Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:22 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Секли ли са хуните монети?  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано17.07.10 15:22







Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Roxy]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано17.07.10 20:11



Такова изобилие от хунски монети! А нашите - нищо от "Първото българско царство"... Няма исперишки, няма кубратки, няма омуртажки, няма симеонки (уж Златен век)... Единични екземпляри само от "Второто българско царство" - и поради това, че са единични, най вероятно са фалшификати от 20 в. Въобще, не е ли мит I-вото българско царство? Че и второто?



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано17.07.10 23:59



А пък "българските" бактрийски и "братовчедските" кушански, согдийски и др.централноазиатски държави също са секли. Явно толкова бързо сме бягали от нашествието на хун-ну, че сме забравили чалъма в прародината.



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано18.07.10 00:14



Ама как така ,,А нашите - нищо", че ти не си ли от нашите? И няма ли да кажеш къде можем с очите си да видим или с ръцете си да изкопаем тия ,,кубратки, омуртажки и симеонки", че ако 10 в. не е бил златен то да направим такъв 21? Иронията ти относно мита за Първото българско царство е напълно уместна и аз я подкрепям, че има ли друга държава в световната история, преди и сега, която да не е използвала собствена валута. Срамота направо се срамувам, че съм българин.

Сега сериозно ще кажа, че има публикации за монети от времето на Първата бълг. цар. но те винаги се отнасят за доста спорни находки, които или не са мн. ясни дали са били монети или медальони или пък са загубени. Като монетата от времето на Петър 1 (10в.), която е съхранявана в Киевския музей но е изчезнала през 2 свет. вой.



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: lautaro]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано18.07.10 01:10



Споменатото в първия ти абзац не е повод на някаква гордост, но категорично не и за срам. Просто налага осмисляне на някои скорошни напъни за фалшиво пъчене заради "достиженията" и новите митове на памирската теза, и подлагането й на много голямо съмнение. Иначе и Волжка България дълго време няма свои монети, но използва арабски (макар и ценени повече заради сребото в тях), плюс сведения за някакви кожи като разменни единици, което също е отстъпване от хипотетичните монети в прародината и белег за все още натурална, а не същинска парична размяна, което в Дунавска България продължава до византийското владичество, когато данъците преминават от натурална в парична форма и населението изпитва затруднения поради липсата на навици с цени и пари...



Тема Re: Секли ли са хуните монети?нови [re: Roxy]  
Автор Пич Бoжи (харизма)
Публикувано18.07.10 01:21



Абе за монети не знам, ама бая главици са отсекли.



---------
Който цвили, зло не мисли...


Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: lautaro]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано18.07.10 02:04



Че кво срамно има българската държава да е плод на национално самоосъзнаване през 18-19 век с всичките присъщи за такъв процес исторически митове. За паралел ще дам Италия, която чак по времето на Гарибалди се осъзнава като такава и обсебва цялата римска, ромейска и свещеноримска история чрез избирането на Ватиканския град-държава за своя столица, поставянето на Виторе Емануеле за вожд на многобройните дотогава суверенни владетели и един латиноподобен език, нямащ нищо общо с дотогавашните езици на държавиците на Италийския полуостров. Почти същата е и историята на несъществуващата до 19 в. Дойчланд. Върхът на сладоледа е съвременната Република Македония, която използва географското понятие "Македония" (вероятно по наш тертип - както ние - географското понятие "вулгария"), за да си изкове история от времето на Филиповците и Александровците...

Най-често в играта влизат съседите, които дават имена водени от интереси или навик, а най-вече по географската област - на нас: вулгари, на дойчовците - германи, на охридци и скопяни, емигрирали от егейска и воденска македония: македонци, на елините: гърци, а на маджарите: хун-гари...

PS Сетих се, че турците наричат Гърция Юнанистан = Йонийска държава - пак по географската област... Европа пък ги нарича по присаденото им от кръстоносците име на Магна Греция (велик Крит), езика на която са говорели и балканци и малоазийци...

Редактирано от Д-p OxБoли на 18.07.10 02:21.



Тема Разбира се, че са българите са секли монети.нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор shegorvechem (новак)
Публикувано18.07.10 19:30



Защо нямаме монети ли ???

Защото ...

http://www.protobulgarians.com/Statii%20ot%20drugi%20avtori/Chilingirov.pdf

От мен, приятно четене на всички.



Тема Ex, тоя 19ти век...нови [re: Пич Бoжи]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано19.07.10 01:11



Векът на най-големите исторически фалшификации... Защо ли, божем, петровките са намерени тогава и то в Русия, а не се намират днес и/или в България? Ще кажат някои, че пак турците са виновни - ограбили са иманетата ни. Да, ама не! Защото и до днес вадят многомонетни съкровища, ама не от български произход... С какво ли византийското злато не е харесвало на османлиите?...



