Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:30 22.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема И още малко за иранците, тюрките и други европейци  
Автор WlSP (тук)
Публикувано22.01.11 15:17



И още малко за сарматите, скитите, траките и други тюркски и ирански племена (а "пра"-българите?)

Понеже в съседна тема стана дума за тези неща, си позволявам да насоча внимавието ви към

То е доста мащабно, общоевропейско и (слава Богу!) с българско участие.

Ето кратък откъс:

"...На по-детайлно ниво обаче, няколко различни региона могат да бъдат разграничени в рамките на Европа: 1) Финландия, 2) Балтийски регион (Естония, Латвия и Литва), Русия и Полша, 3) Централна и Западна Европа, и 4) Италия с южните италианци, които са по-"далечни"."

Наистина, като разгледаме схемата, интерпретираща резултатите, нагледно ни става ясно как се разпределят европейските народи. Обаче къде сме ние?
А, я виж ти! Дори унгарците и северно-германците са по към Централна Европа от нас, а ние се падаме някак си "на запад". Това "западно отместване" спрямо географския район го показаха и други изследвания.
Някои ще каже "това какво общо има?". - Ами, много просто - съвременен европейски народ, стоящ генетично съвсем близко до западните, няма как да произхожда от Иран или "Тюркия". Освен ако и немци и френци не са оттам...



Ония цикламените ромбчета са наш'те, точно под кафявите кръгчета на французите и мнооого далече от "славянските" оранжеви Ж-та и зелени ромбчета на поляци и руснаци.



Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: WlSP]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано23.01.11 01:52



Общо взето си прав, но разположението н а генетичната карта не е точно като географското. Фактичски това, което е в дясно или на "запад" е Южна Европа. Българите са определено Европейско- Средиземноморски народ с по-голям дрифт към Анадола и по-малък на Североизток. Това личи по всички линии - мтДНК, уДНК и аутозомно.
Защо сме близко до французите - защото и те имат Средиземноморска съставка и са по-"южни" от населяващите същата географска ширина германци.
Генетиката вече доказа, че руснаците не са славяни, а пославянчени угрофини, балти и разни степни народности. Затова не само не сме близко с тях, но имаме генетична бариера.
Аутозомните анализи доказват, че българите имат, макар и много малка азиатска(монголоидна) съставка. При някои българи тя липсва напълно, някои са части от процента. Та това е може би контрибуцията на народите нахлули на Балканите от Североизток - авари, прабългари, куани и татари. Разбира се, те в този момент не са били чисти монголоиди, а се се измесили доста с различни европеидни народности, докато стигнат до нас, така че тяхната съставка може да е и леко по-голяма.
Тази азиатска съставка е по-изразена при българите в Северна България. Шопите и македонците показват също повече "южноевропейски" гени. Като половин шоп мога вече да развенчая теорията, че шопите са потомци на печенеги, всъщност те трябва да са по-автохтонни при консервативните си традиции на самоизолация.



Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано23.01.11 02:31



Ето как се "групират" европейските народи, според последното аутозомно изследване не Диенекес:



Българите са най-общо близки с другите по-северобалканци. Гърците, обаче излизат различни от всички, много вероятно защото в момента са поне 30-40% потомци на анадолци, изселени след 1922г. Същото важи и за Южна Италия - владеели са я финикийци, византийци и араби.
Това са резултатите на Диенекес за "групирането":




Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: genefan]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано23.01.11 13:42



Нещо взех да му губя вяра на Диенекес. Все се опитва да изкара гърците некви "посебни" като макетата. С колко резултата от народност борави той, какви са?

На тая карта съм сигурен, че границата на 8-цата трябва да слезе дооста по-надолу, поне в Гърция, някъде почти до Пелопонес.
После 11-цата и тя не ми стои добре нещо - сърбите?, Унгария? -хм.

В цитираното от мен изследване са участвали 47 произволно избрани от цялата страна българи и аз съм склонен да му се доверя.

