Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:21 21.05.24 
Любители на животните
   >> Коне
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Събранието в Пловдив  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано03.12.08 10:55



някой да е ходил вчера? Казаха ли нещо интересно?
доколкото разбрах приеха една ТОЧКА : ако някой умишлено злепоставя коня на състезание--глоба 5000 лв и дисквалификация за цяла състезателна година. това под злепоставяне -- да напише докладна за коня до Федералните от сорта-не е толкова годишен , че трябва да скача в по висок клас - молбата се разглежда от горе посочените и ако не е вярно , лицето се глобява.
ако правилно съм разбрала де





Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: bashmakova]  
Автор Faber-Castell (poznat)
Публикувано04.12.08 01:54



това как да се интерпретира - ако някой външен човек изпрати клюка че на този коня е 5 годишен, а пък е регистриран като 3 годишен, или ако самия собственик се опитва да лъже??

аз не разбирам..



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: bashmakova]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано04.12.08 09:09



е туй може и да сме го пропуснали, защото отидохме на обяд. Иначе най-важното: конете от клас "Н" няма дя имат квалификации, както досега, а ще трупат точки по турнири, с които да добиват право за финали. Турнирите за кл. "Н" ще са за по един ден. Отиваш скачаш и си тръгваш. Четери годишни коне скачат без право на точки. Ще се правят и отделни паркури за 5 и 6 годишни коне. Сваля се височината.
За кл. "Л": коня върви в Кл. "Л" 3 години с право на точки, от там нататък или се качва в "Т" /и то ако е покрил квалификация, т.е. е скачал до определен брой наказателни/ или си продължава в "Л" без право на точки.
Децата до 14г. ще скачат един паркур без стремена 90см. Юношите ще си скачат пак до 130см., като 15 годишните имат право да скачат паркури за 6 годишните коне. Нещо като въвеждане към 130см.
За индюранса: ще се включи Находка, защото го има написано черно на бяло с подробности, ако предавам наизуст ще пропусна нещо и ще се получава едно допълване - дето няма смисъл.
За обездката малко ги поотървах разискванията, но и май няма кой знае какви промени. Освен, че пак се въвежда ограничението за възраста на конете, 4 годишните без право на точки. За юношите се взе решение да се облекчат програмите.
Приеха се и промени в коефициентите в Инструкцията за точките, но това са подробности.
За всестранната езда - нищо ново.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: aдвok]  
Автор saremka ()
Публикувано04.12.08 20:20



За ендюранса, всичко което се прие ще го има в наредбата, защото досега в нея нямаше почти нищо такова писано.
Мога и тука да кажа какво ще бъде накратко.
Ще има категория " Любители" където дистанцията ще бъде 30 км. Приехме и 4 годишните коне да участват, но и те ще са тук, заедно с любителите и със същите правила.Има ограничение на скоростта - 16 км/ч, и контроли на всеки 5 км.
5 годишните коне могат да участват на дистанции 40-60 км, със скорост до 18 км/ч. Коне които са на възраст над 5 години, но досега не са участвали ще са в тази категория и ще участват цяла година тук.
6 годишните коне ще участват на дистанции от 60 км нагоре.
Пулсът на прегледа трябва да бъде под 64, а времето за възстановяване е 20 минути.
Има и други неща, но може Находка да ме допълни и също така ще отговаряме на конкретни въпроси ако има такива.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: saremka]  
Автор grey_rider (новак)
Публикувано05.12.08 00:17



Има ограничение на скоростта - 16 км/ч

Това как се измерва?



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: grey_rider]  
Автор Faber-Castell (poznat)
Публикувано05.12.08 00:39



разстояние:време=скорост..

хехехехехе.. тоя паркур дето ще го скачат децата без стремена, би трябвало да носи двойни точки, щото ще е двойно по труден...

вместо да го слагат за децата, ветераните трябва да накарат да скачат без стремена...

че да се посмеем...

