Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Българите по Ибн Фадланнови  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано03.11.10 14:32



Ibn Fadlan, who visited Volga Bulgaria in the 10th century, describes the appearance of the Bulgars as "ailing" (pale) and "not ruddy" like the Vikings of Rus.

- видът на българите е блед болнав, не червендалест, подобно на викингите от Рус.

Така пише

Възможно ли е Фадлан да употребява понятия, като викинги и Рус? Значи Рус все пак е основана от викинги - така излиза?
Генетиката разделя чуваши и българи. Те трябва да съвпадат 100%!
Абе тая статия ми намирисва на гнило!

Въобще, какво може да се каже за оригиналите/преписите на Фадлан?

--
пп бледи хора съм виждал по сливенско, ама те се водеха роми

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Редактирано от Exhemus на 03.11.10 14:39.



Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: Exhemus]  
Автор jingiby (ветеран)
Публикувано04.11.10 13:54



Явно човекът описва прабългарите по Волга, а не българите по Дунава. Прабългарите по Дунава доколкото си спомням по това време са били дали вече фира!



Я стани, стани шумадийско куче, тебе да утепам.

Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: jingiby]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано04.11.10 18:01



Акцентът е върху съществен антропологичен белег - бледост.

Това, че тук са дали фира е известно. Но този белег би трябвало да се среща, ако описанието е достоверно. Доколко белегът е бил всеобщ там, също не се знае?
Аз лично съм срещал такива хора - бледи като смъртници.
Може би Фадлан няма предвид чисто пепеляв цвят? Нали самият той би трябвало да е шоколадов? ..и при другата крайност -чевен, да не може добре да определи междинните цветове?



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: Exhemus]  
Автор Aтилea (непознат )
Публикувано05.11.10 18:23



... describes the appearance of the Bulgars as "ailing" (pale) and "not ruddy" like...

Думата "(pale)" изглежда не е написана от Ибн Фалдан, а от преразказващия.

Може пък да ги е посетил в лош момент - епидемия примерно...



Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: Exhemus]  
Автор ilirion (seafarer)
Публикувано07.11.10 12:24



"Генетиката разделя чуваши и българи. Те трябва да съвпадат 100%!"

И защо да има съвпадение? Какво общо има между българи чуваши, та намесваш и генетиката?
btw какво значи 100 % еднакви гени? Може би клонинги.


"Въобще, какво може да се каже за оригиналите/преписите на Фадлан?"

Може да се каже, че Ибн Фадлан никаде не споменава българи и България. Той нарича населението на Волжка България сакалиба, а владетеля е наречен емир на Бурджан.

Редактирано от ilirion на 07.11.10 12:30.



Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: ilirion]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано07.11.10 13:23



"Генетиката разделя чуваши и българи. Те трябва да съвпадат 100%!" -така осмивам статията. .. Какво общо? -Ами чувашкият език е набеден за най-пряк наследник на прабългарския. Виж и картата да разбереш къде е Чувашия. Чувашите генетично се отличават от околните със около 50% от "келтската" хаплогрупа R1b. Не 100%, а двама души да съвпаднат е много информативно! / естествено, че непълнотата на съвпадението ще съответства на времето от разделянето на българските племена/

Може да се каже, че Ибн Фадлан никаде не споменава българи и България. - може да се каже със сигурност? или.. дай източник.

Сакалиба има не особено приятна разшифровка -
сака - лаба --> шаха - раба или роби на шахите /царете/
и веднага си спомняме за царските скити и подчинените скити. Последните набедени за предшественици на славяните. А то се оказва и на българите



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: Aтилea]  
Автор persone (върховист)
Публикувано18.11.10 20:08



Много правилно! Ибн Фадлан описва волжките българи като "сакалиба". Със същия термин обаче описва и русите. Руските изследователи превеждат "сакалиба", като "славяни". Понеже съм чел преведени на руски и български, но не и на английски писанията на Фадлан ми се струва, че този английски превод не е от най-добрите. Друг превод на сакалиба е "северен народ". Да не забравяме, че в този период под названието "рус" и "рос" се разбират варягите /викингите/.



Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: persone]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано18.11.10 20:20



Интересно на кой малък ум му е хрумнало изобщо да превежда "сакалиба" (вероятно без гласните ако е на арабски) както си е решил.



Тема Re: Българите по Ибн Фадланнови [re: Yuppi]  
Автор persone (върховист)
Публикувано18.11.10 20:31



В случая по-важното е как в английския превод се е стигнало до pale от сакалиба. Колкото до руските тълкувания на Ибн Фадлан в мрежата има достатъчно от тях.



Тема Re: Българите по Ибн Фадлан [re: Exhemus]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано19.11.10 13:13



Този форум чете ли за най-новото в генетиката? Защото с масовото излизане на аутозомните тестове, хаплогрупите вече изглеждат примитивни доказателства.
Вижте тези картинки, където има чуваши, уйгури, афганистанци и прочие набедени екзотични роднини, и да не е казал вече някой, че имаме нещо общос тях (освен ориенталско влияние).






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.