Тема Внушено ни е, че 681 г. ... падаме от небето.нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор shegorvechem (новак)
Публикувано19.07.10 10:50



Според някои е имало (според други е нямало) и българска държава и столица. Тронът на Аспарух се е намирал в столицата. Имало е всичко. Но ние кълвем като патки царевица това, което ни се подхвърли. Дори не се опитваме две и две да съберем. Камо ли да помислим. Факти, дал Господ, бол.

Направено е всичко възможно да ни изстържат от главите кои сме, какви сме, защо сме и т. н.



Тема Re: Внушено ни е, че 681 г. ... падаме от небето.нови [re: shegorvechem]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано19.07.10 12:39



Това, че не сме паднали от небето, не означава, че сме се родили с царски трон на гъза, нали?

Фактите ти не са повече от тези за крал Артур. Но англичаните го смятат за митичен... Няма и треска от Кръглата маса... Но и те имат римски камъни, и ние ги имаме - това са фактите.





Тема Re: Опа...нови [re: Roxy]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано19.07.10 13:30



Оказа се, че и хазарите са секли, макар и главно имитации на дирхеми...










Тема Добре.не сме секлинови [re: Roxy]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано19.07.10 18:09



Добре. да кажем не сме секли.
Дай да оценим вредата



Ясно е, че рейтингът на първите български държави пада драстично.

Оттам и вредата за психологията ни. Как да я компенсираме?

-Да наблегнем на траките.
-Да измислим оправдание.
-Да отсечем монети. и .. да ги намерим случайно!
Мм?

Вече вредата се усеща:
Старинар ще ревне като ранена в сърцето пантера
Или няма сили да ревне?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Добре.не сме секлинови [re: Exhemus]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано20.07.10 00:18



Няма да ревне, знае ги тия факти... Явно сме ползвали чужди пари в търговията, но така или иначе вътрешната е била основно на бартер.



Тема Re: Добре.не сме секлинови [re: Roxy]  
Автор Kossoman ()
Публикувано20.07.10 07:54



Не е много вероятно използването на чужди пари. Били са използвани свои пари - византийските. Тогавашна България е била член на тогавашната Еврозона.



Редактирано от Kossoman на 20.07.10 07:55.



Тема позната картинканови [re: Roxy]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано20.07.10 09:40



Трохи от византийската трапеза.

Дето се чудят европейците като ни гледат, аджеба възможно ли е да се живее с толкоз малко пари? Ние си имаме вековен тренинг!




Само едно се чудя - Какво са заградили с Еркесията? Голите си
зове?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: позната картинканови [re: Exhemus]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано20.07.10 20:33



Кои са тия европейци дето се ,,чудят" и кое им е европейското? Ами парите от каде на каде ще са малко поне в сравнение с тъмното ранно европейско (и не само) средновековие. Тук някой беше писал за предимно натуралното стопанство в епохата на ранното средновековие. Това е процес, който засяга дори и Виз. разбира се в мн. по-малка степен. Бълг. като държава намираща се най-близко до Виз. няма нужда от собствени монети или поне не от мн. такива чак до времето на Асеневци. Това не е повод за срам или гордост. Това е просто констатация. Огромни площи от Европа нямат собствена валута (Британия, Скандинавия, Прибалтика), а останалите я имат по някой екземпляр колкото за музеите я и те като нас може и да има ама може и да няма. И какво от това?
Монетите може и да са някакъв проводник на виз. влияние (според мен по-скоро не са) но в този период и мн. по-късно виз. материална и дух. култура се разпространява из целия християнски и средиземноморски свят с пълна сила. Това важи най-вече за православните народи, които са обсебени от някой идеи и символи на Виз. до ден днешен. Кажете ми на кой православен народ герба му не изобразява двуглав орел и тогава се вайкайте, че нямало монети от Първото бълг. царство или по скоро, че някой ги е скрил тия ,,симеонки и кубратки".



Тема парите са всичконови [re: lautaro]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано20.07.10 23:37



Да оставим настрана факта, че парите са в пряка връзка с обема на производдство и номенклатурата на произвежданите стоки. Няма пари - значи обемът и номенклатурата са нищожни.

