Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Kak taka? /otnovo za Egypt//нови  
АвторAhnes (Нерегистриран)
Публикувано31.10.00 13:09



Privet,

Pitam se, kak taka chetvarta i peta dinastii sa stroili megalitni zdania zapazili se hiliadoletia, a prez sledvashtite periodi nabludavame regres na arhitekturno-injenernata misal? Struva si da pomislim nad tozi absolutno antilogichen problem...
Ahnes
:-))))



Тема Отг: Kak taka? /otnovo za Egypt//нови [re: Ahnes]  
АвторТадухепа (Нерегистриран)
Публикувано31.10.00 14:59



замисляла съм се над въпроси от подобно естество, но не и конкретно. сега ми минава през ума следната най-обща и повърхностна мисъл (все пак съм на работа, а и като за последен ден на месеца е лудница), че в по-древни времена хората са имали по-малко съмнения относно истинността на боговете, били са с по-малко познания в различните области, следователно са били по-примитивни (да не се разбира погрешно) като начин на мислене. тук правя връзка с това, че поради горните причини, не са се ангажирали с толкова много странични неща, а на база непоклатимата си вяра, са се отдавали на строителство, като лека полека са се усъвършенствали. това строителство е било в името на боговете, всичко е било в името на боговете и малцина са били просветените, но естествено са пазили прозренията си в дълбока тайна, дали поради лична облага или друга причина... не знам.
та всичко това, което казах може да се обобщи така - вярата е стимула за усъвършенстване (да се строят по-мащабни, по-отличаващи се, по-красиви, недостижими обекти, за да се понрави повече на съответния бог). в последствие, с увеличаване на познанията в областта на науката, тази строителна концентрация се разсейва, въпреки че вярата пак си я има (къде сляпа, къде не) и строителството не пада по-долу. промяна в социалните отношения - може и така да се нарече...




Тема Отг: Kak taka? /otnovo za Egypt// [re: Ahnes]  
АвторPixel (Нерегистриран)
Публикувано31.10.00 15:17



Здравей Ahnes,

Най-после съм в BG. Нормално е човек да изхожда от позицията, че прогресът, каквото и
да значи тази дума е дефиниран и че той е линеен процес. Но като се замислиш по-дълбоко се вижда, че нямаме особени основания за подобна логика. Прогресът е по-скоро психична категория отколкото обективна реалност. Едва ли е имало в историята общество което да счита себе си за носител на регрес. Дори и в мрачното средновековие, хората са мислили, че те са носител на прогреса и цивилизацията и че няма по добър път към усъвършенстване и доминиране от пътя на унищожаване на древни култури и на инако мислещите елементи. Дори и когато говорим просто за технологична мощ като прогрес, дори и тогава изхождаме от днешния опит - последните 200 години, когато е налице съвременна образователна система, плурализъм и приемственост в научната и техническа мисъл. Но това не винаги е било така. Както знаеш в древен Египет всички знания и религиозни и научни са били привилегия на ограничен кръг от жреци, които здраво са стискали know how-то и са го ползвали за власт над фараона. В този смисъл, ако едно поколение от тези жреци вземе че се затрие, то веригата се къса, знанията се загубват и вече няма приемственост дори и измежду жреческото съсловие. Аз поне така си обяснявам огромните бели петна около пирамидите и древните технологии. А за мегалитите има и друго - доста просто обяснение: до нас са достигнали само тези храмове, които са издържали теста на времето. Имало е много храмове, архитектури и строителни технологии. Също така е имало и много бедствия - земетресения, наводнения, войни. Тези бедствия са унищожили всичко, с изключение на мегалитите. ГП е пострадала сериозно дори от последното голямо земетресение в Кайро миналия век, а какво да кажем за многобройните катаклизми, които не са били регистрирани, освен с думите "Бог ги наказа".
А и самите храмове-мегалити може и да не са били предназначени да издържат теста на времето - това може да е случайност. Нереална ми се струва идеята, че древните строители са изходили от "необходимостта" да построят вечен храм, в тяхното си измерение за вечност или пък да предадат на нас някаво послание. Нереална - в смисъл на днешната ни ценностна система. Колко архитекти днес проектират "вечни" сгради, а и защо ли да го правят? Кой политик, мъдрец или философ днес мисли за поколението, което ще дойде след 5000 години?




Тема Radvam seнови [re: Pixel]  
АвторAhnes (Нерегистриран)
Публикувано31.10.00 16:25



Mnooogo se radvam da te vidia otnovo v sait-a Pixel. Lichnite mi simpatii kam teb se osnovavat ne samo na goliamata inteligentnost, koiato prozira v izkazvaniata ti, no i na vsichko onova, koeto znaesh i spodeliash s men.
I kato minah prez lirichnite otklonenia, da se varna na temata.
Bezuslowno megalitnite sdania navsiakade po sveta sa imali vazmojnostta da zapaziat do izvstna stepen nepokatnatostta na konstruktciata si. No mislia, che i malkite saorajenia biha imali po-stastliva uchast, ako biaha postroeni s po-kachestven podhod. Goliamo zdanie - goliam merak za imaniarite. Tova e bil i vodeshtiat motiv na Mamun, kogato e otvoril GP.
Izgubenite znania sa edna mnogo dulga tema.
Ahnes
S mnooogo usmivki :-)))))))))))))))))))))))
PS: Usmivki i za Taduhepa!!!



Тема Нефертитинови [re: Ahnes]  
АвторТадухепа (Нерегистриран)
Публикувано31.10.00 17:00



най-сърдечни поздрави, Ahnes и Pixel!
ако позволите, само искам да вметна въпрос, който изследвам твърде отдавна. става дума за Нефертити. кажете ми, моля ви, какво вие знаете за нейния произход? неизброими са източниците, от които съм черпила информация за нея и ако щете вярвайте, но всеки път е различна. например, без да изпадам в подробности, веднъж идва от друго царство, където е била принцеса, друг път е дъщеря на египетски жрец... и най-странното е, че няма нищо общо между тези данни.
приятна вечер! :))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.