Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:35 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Китай-Япониянови [re: dnaunseq]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано16.08.14 12:26



През 16 век Китай забранява японски търговци да стъпват на китайска територия. От това печелят португалците, които изнасят сребро от Япония и коприна от Китай.
Познай от три пъти защо Китай налага такава забрана?
Бонус: Винаги, когато чужда армия влезе в зона, която Китай трактува като буферна, Средното царство се намесва в всички възможни средства. Бонус 2: виж Северна Корея.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Редактирано от headhunter на 16.08.14 12:28.



Тема Re: Англиянови [re: dnaunseq]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано16.08.14 12:30



Ако не трябваше да се прави Барбароса, не знам дали Острова щеше да оцелее.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Англиянови [re: dnaunseq]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано18.08.14 17:29



Както многократно съм заявявал , Хитлер до последно се е надявал на съюз с Англия . В резултат на което Германия напада СССР без да си подсигури западните си граници - демек не се е опитал да превземе Англия . Стратегически погледнато , разположението на Англия е подходящо само за нападение , ама за отбрана хептен не става . И историята безспорно ясно го е показала . В началото на 40-те години състоянието на техниката на английската армия е била много под това на германската и съветската . И това е било доказано от историята ... дори и "Бисмарк" с един далекобоен снаряд е потопил английската гордост "Худ" . Според преценките на военните историци , "английската" кампания на Вермахта би била продължила 2-4 седмици . Тъй де , не мога да си обясня защо смотаните англичани се пъчат с някакви постижения и заслуги във войната с/у Германия ?



Тема Re: Англиянови [re: dnaunseq]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано18.08.14 23:25



А според мен ВСВ е един изроден опит на Германия, подпомогната от Запада, да изкорени комунизъма, който тя самата насади и който заплашваше да изяде главата на цяла Европа.)

Весела и ползотворна година!


Тема Re: Нов поглед над ВСВнови [re: dnaunseq]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано19.08.14 16:03



В отговор на:

Първо винаги мислим за ВСВ като голям сблъсък между Европа и Русия като излиза, че едва ли не впоследствие САЩ са се намесили, за да инкасират някои ползи от конфликта. Всъщност това е нелогично. Обратно, тази война не може ли от самото начало да е планирана като световна и да цели постигането на световни резултати.


Вие може да сте си мислели така, но ние никога така не сме мислили.

Войната не била планирана от никого. По онова време само СССР би планирал война с цел износ на болшевишка революция, но и той не е планирал това за обозримото тогава бъдеще.

В същност имало две отделни войни:

WW2-Europe: втора световна война в Европа
WW2-Pacific: втора световна война в Азия и Тихоокеанският район

WW2-Pacific започнала няколко години преди WW2-Europe и завършила няколко месеца след WW2-Europe.

Основните участници във WW2-Europe били Германия, Великобритания, СССР и САЩ, а във WW2-Pacific - Япония, Китай, САЩ и Великобритания. Франция не би трябвало да се брои, понеже излязла от строят твърде рано. Германия участвала на практика само във WW2-Europe, а Япония и Китай - само във WW2-Pacific. Като изключим някои дребни стълкновения (Халхин гьол, езерото Хасан), СССР се включил във във WW2-Pacific едва след като приключила WW2-Europe.

Германия и Япония уж били съюзници, ама военното сътрудничество между тях било нулево. Япония не помогнала на Германия срещу СССР. Нещо повече, Япония забила нож в гърбът на Германия, като нападнала САЩ (Пърл Харбър) и дала повод САЩ да се включат както във WW2-Pacific, така и във WW2-Europe, с което Германия била принудена да се бие пак на два фронта, както и през 1-вата световна война.

И тъй, WW2-Europe и WW2-Pacific били две отделни войни.

WW2-Europe избухнала заради наслагването на два типа фатални настроения в Германия. Първо, реваншистките настроения - след загубата във WW1-Europe германците искали реванш. И второ, нацистките (и конкретно антиеврейските) настроения, заради които Германия била изключена от клубът на цивилизованите държави и в някакъв момент направили невъзможни преговорите с Германия.

