Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:29 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: украинците са достатъчнонови [re: woland]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано17.09.12 11:52



Уфффффф , става въпрос за ЕВЕНТУАЛНИ събития - демек на нещо от рода на : "Ако леля имаше дръжка , дали щеше да е мъжка ?" .

Никой не оспорва "провалът" на Луфтвафе при атаките с/у Англия . Причини за неуспехите - бол ... Като се почне от стратегическите грешки на Хитлер , мине се през политическите недомислия на Рибентроп и огромните загуби на летци , и се стигне до техническите нововъведения на англичаните . Тези причини може да ги чепкаме в друга тема , задай я , ще ми бъде интересна .
Че затова де ... вложи малко фантазия и прецени при какво евентуално минало , какво хипотетично бъдеще би се получило ?



Тема Re: украинците са достатъчнонови [re: hadjiyata]  
Автор woland (messire)
Публикувано18.09.12 09:32



Евентуални, да. Или по-скоро - алтернативна история. Обаче едно от основните неща, към които човек трябва да се придържа в тази област, ако не иска да се загуби е: да се придържа навсякъде, където е възможно към реалността. А реалността от 1941 г. няма как да е променена при това положение. Първите промени ще се усетят чак към 1942 г. (примерно на оперативно ниво), а по-сериозните - към 1943 г.



Тема Re: украинците са достатъчнонови [re: woland]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано19.09.12 18:18



ОК , и тук съм съгласен .
Но да видим какво става после ... Пролетта на хипотетичната 1942 : Снеговете са се стопили , пътищата са що-годе проходими , силните ветрове са поутихнали , вълнението на моретата е 2 бала - идеално време за водене на война .

Как според теб събитията биха се развили по-нататък ?



Тема Re: украинците са достатъчнонови [re: hadjiyata]  
Автор woland (messire)
Публикувано20.09.12 08:59



Тоест, дали ще има десант в Англия ли? По принцип, ако СССР е капитулирал по някое време през 1941ва ... има много неизвестни. Първо - какво ще стане с неокупираната територия? И т.н.
Но да речем, че този въпрос е решен в някаква удовлетворяваща за Райха форма и на изток са оставени около 100 дивизии. Безспорно след това Германия ще изпрати поне още 2 дивизии в Северна Африка (повече няма как - по логистични причини) и вероятно следващото направление ще е към Близкия изток. Турция ще клекне като нас през 1941ва (има такива изявления, така че това е сигурно), но навлизането в тази посока ще е бавно заради липсата на пътища.
Вероятно Германия ще прекрати почти изцяло производството на сухопътно въоръжение (натрупвайки в перспектива значително изоставане по този показател спрямо САЩ) и ще увеличи производството на самолети, подводници и кораби.
Може би ще има нова въздушна "битка за Британия" през есента на 1942ра, или през пролетта на 1943та, но 1942ра Островът е вече просто непревзимаем. Проблемът на Германия в това отношение е липсата на флот, за да бъде осигурен десант на достатъчно сили.
Вероятно все пак историята ще следва своето русло, но с по-продължителна война, с около 1-2 години. Твърде дълго е да се описват всичките събития.
Или, както казах и преди - историята е такава неслучайно. Погледнато ретроспективно: Германия е не чак толкова голяма държава, нито има достъп до кой знае какви ресурси. А след 1943-44 година партизанското движение в Европа и на изток ще гълта все повече ресурси. Тоест в един момент ще се наложи Райха да се върне към програмата за сухопътни въоръжения, но в по-неизгодни условия. Както и да е, наистина написването на това какво може да се случи и защо си е титаничен труд и не може да стане тук.



Тема Re: украинците са достатъчнонови [re: woland]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано20.09.12 12:07



Интересно и логично виждане от твоя страна .
Но проблемът с германския флот би могъл да се разреши по много лесен начин , като вземат "назаем"

корабите от Черноморския и Балтийския флоти на СССР . Не е нужно да пояснявам , че тези флотилии са били в капана на реките .



Тема Германия, СССР и възможностите имнови [re: hadjiyata]  
Автор woland (messire)
Публикувано20.09.12 14:05



Хъм, а дали? От една страна, СССР наистина има няколко кораба (3 линкора, няколко крайцера и т.н.), повече от които обаче са или стари (линкорите са построени преди ПСВ), или са италиански проекти, някои строени в Италия, други по италиански лицензи, строени в СССР. Обаче, първо, тези кораби са много малко, второ - не издържат каквото и да е сравнение с английските.
Освен това, Германия има по-наблизо повече и по-модерни кораби: това е френският флот, разпръснат по различни пристанища в зоната, контролирана от Виши. В нашата реалност обаче германците не успяват да се докопат до тях.

Всъщност, какъв флот би бил необходим на Германия, за да може да направи десант в Англия? Може би трябва да се съберат точни данни. Във всеки случай, около острова към 1941ва има 3-4 линкора, 4 самолетоносача, 1 ескортен самолетоносач, по 4 ескадри крайцери, разрушители и подводници.
Към 1942 г. в Атлантика има поне още 2 американски самолетоносача, всеки със своята група от поддържащи кораби.
И тъй като борбата ще е в голяма степен въздушна, там ще трябва да се съпоставят възможностите на Луфтвафе от една страна и на британци и американци - от друга. Но както и да се гледат нещата, не мисля, че във въздуха някоя от страните ще има превъзходство.
Освен това, за да се тръгне решително към десант, трябва да има желание за това по върховете. Хитлер тоест. Обаче той и при други сходни случаи показва, че е преди всичко "сухопътен звяр" и че предпочита борбата на сушата, пред тази в морето. И най-вероятно ще се отвлече по борба на периферията - Африка, Близкият изток и т.н.

