|
|
|
Тема
|
Азиатските хуни и европеиските са различни
|
|
| Автор |
last comunist (comunist) |
| Публикувано | 12.03.14 10:32 |
|
|
Азиатските хуни създали сравнително стабилна империя, която просъществува няколко века. Те имали държавни традиции. Европеиските хуни нямат такава традиция. Тяхната империя се крепи на личността на Атила и след смъртта му се разпада.
| |
|
|
|
Гърците и елините са различни.
Гърците са създали сравнително стабилна държава, която просъществува няколко века (за сега два). Те имат държавни традиции. Елините нямат такива традиции. Тяхната империя се крепи на личността на Александър и след смъртта му се разпада.
| |
|
Тема
|
Re: Азиатските хуни и европеиските са различни
[re: last comunist]
|
|
| Автор |
dnaunseq (старо куче) |
| Публикувано | 12.03.14 18:22 |
|
|
За мен по-важна е реалността на старите "национални" държави като алтернатива на империята. Дали и по какъв начин Атила персонално е отговорен за това или някои просто го използват като митологичен образ, синтезиращ уредбата на "света" им (в опозиция на империята) е друг въпрос. Това не са нации в съвременен смисъл, но са племена със собствена култура. Вестготи, остготи, гали, вандали, българи и т.н.
| |
|
|
|
Владетелската титла на азиатските хуни е иранската шахиншах(цар на царете) на китайски шан юан и издава връзките им с Персия.
Азиатските хуни строят дворци и крепости от тухли, а европеиските от дърво.
| |
|
|
|
Дай пример за археологически сайт с хунски дворец, понеже май според историографията азиатските хуни са си класически номади.
| |
|
|
|
|