Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:33 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Джонинови [re: dean dimov]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано12.09.13 21:49



Сигурно са и разказвали





Тема Re: Джонинови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано12.09.13 21:50



От къде мислиш е дошъл тоя звук "Ъ"

И в английския ще да е от турците.

щ

Защо изчезнаха падежите?

Падежите започват да изчезват още в среднобългарския, това най-добре си личи от влашките документи от 15-17 век. Да не би във Влашко да е имало многобройно турско население, че да повлияе на езика?

Хилядите турцизми малко ли са?

А ако те помоля да изброиш турцизмите дето ги знаеш, ще можеш ли повече от 50?

А пораженията по манталитета?

Дай примери.



Тема Re: Джонинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано12.09.13 22:08



Ти го остави английския, покажи ми старобългарски документ с Ъ. Баш па влашките документи са мноого меродавни. Ако аз ти напиша документ с моите познания по руски предполагам на техните спецове по езика ще им побелее косата от неправилни падежни форми -е това са влашките документи на български.
50 думи? Ти се майтапиш -ето ти ги само с А:
Аба ж. 1. Дебел вълнен плат; шаяк 2. Връхна мъжка дреха от същия плат aba арабски произход
Абдал м. разг. Глупак aptal арабски произход
Аванта ж. разг. Облага, придобита без влагане на труд и средства; без заслуги, по нечестен път avanta италиански произход - avanti
Авджия м.разг. Ловец avcı тур. av - лов
Авер м. разг. Другар; приятел havari арабски произход
Ага м. истор. 1.Звание на военачалник в Османската империя; 2.Почетно звание за виден турски гражданин в България (преди Освобождението)3. Господин; господар аğа турски
Адаш м. разг. Съименник adaş тур. от ad - име и daş - другар
бройка тур.
Айде (хайде) междум.
Айран м. Мътеница; напитка от кисело мляко, разредено с вода (може и подсолено) ayran турски
Ак прил. Бял
Акран м. разг. остар. Връстник akran арабски
Акъл м. разг. Ум; разум akıl арабски
Ангария истор.; остар.нареч. 1. Принудителна, неплатена работа в Османската империя; 2. Безплатно, по принуда angarya гръцки - angarye
Антерия ж. истор. Широка горна дреха (може подплатена); кафтан entari арабски
Ахпап м. разг. Приятел; другар ahbap турски
Апаш Разбойник
Арабия (понякога Харабия) м. разг. Добър човек; добряк harabî арабски
Аралък м. разг. Процеп; цепка; пролука aralık
Аркадаш м.разг. остар. . Подарък armağan турски
Аршин м. остар. 1. Мярка за дължина, равна на 68 см. (съществува и руски аршин - 71 см.); 2. Линия за измерване с тази дължина arşın арабски arş - лакът
Аскер м. разг. остар. Войник;) asker арабски
Аслан м. остар. Лъв aslan или arslan турски
Ат м. разг. Добре гледан кон; жребец at турски at-кон
Ата м. разг. баща; прародител; прадядо ata турски
Аферим междум. Браво,бе! Aferin! турски.
Ахмак м.разг. Груб израз за глупак ahmak арабски
Àшколсун
Ето ти ги и с Б:
Бабаит м. разг. Който се представя за силен и способен да се справи физически с всеки; склонен към саморазправа babayiğit турски-арабски произход
Бадева нареч. Даром; обикновено - напразно дадено нещо; на вятъра bâd âver персийски от bâd - вятър, âverden - донасям => "донесен от вятъра"
Баир стръмен път bayır турски
Байгън нареч. дотяга ми; става ми прекалено (сладко, например) baygın турски - капнал , безсвестен, припаднал
Байрàк м. разг. Знаме bayrak турски-арабски произход
Байрактар м.; прен. Знаменосец; водач bayraktar турски
