Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:21 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Жан Виденовнови  
Автор europafan@hotmail.com (непознат )
Публикувано16.06.14 20:29



Здравейте,

Ще може ли някой да ми каже по какъв начин Жан Виденов се е опитал да 'възстанови' елементи от социализма след като става премиер през 1994 г.?

Благодаря ви,

europafan



Тема Re: Жан Виденовнови [re: europafan@hotmail.co]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано19.06.14 09:30



Жан Виденов беше един свестен и наивен мъж , който се поведе по акъла на дъртите комунистически вълци от "А"-група . Всъщност вълците го "издигнаха" на този пост - да бъде демонстративно изяден по предварително изготвен план , за да може да се спаси заграбеното , приватизираното де . По това време България на се ползваше с доверието и подкрепата на някоя от световните сили , и беше силно уязвима от където да го погледнеш . Зърнената криза , която беше официалния предлог , си беше елемент от плана - част от зърното демонстративно се изнесе с кораби и влакове , след три месеца същите кораби и влакове върнаха същото зърно (останалото беше заключено в добруджанските силози) . В това време комунистическите вълци от "В"-група (с негласната подкрепа на тези от "А"-група) , съгласно опита от уличните вълнения изготвиха перфектен за времето си план , който бе спуснат за доразработване и адаптация по място към по-долните нива на партийната пирамида ... и гледаха сеира на народа . Е , сдобиха се с власт , разбира се . В интерес на истината повечето от онези "алфа" и "бета" вълци яко се охраниха , и официално изчезнаха от политическата сцена .
Това не го пише никъде .
Навремето имах поглед към варненските пристанища и се досещах какво става из другите терминали , по-късно разбрах защо . Преди години случаят ме събра с един от доразработващите (между другото повечето от тях са били само сини идеалисти , без да ламтят за материални придобивки) , домашната гроздова и мъжката компания развързаха езиците ... и пъзелът се нареди .



Тема Re: Жан Виденовнови [re: europafan@hotmail.co]  
Автор 258873-205468 (ентусиаст)
Публикувано19.06.14 20:03



Не знам до колко е искал да възстанови соца,но де факто разруши пазарноста и банковата с-ма.



Тема Re: Жан Виденовнови [re: hadjiyata]  
Автор 258873-205468 (ентусиаст)
Публикувано19.06.14 20:08



А в Бургас Чичибаба уволни директора на "големи български мелници",задето предупреди че с темповете с които се изнася зърното,ни чака глад.



Тема Re: Жан Виденовнови [re: 258873-205468]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано20.06.14 13:32



Не знам до колко е искал да възстанови соца,но де факто разруши пазарноста и банковата с-ма.

Каква пазарност е имало преди него, дето той я е разрушил???

А банките той ли ги накара да раздават безконтролно кредити, и преди него лихвите бяха високи, дори по-високи 60-70%, лихвите не са виновни те са само индикатор за завишеното търсене на кредити, ако това е било платежоспособно търсене, представяш ли си биснесмена тегли 100 милиона кредит, след 1 година връща 180 милиона и е на печалба, ми това значи икономически взрив, ако се развивахме с такива темпове сега щяхме да сме най-богатата страна в света, но те не са ги връщали. А след това тези боклуци с откраднатите пари (защото да теглиш заем без да имаш изобщо намерение да го връщаш си е грабеж) участваха в приватизацията и изкупиха всичко!

Банките са раздавали безконтролно кредити (е на мен обаче не ми дадоха и аз исках януари или февруари 1996 не съм сигурен, но малко преди да започне голямата обезценка на лева). По какъв начин Виденов е разрушил банковата система, като пусна печатницата за пари ли, ми нали по този начин ги спаси, БНБ раздаде заеми на частните банки, а не трябваше, като не могат да си съберат кредитите да фалират, сега откъде можем да сме сигурни, че тези банки които ги оставиха да фалират са били най-закъсалите, трябваше да не дават пари на никоя, да са мислили като са раздавали кредити. Това което направиха в САЩ също е незаконно, подпомогнаха някои банки, а това си е намеса на държавата в свободния пазар, тези банки са кредитирали хазарт, защото такова си е да купуваш къща с цел продажба, като искат да си спекулират с имоти нямам нищо против, но да го правят но със свои пари.



