Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 02.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Четвъртък, канал1, 12.40(обяд) - Волжка България  
Автор Бaлтaвap (новак)
Публикувано17.01.01 22:59



гледайте го!!!



Тема ще ми го запишеш на касетка, че съм на работанови [re: Бaлтaвap]  
Автор П.M. (член)
Публикувано18.01.01 12:18



...



Тема съжалявам, не успях...обаче ще ти го разкажанови [re: П.M.]  
Автор Бaлтaвap (новак)
Публикувано19.01.01 23:36



все пак не беше кой знае к'во. Сега нямам много време да ти разказвам, така, че ще бъда кратък. Най-много внимание беше обърното на сегашното положение на Булгарите, показаха светини от Казан и Болгар, интервю с Татяна Ярулина. Нищо ново под небето. Все пак беше ограмна изненада за мен факта, че тангрианството още съществува! Не си представяй някакво средновековно дивачество (впрочем то не е било такова никога), ставаше дума за това, че много семейства, които не приемат наложените им от Москва имена, отиват в Болгар (с ударение на "о" спорид филма) и си кръщават децата по старата традиция с истински Български имена. Ако те интересува дай си e-mail и ще ти пратя снимки, които успях да изровя от Болгар

Между другото Татяна Ярулина каза, че в "архипелаг Гулаг" пишело за някакъв "казански процес" където били разстреляни 28 видни български интелектуалци (и после още няколко хиляди изявени българи). Ако знаеш в коя глава се описва въпросното събитие, моля те кажи ми.

А знаеш ли какво прочетох в една статия на Ярулина? Руснаците били изкопирали църквата си св. Василий Блаженни от джамията Кул Шереф в Болгар. Сигурно и на тебе няма да ти се вярва (както и на мене), но на мен ми е интересно защо монографията по въпроса излязла в Казан е забранена и иззета от руснаците? Защо не е опровергана?

Балтавар



Тема Отг: съжалявам, не успях...обаче ще ти го разкажанови [re: Бaлтaвap]  
Автор Xoн Гил Дoнчeвckи (минаващ)
Публикувано20.01.01 23:35



Филма беше интересен, но не го хванах от началото и не разрах коя е Татяна Ярулина и от къде знае толкова добре български. Някъде преди около година бях чел една нейна статия в "Народен будител", но си мислех, че е от България.

Там където стана въпрос за Ибн Фадлан казаха, че той говорил за саклаби (не бяха ли "сакалиби"?), което значело на арабски "арийци", а Добрев май пишеше, че това значело славяни. Има ли изобщо такава дума на арабски?

Не разбрах и от къде след толкова години се знае със сигурност, че Мидхад Ваисов е пряк потомък на рода Дуло.



Тема Отг: съжалявам, не успях...обаче ще ти го разкажанови [re: Xoн Гил Дoнчeвckи]  
Автор П.M. (член)
Публикувано22.01.01 14:17



Ярулина е някаква българка от руски произход, която очевидно има корени от Казан и се изживява за представител на волжките българи в страната ни. Казвам "изживява" се не за друго, а защото не съм сигурен дали изобщо някой в Казан е чувал за нея.
За Василий Блажений знам, че е построена след разгрома на Казанското ханство и кубетата във форми на чалми отзнаменуват именно победата над Исляма. Дали са копирани от български храмове, не знам, но не е изключено. Самата сграда като цяло ЕДВА ЛИ е копирана, тъй като тя представлява на практика лабиринт от отделни параклиси, а параклисът не знам да има употреба в ислямския свят.
И аз знам, че "сакалиби" значи славяни, но тълкуванието, което съм срещал за волжките българи, не е, че тях са ги смятали за славяни, а са ги свързвали най-вече с търговията със славянски роби. Т.е. на Волжка България се е гледало като на "славянски път".



Тема Отг: съжалявам, не успях...обаче ще ти го разкажанови [re: П.M.]  
Автор Xoн Гил Дoнчeвckи (член)
Публикувано22.01.01 15:25



Аз изрових статията на Яруллина, но там е мътна и кървава - доказва как всичко руско, произхожда от "българския суперетнос" (това е цитат), като цитира Спиридон Габровски. Яка работа. :-) Лошо няма, но това са крайности. Все пак много се впечатлих от българския, който говореше, с руски акцент беше, но си беше български.

За сакалибите Добрев пише - "Тях той нарича със стбирателната дума сакалиби, с която в арабските източните се нарича съвкупността от европеидни народи, населяваща Източна Европа.", а това по никакъв начин не мога да го вържа със "саклаби-арийци" от филма...да не излезе, че волжките българите освен ислямисти са и фашизоиди? :-))

Нещо, за което забравих - дали някой знае кой е Йордан Йорданов (ако правилно съм запомнил името), човека който говореше за изкуствените деформации при пра-българите? Васко Карлуковски преди време превеждаше нещо от немски за това, но за българите само са споменаваше. Дали Йорданов има писано нещо по тоя въпрос?



Тема арийците фашизоиди?????????нови [re: Xoн Гил Дoнчeвckи]  
Автор Бaлтaвap (новак)
Публикувано23.01.01 10:47



Това е толкова смешно, че просто няма да го коментирам... Според ст.н.с. Марин Димитров от немците арийци всъщност били само Баварците(тука не съм наясно, просто ви го пиша). Смятам, че сакалиби=арийци е най-провдоподобното от всички твърдения.

П.М. Можеш да мразиш колкото си искаш "пияните глави от Казан", но поне не си измисляй!

Мога да пратя по емейл статия на Т.Ярулина - ако някой иска, да си остави емейл.

А за това с трапанациите - за него пишеше някаде, довечера или утре ще ви пиша.



Тема Абе арийци и илямисти......нови [re: Xoн Гил Дoнчeвckи]  
Автор Mag (пристрастен)
Публикувано23.01.01 15:01



Не искам да се вмъквам грубо, но:
1. Българите в Казанска България какви ислямисти са? Те са мюсюлмани (предимно, макар и възраждането на една много древна религия, а тази религия се възражда не само в Казанска България)а не ислямисти!
2. Арийски са племената, които преди около 10-12 хиляди години идват в Северна Индия - четете древните индийски епоси - те са АРИЙСКИ! Арийски например е санскритският език! Арийски (или още индоевропейски) са практически всички европейски народи (с малки изключения). По късно част от тези племена се разселват в Персия и Европа!


Българският език - официален за всички!


Тема Или си опериран от чувство за хумор...нови [re: Бaлтaвap]  
Автор Xoн Гил Дoнчeвckи (член)
Публикувано23.01.01 17:21



...или аз демонстрирам прекалено дебелашки хумор. :-)

Ако не ти представлява проблем, прати статията на Ярулина на shaolin@gbg.bg , а ако можеш да ми дадеш някакъв адрес за деформациите ще съм ти задъжен.

Погледни това, ако не си го видял вече, има хубави снимки от Малая Перешчепина:





Тема Вземам си думите назад. :-)нови [re: Mag]  
Автор Xoн Гил Дoнчeвckи (член)
Публикувано23.01.01 17:26



Мислех да напиша впечатленията си от една брошура, наречена "Българите башкири", в която доста е наблегнато върху това, че християните (руснаците) са избивали мюсюлманите (българите), но ме домързя, а нямам и достатъчно време.
Това, което си мисля е, че за хората, определящи се, като българи руснаците са им виновни за всичко, като един от проблемите е, че руснаците са християни, а българите - мюсюлмани. Това не ми харесва особено.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.