Редактирано от Faber-Castell на 05.12.08 02:47.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: Faber-Castell]  
Автор saremka ()
Публикувано05.12.08 07:51



да, това е формулата.
Записва се в картата на състезателя времето на стартиране, например 10.00 ч.Ако първият етап е 15 км, значи състезателят може да пресече финала най -рано в 10:56:25 ч.
Това се прави с цел да се ограничи скоростта и оттам натоварването на младите коне, още повече че допуснахме 4 годишните да се състезават.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: Faber-Castell]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано06.12.08 08:48



Аз незнам защо само правим правилници и приемаме куп неразумни предложения. Ясно е че винаги ще има хора, на които решенията няма да се харесват. Според мен е много по-лесно да се вземе един готов правилник от някоя държава в която конния спорт е развит и не е променян от години, като се съобрази само липсата на много коне в БГ. В Германия например без значение от възраста на ездача, младите коне в конкура скачат 2 години само за красота, както казват германците, за да изградят стил. Оценяват се не по брой съборени препятствия и най-бързо изминат паркур, а по други показатели целящи спокойно водене и красиво праминаване през паркура. Много забавно ми стана, когато поискаха да въведат скачането без стремена. Това трябва да го има във всеки клас :-) и ако зависи само от мен, бих оставил децата да скачат много ниско и само без стремена. Така в последствие няма да гледаме летящия холандец прескачащ с коня си са куци крак вяско изпречило се на пътя му препятствие. Вавеждането на "вносен правилник" обаче изисква и вносни треноьори. Незнам защо федерацията не организира курс за обучение на треньори, а поддържа версията, че нямаме коне и ездачи. Ние нямаме школа..........



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: silver_stallion]  
Автор arabik (интусиаст)
Публикувано06.12.08 10:19



Не бих могъл,а и не би трябвало да взимам отношение по вашите спортни въпроси и дела,но сребърният ме навежда на мрачни мисли обсебили и вашият бранш.Типично по български ,предполагам разправии ,тънки сметчици и високо поставени цели.
С една дума "На гол тумбак ,чефте пищови."
Някой хора в тази държава не разбраха ли ,че се започва от бял лист и бавно се градят основи и стени тухла по тухла,според ситуацията.
Но защо не се учудвам,у нас подобен род неща се развиват твърде еднообразно и закономерно,като целта сякаш е диктувана от външна сила ,всячески стремяща се да се раждат само недоносчета.
Желая ви късмет на всички , и високи постижения на духът!



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: silver_stallion]  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано06.12.08 11:03



Вавеждането на "вносен правилник" обаче изисква и вносни треноьори. Незнам защо федерацията не организира курс за обучение на треньори, а поддържа версията, че нямаме коне и ездачи.
примерно--- Федерация ще направи такова нещо, кой от БГ ще отиде--познай от 3 пъти? Да Софетата

Винаги са били по привилигировани--във всичко. Пък коне БОЛ. Нали навнасяха коне и ко l В Т-то скачат пак българските---Галилей, Ганди , Гигантик, Нилма или 9-ките ги пазат за НАВЪНКА??!!
И ще дойдат "изтренираните" треньори--ще ходят все едно имат"5000 свини у гората" голяма работа. Това значи че---федерацията ще трябва да събира на лагер състезателите и ТРЕНЬОРА да ги тренира или ТОЙ да ходи по клубовете кат "миндова кучка" напред назад Кой ще му поема разноските на тоя човек?? Кой ще му даде да тренира негов кон? то всеки 3 е излизал навънка и видял и си тренира. Просто това с ТРЕНЬОРА незнам как ще стане



Тема Re:треньори..нови [re: bashmakova]  
Автор minkavn ()
Публикувано06.12.08 11:23



Не е ли по добре да се започне отдолу - от школи за обучение, защото още няколко години и може би треньорите няма да има кого да тренират. може би по старите състезатели трябва да бъдат поощрявани за подготвяне и изявяване на млади кадри (добавяне на точки и др.). Все пак да учиш едно дете е положен труд - и то не винаги благодарен.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: arabik]  
Автор HAXOДKA (запалената)
Публикувано06.12.08 11:54



по повод, казаното от АРАБИК:
Мога да кажа, че само в ендюранса няма задни мисли и всичко се гради грамотно, съобразено с ФЕИ и със световния опит и традиции, от което съм много горда. В другите дисциплини има много проблеми и смятам, че има и хора, които мислят на едно ниво и не могат да надскочат мисленето си и тъпчат на едно място и въртят около едно и също, да не говорим, че за много от тях парите, точките от тотализатора са движеща сила.


