Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:38 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Отг: Номади?нови [re: Ювиrи]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано04.01.01 11:17



Приеми, че номадската група е била многобройна и се е установила по тия места, защото не е имала къде другаде да отиде.



Тема Отг: Кауза Пердута П.М.нови [re: valsodar]  
Автор Бaлтaвap (непознат )
Публикувано04.01.01 11:26




Не, аз най-се ядосвам за това, че въз основа на това, че българите са използволи конете и са имали конна войска се твърди, че ние сме били номади, но идваме тук, настъпва (уж) византизация и славянизация и ние се културизираме, изоставяме с времето конете (и другите глупости) и ставаме цивилизация....и т.н. и т.н. В любимата ти " книга за българите" любимия ти историк Петър Мутафчиев пише, че византийците възприели от нас конния характер на войската си (имам предвид, че конните части станали най-важни за войската). Значи според твоята логика можем да твърдим, че византийците са се номадизирали? Защо не искаш да разбереш, че да можеш да караш кола (или кон) не е задължително да си шофьор?
След това това за валовете. Ти знаеш ли как е изглеждала китайската стена от хунорските времена? Ами и тя е изглеждала като нашите валове. Така са били укрепени и най-ранните ГРАДОВЕ НА БЪЛГАРСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ в Тарим. Та значи намерих ти един не-номадски народ с валове.
Само да те питам: народ, който има десетки градове, земеделско стопанство, което няма равно на себе си, от което всички околни страни се учат, народ имащ усилени търговски връзки с цял свят, народ с силно развита наука, с най-точния календар и до днес........за теб това номоди ли са? Да ме прощаваш, но това за мен е цивилизация. И то цивилизация градене не от 681г. насам, цивилизация, коята е една от най-древните (не правя "сензационни изказвания", явно за теб всичко преди 681г. е сензация).
Някъде ти каза "Аспарух, Тервел и компания" - мисля, че нямаш право да говориш така за едни от най-великите ни владетели, колкото и да не ти харесват. И за Дръстър: разбира се, че е строен по българския начин с каменни блокове. Сега там са построили наново почти цялата крепост с кичовски каменни блокове, получило се е некъдърно копие на старата крепост (по същия начин са развалили и Царевец, започноли са и с Плиска, но парите им не са им стигнали). И престани да се правиш на учуден кои градове са влизали и кои не в българската държава. Защото освен археологическите разкопки потвърждаващи това, тези градове носят и БЪЛГАРСКИ СИ ИМЕНА!!!




Тема Отг: Кауза Пердута П.М.нови [re: Бaлтaвap]  
АвторBvlgari_anon (Нерегистриран)
Публикувано04.01.01 11:44



Ne sym syglasen s tezata za "dylgite nomadski tradicii" na Asparuhovite Bulgari. Kakto kaza Valsodar neka se izjasnim shto e to nomadski nachin na zhivot. Az go razbiram taka- nomadite sledvat stadata si ot dobityk spored pasishtata i sezonnite promeni zaedno s celite si semejstva i rodove(klanove). Nomadskija nachin na zhivot se predava po pokolenie i e trudno da se promeni. E, prez srednovekovieto ne sym zapoznat dali znachitelen broi Bulgari(ne govoria za boliari i feodali- a za prostoljidieto) sa vodili nomadski nachin na zhivot. Dokolkoto znam "chergarstvo" sa praktikuvali edinstveno Vlasite/Karakachanite- mozhe bi kato samobitno malcinstvo "autsaideri"



Тема Отг: позволи ми да не проумея въпроса тинови [re: П.M.]  
Автор Mnogoznajkov (член)
Публикувано04.01.01 12:31



Ей, господине,
Виж някои мои постинги в клуб РЕЛИГИЯ. Аз съм кръстен в християнска църква. Вярващ съм а ма да ти кажа право - не се считам за християнин. Да знаеш накой от така наречените езичници да е:
- убил някого, защото не е езичник?
- изгорил на клада някого, защото не е езичник?
- и още много такива като например езически походи срещу неезически народи? И кланета на неезичници?
Даже (пак в оня клуб съм го писал) самият ХРИСТОС не е искал от неговото учение да се създава църква, ама Павел си я е създал!
Съгласен съм с теб, че европейската цивилизация (по принцип) е християнска. Ама е станала цивилизация, не тогава, когато е била фанатично християнска, а когато:
- е престанала да гори на клада инакомислещите!
- е престанала да води религиозни походи и да извършва религиозни кланета!
- е съчетала в християнството и нехристиянски възгледи!
Абе господине! Като беше Коледа и ЦЯЛ СВЯТ празнуваше какво празнуваха в:
- Китай;
- Индия;
- Япония;
- Корея;
- Африка (не изброявам държави);
- да посочвам ли още?
А пък аз те питам - като какъв християнски празник е КОЛЕДА бе господине? Задавал ли си си този простичък въпрос?
Така, че и НИЕ сме от дунавските българи, ама не считаме, че това, което ни определя като такива е ХРИСТИЯНСТВОТО. А за етнографския музей не ми говори, защото нямаше да има БЪЛГАРСКИ етнографски музей, ако в ДУНАВСКИТЕ БЪЛГАРИ беше умряла изцяло оная древна религия и онези древни традиции и обичаи. Препратка - ей тук наблизо ЮВИГИ поде темата за кукерите. А помисли си колко НАШИ традиции и обичаи нямат нищо общо с ХРИСТИЯНСТВОТО! Аз ще ти кажа - ВСИЧКИТЕ!!!!!!!
Чакам ти меродавното мнение!
МК

Vita brevis ars longa est!


