Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:06 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Някой знае ли?  
Автор1984 (Нерегистриран)
Публикувано14.09.00 13:48



Преди време, в клуб "Македония" някой спомена за съществуването на формация на ВМРО през 1941-44г., преминала по-късно в частите на Waffen SS и наречена Батальон "Кастория".
За съжаление, не открих повече информация по въпроса (обикновено за българските доброволци във Waffen SS се споменава само приблизителния им брой - около 1000 човека).
Някой знае ли подробности?



Тема "Кастория" звучи познато...нови [re: 1984]  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано14.09.00 22:16



Мисля, че съм срещал името "Кастория" в компендиум на германското военно списание "Сигнал". Ако го намериш, провери там.

Щом намериш нещо, моля те да ни светнеш!

Втори братовчед на баща ми е бил доброволец Ме-109 пилот в Луфтвафе. Бил е студент по инжинерство в Берлин, преди войната. За лятна ваканция отива турист в САЩ. (Помня му снимката на "Кралица Мери", по-точно пред спасителен пояс в парапета на палубата.) В САЩ расовата омраза срещу "тъмните низши раси от юго-източна Европа" е точно в разгар... Та човекът се прибира в Германия, и щом започва войната - доброволства. От начало го сложили механик. После станал пилот. Летял е срещу англо-американците. (Германците са уважавали неговия български произход - и липсата на война между България и Русия.) Не знам колко и как е летял, но достатъчно го е правил за да бъде съден като военно-престъпник от т.нар. Народен Съд. (Това е голяма чест; аз лично виждам присъдата като доказателство за военни заслуги.)

Човекът е бутнат в затвора. Лежи що лежи - става Студената Война. И комунистите осъзнават, че той е бил летял единствено срещу англо-американците. Измъкват го от затвора и едва ли не го правят герой... Беше главен инжинер на един от язовирите. Даже го наградиха с Орден на някакъв-си Труд, Втора Класа (все пак носил е германска униформа; реабилитацията има таван). Преби се от пияно шофиране, край Горна Баня. Закарват го в Пирогов, с кръвоизлив в дробовете - а лекарите отварят черепа, нещо там да го лекуват... Името му беше Николай; знаех го като чичо Николай. Имаше две момиченца: Марийка и Петя; в Кнежа, при баба им, съм си играл с тях. Семейното му име май беше Цветков или Стоянов. Бях малко дете когато се преби, та много не си спомням тези неща. Ако те интересува, мога да питам баща ми за пълното име на "чичо Николай".

На тема "Кастория". Прощавай ако съм ти напълнил главата с ненужна история!



Тема Отг: "Кастория" звучи познато...нови [re: Св. Скромни]  
Автор1984 (Нерегистриран)
Публикувано15.09.00 23:50



Благодаря!
Стоплят душата такива късчета история.




Тема Отг: Някой знае ли?нови [re: 1984]  
АвторДинко Станишев (Нерегистриран)
Публикувано19.09.00 19:01



За "Кастория" не съм чувал, но виж за "Въртоп"...



Тема Чичо Николай е бил...нови [re: Св. Скромни]  
АвторСв. Скромни (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 00:29



Николай Цветков.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.