Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:14 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Явно теорията за хуно-българите ставапопулярна...нови  
АвторЮвиги (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 00:18



Погледнете тази страница:

http://userpages.umbc.edu/~slupin1/history/hist2.html

Изглежда, че дори и на запад вече, свързват българите директно с хуните и Атила. Не е ли време да започнем да изучаваме историята на българите преди 681 година...Трябва ли да знаеш, че твоят народ е бил воден от великия Атила - този, който е поставил на колене цяла Европа или не е важно?



Тема Отг: Явно теорията за хуно-българите ставапопулярна...нови [re: Ювиги]  
Авторvalsodar (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 13:20



Прабългарите са били едно от седемте племена съставляващи хунорската империя, пред която цял Китай е треперел в ужас.
Да се говори, че българите произлизат от тюркските народи е абсолютно нелепо, защото тюрките се отцепват като племе, хилядолетие, след като името на българите е споменато за първи път в китайските хроники под името поле.



Тема това не е чак такъв повод за гордостнови [re: Ювиги]  
АвторП.М. (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 14:08



Чингис хан е владял още по-големи територии от Атила, но Монголия трудно намира конкуренция по патологична изостаналост.



Тема повод за гордостнови [re: П.М.]  
Авторvalsodar (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 14:31



Всяко нещо с времето си. Навремето първото средство за размяна използвано като монети в древен Китай са били хунорските ножове.Защо?
Ами просто по причина, че великите китайци още не са умеели да обработват метала, когато прабългарите са познавали стоманата. Кой си спомня сега за това.
Най-известната стомана по време на римската империя е била така нареченото китайско желязо. А самите китайци са го вземали по пътя на търговията от прабългарите. Каккво да говорим повече по въпроса освен да цитираме една песничка от двора на първите китайски императори:
"Няма какво да се яде, няма какво да се пие, няма къде да се спи - хунорите (българите) дойдоха и отнесоха всичко." Да им ... на великите китайци!
Прочети малко за митичния жълт император, основал древен Китай. Кой е и от къде е дошъл всъщност. Дори китайците си го признават.



Тема Дори и да започнем да се гордеем с това...нови [re: Ювиги]  
АвторМедарко (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 18:08



...какво ще се промени във възприятието на следващите етапи от историята ни. Освен това народите предвождани от Атила са били много.

Иначе романтичният образ на препускаща през степите непобедима конница и смътното усещане за превъзходство над покорените и победените няма да ни изясни какво точно е било мястото на прабългарите или поне на тези племена от които после са произлезли прабългарите в армията/ордите/обществото около Атила...



Тема да се гордеем с това...нови [re: Медарко]  
Авторvalsodar (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 18:19



Народ, който не уважава историята си не заслужава бъдеще.



Тема Не, не не ненови [re: valsodar]  
АвторЧеНе (Нерегистриран)
Публикувано14.11.00 18:56



Просто избирателно уважава историята си. И я тълкува, както му падне.
Извинявам се, valsodar (пусках ти нещо преди за историята и повторенията)- онова, което се учи под предмет "история" и моделира съзнанието на младите българи е популизъм, ориентиран около имената на водачите. Сякаш сме солта на Земята..хайде да прочетем повече, преди да правим заключения.



Тема Отг: това не е чак такъв повод за гордостнови [re: П.М.]  
АвторЮвиги (Нерегистриран)
Публикувано15.11.00 01:56



Е и? Много сте ми интересни. Аз, където и да съм бил (не малко държави), и с колкото и хора да съм разговарял, никъде не съм срещал народ, който да е толкова настоятелен в себеотрицанието си и в незачитането на собствената си история, култура и постижения. Например един грък, не само, че се мисли за пряк потомък на Одисей, ами и непропуска да го отбележи. Англичаните (които са запознати с историята си), пък винаги споменават, как са цивилизовали целия свят. Дори и албанците имат мераци за Велика Албания... Унгарците са вдигнали голяма статуя на същия тоя Атила, "чиято империя била по-малка от тая на Чингис хан" (тука ме скапа с това изказване) и значи според теб, те са идиоти.
Ние не само, че се отричаме, като нация, като култура, но и бихме се продали на всеки, който ни поиска, само и само пари да даде. Не мислите ли, че това НЕ Е нормално?



Тема Не и да Чене.нови [re: ЧеНе]  
Авторvalsodar (Нерегистриран)
Публикувано15.11.00 09:29



Привет ЧеНе! Виж ти как си се спотайвала, докато те издирвам по форумите?!
Хем съм съгласен с теб, хем и не съм. Права си за това, че се наблюдава тенденцията за избирателно проследяване на историята като се възвеличават определени събития и игнонират други. Това определено е напълно погрешен подход, който само уронва престижа на историята като наука поставяща си за цел обективност. Да, до тук си напълно права.
Но. Има един детайл около нашето историческо самоосъзнаване който ни е пречил, пречи и ще пречи ако не го забележим.
Това е склонноста ни да робуваме на чужди схващания определящи ни като варвари и номади, единствено водени от желанието си да се подмажем на някоя супер сила. Ще ти спомена само едно име - Марин Дринов. Ако си наясно с фактите, темета е изчерпана.



Тема Отг: Не и да нови [re: valsodar]  
АвторЧеНе (Нерегистриран)
Публикувано15.11.00 10:04



Valsodar,
Слабост си ми, както и да ми го кажеш - все те харесвам :о)
Не събития имах предвид, водачи поставят на място където последните не принадлежат. Ти да си чул някой водач да е направил нещо в историята без поддръжници ?
Пиши ми още за Марин Дринов, робуването на чужди схващания не е уникално за нас (в момента си дочитам народопсихология на италианците)
Лек ден :о)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.