, човекът който гледа, чете или играе се отъждествява по някакъв начин с главния герой. Има книги, които не описват преживяванията на точно един човек, но повечето са така. Книгите за Хари Потър например са изградени около личността на това момче, Хари Потър. Той уж е Избрания - човека, който ще победи Волдемор и т.н.
Той е главния "добър". И както вече казах, книгите не блестят с уникален свят или стил на писане, както са книгите на Пратчет за Света на Диска, например. Дж.К. Роулинг пише доста посредствено.
Ако човек иска просто да чете нещо да си вземе някой тълковен речник и да си чете. Книгите са, за да те забавляват, да завладеят въображението ти. Трябва да те карат да искаш да разбереш какво ще стане по-нататък. Все пак това е книга, която се чете от милиони деца по света и в тази книга широко се използват понятията Зло и Добро, но се използват, за да се печелят пари от книгоиздателите и Холивуд.
Не съм казвал, че героите трябва да излизат от книгата и да помагат на хората. Говоря за реалния свят ВЪВ книгите и за връзката му с магьосническия. В книгите за Хари Потър реалния свят си съществува, но магьсниците прикриват всички следи от магьосническа дейност - незнайно защо. Наричат не-магьосниците с презрителното наименование "мъгъли" и се мислят за голяма работа. Всъщност са едни жалки мижитурчести интриганти.
И не мога да разбера, защо Волдемор оцелява всеки път. Уж го убиват, побеждават, Хари се изправя срещу него в отчаян пристъп на смелост и т.н. Обаче Волдемор пак се завръща. Намирисва ми на печалбарство. Аз лично бих забранил на децата си да четат такива простотии. Да четат всичко друго, само не и това.

Казваш ми че се връзвам прекалено - това е просто книга, измишльотина. Хубаво, това е идеята, да бъде измишльотина - Искам само като се говори за Хари Потър да не се говори като за някакъв идол. Той не е идол. Той е просто текст в книга.

И ако можеш посочи ми конкретно какво ти харесва в книгите. Защо точно ти харесва Хари Потър?



Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярен?нови [re: Чyдя ce]  
Автор Лopд Hocфepaтy (Душегубец)
Публикувано05.06.05 21:48



Да, няма нищо оригинално в Хари Потър, дори плагиатстването на моменти дразни, но същото е и с всеизвестанта игричка Диабло - взаимствала е от много игри и все пак е по-известна и играна от всички тях взети заедно. Това е приказка за деца. Те са малки и за тях всичко тук си е оригинално. А възрастните харесват книгите, защото са направени на толкова достъпен език, че няма накъде повече. Не се изисква никакво мисловно усилие за да вникнеш в смисъла на даден параграф. Те са за почивка. За убиване на време, дори (първите две книги ми запълниха два скучни следобеда в Созопол)

Я, вярно, зарежи го тоз Дъмбълдор и чети за Ганди.


Приви Рулз!

Редактирано от Лopд Hocфepaтy на 05.06.05 21:54.



Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярнови [re: breathless]  
АвторЧyдя ce (Нерегистриран)
Публикувано05.06.05 21:56



Не съм казал, че съжалявам за нещо. Не си измисляй. Чел съм само първите две книги и се отказах да ги чета по-нататък. И ги четох само, за да открия какво харесват хората в тях. Не можах да го открия. Обикновено разбирам защо едно нещо има успех и защо друго няма. Мога да разбера защо книгите на Карл Май са били популярни навремето. Мога да разбера защо хората искат да карат последен модел "Мерцедес". Мога да разбера защо искат да получават повече пари.

Но НЕ МОГА да разбера защо хората харесват Хари Потър и това ме побърква. Това е нещо напълно необяснимо за мен. Логиката ми се скапва от някаква си книга. Това ми е проблема.

И да - магьосниците в тази книга наистина страдат от липса на морал и то не само тези магьосници, които се обличат в черно.



Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярнови [re: Чyдя ce]  
Автор Лopд Hocфepaтy (Душегубец)
Публикувано05.06.05 22:09



Ах, тук ти е грешката - последните книги са много по-добре от първите. Всяка е по-добра от предишната, защото Роулинг си трупа опит и качва левъли
Първата е слаба работа, но последната си е интересна


Приви Рулз!

Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярнови [re: Чyдя ce]  
Автор Just a freak (луд)
Публикувано05.06.05 22:17



Ауе датъй в неразбрания... и кво като не ти харесва на тебе кво, важното е, че на нас ни харесва, всички тези неща, стил на писане, сюжет и т.н. който изброй, че са простотий на нас ни харесват пък!! И затова се продава книгата щото милионите деца мислят като нас, а не като тебе.



Тема Re: Как е възможно Хари Потър да е толкова популярен?нови [re: Чyдя ce]  
Автор Darth Sparhawk (Knight)
Публикувано05.06.05 22:17



Аз не съм политик или социолог и не мога да говоря за хората. Мога да кажа аз защо харесвам книгата:
1) Симпатични са ми героите. Веднага се привързах и към Хари, и към приятелите му, защото са симпатични хлапета, описани с обич и умение. Старите вълшебници са харизматични и ми харесват.
2) Харесва ми стила. Тотално съм несъгласен с коментара, че Роулинг пише сухо. Стила на Роулинг кара да четеш и да четеш. Недейте коментира нещо със самочувствието, че вие сте мерилото. Вашето мнение не тежи повече от моето или на кой да е.
3) Атмосферата - специфично уютна и приятна. Винаги емоцията е приятна.
За другите неща - вълшебниците нямат право да се месят в живота на мъгълите, никакво. Те се занимават със своите си проблеми и битката им е между доброто и злото, никак не е дребна.
За позволяването на децата - те сами избраха и харесаха книгата.

- сайт за фентъзи и фантастика

Тема Re: Отказвам се да спорянови [re: Darth Sparhawk]  
АвторЧyдя ce (Нерегистриран)
Публикувано05.06.05 22:29



Последните ви коментари само ме убедиха, че тази книга и успехът и са напълно необясними за мен и още повече ме объркаха.

Имам чувството, че човечеството е слязло с няколко стъпки надолу по стълбата на еволюцията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.