Имам много за казване, но ще го напиша по-късно в постинга!

Никой няма да ми попречи........

Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: silver_stallion]  
Автор My Rules (((())))
Публикувано06.12.08 12:48



Ние нямаме школа..........
Как да имаме, когато нашите треньори са хора който са прочели по една книга и вече знаят всичко за конния спорт, обездката, конкур ипика и всичко останало ? Как да обясниш на този човек че нищо не разбира? Все пак той е прочел доста книги и знае нещата на теория, но в действителност незнае как да ги приложи в действие. Трябва да се потърсят стари, доказани треньори с доказан треьорски стаж, през които са излязли не един или двама състезатели! Но не смятам че някой ще поиска да се върне в нашия конен спорт. Няма ги вече държавните бази, целия български спорт се основава сега на часните коне, а федерацията да стой с скръстени ръце.





Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: bashmakova]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано06.12.08 13:31



Вярно е, че в чужбина са ходили много хора и точно по тази причина мисля, че всеки който е видял как от 75 стратирали, паркура завършват чисто 70 съзтезатели и коне. Това само по себе си говори за нивото на спорта. Преди време на един семинар немският треньор Георг Кристоф Бьотигер каза, че в Германия целта на паркур майстора е да извиди от ритъм таднема ездач и кон, защото иначе всеки стратирал ще завърши чисто. Вярно е, че тук в БГ всеки, който се е докоснал до кон вече става "майстор на спорта" и всичко знае... В конния спорт обаче трябва да се съчетае комбинацията- знам и мога. Ако сме честни, трябва да си признаем, че сме гола вода от гледна точка на познания и умения. Имаме състезатели с потенциал, имаме подходящи хора за треньори, но с умения и знания от преди 30-40 години за нас в световния спорт просто няма място. Преди време имах идеята да организирам семинар на който да присъстват едачи и треньори едновременно, за да може след тренировъчния семинар работата по уточнените проблеми да продължи до средващия семинар, но реших че това е не само мой проблем, а и на всички други собственици, ездачи, треньори и федерални. На въпроса, кой ще отиде на този семинар ще отговоря така: Всеки заинтересован. Семинара е отворен срещу предварително записване за да се осигурят нощувките на конете. Кой ще плапи мероприятието? Всеки който знае колко струва да заведеш ездач и кон в Германия на тренировка ще си позволи да отдели 200-300 евро на кон 4-5 пъти в годината. Разбира се, че има внесени коне и те не скачат в Т. Защо да скачат......? Колко струва един кон който преодолява височината в клас Т...? Има ли смисъл да си разбивиат конете "ходовата част" на родните плацове? Има и още много въпроси, отговорите на които обясняват липсата на вносните коне в клас Т. Проблемите са много, но те стоят не само у нас, те са и в европа и света. По тази причина мисля, че е добре да приемем един отработен правилник, в който много от проблемите са решени. Хората са го измислили преди нас.



Тема Re:треньори..нови [re: minkavn]  
Автор bashmakova (russia)
Публикувано06.12.08 17:22



да се почне от долу-----първо трябва да имаш кон или коне учебни, щот ако ползваш своя кон-ще ти дожалее да минават по 3-4 деца за се хецкат на него. това е свързано с пари--трябва да отделиш средства да го издържаш тоя кон или да ползваш чуждия кон ."ДЪРЖАВНИЯ РЕЗЕРВ" свърши. В последстие намираш деца, учиш ги -- ако са младша възраст може да ги огрее слънцето и да излязат на състезане или вечни си скачат само на Тодоров ден. За старша възраст ако не ги е " засърбяло"( момчета се броят на пръсти- просто ги няма) трябва да му дадеш кон или той сам да си купи .



