Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:54 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Добруджанцинови [re: amaral5]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.09.13 22:20



Ти не ги гледай тия по интернет. Всеки университетски историк вече се съобразява.



Тема Re: Добруджанцинови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано23.09.13 22:35



Аз смятам, че преди да станат българи дедите на доста от сподвижниците на Аспарух са от славянски произход, но те самите като славяни не са се съзнавали, а само като българи както и повечето казаци са с руски произход но не смятат, че са руснаци.

На практика мненията са ни много близки, не знам от какво не си доволен? И двамата смятаме българите за говорещи сегашния ни език, а не някакъв тюркски, само че аз смятам българите за наследници на траките и сродните им племена на север от Черно море, а ти че са от племената на север от Черно море, които са покорили и остатъците от траките, но племената не са сродни. И в двата случая технически пак имаме траки и степняци, друготоса бели кахъри.

Що се отнася до казаците, генетически са дота омешани и само част от тях са руснаци, има и много други елементи. Кубанските казаци пък примерно имат много стабилна кавказки основа.

Това ни яде главата много скоро -губим война със сърбите още при Борис, а Симеон е разбит от хърватите -комай единствената им сериозна самостоятелна значима военна победа.

И двата похода са силно преекспонирани както в изворите, така и от съвременните историци, особено на Симеон. Изкарват хърватската войска по-голяма от цялата жива сила на ИРИ, която побеждава победителя от Ахелой, който реално изнася по-голямата част от ромейската войска. Типично за гърците да пренапомпват числа за да вкарват повече патос.





Тема Re: Добруджанцинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано24.09.13 04:16



Ок, ок





Тема Re: Добруджанцинови [re: dean dimov]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано27.09.13 09:43



Всяко село в Добруджа още преди 50 -години е изследвано какъв му е говора, а и хората тогава все още са имали спомени. Знае се всяко село откъде са преселници, а преселенията са ставали през 19 в. след някоя от поредните руско-турските войни. Кореняци в Добричко НЯМА, като изключим гагаузите. Почти същото е и за Варненско, като изключим гагаузите и ваяците, за последните обаче нищо не е сигурно, защото може да са по-ранни преселници, същото се отнася и за Провадийско.
Западен произход на говора, не означава западни българи на запад от ятовата граница, а в контекста за който става дума, имам предвид на запад от територията на Добруджанското десподство. Отново ли се заяжда дребнавата ти източно-българска душица с произход от Северозападна Турция?


Е и, значи според тия изследвания добруджанците нямат свой собствен диалект, а говорят същият "диалект" като западните си съседи и въз основа на това значи са дошли от запад?!!! Ами няма как да говорят диалект по източен от Добруджанското деспотство, защото по на изток са рибите. Написах диалект в кавички, защото въз основа на този говор е създаден книжовния български език. Да не би да искаш всяко село да си има свой собствен диалект. А колкото до преселването в повечето случаи жените са се омъжвали в други села и с двете ми баби е така не са кореняци, но и селата в които са се родили и селото и градът в които са се преселили са в един и същ регион Югоизточна България, а баща ми се е преселил в града на майка ми. То ако така разсъждаваме никой никъде не е кореняк, но точно защото има преселвания и смесване на населението само в рамките на даден регион, там имаме обособен диалект, явно Добруджа не е такъв изолиран обособен регион, като Македония и Родопите (или Шоплука преди, защото сега е залят от преселници от цялата страна

).
Казваш преселванията са ставали през 19 век, след всяка от руско-турските войни, само че имаш ли предвид, че след всяка война изселванията са на българи, да не се окаже че не българите, а турците са се заселили по-масово в Добруджа през 19 в. Добруджа е равна и без гори (нарочно са залесени ивици гора да спират вятъра), това е земя за оран, а за мюсюлманите земеделието е било срамно. Не ти ли прави впечатление, че турците са селско население в планински и полупланински райони, в равнината те са били градовете, заемали са административни длъжности, търговци и занаятчии. И мисля, че е мит, че е "срамно" земеделието за турците, за султана било по-добре със земеделие да се занимават българите защото плащат повече данъци, в планинските и полупланински райони където било съсредоточено селското турско население отглеждали животни и обработвали земята, но за задоволяване само на своите нужди и да искали не можели да получат по-големи добиви.
Помисли си и кажи не съм ли прав, не можеш да изкараш турците автохтонни на територията на България, а българите дошли след тях, ако продължаваш заядливеца си ти!!!
А за оня мой дядо дето е бежанец казах, че е от северозападна Турция, а не Източна Тракия, защото другото и име е Одринска Тракия и не знам дали се простира до Мраморно море, защото селото на моя дядо е на него, по-близо до Цариград и далече от Одрин, с гръцко име е бил (май и всички останали от неговото село) ми живели са сред гърци под цариградската патриаршия затова, а ти какъв гъркоман си?



