Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:29 05.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Османската Империя = Византийската Империя  
Автор enarei (Педалолог)
Публикувано30.07.11 09:47



Сменени са държавният език и религия, но родовите и управленски структури се запазват.

Този завой се е наложил поради засилилата се военна мощ на куманите.
Куманите даже са съхранили спомена за Стария Стамбул, който обаче не е толериран от Високата Порта.

Например в изследванията на Димитри Кицикис личи унаследяването и преобразуването на Византийската Държава къмто новата. Някои ще възразят, че той е пристрастен, защото е грък. Вижте ропота на нашите възрожденци против фанариотщината и ще се убедите, че просто е обективен.

Анадолските византийци бавно и целенасочено са се превърнали в мюсюлмани и турци, за да погълнат като амеба куманите.
Постепенно Румския Султанат се е преобразил в новата ПРОЕКТО-ДЪРЖАВА.
Това въобще не е исторически прецедент.

Колкото до куманите-павликяни(християни) - те и до днес са заличавани исторически. Всячески се пречи, да не излязат сведения от Ватикана и католическа Европа.



Тема Re: Османската Империя = Византийската Империя [re: enarei]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано30.07.11 14:04



Не знам какви кумани дириш из анадола, ама истинските наследници на куманите се изживяват като "Третия Рим", спонсорират Ататюрк с толкова пари, колкото не са ни давали през цялата ни обща история, а и в момента Истамбул им е топ туристическата дестинация. А като аз бях на екскурзия там, в кварталът в който бях отседнал - "Лалели" , имаше доста витрини изписани на руски, а пред едно магазинче си намерих 10 копейки





Тема Re: Османската Империя = Византийската Империянови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор enarei (Педалолог)
Публикувано30.07.11 15:01



Кумани може да търсиш при булгари, марийци, башкири, узи, татари, чуваши, гагаузи...

И те вадят рубли и копейки де.
..................

Наследници на така наречените "кумани" има и в България.



Тема Re:Османската Империя = Византийската Империянови [re: enarei]  
Автор cyg (<>)
Публикувано30.07.11 17:10



Масова смяна на религията става през 17 век. Евлия Челеби пише за новопостроени мюсюлмански храмове, сравнявайки ги с преустроените набързо църкви.

Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re:Османската Империя = Византийската Империя [re: cyg]  
Автор enarei (Педалолог)
Публикувано30.07.11 20:26



Темата е за по-далечен период.

Но да, през 17-ти век Рим изоставя павликяните.
Знаем, че много от тях минават в исляма и преди това.
..............

Покрай исляма в "куманската реч" са навлезли много арабизми и др..



Тема Re: Османската Империя = Византийската Империянови [re: enarei]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано30.07.11 21:38



Пич, брой ме един от тях... нема само Стефан Влахов-Мицов да се пише куманин....



Тема Re: Османската Империя = Византийската Империянови [re: kyмaнич]  
Автор enarei (Педалолог)
Публикувано31.07.11 06:30



Генетично може, но баш куманите поназнайват и някои неилирийски(неславянски) "пароли".

След последното руско-турско пренареждане в езика ни е имало доста кумански "пароли", но са поизчистени от Речника.
Сигурно за да не се нарушат авторските права на анатолийските византийци, араби и т.н..


...................................

Интересно, в "Сказание за дъщерята на хана"(и не само) руските кумани(бугари) се отричат от малоазийските ментета.



Тема Re: Османската Империя = Византийската Империянови [re: enarei]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано31.07.11 11:30



Булгарите се куманизират след двете масови изтребвания - от монголите и от Грозния Иван. Затова сега са доста близки генетично до руснаците, което доста ги учудва. Но не съм видял един руснак да разсъждава дали булгарите са потюркчени славяни или руснаците са пославянчени кипчаки



Чувашите са си друга бира и са по-близо до околните фински народности с тюркски примеси.

А Башкирите са ептем различни, ето ти едно добро изследване за тях

Редактирано от DarkBulgarianSubject на 31.07.11 11:31.



Тема Re: Османската Империя = Византийската Империянови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор enarei (Педалолог)
Публикувано31.07.11 16:31



Едни казват, че куманите са жълтокоси, други - жълтокожи...
Ти взе, че заложи жетоните на второто.

Аз бих казал, че са имали и от двата сорта, особено след нарояването на монголите. Доста яко са се роили "джуджетата на дяда ти Кольо(или Нойко)". Нищо чудно византийски несториани да са ги подкокоросали срещу Презвитеря Йоана.



Тема Re: Османската Империя = Византийската Империянови [re: enarei]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано31.07.11 17:11



Ич не съм заложил на второто


Съвременните татари, чувашите и финските народности са по-руси и светлооки от нас, а най-русия и синеок народ са финландците. Което не означава че и древните българи не са били по-светли навремето, из целия балкански регион си носим и рецесивните гени просто вече не се проявяват толкова. Аз лично съм се родил рус и в момента съм със чистак черна коса. А и от русо до русо има разлика, българите и траките са описвани като червенокоси (което би трябвало да значи по-скоро кестеняви) и светлокоси (със много значения). Жълтокосите, които са от светлорусо до почти бяло са редки сред нас, се срещат точно в северна, североизточна Европа. Руснаците им викат "белокури"
Един рускоезичен с тюркско име, май казак, правеше корелация между разпространението на финските езици и светлите коси и очи, ама не ми се търси статията ако настояваш мога и да я потърся. И наистина точно този тип коса и много светлите сини/сиви очи се срещат там, където има много от мъжката N3. Нищо чудно депигментацията към кестеняво/тъмнорусо и тази към жълто/белокуро (), да са два отделни процеса, както е с червената коса при ирландци и автралийски аборигени. Същото важи и за сивите/светлосини очи и срещаните при нас по-скоро тъмносини и зелени, които са депигментация на светлокафявите. При нас се срещат и пъстри очи.

Та в един татарски форум се възмущаваха как могат да са рода с нас и като доказателство срявняваха понякога наистина ужасяващи снимки на често пошли облечени и гримирани наши фолкаджийки и миски с техните русокоси красавици




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.