Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Стига с руско-чешките лъжи!нови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано20.05.10 16:23



Вчера четох, че на руската група на Натионал географик е възложено да събере 10 000 проби от СССР и известна част от Азия. Пробите са кръвни. Вече са събрани 4000. Има си правила. Забранено е да се вземат от градове. За предпочитане са най-затънтените села. Пробата се взема след внимателно интервю.

Да си чувала за такава група за България и колко проби трябва да вземе от тук?

.......
Ето това е научния подход

! Вие си правете любителските бази, но тежката дума е на NG!
.......

Джулюница е толкова стара, че и дошлите след 3000 г. може също да се смятат за автохтонни

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Стига с руско-чешките лъжи!нови [re: Exhemus]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано21.05.10 03:33



Ами питай пак българските генетици като Кременски защо не участват в това-онова.
Колкото пъте сме писали, никой не благоволява даже да ни отговори.
Доколкото знам, както се споменава и е последната публикация, имат грант и проект да изследват 1000 българи, турци и цигани за мтДНК.
Пробите, обаче, се събирали ненаучно - най-вече роднини, приятели и други доброволци от София.
Знае се, че има повече полза да се тестват хора от по-затънтени места, където се преполага да не са с толкова омесени гени.



Тема Re: Стига с руско-чешките лъжи!нови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.05.10 01:41



Доколкото разбрах, събирачите на материал не е нужно да са професионални генетици. По-скоро трябва да са професионални пътешественици

..и да поназнайват малко история...

От кабинетни професоря не очаквай нищо

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Стига с руско-чешките лъжи!нови [re: Exhemus]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано22.05.10 02:03



Всички, с които работи Дженографик пректа са професионани генетични лаборатории в съответните страни. Руснаците имат специални експедиции, където пращат студенти да събират проби, но те са пак финансирани централно.
България не е интересна за западняците. Отначало са мислели, че ще покажем нещо за миграциите от Анадола към Европа, но след като едно от първите световни изследвания за мтДНК "From Asia to Europe: mitohondrial DNA variability in Bulgarians and Turks" доказа, че българите не са по-различни от другите европейци, интерес има само към циганите. Няколко български генетички направиха кариера на Запад с това.
Eдна друга лаборатория, Sorenson, събираше проби от хора по света и тестваше безплатно с научна цел, но не ти казват резултата, ако не си платиш.


Аз писах на времето във форум Генетика, няма ли наши студенти по молекулярна биология да се заемат с това, но уви, глас в пустиня. Аз живея в чужбина и вербувам, доколкото мога за Българския генетичен проект.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.