Тема Re: Добруджанцинови [re: amaral5]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано27.09.13 09:52



Кой е гъркоман бе Божо ли? Не той е ираноман, а ти си тракоман

И защо е тракоман, защото е с тракийски гени ли?!!!
Ми 60-70% от гените на българите са такива, вероятно и твоите, колкото и да ти е неприятно!!!





Тема Re: Добруджанцинови [re: amaral5]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано27.09.13 10:54



На този и на всички бъдещи етапи няма да се докаже никаква политическа , духовна и национална връзка между българите и траките. Да, на мода е автохтонството сред отчайващо малък кръг хора в повечето страни (изключвам Фиром -и там мнозинството не вярва в античната връзка, но поради терора на Грую го е страх да си каже ). Така, че си вярвайте, мечтайте но ви предлагам да не се опитвате да налагате вашите налудни тези защото мнозинството от българите никога няма да им повярва. Аз повече в автохтонски теми няма да пиша -от една страна ме е гнус от такива псевдоисторически фалшификации, а от друга не ща да се карам за глупости с българи.

И как си мислиш, че можеш да докажеш "славянския" произход на съвременните българи, чрез езика ли? Но той все пак е различен език има само лексикална близост с езиците от тази група, тракийският език е също индоевропейски и би трябвало да има прилики с тези езици.



Тема Re: Добруджанцинови [re: kyx4o]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано27.09.13 11:25



Индоевропейски са почи всички европейски езици. А нашияи е пълноправен член на славянската група -верно в сегашния под силното турско влияние има отпадане на падежните форми но старобългарския няма почти никакви съществени отлики.Лексикалното сходство е също много силно, аз поне хващам смисъла в 30% от писмения полски.Колкото до тракийския, повечето учени смятат, че най-много се доближава до днешния албански. Толкова по езиковата тема. Исторически като почнем от Константин Багрянородни, минем през Черноризец Храбър и стигнем до Паисий - имаме неоспорими доказателства на кой са се чувствали сродни. Никой, никъде не говори за някаква тракийска връзка. Нито в първобългарските надписи на гръцки, нито във византийските хроники (освен наричането на области с древни имена но това си е техен патент), нито в някакви други извори. Между другото понеже някои се "учат" от гърците румънците -едните ди говорят на гръцки, а другите на романски език. А ние на тракийски не говорим. Така, че това е един мощен прът в колелата на автохонната талига. Другия прът е етнонима -никъде не споменаван в тракийски контекст. Третия е религията -местното население в голямото си болшинство е било християнизирано. Докато българите ясно се декларират като нехристияни -още един шамар за автохтонците понеже дори най-големите сектанти в християнството никога не са се наричали нехристияни. За това смятам, че славянската жилка е единствената неоспоримо доказана в нашия народ. Лично смятам, че българите на Аспарух макар и много от тях със славянски предци не са се чувствали славяни, а само българи, въобще смятам, че и самите славяни по това време са се чувствали предимно членове на племето си, а не общо като славяни т.е. чувствали са естествено езиковото родство но не са се чувствали славяни по националност. Както и да е, факт е, че голяма част поне тук ъв форума от хората се опитват да отрекат славянското у българите по незнайни за мен причини и най-често си служат с откровенни лъжи и манипулации стигащи до шизофрения. Ами вижте ги безпристрастните учени на Запад за какъв ни смятат езика - те нито страдат от сантименти, нито от скруполи, нито от нещо друго да са заинтересовани.



Тема Re: Добруджанцинови [re: amaral5]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано27.09.13 11:26



Какъв път си е пробило извън единия файтон хора които си вярват?

Какъв файтон те гони, вярващи са тези които които приемат за абсолютна истина нещо казано от някой когото считат за авторитет и не се интересуват от доказателства, такива са вярващите, че от север дошли славяни и се заселили в безлюдни земи, както ни учеха в учебниците по история, винаги съм се съмнявал в това. Аз не вярвам на Дарк или някой друг автохтончик, просто моето мнение съвпада с неговото, а генетичните изследвания доказаха че ние сме прави. Изобщо чудно ми е, че все още има вярващи славомани!!!



Тема Re: Добруджанцинови [re: koмитa]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано27.09.13 11:30



Ти не ги гледай тия по интернет. Всеки университетски историк вече се съобразява.

Няма как да не се съобразява, срещу генетиката не се рита!





Тема Re: Добруджанцинови [re: kyx4o]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано27.09.13 11:35



Гените не са "тракийски" това първо. Второ моите ако се окажат славянски като на другите 30-40% българи които дори автохтонците признават (аз лично смятам, че са повече защото до сега няма представително изследване за страната по региони) нямам нито една причина да се чувстам трак. Всъщност дори афро-американците с видни африкански гени не се чувстват ганайци или мозамбикци , нито пазят някакви обичаи или нещо друго. А са само от 2 века американци. Докато потомците на автохтонно население се чувстват българи от поне 13 века и са приели нашия език и обичаи така, че тепърва да се отрождат отново в траки и то отпреди елинизацията е малко късно.Също и няма доказателства, че не са потомци на колонисти т.н.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.