Държава без пари просто не може! Държавата трябва да централизира и преразпределя блага за своите служители. /минимум -това е армията/
Можеш ли, обаче, да централизираш бързоразвалящи се или обемисти продукти? Ами транспрортните разходи?
-Ти ще кажеш - Няма да се централизират, а ще се разменят на място.
Обаче тогава кой ще бъде верен на тая държава? Държавната спойка се получава когато всеки чака да му спуснат нещо отгоре. Всеки трябва да е зависим от държавата. Натуралният стопанин не е. Той нехае за нея или гледа да и се изплъзне. Когато войникът отиде да вземе натуралният данък с който държавата ще го издържа, той не вижда, че държавата взема и му дава. Той сам си взема и си дава

Ха усложнявай си живота с държава Кой е луд?

...
Значи, при създалата се ситуация се пита - държава ли е имало или мафиотска групировка, която само е събирала рекет?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: парите са всичконови [re: Exhemus]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано21.07.10 08:32



Че кой, освен може би ти, е казал, че българите (както и стотиците като тях) като не са секли монети значи не са ползвали пари. Какви са били данъците в Първата българска мафия вземи припомни си историята след 1018г. както и случилото се след смърта на Василий 2 Българоубиец.
Интересно каква литература за икономиката (или поне обща история на средновековна Европа) през средновековието си чел преди да напишеш втория си абзац. Иначе отделните изречения са вярни сами за себе си и с тях няма как да се спори: ,,Можеш ли, обаче, да централизираш бързоразвалящи се или обемисти продукти". Разбира се че не може освен ако нямаш хладилник. Толкова е логично и убедително че аз от днес освен ,,симеонки и кубратки" почвам да търся и средновековни хладилници.



Тема Re: Пари си е ималонови [re: Exhemus]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано21.07.10 08:59



Стига сте си измисляли щуротии! Когато старите българи завладяват окончателно тукашните територии, по тях кипи оживен живот и търговия (справка - например историята на Петър Богдан Бакшев). По това време Византия дори има утвърдена парична единица - златната номизма (наследник на римските solidus) и всички монети са части спрямо нея. Византийската валута е била "конвертируема" - вървяла е навсякъде наоколо и въпреки забраната търговците да използват номизмата извън империята, тя се е въртяла чак по арабския свят.
Така че, българските владетели са постъпили съвсем прагматично - защо да разбутват система, която работи? Търговия с утвърдена валута и принципи? Ами търговските и договорните отношения с Византия? Я там заграждай и управлявай, а бизнеса го остави да си върви както си е свикнал!



Да не говорим, че ако някой ми предложи да ми плати с евро или с молдовски леи примерно, то е ясно кое ще избера...



Тема Re: Пари си е ималонови [re: WlSP]  
Автор Kossoman ()
Публикувано21.07.10 11:04



И това, което наричаш арабски свят, и Балканите са територии, където използването на номизмата не е забранено. Империята си ги е имала за свои тези територии и ползването на номизмите в тях никак не е нещо необичайно.



Тема Re: Добре.не сме секлинови [re: Kossoman]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано21.07.10 23:46



Почвам постепенно да я възприемам тая идея...



Тема T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: Kossoman]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано23.07.10 01:32



...земите на Балканите никога не са били суверенни - и до днеска...



Тема Re: T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор Kossoman ()
Публикувано23.07.10 08:12



Да. Може би са били суверенни някога, но то е било много, много отдавна. Още преди персите да преминат Босфора.





Тема Re: T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: Kossoman]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано23.07.10 12:09



В отговор на:

Още преди персите да преминат Босфора.




А в коя посока са преминали? Ако персите са дошли на Балканите през Мала Азия, то те ли са лишили Балканите от суверенитет? Ако са си отишли от Балканите на юг, то те ли са осигурявали суверенитета?

И, въобще, защо ти трябват персите? Ако са били първом балканци, защо да ги наричаме "перси"? Ако са дошли през Мала азия (защото не могат да прехвръкнат през Кавказ или Анадолия), защо тогава не ги наричаме "Анадолци" или както американците наричат всички бели - "Кавказци"?

Редактирано от Д-p OxБoли на 23.07.10 12:35.



Тема Re: T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор cyg (<>)
Публикувано26.07.10 16:18



...земите на Балканите никога не са били суверенни

Силно казано, Балканите са били центъра на цивилизования свят. Романия, Европа, Градът на царете, Завоевателя на света, всичко е тук, на Балканите.

Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re: Добре.не сме секлинови [re: Roxy]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано26.07.10 20:27



-Сеченето на монети носи на Българските владетели кутсуз -Константин Тих залива страната с монетна продукция през 13в. -следва девалвация, селско въстание и Ивайло го детронира и му отсича главата в крайна сметка...

Pyrogeri=Бургари=Българи!



Тема Re: T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: cyg]  
Автор Пич Бoжи (inevitable)
Публикувано26.07.10 21:36



Койе тоя завоавотел на света?



