Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Земеделцитенови  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано25.08.10 12:24



В стари времена Боспорското царство е изнасяло 16 000 тона зърно за Атина.
Зърното е с произход скитските/сарматските земи.
Какво предполага това?
- Уседнало население
- Степен на технологично развитие
- Власт
- Отсъствие на конни народи грабители / или някаква симбиоза с тях
??

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: Земеделцитенови [re: Exhemus]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано25.08.10 17:40



Херодот май още описваше различни скити - земеделци /обработващи земята/. По-скоро скити в подчинено положение. И царски скити - воини, които както и днешните мутри - се занимават основно с война и събиране и препродаване на житото от производителя.





Тема добро обяснение!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано26.08.10 09:11



Изглежда мутрите са отнемали доста малък процент, защото земеделието е било цветущо.

Апропо, мутрархията се оказа по-добра от държавата - Селяни в монтанско събират по 5 лв за мутри, да ги пазят от цигани. Мутрата олицетворява полиция, прокуратура, съд и наказателни органи едновременно!

Къде ще я сравняваш с прогнилата държава. Там всички са чиновници на хранилка.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема тези земеделци са били протославянинови [re: Exhemus]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано28.08.10 16:34



Истинските скити от степите по северното черноморие не са се занимавали със земеделие. Те обаче са търгували със зърно като са го продавали по гръцките колонии. Вземали са го от т.н. скити земеделци, живеещи на север от тях в лесостепната зона. Скитите земеделци са били в подчинено положение на истинските, царските скити, т.е. някои от конните степняци са прибирали безплатно част от реколтата на земеделците. Такава земеделска археологическа култура е Чернолеската и последващите я. Предполага се, че под наименованието скити-земеделци се крият най-ранните предци на славяните, които са били в подчинено положение на ираноезични конни степняци. В този връзка и ираноезичното влияние върху протославянския език, допустимо го е отдалечавало от балтийските езици. С други думи, скитите -земеделци първоначано са били периферийни балти, завладяни от ираноезични степняци, и това постепенно ги е отдалечило от единния протобалтийски свят и ги е превърнало в нещо друго (прото-)славяни.



Тема Re: тези земеделци са били протославянинови [re: dean dimov]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано28.08.10 20:36



Точно така - само в българския и руския има множествено окончание на "та" ! /иранско/ момче-та, ребя-та, котя-та ....



----
В тая връзка, дали няма нещо черно на бяло?
----
т.е. някои от конните степняци са прибирали безплатно част от реколтата на земеделците. - смяташ ли, че нещата са толкоз прости?
Аз, ако някой така ми прибира реколтата, спирам да бачкам.
То и да искам, с какво ще си купя инструменти?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема разписано с подробности..нови [re: Exhemus]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано28.08.10 21:41



Изхожда се от документираните 16 000 тона/год износ за Атина /половината от нужното и количество - оттам сметнете населението на Атина/.
Поне още толкоз или даже повече за износителя - Боспорското царство. Известно количество за захранване на опорните пунктове по морския път.

Или някъде 40 - 50 000 тона трябва да се централизират по боспорските пристанища. Ако се е изнасяло равномерно през годината това ще рече 1 - 2 кораба на ден и съответно да пристигат 200-400 каруци. Общо в движение всеки ден по скитските земи е трябвало да има най-малко 2000 каруци /ТИРове

/, без да броим регионалния транспорт.

Кажете, че за това не е нужна никаква организация, никаква охрана, никаква държавна протекция, никаква каруцарска промишленост със съответно базовите промишлености - железарство, дърводелство, кожарство...

/ За добре документираното нахлуване на Бастарните в Тракия с най-малко 30 000 каруци ще отворя отделна тема/

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Земеделцитенови [re: Exhemus]  
Автор 3мeят_ (змей)
Публикувано29.08.10 09:52



Скитското земеделие е развито в района на Буг и Днепър, това показват археологическите находки.
Около гръцките колонии на Морския бряг според Херодот живеят елинизирани скити. На север от тях са т.н. от него скити-земеделци наричани от гръцките колонисти бористени(р.Днепър е наричана от гърците Бористен).
Археологията е открила останките тази култура на бористените. Тя е разпространена по горното и средно течение на Днепър и Буг. Открити са и много нейни големи поселения градски тип. Наричат ги градища, защото не са каменни градове. Укрепени са с ров и вал. Най-значимото открито градище е Каменското. То си е истински град с развити занаяти - основно железарство, ковачество и търговия. Намерени са гръцка керамика и др. стоки показващи оживена дърговия с гърците и износ на зърно. Има отделен богаташки квартал затворен тип със отделно укрепление. Къщите там са от камък и тухла и има вносни предмети. В занаятчийския квартал има землянки и бедняшки къщурки от плетеж и глина. Обща площ на Градището е ок.15км2. Почти половината от нея е незастроена - свободна площ за добитъка и укриване на околното население при обсада. Доста прилича на много по късната Плиска.
на север от тази бористенска култира в лесостепите ина друга смятана за будинска култура. Тя е подобна на бористенската, но тамошните градища са специфично устроени от 3 отделно укрепени квартала. Най-голямо е Беловското градъще с обща укрепена площ 40км2. И в него са развити занаятите, но няма следа от боташки квартал и ясно изразено класово и имуществено разделение. Археологическите находхи са открили при погребенията, че дори "рицарите" са се занимавали със занаятчийство(конкр. случай дърводелство), което значи, че не са били много богати.

