Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:54 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема история БГ-Македония  
Автор ОК (непознат )
Публикувано14.12.12 00:22



Господа не съм историк, но редовно следя форума.
Днес получих следният пост във Форум на Дневник, който ме смути.
Молбата ми е да прокоментирате, доколко изложените твърдения отговарят на истината:
http://www.dnevnik.bg/evropa/razshiriavane/2012/12/12/1966697_brjuksel_pregovorite_s_makedoniia_shte_zapochnat/?ref=id

Ето тук текста:

Ами аз нямам против да "престанат да ограбват историята НИ"!
Но трябва ясно да ДОКАЖЕМ каква точно е историята НИ!
Подчертавам дебело
Д О К А Ж Е М !

Защото под "ограбване" обикновено разбираме 2 неща:
Първото е времето на Самуил!
Второто - борбите за освобождение на Македония!

За Самуил е смешно да говорим, че е българин защото е ДОВЕДЕН И НАЗНАЧЕН нарочно от източноримския император като негов "воевода" чак от Армения!
АРМЕНЕЦ е!
По някое време се САМОПРОВЪЗГЛАСЯВА за цар!
А след това се самопровъзгласява за ЦАР НА БЪЛГАРИ И РОМЕИ!
Но никога не нарича себе си българин! (Веднага ще подчертая, че и Иван Василиев се самопровъзгласява за цар на българите! Но ти го познаваш повече под името Грозни (Страшни))

Но това не го прави нито българин! Нито български цар!
Още повече,че неговият победител (Българоубиеца) също се самопровъзгласява за император (цар) на ромеи и българи!

За борбите за освобождение на Македония спорът е жесток и от двете страни поради една единствена причина - вътрешната македоно-одринска организация! Защото тя наистина е македонска! Но по време на въстанието вземат участие и много българи от свободна България! Които обаче участват за
ОСВОБОЖДЕНИЕТО на Македония от турско робство!!!
А не за поробването на Македония под българския скиптър!
Няма участник в илинденското въстание, който да е искал да присъедини Македония към България!
Всички са загинали за нейната СВОБОДА!
Днес - най-после - Македония е СВОБОДНА! А ние веднага, както по времето на Фердинанд - поставяме ултиматуми или да се "прсъедини" към България! Или никаква Европа!
Само ще вмъкна, че специално създадените чети под ЗАПОВЕДИТЕ НА БЪЛГАРСКИЯ КНЯЗ са клали и бесели из македония не по-малко от турския башибозук! Наричали са се ВЪРХОВИСТКИ чети! И след всяка "операция" в македония са пишели доклад до дворец, след което са получавали заплатите си!
Кога ще бъдат публикувани докладите!?
Н И К О Г А !



Тема Re: история БГ-Македониянови [re: ОК]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано14.12.12 01:22



Типичен агент-провокатор. Обикновено активно бръмчат наляво-надясно и си сменят никовете, а ако са тарикати и кинти вземат.



Тема Re: история БГ-Македониянови [re: ОК]  
Автор ramlid (преобразен)
Публикувано14.12.12 07:41



това мнение действително е или на некой провокатор или на некой от немалкото ни невежи интелектуалци. Единствено ти подчертавам: "ЦАР НА БЪЛГАРИ И РОМЕИ" просто нема македонци





Тема Re: история БГ-Македониянови [re: ramlid]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано14.12.12 11:50



Интелектуалците не прекаляват с главните букви.





Тема Re: история БГ-Македониянови [re: ОК]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано14.12.12 11:56



Споменават се българи , гърци , арменци , евреи и т.н. , но никъде не се споменава македонския народ . Може би защото такъв не е имало .


А Иван грозни наистина е бил цар на българи , по-точно воложските българи са били под негова власт .



Тема Re: история БГ-Македониянови [re: ramlid]  
Автор ОК (новак)
Публикувано14.12.12 15:44



Да това наистина е мнение на един участник във форума.
Отвори линка, който съм дал и ще го видиш.



Тема Re: история БГ-Македониянови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор ОК (новак)
Публикувано14.12.12 15:47



Не мога да определя дали този господин е интелектулец и до колко.
По косвени признаци бих казал повече НЕ от да.



Тема Re: история БГ-Македониянови [re: hadjiyata]  
Автор ОК (новак)
Публикувано14.12.12 15:48



интересно до колко и в какъв вид е съществувала Македония до Филип и Алексанар?



Тема Re: история БГ-Македониянови [re: ОК]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано14.12.12 17:36



Историческите сведения са някак си мъгляви . Македония , Тесалия , Епир и т.н. са гръцки области , а не отделни държави . Не съм историк , но според мен Филиповите "македонци" са си били 100% гърци (за разлика от съвременните "макета") . "Косоман" и "ъглишев" са историци и със сигурност биха дали изчерпателен отговор на въпроса ти , ще ми е интересно .



Тема Re: история БГ-Македония [re: hadjiyata]  
Автор Kossoman ()
Публикувано14.12.12 19:20



А, дедо Хаджи, нема да обиждаш на професия!



Като пълен лаик само ще подхвърля, че да се говори за гърци по времето на бай ти Филип е леко непремерено. Правилната дума е елини и тя никак не се покрива по съдържание с днешните гърци, които също се самоназовават елини.
Македонците на Аминта и Филип не са баш елини. В смисъл, че според безспорните елини от Атина и другите полиси, тия северните са варвари, независимо, че говорят елински. Стават елини чак след Александър и Лизимах.
Не е много уместно да пренасяме сегашните си разбирания за народи, племена, нации към тогавашното време. В най-груба аналогия - колкото ние сме траки, толкова и бюрманците са антички македонци, толкова и гърците са елини.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.