Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Междувпрочем ...нови [re: Бaлтaвap]  
Автор Topepo (непознат )
Публикувано07.02.01 15:18



азбуката, на която пишем сега, не е славянска и няма нищо общо със св.св. Киро и Мето. Представлява вариант на ГРЪЦКАТА азбука, с добавени допълнителни букви, занесена оттук в Русия, приспособена там за нуждите на машинното книгопечатане и върната обратно у нас. Така че, религиозния култ на горните двама юнаци е едно, а реалният им принос и заслуги към България и културата й - нещо съвсем друго.
Нещо повече, и сегашната ни азбука, и глаголицата, както и няколко варианта на азбуки, на основата на латинската - подобно на Чехия, Полша и т.н., са се конкурирали навремето доста активно. Как и защо е надделяла, била е възприета и е оцеляла именно тази, е съвсем отделен въпрос. Но не е изключено, че една от причините е било и това, че гръцкия език в продължение на векове е бил ОСНОВЕН МЕЖДУНАРОДЕН език по нашите места - както в по-късно време френския и сега английския.
На глаголица се е пишело, за кратко време и изключително в Западните земи - днешна Македония и други територии около нея. Областите около Преслав изобщо не са я приели....

Vain people living in vain.........



Тема Кирилицата и глаголицатанови [re: Topepo]  
Автор Mag (пристрастен)
Публикувано07.02.01 16:49



1. В Хърватско са писали на глаголица до 17 век!
2. От къде е взаимствана гръцката азбука - предимно от финикийската (или от линерното крито-микенско писмо)! От къде е взаимствана финикийската - от първоначалните варианти на шумерското и еламското писмо! И така малко по-малко ще стигнем до следния извод:
ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ ОЩЕ ОТ ИМЕОН И БАКТРИЯ са имали система от ЗНАЦИ! Не казвам ПИСМЕНОСТ- не съм сигурен! Тази система от знаци страшно много съвпада с първоначалните египетски, шумерски, еламски, североиндийски (арийски) системи от знаци!

Следователно:
Кирилицата е реформа на глаголицата, при която основно се възстановява ДРЕВНАТА БЪЛГАРСКА СИСТЕМА ОТ ЗНАЦИ:

Примери:
1. Еровете (де ги в гръцкия);
2. Ятовете;
3. "Б" - де го в гръцкия (то гърците бетата я произнасят между Б и В);
4. Да привеждам ли други примери: Ч, Ш, Щ и т.н.

В темата за потопа в Черно Море (като Многознайков) казах, че имам едни изследвания на художника Боно Шкодров за древните знаци от различни цивилизации и сравнителен анализ на тези знаци с древните български. Мога да ги пратя на всеки, щом ми пише, ако вече не са на сайта на Института по океанология (справка - проф. Петко Димитров).
Mag



Тема Допълнение...нови [re: Topepo]  
Автор Mag (пристрастен)
Публикувано07.02.01 16:52



Не обиждай светията ми! Без значение каква е била целта на братята К. и М. Важно е какъв е РЕЗУЛТАТЪТ!



Тема Re: Допълнение...нови [re: Mag]  
Автор Topepo (непознат )
Публикувано07.02.01 18:13



Ако се вгледаш внимателно, в това, което си написал, ти изобщо не ми противоречиш - тъкмо напротив, изцяло доказваш и допълваш горната ми теза....
А що се отнася до братята Киро и Мето - дума няма, за светии са прогласени напълно заслужено, голяма дейност са развивали. Проблемът е кому всъщност са служили, в чия полза е било всичко това, какво всъщност е представлявала тяхната дейност - ако се абстрахираме от разните писания и легенди по въпроса....
Но тази тема е твърде обширна и иска много време и сили, за да се разработи. Оценките, уви, не могат да бъдат ясни и еднозначни - дотолкова са сложни нещата. Още повече, като се имат предвид и предразсъдъците, свързани с тях.....



Тема Не, Не и Не!нови [re: Topepo]  
Автор Mag (пристрастен)
Публикувано07.02.01 20:26



Ти пишеш, че кирилицата произхожда от гръцката азбука а аз твърдя, че тя е на базата на ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРСКИ ЗНАЦИ!!!!!!!!!!
Това, че по една случайност КИРИЛИЦАТА и гръцката азбуки са СХОДНИ е, че произходът им е един и същ! А не, че кирилицата произхожда от гръцкото писмо!
Схвана ли разликата!



Тема Re: Не, Не и Не!нови [re: Mag]  
АвторPиП (Нерегистриран)
Публикувано08.02.01 10:15



Не съм против емоциите, още повече на място като това, където всеки разпуска въображението си. Но нека не се увличаме! Растейки, всеки от нас открива света и му се струва, че той е първият /или сред първите/, видели нещо, което за останалите вече отдавна е просто факт. Кирилицата си е кирилица, буквите са взети от тогавашните стандартни гръцки шрифтове, а за особените звуци явно св. Климент е импровизирал или поне не може ясно да се каже откъде е взел буквичките. Няма явна и доказуема връзка между онези "знаци", които споменаваш, и кирилицата, то няма и между тях и финикийската азбука, та... Отделен въпрос е какво значат тези сходства. Във всеки случай целият разговор тръгна от хипотезата, че днешните българи не са съвсем славяни, за да стигне до древните българи като културни оплодители на света:) Любопитно, какво следва?
Поздрави!



Тема От дядо ти Маг!нови [re: PиП]  
Автор Mag (пристрастен)
Публикувано08.02.01 16:50



Какво "растейки" бе човек! Аз сигурно мога да ти бъда дядо!
Жалко, но още не са качени!
Иначе скоро ще ги има на този сайт:



Древните български знаци и сравнителния анализ!
Ще се обадя на Проф.Димитров кога ще ги има и ще ти се обада! А дотогава ако дадеш и-мейл - ще ти ги пратя!
Порастналия дядо Маг!



Тема само се осведомявам:нови [re: Mag]  
АвторEoвин (Нерегистриран)
Публикувано08.02.01 23:22



доказано ли е, че Климент е познавал древната българска система от знаци?
Откъде?



Тема Re: От дядо ти Маг!нови [re: Mag]  
АвторPиП (Нерегистриран)
Публикувано09.02.01 10:37



Не се сърди... дядо! :)) Нищо лично нямах наум и няма да ти искам ЕГН-то, не в това е въпросът. btw, кой професор Димитров имаш предвид?





Тема За какво сърдене бе човек!нови [re: PиП]  
Автор Mag (пристрастен)
Публикувано09.02.01 12:21



Амо влез в сайта, който съм посочил! Но още на са ги качили!
Все пак дай и-мейл (може и на бележка) да ти пратя изследванията!
Маг






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.