Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:23 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Петър Добрев - добър историк или предател?!нови  
АвторБалтавар_anon (Нерегистриран)
Публикувано25.12.00 00:06



Напоследък преди 1 година и аз бях приятно изненадан от Петър Добрев. От неговата книга "Огнищата на българската цивилизация на картата на евразия" се запалих до чета история на древна България. В последствие съм прочел всичко за прабългарите от ТаНакРа, както и много друг материали. Мога да кажа, че съм доста навътре в тия работи(скромносто е втората ми природа). След като съм стигнал до тук месля, че мога да си позволя да критикувам г-н Петър Добрев и съответно да се аргументирам(ако някой прояви желание). И така не съм съгласен с две негове твърдения:

1. Произход на Българите.
Съгласен съм, че всеки историк трябва да защитава собствена позиция. Но г-н Добрев горещо отрича да имаме нещо общо с хуните (с които сме били в съюз, според скромното ми мнение, базиращо се на трудовете на голям брой мастити учени сред коита Димитър Съсълов). Съвсем нормално е да мисли по друг начин по въпроса, но той въобще не коментира и не разглежда писмени паметници потвърждаващи обратното. Например Сказание за дъщерята на хана, където се посочва, че хунския вожд е наш предтеча. В същото време той тук таме го цитира, но на места където му е удобно. Мисля, че това не е съвсем коректно.

2. Татарите - българи или монголи.
по въпроса и до днес се спори, но той си позволява да изнася като "беспорни" факти (над които може да се поспори сериозно) анти-български твърдения и то в детска книжка, предназначена за ДЕЦА!!!
по същия начин премълчава неудобни факти.

можете да ми пишете на е-меил: Baltavar@mail.bg или tangrianin@abv.bg.
държа да подчертая, че в този коментар не споря на исторически факти, просто защото коментирам Петър Добрев, а ако давам мнение ще стане много дълго и никой няма да го прочете. затова пък отговарям обстойно по емейл.


поздрав: Балтавар, 9клас
ще се радвам да ме пишете



Тема Отг: Петър Добрев - добър историк или предател?! [re: Балтавар_anon]  
Автор П.M. (непознат )
Публикувано26.12.00 20:34



Мило момче,
Сказание за дъщерята на хана е измислица на някой болен мозък, живял 20-ти век, а може би 19-ти. Тя НЯМА НИЩО ОБЩО С ПРАБЪЛГАРИТЕ!!!
Петър Добрев също пише куп небивалици, защото просто се занимава с материи (като езикознанието), от които нищо не разбира.



Тема Отг: Петър Добрев - добър историк или предател?!нови [re: Балтавар_anon]  
Автор Cy (член)
Публикувано27.12.00 10:10



какво точно имаш предвид с това "предател"? А колкото до едностранчивото използване и тълкуване на исторически източници- мисля, че всеки историк го прави, просто защото защитава определена теза, а не прави анализ на самия източник...



Тема Отг: Петър Добрев - добър историк или предател?!нови [re: Балтавар_anon]  
Автор Mnogoznajkov (новак)
Публикувано27.12.00 13:04



Не зная конкретно защо обвиняваш Петър Добрев в предателство. В края на краищата и той сложи една тухла в зида!!! До полагането на покрива ще трябва да се поработи мнооооого!!! П.Добрев поне ни поразмърда мозъците!
Моето мнение за 2-та въпроса е следното:
1. Трябва да се употребява понятието ХУНО-БЪЛГАРИ. Между другото на Запад това понятие набира гражданственост. Поради липса на наименование на групата арийски племена от които са се пръкнали славянските и балтийските племена (и народи) се употребява термина БАЛТО-СЛАВЯНИ. Неологизъм, ама като не знаем как са се наричали преди 4-5 хиляди години какво да правим?
2. Така наречените (от руснаците) татари са 90% българи, т.е. потомци на прабългарите на Баян. 10-те % са монголска примес от Златната орда. В края на краищата и ние не сме 100% българи.
МК

Vita brevis ars longa est!


Тема по данни на татарите...нови [re: Mnogoznajkov]  
Автор valsodar (член)
Публикувано27.12.00 18:49



Чувал ли си за овчата битка през 1223 год. спряла ордите на Чингиз Хан до Жигулевските планини?
Имам нещо приятно, но е на руски за съжаление.
Един пленен татарин се е заменял за един овен.

