Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:39 02.07.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Въпроси за Гърция.нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано23.05.10 10:57



поне си галфон да ти помогна..



Veni, vidi, vici

Тема Re: Въпроси за Гърция.нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор Storen (непознат )
Публикувано25.05.10 20:37



/+ А не е ли въпроса само в произнасянето на името, според езиковите възможности на съответната езикова група?!

Имам чувството, че не е само в това въпроса. Изглежда че само античното население на южна Италия се самонаричало така и само то си е измисляло митични праотци с това име. Не мога да разбера защо никой не обръща внимание на този толкова натрапчив факт. Мисля си колко ли е било унизително всичко това за гордите граждани на античните южно балкански полиси. Римляните, първо ги били лошо, после ги принудили да се самонаричат с някаква неприсъща за тях дума... Освен това римляните са популяризирали термина с разрастването на империята съответно паралелно с процеса на унищожаване на тази цивилизация. Не е ли тогава леко некоректно да се използва термина на завоевателите, за ранната независима история на тези процъфтяващи държави? Разбирам, че на римляните така им е било по-удобно и са го популяризирали като синоним, но ние не сме римляни, пък и точно обективното отношение към този тип детайли прави историята наука.

Сегашните жители на Гърция явно са свикнали напълно след като са нарекли съвременната си държава с латински термин (въпреки че още не могат да се пречупят да се нарекат гърци на собствения си език, колкото и логично да изглежда това). Това което основно ме притеснява е, че когато хората, включително и тези които се занимават професионално с история, говорят за „древни гърци“, имат в предвид античното население на съвременна Гърция, а не това на южна Италия и завладените от Рим територии. А в резултат на модерните политически (националистически) тенденции дори се стига до там, че изкарат съвременна Гърция основата върху която е израсла древногръцката цивилизация. И съответно всяко нещо което е създала тази цивилизация, обхващаща общо взето цяла южна Европа и по-голямата част от черноморското крайбрежие, се припознава като тяхно изконно културно наследство.

Всички знаем че осъвремените гърци не са известни със скромността си, но при положение, че всичко това ни е известно, не ви ли се струва че трябва да сме малко по-предпазливи с употребата на понятието „Древна Гърция“?

Редактирано от Storen на 25.05.10 20:41.



Тема много си неподготвеннови [re: Storen]  
Автор dean dimov ()
Публикувано25.05.10 21:03



Сегашните жители на Гърция явно са свикнали напълно след като са нарекли съвременната си държава с латински термин

Между другото, Гърция на гръцки е Елас и не е латински термин. Германия на немски е Дойчланд, финладния на финландски е Суоми, Унгария е Маджароршаг, Грузия е Сакартвело, нама никакъв проблем на чужди езици, наименованията на страните и народите да произлизат от друг термин и да звучат различно. На гръцки например Франция е Галия.
Това е последното изречение, което чета от теб. Направи си някой път тест за интелигентност.....



Тема Re: много си неподготвеннови [re: dean dimov]  
Автор Storen (непознат )
Публикувано25.05.10 22:22



/Между другото, Гърция на гръцки е Елас

Хубаво! И какво от това? Ще прие ма забележката и опита ви да ме засегнете, само ако съвременните еладци са направили опит да се разграничат от гърци, защото очевидно имат основания за това.

/Това е последното изречение, което чета от теб
Жалко наистина, защото ми бяхте симпатичен. Разбира се това клише с теста за интелигентност е малко разочароващо, а много ми се искаше в темите ми да не стига до традиционните нашенски караници.

В същото врем разбирам чудесно позицията ви и аз самият се чудех дали просто не се заплесвам с някакви думи. Но така или иначе Българя заедно с Гърция и много други съвременни държави са разположени на територии на древната елинска култура и ми се струва страшно глупаво караме кой е по-по- наследник а още повече да го признаваме само на една модерна държава. Дали ще е въпрос само на думи за Република Гърция ако вземем имената на всички тези съвременни наследници и сложим по едно „древно-“ отпред и освежим с някои синоними от месните езици (които при добро желание ще се намерят, пък може и праотци да излязат) за да е подобна ситуацията както с латинския термин? Напоследък често си го мисля това. А и като го видях това за Magna Grecia ми се стори, че момента е съвсем подходящ за такава тема.



Тема Re: много си неподготвеннови [re: Storen]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано25.05.10 23:06



римляните наричали елините - гърци. Даже им викали подигравателно graeculi /гърчета/.
Как и да е днешното население на Гърция няма много общо с античното такова.



Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 25.05.10 23:07.



Тема Re: много си неподготвеннови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Storen (непознат )
Публикувано25.05.10 23:37



/Как и да е днешното население на Гърция няма много общо с античното такова.

Да, така излиза... и явно такава трябва да бъде официалната позиция, когато става въпрос за „древногръцкото“ културно наследство. Но за да поемем отговорността си върху част от това антично наследство, първо ще трябва де се преборим с насадената ни ненавист към всичко, което носи името „гръцко“, защото... си е наше.





Тема Re: Въпроси за Гърция.нови [re: Storen]  
Автор mistri ()
Публикувано26.05.10 01:39



Гърция и гърци е екзоним - етнонима е Елада и елини.



Тема Re: много си неподготвеннови [re: Storen]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано26.05.10 22:04



-Българя заедно с Гърция и много други съвременни държави са разположени на територии на древната елинска култура-
------------------------------------------------------------------------------------------------------
+ На територията на стара ГОРЦИЯ , впоследствие се е развила елада!

Редактирано от XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ на 26.05.10 22:04.



Тема Re: много си неподготвеннови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор mistri ()
Публикувано26.05.10 23:21



Ти сигурен ли си,че Ситалк и Реметалк са били елини?





Тема Re: Въпроси за Гърция. [re: mistri]  
Автор Storen (непознат )
Публикувано27.05.10 22:36



Ами предполагам на сегашните гърци им върши чудесно работа Елада да е етноним, но не е ли антична Елада твърде обширна, като територия и съставена от твърде разнообразни етноси за да може да го ползваме като етноним? За туй иде реч. Я например виж античните държави: Zakynthos, Olibia, Barke, Trapezunt. Не ти ли прилича всичко това типичния балкански грандомански национализъм. В случая с етнонима Елада малко по-добре установил се. Нищо повече.

Съвсем нормално ще ми изглежда, ако Елада се ползва, като общо понятие за разнообразни антични държави със сходен начин на живот и съответно произлизащите от това културни особености, подсилени от относително добър за времето си културен и търговки обмен. Но чак пък етноним...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.