Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:04 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Внушено ни е, че 681 г. ... падаме от небето.нови [re: shegorvechem]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано19.07.10 12:39



Това, че не сме паднали от небето, не означава, че сме се родили с царски трон на гъза, нали?

Фактите ти не са повече от тези за крал Артур. Но англичаните го смятат за митичен... Няма и треска от Кръглата маса... Но и те имат римски камъни, и ние ги имаме - това са фактите.





Тема Re: Опа...нови [re: Roxy]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано19.07.10 13:30



Оказа се, че и хазарите са секли, макар и главно имитации на дирхеми...










Тема Добре.не сме секлинови [re: Roxy]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано19.07.10 18:09



Добре. да кажем не сме секли.
Дай да оценим вредата



Ясно е, че рейтингът на първите български държави пада драстично.

Оттам и вредата за психологията ни. Как да я компенсираме?

-Да наблегнем на траките.
-Да измислим оправдание.
-Да отсечем монети. и .. да ги намерим случайно!
Мм?

Вече вредата се усеща:
Старинар ще ревне като ранена в сърцето пантера
Или няма сили да ревне?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Добре.не сме секлинови [re: Exhemus]  
Автор Roxy (joie de vivre)
Публикувано20.07.10 00:18



Няма да ревне, знае ги тия факти... Явно сме ползвали чужди пари в търговията, но така или иначе вътрешната е била основно на бартер.



Тема Re: Добре.не сме секлинови [re: Roxy]  
Автор Kossoman ()
Публикувано20.07.10 07:54



Не е много вероятно използването на чужди пари. Били са използвани свои пари - византийските. Тогавашна България е била член на тогавашната Еврозона.



Редактирано от Kossoman на 20.07.10 07:55.



Тема позната картинканови [re: Roxy]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано20.07.10 09:40



Трохи от византийската трапеза.

Дето се чудят европейците като ни гледат, аджеба възможно ли е да се живее с толкоз малко пари? Ние си имаме вековен тренинг!




Само едно се чудя - Какво са заградили с Еркесията? Голите си
зове?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: позната картинканови [re: Exhemus]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано20.07.10 20:33



Кои са тия европейци дето се ,,чудят" и кое им е европейското? Ами парите от каде на каде ще са малко поне в сравнение с тъмното ранно европейско (и не само) средновековие. Тук някой беше писал за предимно натуралното стопанство в епохата на ранното средновековие. Това е процес, който засяга дори и Виз. разбира се в мн. по-малка степен. Бълг. като държава намираща се най-близко до Виз. няма нужда от собствени монети или поне не от мн. такива чак до времето на Асеневци. Това не е повод за срам или гордост. Това е просто констатация. Огромни площи от Европа нямат собствена валута (Британия, Скандинавия, Прибалтика), а останалите я имат по някой екземпляр колкото за музеите я и те като нас може и да има ама може и да няма. И какво от това?
Монетите може и да са някакъв проводник на виз. влияние (според мен по-скоро не са) но в този период и мн. по-късно виз. материална и дух. култура се разпространява из целия християнски и средиземноморски свят с пълна сила. Това важи най-вече за православните народи, които са обсебени от някой идеи и символи на Виз. до ден днешен. Кажете ми на кой православен народ герба му не изобразява двуглав орел и тогава се вайкайте, че нямало монети от Първото бълг. царство или по скоро, че някой ги е скрил тия ,,симеонки и кубратки".



Тема парите са всичконови [re: lautaro]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано20.07.10 23:37



Да оставим настрана факта, че парите са в пряка връзка с обема на производдство и номенклатурата на произвежданите стоки. Няма пари - значи обемът и номенклатурата са нищожни.

Държава без пари просто не може! Държавата трябва да централизира и преразпределя блага за своите служители. /минимум -това е армията/
Можеш ли, обаче, да централизираш бързоразвалящи се или обемисти продукти? Ами транспрортните разходи?
-Ти ще кажеш - Няма да се централизират, а ще се разменят на място.
Обаче тогава кой ще бъде верен на тая държава? Държавната спойка се получава когато всеки чака да му спуснат нещо отгоре. Всеки трябва да е зависим от държавата. Натуралният стопанин не е. Той нехае за нея или гледа да и се изплъзне. Когато войникът отиде да вземе натуралният данък с който държавата ще го издържа, той не вижда, че държавата взема и му дава. Той сам си взема и си дава

Ха усложнявай си живота с държава Кой е луд?

...
Значи, при създалата се ситуация се пита - държава ли е имало или мафиотска групировка, която само е събирала рекет?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: парите са всичконови [re: Exhemus]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано21.07.10 08:32



Че кой, освен може би ти, е казал, че българите (както и стотиците като тях) като не са секли монети значи не са ползвали пари. Какви са били данъците в Първата българска мафия вземи припомни си историята след 1018г. както и случилото се след смърта на Василий 2 Българоубиец.
Интересно каква литература за икономиката (или поне обща история на средновековна Европа) през средновековието си чел преди да напишеш втория си абзац. Иначе отделните изречения са вярни сами за себе си и с тях няма как да се спори: ,,Можеш ли, обаче, да централизираш бързоразвалящи се или обемисти продукти". Разбира се че не може освен ако нямаш хладилник. Толкова е логично и убедително че аз от днес освен ,,симеонки и кубратки" почвам да търся и средновековни хладилници.



Тема Re: Пари си е ималонови [re: Exhemus]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано21.07.10 08:59



Стига сте си измисляли щуротии! Когато старите българи завладяват окончателно тукашните територии, по тях кипи оживен живот и търговия (справка - например историята на Петър Богдан Бакшев). По това време Византия дори има утвърдена парична единица - златната номизма (наследник на римските solidus) и всички монети са части спрямо нея. Византийската валута е била "конвертируема" - вървяла е навсякъде наоколо и въпреки забраната търговците да използват номизмата извън империята, тя се е въртяла чак по арабския свят.
Така че, българските владетели са постъпили съвсем прагматично - защо да разбутват система, която работи? Търговия с утвърдена валута и принципи? Ами търговските и договорните отношения с Византия? Я там заграждай и управлявай, а бизнеса го остави да си върви както си е свикнал!



Да не говорим, че ако някой ми предложи да ми плати с евро или с молдовски леи примерно, то е ясно кое ще избера...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.