---------
Аз съм вашта Леля...


Тема Re: T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: Пич Бoжи]  
Автор cyg (<>)
Публикувано26.07.10 21:56



Александър Велики



Удрям ПИН-а, иска ПУК...Удрям ПУК-а и картата спрЕ!


Тема Re: T.e. дефакто твърдиш, че...нови [re: cyg]  
Автор Пич Бoжи (inevitable)
Публикувано26.07.10 22:19



Ма един слон му чупил носа.



---------
Аз съм вашта Леля...


Тема Re: Секли ли са хуните монети?нови [re: Roxy]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 06:55



И не само те,ето ти о6те една


6те пусна и линка,да не каже някой отново,4е не е хунско.
http://www.reppa.de/2525-Hunnenkoenige_Kidara_und_Kungas.htm

Проблема е оба4е,4е хуните не са един народ,а няколко и това е доказано.
Аз не мисля,4е хуните са примитивни,дори напротив,мисля си,4е са били по-организирани,с висока култура и с по-модернизирана армия.Те и персите са нари4али диваци,но след като им видях двореца и културата се 4удех кой е бил дивак.Персите и финикийците или А4ко Македонски?



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 07:05



Аз 6те ти покажа какво е фал6ификат,но по-късно,в момента това не ми е интересно,понеже съм да друга по-интересна тема.



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Roxy]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 07:08



4аст от българите идват заедно с хуните,а в именника дори пи6е,4е са наследници на хуните,така 4е когато гледа6 тези монети не пропускай да си го спомни6.



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Roxy]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 07:23



Иначе и Волжка България дълго време няма свои монети, но използва арабски
Волжска България има толкова много се4ени монети,вкл. с имената на владетелите си,съкрови6та и богатства,4е може да затрупа6 къ6тата си с тях.Който търси - намира,който не иска - намира при4ини.
И не използва,а имитира арабски монети при се4енето.
Волжските българи са единствените,които продължават да секат монети,дори и след монголското на6ествие.
Само на север са открити около 700 тяхни съкрови6та,без останалото.



Тема Re: Секли ли са българите монети?нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 07:44



Ти да не си препил в4ера?


Може6 само да си ме4тае6 за "Дойчланд"-а,приятни дриймове.
И "Дойчланд"-а спасява Италия и империята от лонгобардите,които са панонци,вкл. и българи.
А Византия няма никакъв свестен 4ове6ки ресурс и армия,затова през цялото си съ6тествуване се крепи на подкупи,убийства,интриги,предимно наемници и формулата "Разделяй и владей!",насъсквайки или подкупвайки едни държави сре6ту други или едни народи сре6ту други.А многократно и българи сре6ту българи.А когато гледам медалиона на Омуртаг и цитатите му,изглежда ексВизантия е била под негова власт.



Тема Re: Опа...нови [re: Roxy]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 08:09



Само про4итането на советские археологи ми бе6е достатъ4но

,нататък няма какво да 4ета.Нали бяхме от страната на Райха,ни6то добро няма да напи6ат.Е,не винаги,но по4ти винаги.
В Хазария са живяли множество българи,които са 4аст от хазарското население, сега познай кой е използвал арабска писменост и както ве4е писах - имитирал арабски дирхеми?
Или може би хазарите са сменили религията си?



Тема Re: Внушено ни е, че 681 г. ... падаме от небето.нови [re: shegorvechem]  
Автор si2 (пристрастен)
Публикувано27.07.10 08:47



Аз пък търся организирана държава в централна и западна Европа преди идването или по-то4но в момента на идването на хуните и българите в тази 4аст на Европа.
Поне засега ни6то сериозно не откривам.
Задавам си въпроса за6то най-дългогоди6ните борби на римляните са то4но с траките,които са имали държава.И дори римляните не ги побеждават 4рез война,а посредством принципа "Разделяй и владей!",като тракийските племена се избиват помежду си,изто6тават се от войните и са погълнати от римляните.
От вси4ко това си правя извода,4е населението на Европа е било твърде малобройно,с изклу4ение може би на траките за известно време.
При идването на хуните,ако не е съ6тествувала организирана държава,следователно не са изпитвали нужда от такава.Това озна4ава,4е населението е малобройно.
Оба4е с пристигането на хуните,българите,след разпада на Хунската империя,се образуват или има на4енки на такава организираност.
-малобройно население+хунската мо6тна вълна,която трепе вси4ко по пътя си.
Няма народ - има народ.Това виждам и при лонгобардите и др.,когато няма кого да насо4ат римляните сре6ту тях,всяват раздор помежду им и те водят гражданска война,но и това не успява,затова викат немците.........




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.