И преди да има възражения относно това, че видите ли СССР би могъл да строи флот за Германия (предполагам, че е възможно) - поинтересувайте се от опитите на СССР да строи свой собствен флот от 1937-38 г. нататък. Опит има, дори има и планове да се строят 15 линейни кораба и 15 тежки крайцера. Но лека-полека се оказва, че това не е по силите на тогавашната съветска индустрия. И че корабите не могат да минат дори и проектния етап и се налага да се дават проектите на външни фирми (Германия и Италия). Даже се стига дотам, че се опитват да купуват кули за заложените корпуси на линейни кораби. Да не говорим за опитите да се произведе бронева стомана за корабите - оказват се неуспешни и СССР се опитва да закупи такава от Германия (през 40та и 41ва година), но - неуспешно, на самите германци стоманата им е кът.



Тема Re: Германия, СССР и възможностите имнови [re: woland]  
Автор hadjiyata (търсач)
Публикувано20.09.12 19:50



Италианските кораби "влизат" на въоръжение във ВМС на СССР след войната , когато победителите си разделят въоръжението на победените . Ако трябва да сме честни , по-голяма част от поостарелите основни съветски бойни кораби са по германски проекти ("Аврора" си имала "сестрички" в Германия) и това би дало безспорна възможност да бъдат "подкарани" от германците .
Според "Ледоразбивачът" СССР се е готвил да нападне първи , като атаката щяла да бъде и по вода . Като се замислим малко , крайцери и линкорни трудно ще плават по плитките западноевропейски реки (вкл. и Дунав)

, затова са нужни кораби от по-малък клас - фрегати , корвети и прочие "дребосък" . И затова СССР създава мощна "речна" флотилия и подводен флот . В общи линии "речните" и подводниците са се скрили в Дон и Волга и съвсем спокойно биха послужили на германците като "москити" при атака с/у английските крайцери и линкорни .
М/у другото , онзи ден ми записаха няколко серии от документален филм за руската /съветската флота , ако искаш - ще попитам за сайта .



Тема Re: Германия, СССР и възможностите имнови [re: hadjiyata]  
Автор woland (messire)
Публикувано20.09.12 20:36



Всъщност - не. Някои от съветските крайцери, есминци и лидери, предвоенна постройка, са именно италиански. На прима виста се сещам за лидера "Ташкент", построен в Италия в средата на 30те години и след това влязъл в състава на Черноморския флот. Крайцерът Киров е проектиран в Италия, поне частично от фирмата "Ансалдо", от която е купена и енергетичната установка. И т.н. Реално голяма част от предвоенното корабостроене в СССР е свързано с участието на Италия и италиански фирми. Нищо странно няма в това - много начинаещи и индустриализиращи се държави също купуват и копират различни западни образци.
Относно "готовността" на СССР да нападне през 1941 г., за съжаление у нас преобладават заблуди, свързани именно с творбите на г-н Резун/Суворов. Практически, ако говорим за 1941 г., СССР не е готов за война. Проблемите му са във всички области: и въоръжение, логистика, ремонтни мощности, персонал ... практически няма област, в която положението да не е критично. Сталин знае това и се стреми всячески да избегне война точно през тази година.
Проблемът е, че у нас почти нищо свястно не се издава по темата. Нито книгите на Гланц, на Мърфи ... нищо, само Резун. Даже и Исаев, при всичките му минуси може да се прочете и да се види какво е било положението.
Само като 2-3 детайла:
- СССР бракува милиони патрони и снаряди за зенитни оръдия в периода 1940-1941 г. именно заради производствени дефекти;
- През късната есен на 1940та година има голям пожар в основният завод за производство на експлозиви;
- През първите месеци на 1941ва година има средно между 2 и 3 аварии на ден със самолети, което води до конфликти и в крайна сметка до началото на нова вълна от чистки в армията, много сходна с тази от 1937ма година, прекратена единствено заради началото на войната.
И тъй нататък. Но това е извън темата. А относно нея: СССР през 30те години е една тепърва индустриализираща се страна. С всичките негативи от това: некачествена продукция, производствени проблеми и кризи, неефективност и т.н. Ние познаваме един по-късен СССР, от 60те години, вече индустриализиран и имунизиран към детските болести, които сриват индустриалното производство през 30те и 40те. Единият и другият период не бива да се бъркат. Резун го прави, той познава само вторият период и на негова база гради образа на СССР, без да познава в детайли положенито на страната през 30те години. Което сега ние можем да видим, след като много документи и изследвания излязоха на бял свят.



Тема Re: Германия, СССР и възможностите имнови [re: woland]  
Автор cyg (<>)
Публикувано21.09.12 10:52



Всъщност, какъв флот би бил необходим на Германия, за да може да направи десант в Англия?

Въздушен флот, имайки превъзходство във въздуха, линейните кораби не са от значение. Източния фронт е отнемал до 2/3 от ресурсите на Герматия. Капитулацията на СССР би освободил голяма част от тях, а и от окупираните територии могат да се черпят не малко ресурси, като дефицитния за немците нефт.

Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re: Германия, СССР и възможностите имнови [re: cyg]  
Автор woland (messire)
Публикувано21.09.12 11:19



Без кораби не може да стане и не линейните такива са проблема. Великобритания има достатъчно много разрушители, които да попречат ефективно на един десант.
А и дебаркирането не е един акт, с който всичко свършва - трябва да се карат подкрепления, да се снабдяват войските и т.н., нещо, което не може да се извърши без превъзходство по море.
Освен всичко това - въздушният флот на Германия към 1942 г. не е достатъчно силен, за да неутрализира английският такъв. Даже и без да броим въздушните флоти, които САЩ започват да придвижват към този фронт.

Така че, нека се върнем на въпроса за флота, морски флот, а не само въздушен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.