Бакии мн. разг. Неизплатени дългове; заплетени, несвършени работи bakiye арабски, "нещо останало (за връщане)"
Бактисвам гл. несв. Омръзва ми; изморил съм се bıkmak турски
Бакшиш м.разг. Неголяма сума пари дадена над официалната цена като подарък bahşiş турски - "подарък"
Бакър м. 1. Металът мед; 2. Метален съд с широко гърло и по-голямо дъно от мед bakır турски
Балтия ж.диал. Брадва; секира balta турски
Барабар нареч. Заедно; редом beraber турски
Бардак На български се използва за публичен дом, на турски думата означава "сервиз", или чаша за безалкохолно и вода (чашата за алкохол е kadeh, а чашата за кафе е filcan)
Барут м. Взривно вещество barut турски < арабски < гръцки, barut < barud < pyritis (от pyr- огън)
Бастисвам гл. несв. Нападам неочаквано и ограбвам bast&#305; турски, basmak - настъпвам
Батак м.разг. 1. Блато; кално, заблатено място; тиня; 2. (преносно) Безизходица, затруднено положение batak турски
Бахча ж. остар. Зеленчукова градина bah&#231;e персийски от ba&#289; - градина/лозе + умалителната наставката "&#231;e"
Баш прил. неизм. 1. Главен; първи в ерархия; начало, начело; 2. Точно ba&#351; турски
Башибозук м. истор. Войник от нередовна турска войска в периода 18 - 19 век; свирепи и произволни жестокости ba&#351;&#305;bozuk турски от ba&#351;-глава и bozuk-развален
Бая нареч. разг. Доста; прекалено, немалко baya турски
Беглик м. истор. Данък в натура за феодалния владетел, след Освобождението - данък за овце и кози beylik турски
Безистен м. Голяма сграда със сводове и магазини bezesten турски
Бей м. истор. Титла на владетел, военен или едър земевладелец в Османската империя; господин bey' ' турски
Бекяр/Бекярин м. разг. Неженен мъж, който живее сам bek&#226;r арабски
Беля ж. Пакост, неприятност, беда bel&#226; ар.
Берберин м. остар. Бръснар berber италиански, barbiere - бръснар, barba - брада
Берекет м. разг. Плодородие, изобилие bereket арабски о baraha - божия благословия
Бин ж. хиляда bin тур.
Бир м. един bir тур.
Битпазар м. Пазар за стари вещи bitpazar&#305; тур. bit - въшка
Бичкия ж. Ръчен трион тур.
Биз ние biz тур.
Биз бизе между нас biz bize тур.
Боаз м. диал. Планински проход; дефиле;теснина; гърло bo&#287;az тур.
Боздуган м. Оръжие използвано в миналото (желязна топка с шипове на къса дръжка) bozdo&#287;an тур.
Бой м.разг. Ръст; височина boy тур.
Борса ж. Специален пазар за сделки (ценни книжа, стоки и др.) borsa италиански по името на холандския търговец Ван дер Борсе
Борч м. разг. Паричен дълг bor&#231; тур.
Бостан м. Място, засято с дини и пъпеши bostan перс. от bp-stan — градинка
Бостанджия м. 1. Човек, който отглежда дини и пъпеши; 2. Охранител на султана във феодална Турция bostanc&#305; тур.
Бохча ж. разг. диал. Парче плат за пренос на багаж; вързоп; покривка boh&#231;a тур.
Бошлаф м. разг. Празни приказки bo&#351; l&#226;f тур.
Бракма ж. разг. Раздрънкан предмет, пред счупване b&#305;rakma тур.
Будала ж. м. разг. Глупак budala тур.
Буламач м.разг. Безвкусно ястие bulama&#231; тур.
Бахър Силен студ
Бунар Кладенец
Бушон
Забележи колко основни думи са това след като и акъл е от тях





Тема Re: Джонинови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано12.09.13 22:29



Ти го остави английския, покажи ми старобългарски документ с Ъ.

"Ъ" има още в глаголицата умнико, няма документ по-дълъг от няколко изречения, където да не се срещне дума с "Ъ". Руснаците още пазят знака в техния вариант на кирилицата, но го ползват по техен си начин.

