Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:49 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Български съкровища в Русия  
Автор Tapkaн (член)
Публикувано06.01.01 17:41



Вижте това. В Ермитажа се съхранява голямо българско съкровище открито в гроба на Канасубиги Кубрат - владетел на Велика България. Над 800 предмета, предимно злато (над 25 кг) и сребро (над 50 кг.), включително и меча му.
България трябва да предяви иск към Русия, за връщането на тези идключително ценни от историческа гледна точка символи на българската държавност.






п.с. Смених си ника. Ювиги = Таркан сега...

"Съединението прави силата"

Редактирано от Tapkaн на 06.01.01 17:55.



Тема Ювиги звучеше по-добренови [re: Tapkaн]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано07.01.01 11:23



"Таркан" малко бие на чалга, нали си чувал за супер-звездата на турската естрада?
Колкото до съкровището на Кубрат, то си е открито на украинска, тогава руска територия. Няма как да претендираме към него. Както не можем да претендираме и към съкровището от Наг Сент-Миклош, понастоящем във Виена.
И едно малко допълнение: от известна гледна точка е по-добре тия скъпоценности да си стоят там. Първо така ги виждат повече хора, второ, по-малка е вероятността да ги откраднат.
Иван-Александровото евангелие например навремето имаше собствена витрина в Британския музей с голям златен надпис. С други думи стоеше на показ за сметка на много други изключително ценни ирландски, англо-саксонски и франкски ръкописи.
Така че всяко зло за добро.



Тема Според мен пък, по-важно е...нови [re: П.M.]  
Автор Ювиrи (член)
Публикувано07.01.01 11:33



...да седят у нас, от колкото да ги виждат повече хора.
А ние може да си предявим иск...
Ако ли не, можем поне да предложим да закупим меча...ако не друго.

"Съединението прави силата"


Тема Е, нали си имаме копие?нови [re: Ювиrи]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано07.01.01 12:10



Поне са ни позволили да си направим копия на по-ценните предмети, включително и меча, което не е обичайна практика.



Тема Незнаехнови [re: П.M.]  
Автор Ювиrи (член)
Публикувано07.01.01 12:13



Може. Вярно, ако са ни дали да си направим копие.
Знаеш ли къде се съхранява копието? В Националният Исторически Музей ли?

"Единство и Сила"


Тема хайде бенови [re: Ювиrи]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано07.01.01 18:16



Ама ти наистина ли не си ходил в музея наскоро? Упрек!!!
Между другото, откакто се премести, и аз не съм го навестявал и не знам как стоят нещата там, но докато беше в Съдебната палата, имаше отделна зала, съдържаща една витрина с копия на по-ценните предмети от М. Перешчепина (вкл. меча и пръстена) и друга витринка с по-ценните съдове от Наг Сент Миклош. Руснаците са проявили "щедростта" дори да си направим копие на Томичовия псалтир (третият най-ценен запазен ръкопис от Иван Александрово време) за разлика от Британския музей и Ватикана (Манасиевата хроника), които ще ни позволят такива волности другия път...
Друг е въпросът дали са верни слуховете за Панагюрското съкровище, което вероятно е било подменено по време на безкрайните си "турнета" из Новия свят (ако не е било подменено от братушките навремето).



Тема Музеянови [re: П.M.]  
Автор Ювиrи (член)
Публикувано07.01.01 18:28



...го посетих за последно през 99-та. Сега ми се ще да видя как е в новата сграда, но май не са пренесли всички експозиции. Искам да отида, когато всичко е готово.
А за копията...ми не съм обърнал внимание. Все пак ти си pro историк, аз не съм. Мен просто историята ми е интересна.
А дали панагюрското е подменено...Аз приемам, че не е, защото иначе само ще се ядосвам. Така, че за мен си е оригиналът и точка по въпроса...:-)))

"Единство и Сила"


Тема общи приказкинови [re: Ювиrи]  
Автор Бaлтaвap (непознат )
Публикувано12.01.01 00:17



За това, че англичаните не ни давали Четвороевангелието - чух, че имало доста сайтове посветени специално на него, е ако някой знае такъв може да ми го каже...
Между другото освен Русия, май Гърция и Турция също имат туй-онуй за нас. Егати якото ще е след 50 г. като ни дадат наште си богатства да си прочетем най-после Историята...а? (нямам предвид техни ръкописи, а наши заграбени и скрити такива)

П.С. "Ювиги" е 100х по яко от "таркан"




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.