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: silver_stallion]  
Автор malkija_ (минаващ)
Публикувано07.12.08 02:43



Преди двайсет години в БГ дойде един немски треньор да тренира националния ни отбор по обездка. Не помня колко месеца остана, но лично аз не видях ездачи и треньори, които да приемат новото (може би само 2-3-ма). Организираха тренировъчни лагери, където вечер слушаш наште "специалисти" да одумват този "изпаднал германец". И дори и някой да прояви интерес, най-късно като му се заинати "тъпия кон" забравяше за всичко чуто и видяно.
Къде ли е проблемът?


А наши си курсове за треньори се правеха. Само дето нищо ново не се учеше, нищо, което не си го вече чул или видял в конюшната.
Малка поправка за паркурите за стил - за всяко бутнато препятствие от оценката се изваждат по 0,5 точки.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: malkija_]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано07.12.08 04:19



Благодаря за корекцията (за отнетите точки в паркура за оценка) вероятно нещо не съм разбрал, когато говорихме в Германия, в крайна сметка целта на тази езда е ясна

Няма начин спота да върви напред ако не приемаме новостите. Прав си, всички трябва да са готови да приемат и научат новостите, защото нали знаеш поговорката: На човек насила можеш да му вземеш, но неможеш да му дадеш...



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: saremka]  
Автор grey_rider (новак)
Публикувано07.12.08 13:56



Записва се в картата на състезателя времето на стартиране, например 10.00 ч.Ако първият етап е 15 км, значи състезателят може да пресече финала най -рано в 10:56:25 ч.


Добре, но как състезателят преценява скоростта си? Това явно е въпрос на тренинг и усет, а не някаква точна мярка. Но ако например състезателят не е сигурен за скоростта, с която се движи и в същото време не иска да се забави и да пропусне минималното контролно време, то не е ли най-вероятно пак да пришпорва и юрка коня си и когато види в далечината края на първия етап примерно в 10:40:15 ч., а не в 10:56:25 ч., да се скрие зад близкото дърво и да изчака необходимия му час и тогава да пресече финала? Със сигурност въпросът ми е доста тъп за хората, които са вътре в нещата, но на мен като лаик в тази област, това със скоростта ми изглежда много неясно, неточно и доста трудно приложимо, затова предположих че може да има някакъв уред или поне хитринка, по-различна от джобния часовник на дядо ми, с която да се измерва въпросната скорост от самия ездач по време на състезанието. Или?...



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: grey_rider]  
Автор saremka ()
Публикувано07.12.08 18:59



Това всъщност си е неточност в нашия правилник, надявам се да го избистрим тази година.Значи досега така се получаваше, че всички стартирали яздеха заедно от старта до финала, като в началото на обиколката се движеха по-бързо и пристигаха много по-рано. И така, наистина чакаха пред финалната линия да изтече времето и тогава я пресичаха. Не това е целта на тази категория млади и неучаствали коне. Затова въведохме контроли на всеки 5 км, където ще се регулира скоростта, и по този начин и състезателите и конете ще добият този "усет " за темпото.
Иначе има по-съвременни уреди, които могат да са в помощ – например GPS.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: saremka]  
Автор Faber-Castell (poznat)
Публикувано07.12.08 22:38



хубава идея... това с контролните постове...



аз също оставам с впечатлението че тези хора от ендюранса не са като тези от прескачането, или обездката в БГ...
различни ми се струват някак... от добрата страна...
успех...

иначе с извинение ако отклонявам темата на Башмакова, ама се чудех дали на събранието се каза нещо за БГ състезатели които са в чужбина, и задълженията им към националния отбор?? ако все още има такова нещо... напоследък май не видях никоя от 'звездите' да се представя за нашия нац. отбор... - едно време май си идваха за по едно или две състезания...

извинявам се ако се е обсъждало това преди, и аз не съм разбрала... ама много много за тях не съм чула..



Тема Re:нови [re: My Rules]  
Автор Faber-Castell (poznat)
Публикувано08.12.08 04:30



хехехехехе ти си късметлия, да имаш трениор кадето чете книги...
от мойте БГ трениори, повечето даже една не беха чели... или ако бяха, тя не е била за коне...




Редактирано от Faber-Castell на 08.12.08 06:06.



