Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:17 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Истини в българската историянови [re: dean dimov]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.08.13 22:11



Документът дори е писан на гръцки език от византийски духовник

Именно. Българо-гръцката вражда, не е само на бойното поле. Все пак учениците на "византийските" духовници Кирил и Методий, неслучайно бягат в България.



Тема Re: Истини в българската историянови [re: lautaro]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.08.13 22:25



Според теб от кой момент, започват са се формират като самостоятелни езици сръбския, полския, чешкия, руския?



Тема Re: Истини в българската историянови [re: koмитa]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано23.08.13 23:41



Не знам кога започват да се формират нито посочените езици нито българският. Или поне не мога да изкажа мнение преди да направиш някои уточнения във въпроса си. Български в смисъл на един от славянските езици, а какъв е бил езикът на Аспарух не мога да кажа както поради малкото извори така и поради собствената ми некомпетентност.
Със сигурност трябва да уточниш какво разбираш под ,,език" и какво под ,,народ" понеже ти сам казваш: ,,Не виждам защо старобългарския език или български, за какъвто са го възприемали царете, патриарсите, болярите, духовниците и народа ни, ние сега да му фактически изменяме значението и да го наричаме славянски".
Че кой български медиавист или филолог е казал, че езикът ни не е български или пък ,,учебник по славянски език" виждал ли си? Аз не съм но с нетърпение чакам ти да ми посочиш. Моите познания по филология стигат до там, че да кажа, че в новото време българският, руският, сръбският, чешкият... са поставени в една голяма езикова група наречена славянска. А защо това създава такъв проблем за някой, защо това се смята за не патриотично след като никой здраво мислещ не е оспорил наличието на български език през средновековието (как и би могъл) ето и на този въпрос не мога да отговоря.



Тема Re: Истини в българската историянови [re: dean dimov]  
Автор Dremen (член)
Публикувано24.08.13 00:03



А още по-абсолютно е че няма доказателства за език "славянски" от преди 17ти век.



Тема Re: Истини в българската историянови [re: Dremen]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано24.08.13 03:39



Ами то и чист "угро-фински" взик няма и не е известен в миналото, пък има такава езикова група. Да не говорим за някакви африкански и азиатски езици, които никога не са имали пименост, пък пак се причисляват към някаква група.
Така с тази обратна логика, че уж "славянски" език не е имало, нищо не доказвате.

Но като говорим за българския език, и както искат до го изкарат някои уникален, защото нямал падежи, има определителен член и т.н. искам да ви насоча към българските диалекти.
Както може би някои тук знаят, въз основа на генетичните изследвания, както и хроники за движението на българите към края на Османското владичество, аз имам теориятя, че повечето българи в Източна България са се придвижили всъщност от югозапад.
Но, за товя ми липсваше именно езиковото доказателство, все ме забиваха с този източнобългарски диалект и ятовата граница. Наскоро гледах няколо видеота за българи горани в Албания и ми направи впечатление, че те не говорят "македонски", както си змаем фиромскя, а по-скоро нещо като изтъочнобългарски диалект. Отивам на официалната карта на Википедията - там нищо:



Но, еврика, наскоро ми попадна тази карта:



Там като че ли се вижда, че хората около Албания(жалки остатъци от преди многобройно славяноезично население) всъщност би трябвало да се причислят към ИЗТОЧНОБЪЛГАРСКИТЕ диалекти. Така според моята теория, българите откъм Албания и Епир поради терора на албанците са се изселили целокупно към ИЗТОЧНА България и парадоксално източнобългарския диалект е бил първоначално югозападно български. Западна България е имала вече българско население, което е запазило донякъде по-страри езикови форми, може би и поради влиянието на сърбите
Това, че модерният български е загубил падежите и получил пълния член под влияние на староалбанския го пише ясно в статията за Балканския езиков съюз, имаше даже карта къде може да е възниканало общото влияние също за сръбския и щопския(около Албания/Македония), но и тя изчезна от Викито! За власите също има много теории, които се потвърждават и от генетиката, че в миналото те са живели по-на югозпад на Балканите и са се предвижили на север едва в по-късно Средновековие.



Тема Re: Истини в българската историянови [re: koмитa]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано24.08.13 10:20



А доказателства? Или като фиромите: дядо ми каза ,че ние сме македонци и такива сме били винаги! А на някои даже вече Ал. Мак. им проговори, че на други и самия Господ Бог им го каза... Аман от глупости!





Тема Re: Истини в българската историянови [re: koмитa]  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано24.08.13 10:41



Духовникът е грък от островите. Кирил и Методий също са гърци. Учениците им, които не са гърци, а славяни приели християнството, първо са в Моравия и проповядват там на "български". Всъщност първата редакция на старославянския не е българската, а моравската. Ама те в Моравия са научили българския много бързо, явно.



Редактирано от jingiby на 24.08.13 10:42.



Тема Re: Истини в българската история [re: jingiby]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано24.08.13 11:06



О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и прочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история.



Тема Re: Истини в българската история [re: lautaro]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано24.08.13 11:17



Със сигурност трябва да уточниш какво разбираш под ,,език" и какво под ,,народ"

Мале мила, какво уточнение ти трябва на това? Български език и български народ съществуват абсолютно доказано и всепризнато от 864г.

Не знам кога започват да се формират нито посочените езици нито българският.

Е как да не знаеш, тези неща са макар и с приблизителна точност, ясни. Или ти вярваш, че към 950г., поляците и българите са могли да се разбират безпроблемно?

Моите познания по филология стигат до там, че да кажа, че в новото време българският, руският, сръбският, чешкият... са поставени в една голяма езикова група наречена славянска.

Чудесно. Кой го оспорва това?

А защо това създава такъв проблем за някой, защо това се смята за не патриотично след като никой здраво мислещ не е оспорил наличието на български език през средновековието (как и би могъл) ето и на този въпрос не мога да отговоря.

Защото не мислиш. Не оспорваш наличието на български език през Средновековието, но не го наричаш български, а славянски. Не се сещам, който и друг от настоящите членове на славянското езиково семейство, да нарича езика си от Средновековието славянски, а не да речем чешки или полски.



Тема Re: Истини в българската история [re: jingiby]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано24.08.13 11:18



Дрън, дрън та ярина. Теб сме те разбрали колко тежиш, не си интересен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.