Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:59 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Tест за произход с компанията 23andMeнови  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 08:44



Бих желала да отворя тaзи тема в История, защото има повече посещение от Генетика, където писах зa резултатите от Медицинския тест.
Наскоро се тесвах ДНК аутозомно, т.е по всички хромозоми, а не само по У хромозома или мтДНК. Така може да се проследи произход по всякакви линии, а не само по пряка майчина и бащина.
Резултатите са много интересни и показателни, ако човек се интересува къде стои спрямо европейското и глобално население.
Изследват се над 500000 SNP по всички хромозоми, като след това резултатите се сравняват с еталонно население, както и с участниците в базата данни, които са пожелали да „споделят” резултатите си.
Първо съществува програмата Ralative Finder чрез която се търсят сходни участъци по хромозомите и в зависимост от процента еднаквост теоретично се намират по-близки или далечни роднини.
За мое очудване ми намериха 34 роднини, не очаквах да имам такива при наличие само на няколко българи и не много повече балканци, с които бих могла да имам някаква далечна връзка. Първоначално не се разкриват имена, а само произход и държава, както и какви хаплогрупи имат. Трябва да се изпрати покана за връзка и ако „братовчедът” приеме, тогава могат да се видят неговите резултати и къде и колко сте еднакви.
Няколо човека приеха поканата ми, известен брой се оказаха сърбин, хърватин и гъркиня с майка сръбкиня, където мога да си обясня родство чрез баща си – шоп от Свогенско.
Нямам понятие, обаче как мога да съм свързана с 2 шведа, американец с английско-чешки произход, еврейка ашкенази от Украйна/Белорусия и др. по хаплогрупите на които може да се заключи, че са източно или западноевропейци.
Прилагам свален екран от първоначалния Relative finder, сега при 5-6 приети покани показва и имената:

Редактирано от genefan на 02.05.10 09:05.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 08:54



Така, другото много интересно не толкова лично, а което може да е индикация за произхода на българите е Ancestry Painting
Показва се нагледно по хромозомите участъци са европейски , азиатски или африкански гени. Тук обаче няма голяма диференциация, азиатци като индийците се считат за европейци, всъщност това е по расов признак черни-бели-жълти. Аз, разбира се съм 100% европейка, както се потвърждава автохтонния ми или поне славянски произход. Кои Балкански народности имат азиатски гени, ще пиша по-късно.




Следва Global Similarity. На първия екран се показва по-подробно проценти Southern Europeans, Northern Europeans, Near Easterners и т.н. Аз съм най-много Southern European, леко по-малко Northern European, а другите много по-назад. Трябва да се отбележи, че сме сходни донякъде и с негрите в Африка, всъщност човшкият геном е 98% еднакъв с всички хора по света:



Редактирано от genefan на 02.05.10 08:56.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 09:02



След това най-интересното за мен – представена съм като зелено флагче спрямо еталонното население по света. Много твърдо съм на картата на Европа, като се появявам във всички подзони – западноевропейска, източноевропейска и южноевропейска. Но поради липса на еталонно балканско население съм леко периферна по всички, най-съм вътре на източноевропейската карта.

[image]
http://i1018.photobucket.com/albums/af304/genefan/23andMe/GlobalSimilarityWorld.jpg[/image]



Редактирано от genefan на 02.05.10 09:14.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано02.05.10 10:20



+ Е и?!? Какви промени в мисленето и самосъзнанието ти водят тези резултати?



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано02.05.10 10:26



А колко от тези пари дадени за теста се усвояват в България е интересно.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 10:59



Ами например като се сравня с един полувожски татарин/ половин чуваш.
Ето ви как му изглеждат хромозомите, пък на картата на Европа изобщо не се появява. От всички народности излизам по-далчна от него само с една Гватемалска индианка:





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано02.05.10 12:13



Наистина ако човек си вземе само резултатите от теста, основната полза е да си ги закачи на стената. Има смисъл само като почне да се сравнява с други.
Тук няма да се спирам на възможностите, ако се изследват и близки роднини - тогава може да се види от кои родител или прародител си наследил този или онзи ген, докиолко си приличате с братя/сстри и т.н.
За мен изследването бе интересно не по генеалогични причини, както за повечето американци, а по исторически. Знаете колко се спори по този форум за произхода на българите и другите ни съседи. Затова реших да започна Balkan Similarity Project, никой не се беше сетил досега.
Чрез менютo Genome Sharing могат да се изпратят покани за сравнение към различни участници в базата данни. След това може не само да се сравни всеки с всеки колко процента му съвпадат гените, но да види и резултатите на другите по картата и т.н.
Започнах да разпращам покани първо на всички балканци, които намерих, след това разшитявах кръга и с други народности. Някои сами ми изпращаха покани, зашото статистиката била от 30000 човека тествани, само около 1000 имали интерес да се сравняват. Та мнозинството май са като тези 2-ма по-горе, които не могат да намерят някакъв смисъл от ползата да знаеш нещо, което никой досега не се е сетил да направи, поне не и нашата официална наука.
Засега съм събрала около 100 "споделячи" и не е необходимо повече от няколко от народност да се види кой къде стои на картата.
Ето ги точките скупчени на световната карта. Не съм канила африканци, японци и пр. защото за тях имаше примерно сравнение и нещата са ясни.
Тези точки един върху друг за европейците и даже някои анадолци, асирийци и ливанци. Двете далечни точки в дясно са татарина и след това индианката. Понеже знам за кого става въпрос от руските форуми, той изобщо не е монголоиден, прилича на руснак и даже хаплогрупата му е Е1b1b1. Но автозомния тест го слага много на мястото му, нали.



Редактирано от genefan на 02.05.10 12:15.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: genefan]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано02.05.10 20:00



+ Колко паре потроши за да те изтипосат генетично?!





Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMeнови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор lautaro (новак)
Публикувано02.05.10 21:14



Макар и интересен за историята този метод не дава мн. информация. Споровете за произхода на българите, македонците или примерно пигмеите се раждат от липсата на на извори и желанието за самоизтъкване. Колкото сме по-древни толкова сме по-велики. Без да си даваме сметка, че всички сме еднакво древни и всъщност истинската етническа история почва от не мн. преди писмеността или направо с писменността на човечеството. За по-рано ще си говорим като измислим машина на времето.
Все пак нека не бъда разбирам погрешно този метод, ще помогне на сериозните историци макар, че е възможно да разочарова онези, които очакват да докажат с един замах, че световната цивилизация е почнала с нас и ще свърши с нас.



Тема Re: Tест за произход с компанията 23andMe [re: lautaro]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано02.05.10 22:09



+ Абсолютно точно! По добре не бих го казал!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.