WW2-Pacific избухнала, защото Япония си поставила задачата да изгони европейските и американските "колонизатори" от азиатско-тихоокеанският район. (В същност, за Корея-Китай-Индокитай-Индонезия-Филипините японците се явявали пак колонизатори, и то по-страшни от европейските и американските.)

WW2-Europe започнала като война между Германия и Великобритания. Започнала тежко за Великобритания след загубата на Франция като съюзник. Още преди САЩ официално да влязат във войната, на Азорските острови се провели тайни (тогава) преговори между САЩ и Великобритания. САЩ обещали всестранна помощ на Великобритания във войната й срещу Германия и Япония, и действително оказали такава помощ (главно военни доставки), а в замяна Великобритания обещала на САЩ след войната да разпусне Британската империя и да даде независимост на колониите си. Великобритания удържала обещанието си.

Участието на СССР във войната било основно в ролята на наемник -- наемник на Великобритания и САЩ -- първо във WW2-Europe срещу Германия, а после и във WW2-Pacific срещу Япония. Участието на СССР във WW2-Europe като наемник срещу Германия било стратегически предопределено и затова на Германия й се наложило първа да нападне СССР превантивно.

Истинските победители (в двете тези войни) били САЩ и Великобритания. Това обаче били цивилизованни страни с демократично управление. Основната цел на техните управници през WW2 била техните (американските и британските) войски да дават по-малко жертви. Те затова и са истински победители. Например: не са жалели германските, японските и съветските войници; жестоко са бомбардирали Германия и Япония (че и техните съюзници), не са се натискали да превземат Берлин, а са оставили тази работа на наемниците.

Прави сте донякъде да разглеждате разпадът на колониалната система като резултат от WW2. Но не заради Япония, а заради сделката от Азорските острови между Великобритания и САЩ. След WW2 Великобритания дава независимост на задморските си владения. Независими стават Канада, Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка. Появяват се държави Индия, Пакистан (+БанглаДеш), Цейлон (Шри-Ланка), Кения, Нигерия, Йордания, Ирак, Израел, Палестина, Кипър и доста други. На повечето места това минава мирно, а там, където има конфликти, те не са създадени от "колонизаторката" Великобритания, а от "местното население".

Друга била ситуацията с френските колонии - французите водили кървави войни и в Индокитай, и в Алжир, но докъм 1960 и френската колониална система се разпада.

Португалската колониална система (Ангола, Мозамбик, Гвинея-Бисау,Кабо-Верде, Източен Тимор) се разпадна през 1975, но това вече едва ли има връзка с WW2.

Редактирано от christo_tamarin-68881 на 19.08.14 16:06.



Тема Re: Нов поглед над ВСВнови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано19.08.14 16:46



Всичко, което сте написал, се явява изключително логично и явно изключва възможността за глобален анти-колониален сговор (с координация САЩ-Германия-Япония-Франция), но с цел да поддържам интереса отворен и към другата теза, ще спомена, че е твърде интересно експедитивното сформиране на цяла нова световна система около ООН (45 г.) и особено Бретън -Уудските споразумения (44 г.), сякаш и двете са били предварително подготвени. Що се отнася до коректно посоченото несъгласуване между Германия и Япония, това наистина е факт, но след като войната веднъж е започнала, в рамките на първоначалния сговор биха били възможни и вторични маневри (така в частност САЩ ще получи солидна гаранция, че Германия и Япония наистина ще се откажат от империалистическите си тенденции, както и ще се облекчи работата на анти-империалистическите кръгове във вътрешната политика на тези страни).