Все пак, аз още не мога добре да осъзная релацията между Y-DNA- и mtDNA-изследванията и аутозомните. Ако можеш да я обясниш, ще се радвам да прочета пост на тая тема в клуб "Генетика", че тук комита ще се разсърди.



Но както и да е, да се върнем към тематиката - все повече започва да се налага шокиращият факт, че приносът на "прабългарите" като етнообразуващ елемент клони към една голяма нула. Като държавнотворчески елемент - ДА! Освен ако не се установи в бъдеще, че всъщност "прабългарите" са били други. Дано някой вземе та направи едни генетични изследвания на българските погребения, разкопани в Италия...

Редактирано от WlSP на 23.01.11 13:53.



Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: WlSP]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано23.01.11 17:20



Преди се сърдех на Комитата задето трие генетиката, но сега ще му кажа Трий!
Такава мешавица настана, че само това е спасението


Колко пъти да повтарям, че силата на мТ и У ДНК е в издирването на изчезващи корени. Не какъв е типът на основната маса на даден народ.
Това, към коя група сегашните българи спадат като маса най-добре ще го дадат автозомните тестове. Но процъфтяването на някой автозомен "комплект" е еволюционно доста бърз процес. Въпрос на дюшеш е да принадлежим към тая или оная (европейска) група защото мижитурката, от която сме произлязли всички (наведена главица сабя не я сече ) с еднаква вероятност би могла да принадлежи към всяка една от очертаните европейски/азиатски групи

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: Exhemus]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано23.01.11 18:40



Кога стана циганин, кога ти почерня задника.

Аз пък колко пъти да повтарям - като не те кефи една тема, не пиши в нея, а не - сери в нея.

Освен това - запознай се с темата, в нея не се позоваваме на Y-DNA и mtDNA.

Редактирано от WlSP на 23.01.11 18:44.



Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: WlSP]  
Автор jingiby (ветеран)
Публикувано23.01.11 19:38





Да, и на мен тази карта на генетичния сайт DNA Tribes ми се струва по-прецизна от тази на Диенекес, понеже разделя източните Балкани от Западните.

Я стани, стани шумадийско куче, тебе да утепам.

Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: jingiby]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано23.01.11 20:21



За мен ранжирането според картинката на ВИСП е естествено и изяснява исторически истини, които не пасват с писаната по нечий вкус история.
Естествено е да има еднакви гени по пътя на хуните и преди това по пътя на келти и сармати с произход от нашите краища. Те не са минали и заминали, а са усядали масирано.
България, Бавария, Бургундия, съседна Северна Испания, Северна Италия, Унгария, съседна Чехия -знаците им са групирани! Това съответства на движението и усядането на хуни и българи.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: Exhemus]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано24.01.11 07:55



Oбщото между "средиземноморските" народи не е "българите", а нахлуванетро на неолитните земеделци, които, както не може да се отрече, идват от Анадола. Те са препочели по-южните крайбрежни райони, но са се разселили и и по поречието на в.Дунав. Има доста култури от Чехия и Южна Германия. Онбаче в Средна Европа в последствие те са изместени с нахлуващи племена от север и от изток. Правен е анализ на неолитни кости от Чехия и излезли мтДНК група N1a, която сега в Европа се среща само сред евреите.
При народите, останали под фриникийки, гръцки, римски, византиийски и арабски империи, южноевропейското-анадолско се е запазило и подсилило даже с нови преселници от там. По-северна Европа е друго.



Тема Re: И още малко за иранците, тюрките и други европейцинови [re: jingiby]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано24.01.11 08:02



Джингиби, аз също мился, че ДНА Трайбс са прави и населението на Балканите трябва да се групира така.
Диенекес също не го отрича, но засега има много малко включени балканци в проекта. Той не приема роднини и му трябват поне 5 от страна за някакви по-сериозни заключения.
До сега сме 1 българин (майка ми), 2 словенци и 2 сърби, но поне за едната сръбкиня знам, че майка и е унгарка от Войводина. Къде са нашите българчета дето много знаят да философстват по форуми за произхода на българите, да се включат?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.