Тема Re:нови [re: Faber-Castell]  
Автор My Rules (((())))
Публикувано08.12.08 08:11



Бих казал че е бедствие да имаш такъв треньор, аз нямам

Моя треньор е от старата школа - Тодор Събев



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: Faber-Castell]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано08.12.08 08:41



Е айде сега - всички състезатели, които са в чужбина си скачат за БГ, само, че не на тези състезания, които са тук. Ивелин Трендафилов скачаше за БГ с турски кон даже. Росен Райчев също си скача за БГ. Само Саманта Макинтош си би камшика по обясними причини.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: silver_stallion]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано08.12.08 08:53



Относно скачането без стремена-преди си беше задължително за деца и юноши. Имаше обаче една подробност-държавните школи: 10-20 коня за деца, безплатната езда и големия интерес. Преди всеки месец се записваха по 20 деца, от които я остане едно я не и от тях треньорите подбираха. А сега идват едно - две и ти от тях се мъчиш да направиш състезатели.......
Какво било в БГ, какво е в чужбина, относно децата. Нещата са си много различни. В чужбина децата започват от 7-8 години да яздят на райтпонита, тук в цяла БГ да има три-четири такива кончета. Как да почнеш да учиш едно седем-осем годишно дете на кон 165см., да не говорим, че учебни коне почти няма или са на собственици и хората естествено трудно ще го дадат за чужди деца и факта, че коня за да учи коня деца, сам трябва да знае. Ами един кон като се понаучи и се продава. И вечния засяган проблем-финансовата страна. Това е и най-голямото препядствие за повечето клубове и треньори.

Редактирано от aдвok на 08.12.08 08:55.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: malkija_]  
Автор aдвok (заплес)
Публикувано08.12.08 08:58



За паркурите за стил и отнемането на точки за бутнато препядствие - нещо подобно се прие и тук. Само че, от многото приказки, не разбрах конкретния принцип на оценяване. В края на краищета Наредбата ще я публикуват в интернет, доколкото разбах до края на годината.

Иначе много се буча, относно нововъведените ограничения при стартиране на конете - над 4г. и то във всички дисциплини. Само по себе си отношението към това ограничение говори достатъчно ......................

Редактирано от aдвok на 08.12.08 09:04.



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: aдвok]  
Автор silver_stallion (бурен огън)
Публикувано08.12.08 13:07



Напълно съм съгласен......!
Първо за учебен кон трябва да се използва здрав научен кон, който да научи младия ездач, а не стар и травмиран и болен кон, който незнае на кой крак да стъпи.
Второ за да държиш един кон за учебен, то за него трябва да се полагат грижи и това струва пари. Не е оправдано да имаш такъв кон за да учиш деца, които един ден дойдат след това ги няма повече от месец.

НАХОДКА може да ни покаже как е организирана школата за деца в Англия



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: silver_stallion]  
Автор Faber-Castell (poznat)
Публикувано09.12.08 00:39



'школата' на обучение на деца в Англия се казва Пони Клуб... - купуват ти ваште кон, и ходиш на пони клуб, където твоите и на другите деца родителите(които също са излезли от този пони клуб) те учат на разни работи - скачане, обездка, игри...

от време на време идват трениори които да учат децата - например някой известен трениор - ама освен че пони клуба му плаща, всяко дете в клиниката също си плаща за обучението...
80% от децата които минават през пони клуб стават хакийс (hackies)- т е яздят си конете по изложби, няколко процента, които се интересуват от олимпийските дисциплини, са или тренирани от родителите си, или си плащат на инструктори, които са легитимирани от тяхната БЕФ - или там както се казва, и късметлиите, се учат в големите конюшни на 'олимпийските' състезатели...

- ама за да стигнеш до там трябва да си показал талант, и тогава се наемаш на работа като stable rider - и яздиш конете на различни собственици и участваш на състезания... ама това е от вън от 'детската възраст'



Тема Re: Събранието в Пловдивнови [re: Faber-Castell]  
Автор HAXOДKA (запалената)
Публикувано09.12.08 13:23



да и какви тестове попълват децата, дето тука сигурно и най-добрите ни състезатели биха се затруднили с отговорите! Бяха около 100 въпроса, направо бях изумена какви неща питат децата-важни разбира се.



Никой няма да ми попречи........


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.