Нелогично е защо изведнъж САЩ ще иска разпускане на колониалната система на Англия, след като двете са страни, споделящи най-малкото едно общо културно наследство (в смисъл, ако приятелството е на преден план, защо да искат такъв анти-приятелски жест). Още повече, че ако САЩ нямат предварителни разговори с другите световни сили, откъде е сигурно, че ще имат изгода от това развитие. Това определено не е правено само от идеалистични подбуди, а вероятно САЩ са достатъчно уверени, че в новия "свободен" ред ще получат полагащото им се място без много главоболия (което може да е само резултат на съществуващи уговорки вероятно отпреди войната).

Що се отнася до споразумението между САЩ и Англия на Азорите, то не мога да открия много информация за него, но зад текста на едно споразумение винаги могат да се крият особено разнопосочни позиции. Също така е твърде нелогично една империя да разпусне световното си владение, само заради оказана й помощ в една единствена война. В смисъл, често империи водят десетки войни преди да се разпуснат. Най-малкото след един такъв акт не можем да кажем, че САЩ и Британия ще са приятели, които да се целуват и прегръщат.

Но друга възможност е Британия вече да има наум една съвсем различна система на управление, базирана на корпорациите и на невидимо дирижиране на политическия живот на останалите страни. Тогава тя може пълноправно да се нареди сред победителите и наистина да съществуват приятелски отношения със САЩ в рамките на тази парадигма.

Относно тежките загуби на Германия, то от една страна, враждебно погледнато, така Англия (евентуално САЩ) се освобождава от своя икономически конкурент. Но "приятелски" погледнато, можем да се запитаме защо Германия толкова скоропостижно е била обединена на първо място (преди това освен по-големите Прусия и Бавария, тя е била раздробена на хиляди малки владения). Може би целта е била да се създаде една голяма опозиция на руския натиск, след като Австро-Унгария и Османската империя вече не могат да изпълняват тази роля. Но ако Германия е била обединена имайки тези цели наум, то тя следва в един момент да ги изпълни, без това да представлява ненавистнически акт спрямо нея. Това един вид е било в нейния чартър.

Друга причина за големите загуби на Хитлер може да е това, че той не се е отказал от ожесточената отбрана в отстъпление. В този момент е можел да сключи частичен мир със запада и да иска СССР да бъде възпрян от по-нататъшно настъпление. Тук евентуално собствената му идеология и действия по еврейския въпрос са превърнали такъв мир със запада в невъзможност.

Когато се разразява Световната война, то биват реализирани всички цели, които са били заложени едновременно и паралелно: както относно колониалната система на Англия, така и относно въпроса с Русия и накрая може би една дългосрочна идея - да се спечели влияние в Китай. Тук се досещаме, че ползата от един анти-колониален ход по форма и по съдържание може да е точно тази - да се заложи влияние в Китай, което после може да се продължи както през СССР, така и през САЩ и освен това през ООН.


Редактирано от dnaunseq на 19.08.14 21:04.



Тема Re: Англиянови [re: potr]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано21.08.14 00:04



Комунизмът като философия е германска разработка . Според последните теории - и финансирането на Октомврийската революция в Русия е станало с германски пари .





Тема Re: Нов поглед над ВСВнови [re: dnaunseq]  
Автор doktorOhboli (майсторът)
Публикувано21.08.14 08:13



Браво! Имаш интересни и полезни идеи! Даже ще си ги прeпечатам - за да си имам hardcopy



Тема Re: Нов поглед над ВСВнови [re: dnaunseq]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано22.08.14 13:19



В отговор на:

Друга причина за големите загуби на Хитлер може да е това, че той не се е отказал от ожесточената отбрана в отстъпление. В този момент е можел да сключи частичен мир със запада и да иска СССР да бъде възпрян от по-нататъшно настъпление. Тук евентуално собствената му идеология и действия по еврейския въпрос са превърнали такъв мир със запада в невъзможност.



Частичен мир е бил невъзможен след 1940, след Ковънтри. Възможни са били само пълна безусловна капитулация на Германия, изтегляне от всички заети територии (освен евентуално Австрия и Судетите) и бесило за Хитлер. А пък без "собствената му", т.е. на Хитлер, идеология, WW2-Europe нямаше да има.