Тема какво разбираш под турска България?нови [re: Bvlgari_anon]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано04.01.01 12:43



Караманската ни "държава" или нещо друго? Как ще чуеш за номади-българи, след като ние с времето коренно променяме облика си и озоставяме стария си бит? Още при Симеон старите номадски привички са били кажи-речи изоставени. Колкото до турците, причините за евентуално запазване на номадския стил на живот са три:
а/ едната е, че просто от него се печели; защо да се отказваш от един бит, ако той ти осигурява препитанието;
а1/ за номадство ли става дума или за "трансхуманция", има разлика. Българите от Родопите са живели именно от второто - докато границата не ги откъсва от Беломорието.
б/ вълните тюркски пришълци са продължили да заливат Анадола и след създаването на Османската държава. Ние не правим разлика, но турците не са били никога хомогенна раса. Това НЕ ОЗНАЧАВА, че Ертогрул и Осман не са били водачи на номадски племена.

Ако ли пък имаш предвид българите под османска власт, тук трябва да се засрамиш: ние СМЕ НЯМАЛИ ПРАВО да носим оръжие и да се занимаваме с дейности извън земеделието, защото сме били рая.

Redaktirano ot П.M. na 04.01.01 12:52.



Тема а-а, започнахме ли да се усещаме...нови [re: valsodar]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано04.01.01 12:56



Номади са хора, които периодично сменят поселищата си според годишните времена, за да осигуряват най-добри пасища за своя добитък - добитъкът може да е различен, но най-често говеда и овци.



Тема ух, леленови [re: Бaлтaвap]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано04.01.01 13:13



Абе, пич, не се стряскай бе, ние с Паро и Теро заедно сме расли, ти сега ще ми обясняваш, че не сме се обичали... Па аз без Паро кво щях да правя?

Ти да си чувал, че Атила е имал столица и дворец? Сигурно, щом четеш Геза Фехер. Да си чувал за Тюркския хаганат, за Уйгурската империя, за Монголската империя; те да не би да са нямали столици и крепости?

Това, с което аз не се съгласявам е вашата безумна класификация:
уседнали = цивилизация
номади = варварщина

Ами славяните са водили крайно уседнал живот, значи те са били най-цивилизованият народ.

Между другото Фехер, когото ти очевидно боготвориш, е писал разни неща в тоя смисъл.

А колкото до цитата ти от Мутафчиев, той само показва как четеш историята: Мутафчиев не е казал "българите", а номадските народи изобщо; това, че ти си решил, че всичко, което живее на север от Черно море, е българин, е проблем на собствената ти епистемиологична диагноза.



Тема за едно не си правнови [re: Bvlgari_anon]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано04.01.01 13:21



Номадството не е генетично унаследимо. То зависи от обстоятелствата.
Ще ти дам един съвсем елементарен повод за размисъл: защо при нашествието си на Балканите и завладяването на България турците масово се заселват ТОЧНО там, където навремето са живели Аспаруховите българи. Защо през 11-ти век точно този район се "задръства" с печенеги и защо ТОЧНО тази част на България е била заселена с най-голям кумани през 13-ти век (ако се съди по топономията, именната традиция и т.н.)



Тема мале, що за надут атеист!!!нови [re: Mnogoznajkov]  
Автор П.M. (минаващ)
Публикувано04.01.01 13:36



Многознайко, защо се гневиш?
Ако приемем езическите обичаи за доказателство против религията, значи християни НЯМА НИКЪДЕ ПО СВЕТА!!!
Първо, както МНОГО ДОБРЕ знаеш, българите-езичници са подлагали на гонения определени християни.
Както МНОГО ДОБРЕ знаеш, римляните са подлагали християните на гонения.
Както би трябвало МНОГО ДОБРЕ знаеш, кървави езически реакции е имало в много ранно-християнски страни, например - в Русия (светите Борис и Глеб дали ти говорят нещо?)
Така че не ми говори ГЛУПОСТИ с гневен тон...
Защото твърде леко бъркаш понятията. Уж се изживявате за големи патриоти, ама нещо родната история не ви е много ясна.
ДАЙ ми пример БЪЛГАРСКАТА ЦЪРКВА ДА Е ГОРИЛА ЕЗИЧНИЦИ! Искам пример!!!
ПРИМЕР!!!
ПРИМЕР!!!
ПРИМЕР!!!
Недей си и помисля да използваш бунта на болярите: те са били осъдени на смърт заради бунта, а не заради религията си. ДВАМА от синовете на Симеон са били езичници до смъртта си, нищо че брат им Петър се славил като защитник на светата Църква. За разлика от християнина Енравота, който е бил осъден на смърт от брат си Маламир-езичника.

А това за Христос и църквата е такава срамотна лъжа, че наистина не знам какво да ти отговоря.



Тема Балтавар,нови [re: Бaлтaвap]  
Автор Cy (член)
Публикувано04.01.01 14:56



извинявай, но валът, който първоначално е представлявал "китайската стена" не е построен от китайците срещу племената от север, а точно обратното. Просто по- късно китайците се възползват от първите копки, така да се каже :))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.