Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:40 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Турското завоеваниенови  
Автор БЪЛГАРИН ()
Публикувано29.05.00 22:05



Не знам защо напоследък забравяме за турските зверства над християните и разбира се българите. Стигна се до там нашият президент да се извинява за Възродителния процес. Там е работата че не съм чул Сюлейман Демирел да се извини за баташкото клане, например или за хилядите обезчестени българки. Затова искам да приложа един извор от ХІV в. и нека всеки си направи извода. Публикува се по Иван Дуйчев "Из старата българска книжнина" том ІІ,стр. 174-176, С., 1944г. ПРИПИСКА НА ИНОКА ИСАЯ ОТ 1371г. Извърших това в най-лошото от всички времена,тогава, когато Бог вдъхна гняв на християните от западните страни и деспот Углеш повдигна цялата сръбска и гръцка войска и своя брат крал Вълкашина и много други велможи, около шестдесет хиляди избрана войска. И те тръгнаха в Македония (разбирай Тракия), за да прогонят турците, без да пресъдят, че никой не е мощен да се противопостави на божия гняв. Не тях, прочее, прогониха, но сами бяха погубени от тях и там паднаха костите им и останаха непогребани и голямо множество-едни умряха от острието на меча, други бяха отведени в плен, а само някой от тях се спасиха. И такава нужда и жестокост заля всички западни градове и страни, каквито нито уши са чули, нито очи са видели. След погубването на храбрия мъж деспот Углеша, измаилтяните се пръснаха и се разлетяха по цялата земя като птици по въздуха и едни от християните заколваха с меч, други отвеждаха в плен, а останалите покоси безвременна смърт. Онези пък, които бидоха оставени от смъртта, бяха погубени от глад,защото настана такъв глад по всички страни, какъвто не бе имало от сътворенето на света и след това, Христе милостиви да бъде! А тези, коита и гладът не погуби, тях, по попущение божие, вълци нощя и деня нападаха и изяждаха. Уви, скръбна гледка можеше да се види! Земята остана пуста от всички блага-и люде, и добитък,и други плодове. Нямаше нито княз, нито вожд, нито наставник всред людете, нито избавител, нито спасител, но всички се изпълниха със страх пред измаилтяните, та храбрите сърца на доблесните мъже се превърнаха в най-слаби женски сърца. В това време, мисля, и от племето на сръбските господари седмият род се прекрати. И тогава живите завидяха на умрелите. И вярвайте ми не аз съм невежа във всичко, но и дори премъдрият всред елините Ливаний не би могъл да опише злото, което постигна християните от западните страни А ако желаете да узнаете за името на мене, нищия измежду иноците, началото му е осморното число, средата-двеста и първото, краят завършва с единадесетото.Тогава течеше година 6876 (1371), индикт девети. На благия Бог, Който позволи да се начене това и благоизволи да бъде завършено, слава,чест и поклонение в безконечните векове. Амин!

Тема 1984нови [re: БЪЛГАРИН]  
Автор М. Камерер ()
Публикувано31.05.00 17:41



Е, да. Времената, както казват сега, са такива. Днес вчерашният враг е пръв приятел и обратното. 1984 в действие. Разбира се сегашните ни управници (както и предишните, впрочем) си нямат и представа от история. Сигурно за тях история - това са днешните вестници (списвани от също толкова исторически неграмотни журналисти).

Тема Има и други нишки, мъчещи България до днес...нови [re: БЪЛГАРИН]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано31.05.00 22:19



Евала, БЪЛГАРИН! Четейки излиянията на гражданина Исай: Какви са тези глупости за "милостиви Боже"? Господ ви плюе и се гаври с вас, а вие му благодарите... Къде е човешкото достойнство на този Исай? Или по-скоро той вярно не е чувал за такова понятие. Той и неговите последователи, 700 години по-късно. Подобни издупвания в Българската Църква може би са били много богоугодни - но се вплитат в основата на едно само-унищожително себе-НЕуважение всред българския национален характер. Преди венчавката ме кръстиха в българска църква, та на теория съм български християнин, но ако искаме да предотвратим бъдещи "господни милости" към България, не е зле да се поучим от католици и особено от протестанти! В протестантския случай, я богомолците да чуят техният пастор да говори за милостив Бог, който ги разебава! Няма да го изберат да им е пастор. В най-мекия случай. Той остава безработен, да се надява на самата божия милост - за която проповядва. И богомолците си гласуват нов пастор - който да им казва че Господ е сгрешил - но ще се поправи. И господната поправка ще започне с едно юнашко "На пред, християнски войници!"

Тема Турското завоеваниенови [re: БЪЛГАРИН]  
Автор Ясен ()
Публикувано31.05.00 23:33



Хубаво де... връщаш ни към онези векове.И какво целиш!? Незабравяй,че с минало не се живее.Манталитета и светогледа на тогавашните хора(в частност-турци) е бил коренно различен от сегашния.Единствената,обладала ги цел в тогавашните времена е желанието за завоевание ... нещо,което всеки един владетел е желае.И са убивали християните не за друго,а защото са друговерци.Та нали когато тръгват да се бият смятат ,че Аллах им дава сили,за да се справят с немюсюлманите?!Така че конфликтът е на религиозна основа.Нямаш основание да ги обвиняваш.

