Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:30 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Една народна, българска песен:нови [re: Ювиrи]  
Автор Ювиrи (член)
Публикувано07.01.01 12:44



Каде и да одиш,
каде и да шеташ,
не се срами, не се плаши
българин да си.

Пр.: Една вера имаме,
един живот живееме,
България цела да е
секой да я знае.

Ако некой рече
България е мала,
има още осум дела,
за да биде цела.

Пр.:

Ние не сме гърци,
османци, ни сърби,
чеда сме на Аспаруха,
гордост най-българска!
Пр.:

И това е песен от времето на борбата за национално обединение. Забелязваш ли, про-българския характер? Говори се само за българи и Аспарух. Значи преди комунизма, НАРОДЪТ не е имал много славянско самосъзнание...
Ти П.М. сега, се опитваш да ни убедиш, че е имал такова славянско самосъзнание от 10 век насам...Хайде моля те.

"Единство и Сила"


Тема Охооооооо.......нови [re: П.M.]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано07.01.01 14:50



А, не така! Това не е никакво доказателство! Че защо франките са приели чуждия Lingua latina vulgara на галите, бе байно? А държавата се нарича Франция и (тогава де) са я управлявали, организирали и подредили до днешната държава-конгломерат те - ФРАНКИТЕ. И с любов си се наричат ФРАНЦУЗИ и потомците на галите и потомците на норманите (те май са най-яростните французи) и потомците на бургундите и даже провансалците, дето все пак си имат и собствен език! Само тия от Елзас и Лотарингия (по разни причини) не знаят сиромасите какви са - немци или французи!
Бивш Многознайков!


Платон ми е мил, но истината ми е по-мила!


Тема Ама човече.............нови [re: П.M.]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано07.01.01 14:52



ти наистина ме настъпи по мазола!!!!!!!!!!
А ми ще ти дам и други примери:
1. Северна Италия!
2. Испания!
3. Чехия! (абе Бохемия де!)
Бивш Многознайков!

Платон ми е мил, но истината ми е по-мила!


Тема Това е чисто и просто друг въпроснови [re: Ювиrи]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано07.01.01 14:55



Не мисля, че някога съм оспорвал това. В края на краищата само два от клоновете на славянския род не са успели да си измислят друго име (макар че словенците спокойно можеха да се наричат хорутани, а словаците нещо друго). Но българският етнос се е сформирал през десети век въз основа културното и политическо наследство едновременно на старите българи и на определени славянски племена. Според мен патриотичната теза е да се поддържа теорията за МИРНОТО ВЗАИМНО АСИМИЛИРАНЕ на двата етноса (+ "третият компонент"). Тази теория далеч не е измислена от руснаците, за да ни се промие мозъкът. ИМЕННО ТЯ стои в основата на "великобългарския шовинизъм", който аз винаги съм поддържал.



Тема Абе байно...........нови [re: П.M.]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано07.01.01 14:59



(спирам вземам си дъх и те питам: "А БАЙНО с какъв произход е?)
Та абе байно, а ти да знаеш за някакъв урок за Кирил и Методий в руската образователна система? Айде цитирай ни го тук на несведущите! Ама ако има желаем да е целият!
В Чехия, в която отдавна пишат на латиница колко паметници на Кирил и Методий има бе байно! А в Русия? Посочи ни ги!
ЧАКАМ!


Платон ми е мил, но истината ми е по-мила!


Тема Французите не се имат за франкинови [re: Mag]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано07.01.01 15:06



Французите са типичен пример за променящо се с времето самосъзнание.
Първо, както и при испанците, италианците и германците, твърдото застъпване на "основния" етноним е тясно обвързан с конкретно-историческите условия на късния осемнайсети и целия деветнадесети век. Това важи и за България между другото. Също и за Румъния. Доста време е било необходимо на френската/испанската/италианската образователна система да обясни на всички, че са хем бретноци, хем французи, хем арагонци, хем испанци, хем генуезци, хем италианци. При немците въпросът също е стоял на дневен ред и там основната причина да не говорим за баварци, саксонци, бременци и хановерци е налагането на единен КНИЖОВЕН език и високото равнище на грамотност, което е позволявало на различните германски териториални групи да се идентифицират с него.
Второ, по въпроса за КОРЕНИТЕ модерните французи със сигурност в по-голяма степен се отъждествяват с галите, отколкото с франките. Колкото до етнонима, той просто се е запазил по исторически съображения, въпреки че през Средновековието в графата "франки" са влизали и немците, и италианците, и англичаните.