В отговор на:

Нелогично е защо изведнъж САЩ ще иска разпускане на колониалната система на Англия


Целта е свободният пазар. Американските компании целят да получат равноправен достъп до индийските пазари, например.

В отговор на:

Най-малкото след един такъв акт не можем да кажем, че САЩ и Британия ще са приятели, които да се целуват и прегръщат.



Отношенията между Америка и Европа и в частност между САЩ и Британия са както отношенията между дете и родител. Европа и Британия са престарели. Страдат от всякакви болежки (комунистически, мюсюлмански, ..) Европа и Британия нищо вече (след WW1) не чинят без Америка. Дете и родител винаги ще се целуват и прегръщат, или ще се диагностицира Алцхаймер за старицата (Европата) или незрялост (тиинейджърщина) на детето (САЩ).

В отговор на:


Когато се разразява Световната война, то биват реализирани всички цели, които са били заложени едновременно и паралелно: както относно колониалната система на Англия, така и относно въпроса с Русия и накрая може би една дългосрочна идея - да се спечели влияние в Китай. Тук се досещаме, че ползата от един анти-колониален ход по форма и по съдържание може да е точно тази - да се заложи влияние в Китай, което после може да се продължи както през СССР, така и през САЩ и освен това през ООН.



Абсолютно неясно твърдение е това. Никой не е планирал цели на WW2. И ако някой е планирал нещо, той не е успявал. Няма кой да се занимава с това. Просто всеки гледа да не пропуска предоставена от случаят възможност, и толкова.

Например събитията в Китай, така както са се случили, никой не ги в планирал.


Редактирано от christo_tamarin-68881 на 22.08.14 13:22.



Тема Re: Нов поглед над ВСВнови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор dnaunseq (старо куче)
Публикувано23.08.14 11:15



Отговарям:

В отговор на:

Частичен мир е бил невъзможен след 1940, след Ковънтри. Възможни са били само пълна безусловна капитулация на Германия, изтегляне от всички заети територии (освен евентуално Австрия и Судетите) и бесило за Хитлер. А пък без "собствената му", т.е. на Хитлер, идеология, WW2-Europe нямаше да има.


Съгласявам се, че териториите е трябвало да бъдат върнати, както и с това, че идеологията на Хитлер е трябвало да бъде отхвърлена, но такова споразумение (вероятно след вътрешен преврат срещу Хитлер) би целяло териториите на изток от Берлин да не попаднат под пълния контрол на тоталитарния сталинистки режим.

В отговор на:

Целта е свободният пазар. Американските компании целят да получат равноправен достъп до индийските пазари, например.


Свободен пазар значи достъп на целия останал свят, което може да породи сериозна конкуренция. Защо американците да не си изработят преференциални клаузи в британския свят, вместо да искат свобода за всички? Как са взели точно това решение.

В отговор на:

Отношенията между Америка и Европа и в частност между САЩ и Британия са както отношенията между дете и родител. Европа и Британия са престарели. Страдат от всякакви болежки (комунистически, мюсюлмански, ..) Европа и Британия нищо вече (след WW1) не чинят без Америка. Дете и родител винаги ще се целуват и прегръщат, или ще се диагностицира Алцхаймер за старицата (Европата) или незрялост (тиинейджърщина) на детето (САЩ).


Нагледно и може би подходящо за час по история, но може да бъде заблуждаващо. Реално не дава никакво обяснение на конкретни механизми на функциониране. Къде точно е ноу-хауто на Европа, което САЩ не може да възприеме (и защо) или това е просто наш предразсъдък.

В отговор на:

Абсолютно неясно твърдение е това. .... Например събитията в Китай, така както са се случили, никой не ги в планирал.


Имам предвид, че всички международни играчи имат един "беклог" от цели и когато възникне голямата "пукотевица" започват да ги реализират според възможностите. Ако помислим малко ще видим, че със сигурност е имало поне някаква група от цели спрямо Китай (вероятно още от неговото откриване). Тогава събитията там и по времето на ВСВ едва ли са били напълно случайни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.