Тема Скромни, а недей така де...нови [re: Св. Скромни]  
Автор П.М. ()
Публикувано02.06.00 11:54



Изненадваш ме, ама много. Ти очевидно за пръв път срещаш текст от този период. Как другояче да се изрази един книжовник-монах?

Тема Турското завоеваниенови [re: Ясен]  
Автор П.М. ()
Публикувано02.06.00 13:50



Да се обвързва Възродителният процес с Баташкото клане е негативен подход, още повече че в Батак са клали не истински турци, а помаци, които ние "благородно" прекръстихме на българи-мюсюлмани. И все пак разликата е, че в морален план Възродителният процес нанесе по-голяма вреда на България, така че едно извинение нищо лошо не би донесло. Колкото до злощастията, които сме търпели от турците, не виждам за какво да очакваме от тази сган да ни се извинява, сега или когато и да било. Турците винаги ще си останат зверове, пък ние нека не заприличваме на тях.

Тема Такива са били времената, да. Обаче.нови [re: П.М.]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано02.06.00 22:06



Такива са били протоколните изрази от времето. Вярно. Но аз гледам относителното количество протоколни излияния, спрямо обема на писане. И това относително количество май надвишава количеството, протоколно изливано от, примерно, тогавашен католически монах. Освен това защо нечовешките прояви на агаряните не са по-точно описани? От какво се крие писателят? Защо не смее да каже нещата както са? Западняци, примерно, са описвали тези неща доста по-точно! Тези недомлъвки и загатвания и евентуално премълчавания как много ми напомнят за описанията на българските злосторници като "Великите Сили". Че кажете кои именно са тези Велики Сили, бе! Кажете ги, държава по държава, че да знаем ясно и точно кой дължи кръв на българите! Защото иначе "Велики Сили" в българската политология има много и най-различни... Та това ми беше мисълта. А че е било редно да пуснеш едно за милостивия Бог, както после е било за мъдрия султан, по-после за батюшката цар, пък и за Мусолини, и Хитлер, и Сталин, и Бай Тошо - това е ясно. Но големите разлики са в малките подробности. В случая, какво пише измежду протоколните бръщолевения. Иначе предъвчванията на български монах от онова време не са чак толкова отдалечени от нашето! В личен пример, моят баща беше скаран с неговия баща (значи, с дядо ми по бащина линия). Братът на баща ми беше нещо като "посредник" в отношенията. Примерно, веднъж на няколко години ще чуем нещо за дядо ми - или той ще чуе нещо за нас, предполагам. Аз даже наричах дядо ми "чичо" - защото не знаех че имам кръвна връзка с него! Това до към 10 годишна възраст, когато разбрах нуждата от дядо - че да се е появил баща ми. Дядо ми почина. Брата на баща ми почина. Баща ми беше почти починал (но се закрепи). И аз все още не знам точно и ясно защо е била тази страхотна разпра! Да кажат нещата ясно, бе! Без заобиколките и недомлъвките! Или както аз вече ги цепя, без българските интелектуалщини! Като умножиш това поведение по няколкото милиона българско население с подобни мозъчни калъпи - ето ти национален проблем. Допринесен до голяма степен от българските църковни дейци, с тяхните начини на изразяване и смутоляване.

Тема Турското завоевание [re: Ясен]  
Автор Emo ot NGDEK ()
Публикувано04.06.00 13:58



Njamam pravo da gi obvinjavam? Dobre li chuh? Za tova, che sa ostavili 1/6 ot bylgarite zhivi, a ostanalite izklali kato dobityk, po-losho ot dobityka dori? Da 'fana i po edna svirka da im izvyrtja po toja povod. Neverojaten pich si ti! Ako nekoj rezan pishtak utre iznasili zhena ti, shte dojda da te uspokoja, che e imal religiozni motivi. Aman ot typi Soroscheta kato tebe!

Тема Турското завоеваниенови [re: П.М.]  
Автор Възпитаник на УНСС ()
Публикувано06.06.00 12:29



Прочети отново за Батак и ще разбереш за какво иде реч.Там са се предали и тогава са почнали да ги колят.Е така се случва с предалите се ,в други времена се е казвало горко на победените.(Не желая да обиждам никой с потекло от Батак).Прочети за Брацигово...и там са ги клали ама те още повече са клали турци...(о и не са се предали) Възродителния процес беше бесмислен в този му вид. Съгласен съм че ефекта беше по скоро отрицателен.Не може тогавашната власт (комунистическа) да налага обшо казано принципа разделяй и владей и рязко да го смени с крайно шовинистичен е сега ние ще им сърбаме попарата. Иначе мисля че един испански пълководец беше казал "господ помага винаги на по-силната армия" а по това време(1371-годината на възкачване на престола последния търновски цар Иван-Шишман) турците са били по силни във военно отношение...

Тема защото не имало чак какво да напишенови [re: Св. Скромни]  
Автор П.М. ()
Публикувано09.06.00 17:14



Нечовешките злодеяния на агаряните далеч не са били толкова ужасни, не и в началото. Напоследък в България започнаха да излизат много книги по този въпрос, една от основните тези, които се поставят под съмнение, е изконно ислямският характер на Османската държава, съответно зверствата на религиозна основа. Има сериозни основания да се смята, че проявите на религиозната нетърпимост, безчинствата и т.н. започват чак към края на 16-ти век.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.