Тема Re: Жан Виденовнови [re: forestt]  
Автор manyvery (непознат )
Публикувано20.06.14 17:43



И аз да си напиша моя опит от онова време. ;-)
През 94-та си купих гарсониера за 180,000 лева от един военен, който пък я купил от разпродажба на военно общежитие предходната година за 9,000 лева.
През 94-та лихвата по депозити в банка беше 60%. Т.е. капитализираната лихва месечно се прибавяше към натрупаната сума и на следващия месец лихвата носеше лихва... и та така се правеха спестявания. С други думи банката 'работеше' за клиента си, но който имаше свои си вложения. ;))

Обаче пък през 96-та се обърнаха нещата... Лихвите по кредитите станаха в един момент 300%, германската марка и щатския долар 'скочиха' до небето. Май 1 марка беше 2,000 лева, а доларът - от 3,000 нагоре. Но пък лихвите по депозитите вече не бяха високи.
И оня ми ти народ като се втурна да си влага левчетата във валута (особено търговците) защото щяла да поскъпне още повече понеже някой бил казал...
И в този точно момент пазарът на имоти беше тотално замрял. Защото никой не искаше да тегли заем при 300% лихва, или да продаде на безценица понеже не се знаеше какво ще е 'утрето'...
И аз реших да си продам гарсониерата да видя дали ще има купувачи... Сложих и цена като на гарсониера в окръжен град, а живеех в град от 30,000 души. Домашният ми телефон прегря от обаждания да искат да я купят... И то главно да си я направят на частен кабинет. Обаче за доброто на съседите ми по блок, я продадох на семейство за 740,000 лева.
С получените пари веднага си закупих гарсониера в окръжния град, която пък продавачът й бил купил преди 4-5 години от разпродажба на ведомствени жилища на безценица. А той пък с моите пари си купи... 4 крави да си ги гледал на село.
Та аз успях много щастливо да си инвестирам парите и да ги защитя без да 'изгорят' от тайфуна инфлация.
Тогава живеехме в такова време когато не знаехме нищо за капитализъма - как се създава и кой го създава идейно, а се радвахме на демокрацията...
През 1999-та при девалвацията махнаха 3-те нули и напечатаха нови банкноти.
Едва ли Жан Виденов е бил стратегът на тази финансова съсипия, която да е била неумишлена...



Тема Re: Жан Виденовнови [re: 258873-205468]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано20.06.14 23:25



Или по-скоро загдето с изказването си е секнал нечия далавера .



Тема Re: Жан Виденовнови [re: europafan@hotmail.co]  
Автор christo_tamarin-68881 (член)
Публикувано23.06.14 12:40



В отговор на:

Ще може ли някой да ми каже по какъв начин Жан Виденов се е опитал да 'възстанови' елементи от социализма след като става премиер през 1994 г.?


Няма такова нещо.

Проблемът беше галопиращата инфлация.

Икономиката се основава на доверието или на кредитът, понеже думата кредит означава доверие.

Срина се доверието в левът. Срина се доверието в правителството. А оставката на правителството и замяната му с ново се забави ненужно дълго.

А защо се срина доверието в левът? Понеже към краят на 1996 се видя огромна дупка в държавният бюджет, която щеше да се запълни с прясно-отпечатани левови банкноти (това се нарича така: правителството взема заем от емисионната банка, в случаят БНБ).

А защо се появи дупка в бюджетът? Защото министър от правителството на Виденов посъветва предприятията, повечето държавни по онова време, да не си плащат данъците, а първо да се разплатят с работниците, понеже много от тях стачкуваха.

Това противоречи и на законът, и на пазарната икономика. Едно предприятие първо трябва да си плати данъците към държавата, понеже държавата има неотложни и неотменими задължения по своето функциониране (военни, полиция, образование, здравеопазване). После предприятието трябва да се разплати с доставчиците на стоки и услуги (иначе локална за предприятието криза би се разпространила и в другите предприятия). И едва след това, ако останат пари по сметките на предприятието, се плащат заплатите на работниците и на началниците. Е, този логичен ред беше нарушен: първо си плащаха заплатите.



Тема Re: Жан Виденовнови [re: christo_tamarin-6888]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.06.14 13:04



Дрън-дрън ... я да те видя как ще съществуваш без да получаваш заплата за труда си .



Тема Re: Жан Виденовнови [re: forestt]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано23.06.14 13:15



Няма да забравя как 6-7 месеца преди да почнат да пукат банките, шефът изтегли всички пари на фирмата от Първа Частна и ги прехвърли...
Фалирането на банките в България си беше целенасочено и подготвено.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.