Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Срещата на Атила с папа Лъвнови  
Автор Moмчe Бълrapчe (гражданче)
Публикувано13.01.06 16:49



Това е знаменитата среща, състояла се след като Атила нахлува в Италия, разрушава Аквилея (впоследствие оцелелите основават Венеция) и други градове.

В опит да спре агресора папа Лъв се среща с него и се обръща с:
- Аз съм пратеник Божи.
Атила отвръща с :
- Аз съм Бич Божи. ("Ego sum flagellum dei")

В резултат на този разговор, Атила като по чудо скланя да пощади Италия и да оттегли армията си.

Винаги ме е озадачавало как е успял да го убеди папата?!

Християнската традиция твърди, че се е случило чудо, апостолите Петър и Павел се явявили кат джедаи до двете рамена на папата и сплашили Атила.

Това обаче не е особено убедително според мен. Най-логичното обяснение макар да не звучи много богоугодно е, че папата е натоварил хуните с всичкото налично злато, което е имало в Италия тогава, т.е. подкупил ги е. Ще кажете, ма те са щяли да си го вземат и без тва - що да не ги и изтепат по пътя, определено им е доставяло удоволствие?

Мисля, че парата им е била основната цел все пак, а защо да се пънат да опожаряват като може на тепсия да докопат всичко от папата?

Знам, че тва разсъждение не е особено убедително, но то е най-разумното което ми хрумва.

Така или иначе смятам, че тва е доста сериозна и вълнуваща загадка!!!

Какво мислите по въпроса и въобще имате ли информация за именно тази среща?

Аз лично смятам, че този преходен и инфарктен епизод заслужава сериозно научно внимание, а също мисля, че трябва да се направи и добър филм по темата.

Много вълнуваща тематика, а и свързана с нас българите.

Сопделете мнение по темата.

Нема начин да нема начин...


Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор komitaМодератор (непокорен)
Публикувано13.01.06 16:58



Мен ми е интересно на какъв език са си говорили. Иначе и аз си мисля че са ги натоварили с всичкото налично злато.



Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Rex Mysorum (АБoriginal)
Публикувано13.01.06 17:06



- Аз съм пратеник Божи.
Атила отвръща с :
- Аз съм Бич Божи.


Точно това са си казали. Толкова е съвършено и ясно. Не е било и нужно да си казват повече. Просто замени в думите на папата "пратеник" с "наместник", както трябва да бъде, и ако имаш очи, ще видиш за какво иде реч.


------------
Пий вода

!

Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: komita]  
Автор Rex Mysorum (АБoriginal)
Публикувано13.01.06 17:39



Мен ми е интересно на какъв език са си говорили.

Vulgar latin.

Иначе и аз си мисля че са ги натоварили с всичкото налично злато.

Аз пък си мисля, че на Атила злато не му е требвало, след като е живял в дървен дворец и е ял от дървени паници с дървени лъжици.

Интересно наистина - какво ли е искал Атила и дали го е получил? Мисля, че да. Твърде жалко, че наследниците му сраха на постигнатото.

------------
Пий вода

!

Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.01.06 17:48



По скоро обяснението е, че във войската на хуна е избухнала епидемия, а от изток се придвижвала армията на император Маркиан....
Пък може Атила да се е сетил, че Аеций пожалил живота му на Каталаунските полета и му е позволил да се оттегли!

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор greyspirit (непознат )
Публикувано13.01.06 19:37



Може и да си прав.
Но както при Юстиниан Велики и Симеон Велики обстановката за наследниците му не е розова. Той пропилява доста средства в тези войни и завладяните територии скоро след смъртта му са загубени[email][/email



Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: greyspirit]  
Автор Бoян Гeнoв ()
Публикувано13.01.06 21:31



Аеций е пожалил Атила? Със смъртта му римляните, ми се струва, са отървали голям бой. Плячката си е довод. Самия Атила е пример за подражание, но златните съдове са ползвали всички останали на банкета му, следователно хуните са се борили за плячка. Увеличаването на налозите на империята е също показателно. Подобен подход въобще се казва, че имали варварите, като става въпрос за аварите столетие-две по-късно - първо искат по-малко, после все повече и повече.



Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор deLake (sir)
Публикувано13.01.06 21:50



Папата наистина дал доста злато. Освен този толкова убедителен папски аргумент имало и сериозна причина Атила да напусне Италия - идвала зимата. Разбира се смятал следващата пролет да предприеме нов поход. И тук заслугата на светиня му - Атила неочаквано починал опитвайки се да ощасливи младана си булка.




Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: Rex Mysorum]  
Автор Moмчe Бълrapчe (гражданче)
Публикувано13.01.06 21:59



Да, вероятно е "наместник", не съм специалист....

Какво виждам ли? Аз лично виждам един от най-наелектризираните и превратни моменти в Историята - сблъсъкът и взаимното унищожение на два свята - варварският и античният... и то на какви светове!... както и раждането на един нов свят - новата след-римска Европа със всичките и "варварски" нации, включително и нашата...

Западната римска империя вече и формално престава да съществува 20-ина години по-късно.

Знам, ще кажете - варвари и след това има, но с изключение може би на монголите, те вече никога нямат реален шанс да унищожат европейската цивилизация из основи, както е имал това Атила. (и слава Богу!)

Виждам и една велика загадка - какво е накарало Атила да се откаже... както отбелязяхте, той лично не се е блазнил от пари и злата, което е показателно за него. Ако е искал златото, го е искал за държавата си.

Какво го е накарало да се откаже..... дали ще разберем някога?...

... как ми се иска да "надникна" през вековете...

При Каталаунските полета (Chalons във Франция) Атила допуска тактическа грешка, поради която количественото (и качествено) превъзходство, което е имал не е било оползотворено, иначе е ясно, че реално битката е била спечелена от вестготите. А Еций го е пуснал, за да запази баланса и за да не смени хунските си проблеми с вестготски.

А колкото до армията на Маркиан, не вярвам Атила да е бил много притеснен от нея, по това време римската армия е била бледо подобие на някогашната. Точно в тоя момент просто нищо военно не е можело да го спре, щото вестготите са си седяли в Южна Франция и ги е болял вестготския за Рим и Италия. То и при Шалон е било малко на късмет.

И точно това ме озадачава страшно - нищо не е можело да го спре и въпреки това се е отказал!...

Още от малък този отрязък от историята и именно тези събития страшно са възпламенявали въображението и любопитството ми... та и до сега.

Кръстопъти на историята...

Нема начин да нема начин...


Тема Re: Срещата на Атила с папа Лъвнови [re: deLake]  
Автор Moмчe Бълrapчe (гражданче)
Публикувано13.01.06 22:11



Еций не го е пощадил, според мен го е пуснал с намерението да държи вестготите в шах с него. Което си е рисково - с подобно намерение Запада пуска Хитлер да се развива и избягват войната в Мюнхен, така че Германия да нападне и омаломощи Съветския съюз или най-малкото да го държи също в шах. Само дето преди да нападне СССР, той им е:=%ва майката и на тях... ама тва е, риск печели, риск губи...

А колкото за хуните и вестготите, нали знаете - разделяй и владей.... и нас византийците са ни връткали така като сме били зад Кавказ още (или поне тази Кубратовата дружина), а всъщност много от т.нар. византийски номера, са всъщност чисто римски.

Интересува ме дали има документи или някакви свидетелства, разкази или други някакви сведения, които да потвърждават "плащането" или изобщо някакво обяснение на енигмата?

Някой да знае нещо?

Нема начин да нема начин...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.