А с копи/пейст и баба знае. Кажи ми колко често ползваш думи като акран, ахпап, байгън, бахча? Гледам тия, от където и да си ги копирал са някъде към 50-тина и съставляват турцизмите с "А" и "Б" значи общо ще да са няколко стотин, като полвината ще са персизми и арабизми.

Да предположим че от тука си копвал:



Като гледам на повечето букви няма много думи, подбрал си умишлено само "А" и "Б" кучеееее.



Тема Re: Джонинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано13.09.13 08:47



Не ми се измъквай, не знаеш как е звучал звукът "Ъ" от глаголицата, а факта, че го няма в нито един друг славянски език би трябвало да ти говори къде е ключът от бараката.Те малко хора и през възраждането пишат болгарин щото нали ползват страобългарската традиция. А я виж ъ-то в турския -пука се по шевовете от ъ-та тоя език. Колкото до думите -тенденциозно си избрал най-неползваните, а съм ти копирал само с "а" и "б" за да не стане километричен поста -нали бяха само 50 думи бе мушморок?





Тема Re: Джонинови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано13.09.13 11:29



Не ми се измъквай, не знаеш как е звучал звукът "Ъ" от глаголицата

Ти като знаеш, открехни невежите.

Те малко хора и през възраждането пишат болгарин щото нали ползват страобългарската традиция.

Така ще да е, в старобългарския е утвърдено "блогарин родом" и "от род блогарски". Верно, що не направиш един блог, да разберат повече хора брилянтните ти прозрения.



Колкото до думите -тенденциозно си избрал най-неползваните, а съм ти копирал само с "а" и "б" за да не стане километричен поста -нали бяха само 50 думи бе мушморок?


Нали се видя от къде най-безцеремонно си ги копирал, там само "А", "Б" и "Д" са с многобройни примери, всичко други по обем са колкото тези три букви.

Щом е толкова турски за теб тоя звук, ми не го ползвай, както и другите неславянщини. Вярно че ще звучиш като руска тьотя преподаваща руски в начално училище, но поне за себе си ще си самой славянский болгарин и насточщий болгарский словен.



Тема Re: Джонинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано13.09.13 17:17



Нещо не мога да схвана идеята в поста ти или тя съвсем липсва. Факт е 5 вековната турска доминация и подчинеността на българския език. Аз това нещо не мога да го върна колкото и да искам. Звука си е дошъл от турския, наложил се е и аз го приемам и не смятам да спра да го ползвам нито пък да се връщам към падежите -с една дума не смятам да се връщам към старобългарския но и на теб "балканецо" по националност не смятам да позволявам да го обижда защото ако щеш и да се пукнеш от яд точно такава е истината и от тук идва разликата с другите славянски езици. Щом англичаните са го приели и не се връщат към холандския си (германски) староезик, не виждам и аз причина. Но да ми сменяш и обиждаш езика и да го наричаш руски няма да ти позволя. Да бил си е чисто български, без ъ-та и със всичките падежи.Колкото до турцизмите мисля, че ти скрих шайбите -сега колкото и да си заравяш главата в пясъка виждаш колко са многобройни, а в края на 19 век са били още по-многобройни.



Тема Re: Джонинови [re: amaral5]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано13.09.13 19:39



Би ли ми казал тогава как се е произнасял звука, обозначен с буквата "ер голям" в кирилицата и глаголицата? Щом има буква, трябва да е служила за нещо, нали?

Но да ми сменяш и обиждаш езика и да го наричаш руски няма да ти позволя.

Кога съм наричал езика ни руски, по скоро първите книги на руснаците са написани на чист старобългарски, със всичките му особености, които сега не ползват.

На тебе глупостта ти е обидна.

Колкото до турцизмите мисля, че ти скрих шайбите -сега колкото и да си заравяш главата в пясъка виждаш колко са многобройни, а в края на 19 век са били още по-многобройни.


Скрил си дедовия.



Безразборно си копирал турцизмите сложени в Уикипедия, сигурно даже без да ги прочетеш. И за да изглеждат много си копирал само за първите две букви, все едно и при другите има много примери. Да ама няма, даже статията не е довършена и в нея са изредени има няма 100-150 думи.