Чингиз Хан не е могъл да преживее позора и три години по-късно се е поминал.

Пускам ти го малко по-надолу. Приятно четене.


Баранья битва.
( к 776 летию подвига волжских болгар)


Все уверены, что армия Чингис хана не знала поражений в Европе. Но это не так. Её били и ни где – нибудь, а на Волге.
Учебники истории для школ старательно умалчивают этот факт, художественные произведения обходят стороной. Благо ещё специальная литература вынуждена вкратце освещать его. Например, "История ТАССР" от 1973 года описывает её аж в двух предложениях. "Поздней осенью 1223г. булгары вышли навстречу монголам, устроили в нескольких местах засады, и когда монголы прошли засады, булгары окружили их со всех сторон и почти всех перебили. Лишь немногие, спасшись бегством………дошли до ставки Чингис хана………."
И всё об этом. Никто даже не замечает эту информацию. Хотя она – эта победа болгар – имела огромное значение для судеб не только народов современной России, но и всей Европы.
В своде болгарских летописей "Джагфар тарихы" ("История Джагфара") эта битва названа "Бараньей битвой" и датируется сентябрем 1223 года. Дело было так. После битвы на Калке и взятия Киева войска Чингис хана пошли на Волжскую Болгарию. Узнав об этом, болгары начали готовиться к встрече. Они построили специальные фортификационные сооружения у Жигулевских гор, заманили туда неприятеля и полностью разгромили его. Лишь немногие спаслись бегством. В плен было взято огромное количество монголо-татар. "Джагфар тарихы" называет цифру 4 тысячи. Болгары не убили их и даже не продали в рабство. Они обменяли их на баранов. На позорном для Чингис хана условии : одного воина - за одного барана. Видимо этого издевательства и не вынесла душа "сотрясателя вселенной" : через три года Чингис хан умер.
Тринадцать лет после этого татаро-монголы штурмовали Волжскую Болгарию. Известны большие походы 1229,1232 и 1235 годов, но всякий раз были биты и отступали. И только в 1236 году, собрав несметные полчища, сумели одолеть её и прорваться через Волгу на Запад, в русские земли.
Какой народ, какое государство Европы сдерживало натиск татаро-монгольских войск хотя бы один год?
Ведущие историки РТ, академики Халиков А.Х., Закиев М.З., Каримуллин А.Г. и др., учитывая огромное значение "Бараньей битвы" для воспитания патриотизма и национальной гордости нашего народа, предложили отметить в сентябре 1998 года 775 летие этого исторического события. Однако власти РТ специально утаили эту дату.
Забыть историю своего народа!? Что может быть позорнее для человека?
Режим татаризма преднамеренно заводит историческое сознание народа в ложный, тупиковый путь, чтобы люди забыли деяния своих славных предков и осознавали себя татарами, пришедшими с войсками Чингис хана. Именно поэтому Шаймиев М. называет Волжскую Болгарию первым татарским государством.
Кто знает имя правителя Волжской Болгарии тех лет? Разве мы не должны помнить его - организатора обороны великой Волги и Европы от татаро-монгольского нашествия?
Недавно, в беседе с одним сотрудником аппарата президента РТ, я тоже поставил вопрос о необходимости на государственном уровне отмечать победу нашего народа над войсками Чингис хана. Он ответил, что это невозможно, ибо получится, что мы будем праздновать победу над самими собой??? Господи, вразуми рабов своих!



Тема Ега ти кефа....нови [re: valsodar]  
Автор Mnogoznajkov (новак)
Публикувано27.12.00 20:31



Ей момче,
Псевдонимът ми е "гола вода", макар, че има различни видове а моят е ИРОНИМ (т.е. ироничен псевдоним)! Ще се прекръстя на "ГОЛА ВОДА" или "МАЛОЗНАЙКОВ". Но това, което си написал ми "напълни душата"! Не го знаех, честна дума! А съм чел доста, но явно "подбрани" източници. Влизал съм и в сайта на "Новьй Татарстан", но главната му редакторка сигурно е "сол ташак" на техния президент (леле каква аналогия с Македония и македонизма!!!).
Отивам да празнувам! Още веднаж ти благодаря за големия КЕФ.
МК

Vita brevis ars longa est!


