Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема по въпроса за гайдитенови [re: Mermaid]  
Автор П.M. (непознат )
Публикувано21.12.00 18:52



Имат ли нещо общо ПО ТЕМБЪР българската и шотландската гайда? Не. Общото е, че и в двата случая някой се е сетил да използва един мех, вместо да духа през цялото време с уста. Толкова. Нищо чак толкова сложно. Нашата гайда си е наша, тяхната си е тяхна. Между другото достатъчно е да погледнете антична гръцка керамика, за да видите, че гайдите присъстват на Балканите още от дълбока античност и едва ли имат нещо общо с Памир.
А онова, дето шотландците марширували под български ритми, определено ме развесели. Обикновено се марширува на две. Не знам ритъм на три или три и половина.



Тема Отг: Za prabulgarite... + Kr.Mutafchievнови [re: Mnogoznajkov]  
Автор П.M. (непознат )
Публикувано21.12.00 18:58



Надали изтеглянето на черепа назад е най-съществената характеристика на една цивилизация. Освен това е много по-сигурно, че в историческото си развитие българите са контактували с куп други народи, защо въпросното изтягане на черепа не се е среща и при по-близките ни съседи?



Тема Отг: Za prabulgarite... + Kr.Mutafchievнови [re: П.M.]  
Автор valsodar (член)
Публикувано21.12.00 19:25



Защото по-близките ни съседи не са дошли от Памир и Хиндукуш. Всяко едно "изчанчено" проявление на дадена култура си има съответно обяснение стига да се сетим къде да го търсим.
Отмина времето когато се считаше, че българите са чергарски народ научили що е цивилизация от византийската империя.



Тема Отг: по въпроса за гайдитенови [re: П.M.]  
Автор valsodar (член)
Публикувано21.12.00 19:32



Запитай се някога откъде всъщност е дошло "коренното" население на днешна Шотландия и сам ще си отговориш на въпроса за гайдите.
Гърците са сравнително млад народ изплагиатсвал културата си от по-напреднали за времето си народи с които е влизал в контакт.
Примери много, но ще ти посоча само двама "национални" герои на древна Елада - Асклепий и Орфей, за които исторически е доказано, че са траки по дух и произход.
Конните народи на три вълни са заливали Балканският полуостров като първата се датира към 3-то хил. пр.н.е.
За конни народи се считат тези, които произлизат от Таримската котловина и мястото на сегашната пустиня Гоби, където за първи път е опитомен коня.
Прочети малко и за коня на Пржевалски, къде и как е открит.



Тема Отг: Za prabulgarite... + Kr.Mutafchievнови [re: valsodar]  
Автор Cy (член)
Публикувано22.12.00 09:58



аз мисля, че със съзнателното деформиране на черепа се е целяло определени хора да придобият способности, различни от тези на мнозинството.



Тема Прически и нравинови [re: Cy]  
Автор valsodar (член)
Публикувано22.12.00 11:27



Прабългарите са имали обичай (запазил се дори до наши дни в поволжието) да си бръснат главите, като са оставяли дълга плитка започваща от фонтанелата. Според техните космогенични схващания чрез тази плитка водеща към фонтанелата се е осъществявала връзката на човека с космоса и бога. Този обичай е запазен в някои части на Китай и частично е пренесен в Япония (прическите на самураите).
Предполагам че са се стремяли да постигнат овална форма на черепа по същите причини.(куполите на църквите, джамиите и синагогите фокусират космическата енергия - прана, чи, ци във точно определена точка, където се молят първосвещенниците).
Идеята ми е, че не можем прибързано да си правим изводи за целесъобразноста на дадени етнографски особенности , без да сме наясно с причините които са ги породили.



Тема Отг: Прически и нравинови [re: valsodar]  
Автор Cy (член)
Публикувано22.12.00 14:48



аз имах нещо по-различно предвид... Не помня къде го четох вече- мисля, че пак в книгата на Дориян Александров- за това, че чрез тези деформации те "отключвали" някои способности. Примерно да влияеш върху голяма маса от хора- там се даваше за пример воденето на бойни действия. С други думи- да се развият т.н. свръхестествени способности на човека. В същия смисъл е коментара върху трепанациите на черепи, които прабългарите са правили- не за да лекуват нещо, а с гореописаните цели.... Това май не е точно за този клуб, но тук се отвори думата...



Тема Отг: по въпроса за гайдитенови [re: valsodar]  
Автор П.M. (непознат )
Публикувано22.12.00 17:58



Значи според теб българите сме дошли не с Аспарух, а преди три хиляди години и сме коренно население на Балканския полуостров. Е, въпрос на гледна точка.
Но според мен търсенето на толкова далечни корени в миналото е безсмислено. Дорийците, ахейците и йонийците вероятно имат съвсем различни корени, но все са гърци, нали?



Тема Отг: Прически и нравинови [re: Cy]  
Автор valsodar (член)
Публикувано22.12.00 20:19



Промените които е необходимо да настъпят при човек за да влияе по определен начин на определени събития са изцяло вътрешни. Не знам по каквъв начин една трапанация би помогнала на човек да промени модела на мисленето си - по скоро би го прекратила

.
Схващам все пак какво имаш предвид, защото определено съм сериозно впечатлен от книгата на Дориян Александров за бойните изкуства на прабългарите.



Тема Петър Добрев добър историк или предател?нови [re: valsodar]  
АвторБалтавар_anon (Нерегистриран)
Публикувано25.12.00 00:05



Напоследък преди 1 година и аз бях приятно изненадан от Петър Добрев. От неговата книга "Огнищата на българската цивилизация на картата на евразия" се запалих до чета история на древна България. В последствие съм прочел всичко за прабългарите от ТаНакРа, както и много друг материали. Мога да кажа, че съм доста навътре в тия работи(скромносто е втората ми природа). След като съм стигнал до тук месля, че мога да си позволя да критикувам г-н Петър Добрев и съответно да се аргументирам(ако някой прояви желание). И така не съм съгласен с две негове твърдения:

1. Произход на Българите.
Съгласен съм, че всеки историк трябва да защитава собствена позиция. Но г-н Добрев горещо отрича да имаме нещо общо с хуните (с които сме били в съюз, според скромното ми мнение, базиращо се на трудовете на голям брой мастити учени сред коита Димитър Съсълов). Съвсем нормално е да мисли по друг начин по въпроса, но той въобще не коментира и не разглежда писмени паметници потвърждаващи обратното. Например Сказание за дъщерята на хана, където се посочва, че хунския вожд е наш предтеча. В същото време той тук таме го цитира, но на места където му е удобно. Мисля, че това не е съвсем коректно.

2. Татарите - българи или монголи.
по въпроса и до днес се спори, но той си позволява да изнася като "беспорни" факти (над които може да се поспори сериозно) анти-български твърдения и то в детска книжка, предназначена за ДЕЦА!!!
по същия начин премълчава неудобни факти.

можете да ми пишете на е-меил: Baltavar@mail.bg или tangrianin@abv.bg.
държа да подчертая, че в този коментар не споря на исторически факти, просто защото коментирам Петър Добрев, а ако давам мнение ще стане много дълго и никой няма да го прочете. затова пък отговарям обстойно по емейл.


поздрав: Балтавар, 9клас
ще се радвам да ме пишете




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.