Ето ти пълен речник на всички турцизми, които е имало досега в българския:


Общо са 1200 и съм сигурен, че половината думи не си ги и чувал, а в речника си използваш към 10% от думите там, освен ако не си баба ма 80 години от Родопите или Делиормана. А думите са 1200 със все производните, примерно само като хвърлих един поглед - боклук, болкукчия, боклукчийка; или пък кахър и кахъря се. Ако не ми вярваш преброй ги.

Редактирано от DarkBulgarianSubject на 13.09.13 19:43.



Тема Re: Джонинови [re: amaral5]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано13.09.13 21:52



,,Обвързването с източното православие ни вкара във византийската орбита. Плодовете ги берем още през 1014-та, после 5 вековно робство защото Запада ни смята за чужди.Ако бяха приели католицизма щяхме да сме в Австроунгария още през 16-17 век и сега да сме като Чехия или Унгария или Полша. А не най-бедната страна в ЕС.
Колкото до Византия -да си я защитават гърците и арменците, култура било -те в Англия имат данъчни регистри от преди 10 века тука на пъпа на културата се чудиме кой какъв е бил и какво е казал. Почва да ми писва от тия възкръсвания на отречени мъртъци като османизма и византиизма. И двете доказано уродливи и прогнили държавни системи пометени от Запада и дори от съвсем леко прозападния Изток визирам Русия след Петър 1. Толкова им е била цялата цена и тогава да не си правим никакви илюзии.Некви мършави латини им превземат столицата.Айде няма нужда да ги преувеличаваме толкова -това никога няма да стигне и стотна от могъществото и цивилизацията на Рим. То неслучайно и за това е наречено с друго име да не се бъркат хората."


Искам да коментирам много от написаните неща в това изказване на амарал и за това го цитирах цялото.
Осъзнавам, че в изказването ти има много политика и малко история, а аз съм по-слаб в политиката от колкото и в историята но мисля, че не може да се обвинява някой за нещо случило се след векове или даже хилядолетия. Борис е направил най-добрия избор за народа и държавата си за момента и идните няколко поколения със сигурност. Какво се е случило след векове виновни са живелите във време за което Борис не си е и помислял. Ти сигурен ли си че ако България беше избрала Рим то цивилизованият западен свят щеше да прати милиардни дотации на Самуил в борбата му с изгнилата и корумпирана Византия? И един много по-важен (за политиката, а не за историята) и сериозен въпрос: ти сигурен ли си, че Западна Европа след няколкото си кратки века на възход ще бъде все така сред водещите?
Австрия завладява през 17 и 18в. огромни територии населени с ,,чужди" православни люде без да се притеснява от религията им. Толкова е могла толкова си е взела.
Русия не е ,,съвсем леко прозападна" тя е ,,най-незападна" от всички православни държави и нации.
Византия е наречена така, за да се отбележи един период от съществуването на Римската държава. А иначе в своята антична история Рим през по голямата си част не е бил средиземноморска империя изграждаща геометрично правилни градове лежащи на павирани междуселищни пътища. Просто последните няколко века от античното величие пасват с първите няколко от средновековното такова.



Тема Re: Джонинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор amaral5 (член)
Публикувано14.09.13 00:32



Ами произнасял се е не като турското Ъ звукът със сигурност иначе руснаците като са учили от старобългарските книги да бяха научили и Ъ-то ама нанай. Ето гледай оригиналното заглавие на историята на Паисий:
Исторї&#1127; слав&#1123;ноболгарска&#1127;.Та и той ли е руснак,а?
Колкото до турцизмите -ми има ги и са много особенно по диалектите -нали почна с 50, сега гледаам си стигнал до 1200/2=600 т.е. 12 пъти повече и ако не бяха системните държавни усилия като нищо щяха и тройно повече да бъдат. Та за какво да водя спор с човек който не помни какво е написал саме един ден преди това? Или пак си си сменил гледната точка?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.