Тема Отг: За данните на татарите...нови [re: valsodar]  
Автор Topepo (непознат )
Публикувано28.12.00 13:53



Предварително се извинявам на Valsodar за критичния тон и подход. Обаче нямам времето, а и не ми се занимава с обстойния разбор на този материал. Но не мога да не отбележа, че при руснаците всичко, съдържащо макар и само пет (!) процента истина, спокойно може да се печати и публикува. По всичко личи, че и този материал следва да се отнесе изцяло по тази линия.
А не може да се подмине и подчертаното самолюбуване и самовъзхваляване, както и приповдигнатия емоционално-патриотарски патос, така характерно за руснаците изобщо. И е явно желанието да си присвоят славата за тази победа - ако изобщо е имало подобни събития....
Така че, горния материал не посреща критериите за сериозна научна публикация и едва ли следва да се взема на сериозно.

Redaktirano ot Topepo na 28.12.00 14:20.



Тема Къде са руснаците и къде сме ние?нови [re: Topepo]  
Автор valsodar (член)
Публикувано28.12.00 14:19



Волжка България е съществувала съвместно със своите съседи славяните, част от които се явяват и русите. До времето на Иван Грозни Волжка България е била самостоятелна държава и именно след разгрома и същият Иван Грозни се самопровъзгласява за цар на всички руси и българи. В началото на века около 14.5 мил. се самоопределят като етнически българи - наследници на поволжка България, но с решение на руската компартия от 1927 год. територията, която те обитават е наречена с изкуственото име Татаристан. Няма да споменавам за изкуствените преселения и геноцид от страна на Сталин, смятам че повечето са наясно по въпроса.
Друг е въпросът наистина, че руснаците винаги са страдали от комплекса си за малоценност от където произлиза и имперската им амбиция. Колкото една нация е по-комплексирана - толкова по-грандомански амбиции има. Като пример мога да ти дам как са характеризирани погребалните могили на Аспарух и Кубрат, открити едното до село Вознесенска а другото (ще проверя и ще ти го посоча точно) - погребения на скитски - номадски вождове - кочевники и това при условие, че са налице неопровержими исторически доказателства като скиптъра и сабята на Аспарух, така и личните печати на Кубрат. Номади??? За хора създали империи с белокаменни градове простиращи се от Кавказ до Балатон, от Урал до Охрид ??!
А, същите тези комплексари по това време са носели брезови цървули и са живеели под земята в землянки от пръст и дърве.
Преди година ми попадна една много интересна руска книга - "Русия - которая не бьiла". В нея нагледно е показано как един мит от руската история се превръща в доказан исторически факт и обратно.
Знаеш ли на кое най-много се смях? - принц Игор - непобедимия. Преразкавам ти накратко. Този шемет

решил да предприеме набег с дружина от няколко хил. души срещу земи обитавани от поволжки българи - полонци. В следващия момент нашите му прилагат старата и изпитана тактика за увличане на врага в засада и бой по канчето до пълен разгром (подобна тактика е прилагал и Мо-Дун вж. Съсълов).
Игор претърпява пълно фиаско, като е оставен за назидание жив със шепа другари, за да има кой да разказва на потомците им, как са пердашели дедите им.
И какво остава накрая в руската история - княз Игор - героя !!? Е, точно тези исторически спекулации, подчинени на една или друга имперска амбиция или цел винаги са ме възмущавали и точно поради това, поне за себе си съм решил да открия обективната истина - що за народ са били нашите деди.

Redaktirano ot valsodar na 28.12.00 14:20.



Тема Отг: Къде са руснаците и къде сме ние?нови [re: valsodar]  
Автор Cy (член)
Публикувано28.12.00 14:46



На Шукшин ли беше "Дойдох свобода да ви дам"- там да не би всъщност за българи да става въпрос?



Тема Отг: Къде са руснаците и къде сме ние?нови [re: Cy]  
Автор valsodar (член)
Публикувано28.12.00 15:06



Не съм наясно, какво точно е визирал, така че нека се изкаже някой по-подготвен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.