Подобни на бористенските градища и култура са открити и по поречието на Донец.

Скитите от Приднепъровието били основните снабдители със зърно на гърците.

Победа или Валхала

Редактирано от 3мeят_ на 29.08.10 09:53.



Тема Re: Земеделцитенови [re: 3мeят_]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано29.08.10 15:03



Малко уточнение от Боно Шкодров :


КАН ЕТЕЙ, АТ, АТИ
ПОТОМЪК НА УФА
380-339
При неговото управление държавата
била в разцвет и разширение на изток от
Бактряна и на запад до изворите на река
Дунав. Търговията с гърците имала важно
значение особено за Атина, която разчитала
на доставки от хляб. По свидетелство на Де-
мостен ежегодно доставяното количество
хляб е било около милион пуда=16000тона. Филип Ма-
кедонски чрез пиратски действия се опит-
вал да пречи на тази търговия, като ограбил
повече от 170 кораба, с което предизвикал
Етей да изпрати послание: «...не ми пречете
на търговията, защото ще дойда да напоя
конете си във вашите реки...!». Търговски-
ят обмен по времето на Етей не е бил само
хляб за Атина, а множество стоки, като раз-
мена между Евро-Азия. Етей издавал златни
монети със своя образ и надпис на обратна-
та страна с писмени знаци на Старите бъл-
гари. Предполага се, че неговата столица е
била в поречието на река Днепър, така на-
реченото Каменское городище с огромни
размери (12кв. км) и мощни укрепления.
Имал особена любов към конете. Запазен е
неговият израз: «...предпочитам цвиленето
на конете пред звуците на флейта...». Филип
Македонски извършил грабеж в територии-
те му, като му отнел 20 000 породисти коня,
за да развъди тази порода в Македония. От-
влякъл и 20 000 момчета и жени, всред кои-
то и сина на Етей, Баламир=Балакър (Квинт
Курций Руф). Това било причина за поход на
войските на Етей и неговия брат Бояр, кои-
то опустошили столицата Пела, но при за-
връщането в планинските проходи Етей бил
нападнат и убит в засада. В българските ле-
тописи това е отразено по следния начин:
“...Внукът на Кам, Етей, не повярвал на
предсказанието на кама (прорицателя), че
ще загине, ако нападне владенията на Бал-
бала (Македония). Загинал в 339г. в бой с цар
Балиду Балбалам (Филип Македонски). В па-
мет на неговото геройство (а също и геройс-
твото на дядо му) българите дали на Склан
(българската държава) второ име Атил, а са-
мият Балиду оженил синът на Етей, Баламир,
за своята приемна дъщеря Уран-Бика“.
КАН БАЛАМИР
СИН НА ЕТЕЙ
339-320
Помогнал на Александър Македонски да
покори Персия. (В историята на Квинт Кур-
ций Руф е отразен под името Балакър.).....



ПП понеже мнозина не се доверяват на ДЖАГФАРа, трябва да се правят засечки с други източници. В случая ще направя една любопитна засечка:

Балиду /Филип/ ~~ Пулпу от Пулпу-дева тратийското име на Филипополис


Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Земеделцитенови [re: Exhemus]  
Автор 3мeят_ (змей)
Публикувано31.08.10 10:30



До Каменское македонските фаланги не са стигали, но са воювали със скитите в Мизия.
А после и със саките в Средна Азия.

Победа или Валхала

Редактирано от 3мeят_ на 31.08.10 10:31.



Тема ?нови [re: 3мeят_]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано31.08.10 17:46



А от кое място са плячкосали въпросните 20000 скитски ата и 20000 моми и булки?

Известно е, че на връщане Филипа го причакват и му отнемат дали част, дали цялата плячка. Това се приписва на трибалите. Но може да са самите скити или дако-гети като части от скитския алианс.
В тая битка както е известно едно копие минава през бедрото на Филип и убива коня му.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.