Тема Отг: Една народна, българска песен:нови [re: Ювиrи]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано07.01.01 15:21



Първо тая песен е от 20-ти век. Второ, мисля, че това не й е оригиналният текст, но това ще оставя на други, по-специалисти да го кажат.
Трето, МНОГО СЪЩЕСТВЕНО: колко души с името АСПАРУХ знаеш ОТПРЕДИ новоисторическата епоха? Имам предвид времето, когато българчетата са започнали да ходят на училище и да учат кой е основал българската държава, кой е княз Борис, кои са Асен и Петър и т.н.
Ще ти отговоря: имената Борис, Аспарух, Крум, Тервел, Персиян се налагат В НОВО ВРЕМЕ, защото са прочетени В СТАРИТЕ КНИГИ. Единственото старо българско име, използвано през цялата историческа епоха, е Боян, защото е пославянчено (и защото всъщност не е ясно дали българското Баян и славянското Боян не представляват съвпадение). Преди Паисий определено никой не е знаел за Аспарух, така че дали българите-възрожденци от 19-ти век ще изберат да се кръщават с български, славянски или англо-саксонски имена, е било въпрос на исторически избор В РАМКИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА ОБЩНОСТ ОТ 19-ТИ ВЕК.
Разбираш ли? Ако не, ще ти дам друг пример: колко македонци започнаха да се кръщават Александър и Филип в наше време; колко от техните татковци се казваха Слободан и Сърджан, колко от техните дядовци се казваха Кирил, Крум, Борис и Асен, колко от техните прадядовци се казваха Димитър, Васил, Панайот, Апостол, Харалампи, Спиридон и колко от техните прапрадядовци се казваха Златко, Велко, Драго, Радо, Мило и прочее.
АЗ НЕ ОСПОРВАМ ПРАВИЛНИЯ ИЗБОР НА БЪЛГАРИТЕ ОТ 19-ТИ ВЕК. АЗ ПРОСТО СЕ ОПИТВАМ ДА ВИ УБЕДЯ, ЧЕ ТОВА Е БИЛ ИЗБОР!!!



Тема Ето с това съм съгласен........нови [re: П.M.]  
Автор Mag (ентусиаст)
Публикувано07.01.01 15:30



Трябва обаче да преоткриваме много истини за древните българи, които или са скрити в разни (добре, че не са ги унищожили) скривалища на КГБ, в разни мазета (като надгробния паметник на Самуил)или просто не са търсени, защото някои неща са се приемали като аксиома. Ей затова търсят истината тези младежи тук!
А да се отрича слявянския примес в нацията ни - е това е друга безумица! Щото (някъде на Валсодар го писах, в предишния ви спор) аз приличам (външно) повече на келт! Не трябва да се забравят и тези примеси в нацията ни. Даже смея да твърдя, че имаме и нещо от готите (не всички сигурно са се юрнали в Анадола (Анатолия). А за траките не съм пропуснал!
Това е - писах го, ама не ме разбрахте - казах диспут а трябваше да употребя думата КАРАНИЦА!
Привет!
P.S. Тук ще ти отговоря за французите и франките - а защо нефранките французи приемат Шарлеман (Карл Велики де) за свой пръв владетел! А битката при Поатие са я водили арабите с галите ли? А французите си я изтъкват като ФРЕНСКА гордост!

Платон ми е мил, но истината ми е по-мила!


Тема Искаш да кажеш, че преди Паисий...нови [re: П.M.]  
Автор Ювиrи (член)
Публикувано07.01.01 17:56



...не е имало българско самосъзнание ли? Вярно, че Възраждането започва тогава, но незабравяй, че историята се е носела от уста на уста и е нямало толкова писмени източници, от които днес да разберем народопсихологията по това време. Не се хващай сляпо на думите "...поради что се срамиш!" И днес има подобни писания, макар че надали много се срамуваме.
Според мен, легенди за предишното величие е имало, но хората са ги примели само, като такива - легенди. Паисий превръща мита в история написана на хартия.
Ако българската история е била ТОТАЛНО забравена, дори и Паисий не би могъл да вдъхне вяра у народа и бихме се претопили в османската империя.
Така, че ние градим нашите предположения за народопсихологията на българите, върху много малко писмени източници и най-вече, върху такива целящи определено нещо.
Всъщност какво се знае за българите между 15 и 18 век? И от какви източници?

"Единство и Сила"


Тема Само това да вметна:нови [re: П.M.]  
Автор Hit-ъp П@ъp (непознат )
Публикувано07.01.01 18:14



В страни, като Сингапур, Малайзия, Хонконг населени с етнически китайци един голям и все по растящ процент от тях (особено младите поколения) не само че не знаят да пишат и четат китайските йероглифи , но и да говорят не могат. "Майчиният език" е английския. Говорят го не само в офисите а и в леглата си. Това обаче не ги прави по-малко китайци нито нещо друго. Същото е валидно и за индийците в тези страни (найвече Малайзия). Причините за приемането на един език могат да са различни и не обезателно свързани с асимилация на по-малка група от по-голяма. Между другото, славянското в бългаския език е в речниковата база. Но един език не е просто набор от думи а още доста неща. И тези други неща не е тайна за никого че нямат нищо общо с групата на славянските езици.

ХП




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.