Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 28.04.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано02.03.09 18:20



ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМО
Тия дни реших да ги пробвам на дело, точка по точка - всъщност, реално погледнато, голяма част от тях сме ги играли, без дори да подозираме, че съществуват такива...
За капак, те явно са минал етап за нас - те са за коне, с които не е общувано...
И така, ИГРА ПЪРВА - част едно
Конят трябва да стои да го пипаш и галиш по цялото тяло. Не ни е любимата игра, но няма проблем - постижимо е !


Част две - трябва конят да ти даде да го пипаш по цялото тяло с нещо "страшно", примерно шумоляща кесейка. Много лош избор - абсурдно е да плашиш кон с кесийка, при условние, че той знае, че точно в такива кесийки идват захар, гранули или поне бисквити - и през цялото време напираше да я докопа - да не се мине, може да има нещо за ядене вътре ! Иначе кой идиот ще те пипа с празна кесийка, пък и защо ?
Както и да е - показах какво искам, даде ми да го пипам с кесийката.

ИГРА ДВЕ
При докосвоне ксонят да се плремести встрани - нещо, което ако си пасете с часове коня на повод, винавате по тясна пътека край ораната нива и т.н., го правитте прекалено често - дотолкова, че и двамата реагираме и при най - малкия допир от страна на другите - и той, и аз точно знаем какво очаква другият със съответното докосване и бутване. Като цяло - готов е да се премести колкото поискам

ИГРА ТРИ
Същото е и с отстъпването назад, абе въобще ще го преместиш накъдето искаш и с най - слабото докосване...

На другия ден продължихме с пета - но без корда - вече ми се видя нелепо да се връщам толкова крачки назад - да ми се наложи конят да е вързан, за да прави нещо, което той от много време прави свободен...За съжаление на снимки това не се вижда добре, а клип не сме правили.
И последно - СЕДМА ИГРА
Конят трябва да мине самостоятелно през тясно място - впрочем, сефте - минаването по тесен коридор, през тесни врати и т.н. е доста добър опит в това отношение, беше му странно, че искам това, но не беше против да го направи.

И в обратна посока - на клип

В останалото време ние играем на други игри - наши си.
Едната от тях - конят се върти на малко кръгче около човека, без корда и каквото и да е по него - диаметъра на кръгчето - дължината на камшика - показва му се точно колко близо да се върти.

Камшикът служи само за показалка, конят не трябва да изпитва страх от него, и абсолютно не трябва да се плаши от него, все едно къде е - дори върху него

Другата игра - с побутване по задницата конят се насочва към оградата, за да побяга - ако е мързелив, съответно се прави на сърдит и показва, че не му се бяга - поне не да се върти безцелно -

от това положение ритне ли, поне ще ме начупи - играта е в това да не ритне - за тази цел не трябва да е бит или тормозен, че току виж се изкушил ! Тази игра е опасна за аматьори, моля, не опитвайте !
И още една от нашите игри - скокове без нищо


Нещата стават абсолютно на добра воля от страна на коня - малко е рисковано да тръгнете да скачате, като биете. Бой не се препоръчва, увеличава се страшно много риска от травми !
За всичките ни тренировки с такива скокове, Голди не скочи точно два пъти - на около 20 метра от нас иа падок с коне, и двата пъти те хукваха уплашени от нещо, а той, като се загледа в тях, вижда препятствието в последния момент...Всички други пъти скача...

А като цяло, тренировките ни обикновено протичат горе - долу ей така




Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор grey_rider (минаващ)
Публикувано02.03.09 21:38



Много готино и интересно! Вашите игри са си доста по-сложни от тези на Парели! Особено кордирането без корда. При нас днес отново се появи проблем с кордирането, който си въобразявах, че вече е решен. По принцип Дро изобщо не обича да се кордира, но някак постепенно свикна и уж нямаше проблеми, но пък и аз не я кордирам много често и никога повече от 10 минути, за да не й омръзва. Но днес бях решила да качвам дъщеря ми да се учи на тръс без седло, затова реших да повъртя Дро с кордата повече преди да кача детето. Първите 10 минути си вървеше перфектно, освен това я местех където искам из манежа и през локвите минаваше без да се замисля /което си е постижение за нея/, обаче щом минаха десетте минути и хоп - номерата се почнаха. Както тича изведнъж сменя посоката, бие чифте и след това застава фронтално с лице към мен, започва да отстъпва назад, издърпва ми кордата, разраняват ми се и ми се изкълчват пръстите, а в момента, в който направя крачки, за да й мина отстрани и да я подкарам, тя също прави крачки и така пак се озовава с главата срещу мене и пак и пак. В един момент успявам някак да я уговоря да тича в кръг, но прави 2-3 кръгчета и горната ситуация започва отначало. Махаме оглавника, слагаме трензелата - тръгва, обаче отвреме на време й писва и пак почва да се дърпа, изправя се и така... Детето ми мрънка да се качва, на мен съответно ми писва и спираме с кордирането. Качвам детето на гърба й и тя се превръща в друг кон - кротка като овчица, пристъпя едва ли не на пръсти и всички доволни. Невъзможно ми е да се занимавам всеки ден с кобилата, има ли все пак начин да я науча кордирането да й харесва при това положение?



Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: grey_rider]  
Автор reiner (новак)
Публикувано02.03.09 22:15



Радвам се че нещата около Парели стават по интерсни и че дори и Рени ги одобрява . Ако продължим на тази тематика . Според Парели кон не е хубаво да се кордира безкрайно . Идеята е да го накараш да ти се подчини и да се завърти около тебе като се движи първо в едната после в другата посока, само по някоко оборота. Освен това тези игри имат развитие като работиш с въжета с три дължини, ако конят изплнява всичко еднакво добре и на най дългото въже, почвате да работите в падок без въже и на края на абсолютно отворено пасище. И само да спомена курса на Парели има 10 нива ,а игрите са в първо ниво.



Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор Faber-Castell (poznat)
Публикувано02.03.09 23:57



супер...





Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: grey_rider]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано03.03.09 01:48



Радвам се, че ти е харесало...Кордирането без корда лятото го правихме в големия падок - той е някъде 50 на 50 метра - но реално и тук той може да избяга към края, ако поиска - само дето всъщност е по - трудно да го накарам да отиде там, отколкото да е около мен !


И Голди не обича - за него е досадно, а и той е мързелив, и на всичко отгоре обича да си пази силите за дивотии - друго си е да се изправиш на връщане,

да подскочиш встрани...Когато го взех, абсолютно не се кордираше на дясно - при опита да го обърнеш - на задни крака - и хуква наляво, без значение точно накъде - и те помъква, даже на юздечка...
Сега се кордира и на двете страни, като при желание от моя страна да сменим посоката, го виквам при мен, той идва - и обръщаме...
Не го бях кордирала повече от месец, и когато го изкарах, бях приятно изненадана, когато казах "Ела да сменим посоката" - и той дойде. Това, да го придърпаш за кордата към себе си, при нас го няма - той си идва, когато го повикаш...
Тази иггра, при която конят сменя посоката, както е на разстояние от теб, не ми хареса особено, точно по тази причина - че някои коне си го правят на корда, и това всъщност е лош навик, някак е нелепо да го подтикваш...Играейки на игрите откривах минусите за мен лично.
А сега, за кордирането...Да ти кажа - то по принцип време му е майката - т.е. постоянство...Почва се с малко, и при всеки опит конят да направи това, което искаш, ако ще един кръг повече да е, награждаваш...За да има стимул...
За коне, които се дърпат и те помъкват, оглавник и юздечка не са особено подходящи - заради окачването на кордата - тя е долу - аз бих предпочела нещо ей такова, за да е горе



но пък понеже нямах, беше варианта с повечето вложено време...
Инче, освен нашия, съм имала още два коня, пак чистокръвни, които не се кордираха в нито едната посока - другото решение е с теб да има втори човек, единият държи кордата, другият подкарва коня и не му дава да се спира и обръща...
Единият беше станал голям спец - аз го взех така де - прави два или три кръга на тръс, спира рязко, мятва глава, прехвърля си кордата от другата страна - и ти гледа сеира. Знае, че трябва да отидеш при него, да прехвърлиш кордата - и игпрата почва отново...Другият спираше рязко и те дръпваше - събарял ме е по корем в локва...Но и двамата нито са хуквали, в опит да се изтръгнат, нито са ме влачили...

Опитвала ли си да погониш кобилата свободно, бeз кордата ? Ако така е по - навита да бяга, също е решение...



Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: reiner]  
Автор grey_rider (минаващ)
Публикувано03.03.09 01:49



Да, със сигурност няма как тези игри да са в друго ниво, очевидно са просто някаква основа.
А това му мнение за кордирането е донякъде обнадеждаващо за мен, но много ми се ще да разбера защо мойта не иска да прави нещо толкова обикновено за всички останали коне, които нормално се кордират за поне 20 минути.

Вики с Господар

Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: Faber-Castell]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано03.03.09 01:50







Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: reiner]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано03.03.09 01:56



Знаеш ли, в един момент се оказва, че елементи от тях ние винаги сме ги използвали - години преди въобще да чуем за Парели...Ако различни хора по различно време и по различен, макар и сходен път са стигнали до едно и също място, то това място явно е универсално - друг въпрос, че някои от тези неща стават скучни, ако са минал етап, а други не са приложими за определени коне...
Аз съм за това нещото да е приложимо и приятно - и ми е все тая чий точно метод. Може и да е сбор от различни - ако вършат работа.


Основно до нещата аз съм стигала по мой път, а иначе до моите разбирания най - ллизко е Майкъл Пис не знам, може би защото е европеец, защото е работил предимно с проблемни коне...Не знам. Но от всичко срещано той ми е най - приложим. Парели ще остане по - назад в листата...



Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: grey_rider]  
Автор Oлra ПpaйдМодератор (коняр по душа)
Публикувано03.03.09 01:59



Понякога конят да не иска да прави нещо може да е по съвсем банална причина - като минал горчив опит...


Ако ги нямаме от малки, можем само да предположим какво са преживяли, защо имат фобия от оседлаване, защо хукват и стават неуправляеми само в едната посока - и т.н.



Тема Re: ИГРИТЕ НА ПАРЕЛИ - И НЕ САМОнови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор grey_rider (минаващ)
Публикувано03.03.09 02:04



Е да, свободна обича да тича много повече! Аз затова и рядко прибягвам до кордата, но тези дни има опънат кабел по края на манежа и докато не го закопаят няма как да я пускам.

... абе както и да го мисля, май ще трябва да започна нещата много по-отдалеч и да ги съчетавам с тези, които харесва и може да прави добре...

Вики с Господар


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.