Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:24 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Търговия с робинови  
Автор Jay Gould (студенокръвен )
Публикувано05.03.12 22:44



Извинявам се, че пускам само линкове, но това което съм писал и събирал е прекалено дълго за да се побере като текст във форума

Търговия с роби - I



Търговия с роби - II

Търговия с роби - III

Търговия с роби - IV

Търговия с роби - V


Редактирано от Jay Gould на 05.03.12 22:45.



Тема Re: Търговия с робинови [re: Jay Gould]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R.)
Публикувано06.03.12 00:00



поздрави за хубавите статии. Ето какво съм писал и аз за робството в по-древни времена:






Тема Re: Търговия с робинови [re: Jay Gould]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано06.03.12 14:17



Като се има предвид, че през 13-14 век частите на днешна Румъния които имаш визираш са били за периоди или в границите на България или васални, да не говорим за езика на населението до много късен период, можеш спокойно да напишеш нещо за българското робовладелство.


Въпреки че от една страна няма данни за присъствие на цигани в Европа преди нашествието на османците - първите обявени за такива от днешната наука са наречени сармати-ацигани, занимавашти се с магии и няма доказателства това да са предци на днешните цигани. След това изглежда циганите попадат във Влахия и Молдова по същия начин както татарите, като военнопленници и то не при война с ИРИ или османците. И накрая не мисля че те са били със статут отговарящ на днешната ни представа за робство, преди да се намеси опитната фанариотска ръка.

Ето едно генетическо изследване, общия предтеча на всички европейски цигани е живял преди по-малко от 1000 години и едва ли по това време е живял е в Европа, а наследниците му са навлезли във вид на някаква популация.

Тъй като извадката е относително голяма и за цяла Европа, може да се вярва на резултата, а иначе както казах пътят по който са навлезли е спорен, авторите на статията държат на южния, аз залагам повече на Кримското ханство. Въпреки че има данни за генетическа връзка на някои балкански цигански популации с Близкия изток - примерно македонските египтяни-гупци, засега не може да се докаже, дали са дошли рано или след османските завоевания.

Иначе поздравления за добре написаните и информативни статии.



Тема Re: Търговия с робинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Jay Gould (студенокръвен )
Публикувано11.03.12 03:05



Отдавна и с голям интерес го бях прочел, още преди сам да напиша нещо за икономиката на Рим, преди година-две.. Изключително интересно четиво.




Тема Re: Търговия с робинови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Jay Gould (студенокръвен )
Публикувано11.03.12 03:45



Периодът на робството в Румъния не съвпада с периодът когато са били под някаква българска власт. Дори някой от княжествата да са били васали някога, то това едва ли по него време е било нещо повече от нещо формално. Така поне мисля. Не съм и писал всичко което бях намерил, защото щеше да се налага да пиша и още, но например споменаваше се и небезизвестния трансилванец Влад Дракула, които след не помня вече коя битка, подкарва пленниците като роби - доста сериозно количество. Първите роби едва ли са били цигани, по-скоро в това което видях се споменават татари, а вероятно циганите са поробвани по-късно след като се появяват в Европа. След някакви вълнения в началото на 19 век, румънски боляри (като такива бяха описани) емигрират във Виена, където предизвикват възмущение, тъй като имали навика да налагат с камшици робите си (цигани) на улицата. На свой ред самите те пък се възмутили, че някой им прави забележки как да се отнасят и как да възпитават собствените си роби. За съжаление, почти нищо свястно не намерих за цените на робите в Румъния.




Тема Re: Търговия с робинови [re: Jay Gould]  
Автор Jay Gould (студенокръвен )
Публикувано11.03.12 14:27



Пратиха ми нещо по темата. Забраната на робството в земите на новата българска държава. Интересно, че либерали и консерватори още при писане на търновската конституция са се карали по темата. Консерваторите били за тотална забрана залегнала още в конституцията, а либералите не.






Тема Re: Търговия с робинови [re: Jay Gould]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано11.03.12 17:18



Небезизвестния Влад Дракула нито е трансилванец, а още по-малко румънец.


Документите писани от него и от владетелите след него са на чист български. Май бях мяркал някаква грамота, където се споменаваше че се даряваха или завещаваха някакви цигани.
А в 19 в. след 200 годишно фанариотско управление, болярите може и за елини да са се смятали, тогава още я няма теорията за дако-римлянския произход на населението.



Тема Re: Търговия с робинови [re: Jay Gould]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано23.03.12 22:57



А по турско робство търгувало ли се е с българи-роби? Българите роби имали ли са имоти? Можело ли е българин да бъде убит от собственик безнаказано?

А преди идването на турците, какъв е бил статусът на населението ни?



Тема Re: Търговия с робинови [re: Д-p OxБoли]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано26.03.12 13:42



Предполагам задаваш риторични въпроси ...



Тема Re: Търговия с роби [re: Jay Gould]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.04.12 08:17



много добра статия, доста неща не ги знаех, примерно че в началото негрите в америка са били свободни.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.