Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Нещата се поизясняват!-Много пишеш , малко четешнови [re: Cтapинap]  
Автор мнoroнaзнaйниkoвa (обща позната)
Публикувано11.04.10 22:52



А сега може да прочетеш и нещо за "Червените ескадрони", но не от Хр. Смирненски, а и за мижавата роля на чичко Сталин в Октомврийската революция. За некадърността на Будьони и Ворошилов и още куп интересни нещица, които ще ти покажат и защо през 1937-1938 година в СССР се постъпи така с "тариката"/чиято биография и живот ти също не знаеш/ маршал Тухачески и другите кадри на РККА/Червената армия/,а и кой и защо ликвидира Каменев, Троцки, Радек и още куп неща, чийто корени са тук и която съветско-полска война от 1920 г. чичко Путин/също като теб/ изобщо не познава. Дори ще ти подскаже защо се стигна до Катин и дори за скорошната трагедия. Приятно четене.

Съветско-полската война 1920 г.
На 29 август 1918 г. правителството на провъзгласената след падането на монархията Руска съветска федеративна социалистическа република (РСФСР) приема специален декрет, с който обявява своя отказ от всички насочени спрямо Полша политически договори и актове, сключени от Руската империя. Това решение премахва всички дипломатически препятствия пред възстановяването на суверенната полска държава, чиито земи до началото на Първата световна война са съставни части от Русия, Германия и Австро-Унгария, и нейната независимост бива обявена на 7 ноември 1918 г. Възродената полска държавност вдъхва живот на мечтата за пълно възстановяване на границите на Полша, съществували до разделянето є между трите империи. И тъй като Версайският договор фиксира полско-германската граница, Варшава насочва вниманието си на изток. Полският лидер Юзеф Пилсудски обмисля реализацията на проекта за създаване на федерация между Полша, Украйна, Беларус и Литва с водеща роля на Варшава в нея.
По това време общата численост на полската войска се равнява на повече от 700 000 души, включени в 8 армии, като пехотните съединения са 22 дивизии и 3 бригади, а кавалерията е в състав от 2 дивизии (9 бригади). На източната полска граница са развърнати два фронта: Североизточен (1-ва, 4-та и 7-а армия) и Югоизточен (2-ра, 3-та и 6-а армия), предназначени за действия съответно в Белорусия и Украйна – по смоленското и по киевското направление. Числеността им е от общо близо 150 000 бойци, разполагащи с 4200 картечници, 300 минохвъргачки и 900 оръдия. Разположените срещу тях червеноармейски части са обединени в два фронта – Западен(15-а и 16-армия) и Югозападен(11-а и 12-а армия), с обща численост от малко над 100 000 войници с 670 оръдия и 3000 картечници. Съотношението на силите и средствата е изцяло на полска страна, като по киевското направление, където се предвижда да бъде нанесен главният удар, достига 4:1 в полза на полската войска. Замисълът на полското командване се изразява в разгром на войските на Югозападния фронт и овладяване на деснобрежна Украйна, след което се извършва прегрупиране на силите, нанасяне на удар срещу Западния фронт и овладяване на Белорусия.
На 25 април полската войска нав¬лиза на съветска територия по целия фронт между реките Припят и Днестър и използвайки значителното си превъзходството в сили и средства, след двуседмични боеве изтласква на 200–300 км на изток противостоящите є съветски части, които дават голям брой жертви и военнопленници. Още на 7 май полските войски овладяват украинската столица, а до 14 май излизат на линията Киев-Ямпол.
Въпреки че полското настъпление е спряно с много усилия от части на Червената армия, обремененото с достатъчно проблеми в други райони на страната политическо ръководство на РСФСР изпада в паника. Създалото се положение на полския фронт е обсъдено на извънредни заседания на Политбюро на ЦК на РКП (б), а Л. Троцки разработва тезисите „Полският фронт и нашите задачи“. В тях патетично се твърди, че „Войната против нас на белогвардейска Полша е грабеж, завоевателство, кървава авантюра. Нашата война против белогвардейска Полша е революционна самоотбрана, свещена защита на независимостта на трудещите се, на щастливото бъдеще на нашите деца и внуци“. И се отправя призивът: „Червеноармейци! Червени моряци, червени казаци! Вие трябва да нанесете такъв удар по полските помешчици и капиталисти, че ехото от него да прозвучи по улиците на Варшава и целия свят“. На 4 май правителството на РСФСР приема специално постановление относно въвеждане на общодържавна организация по оказване на помощ на фронта, а парламентът отправя апел към „полските трудещи се“ да прекратят братоубийс¬твената война. В плен на идеологическите си илюзии политическите органи в армията – фронтовите Революционни военни съвети (РВС) – започват да отпечатват в огромни тиражи за полските военнослужещи „Пропуск в Руската социалистическа федеративна съветска република. Всеки командир, комисар и червеноармеец е длъжен да посрещне братски полския войник, предявил настоящия пропуск, и да го съпроводи до щаба на своята част“.
Войната с Полша е обявена за главна задача на страната и след като Ленин издига лозунга „Всичко за войната!“, към фронта се насочват хиляди комунистически, комсомолски и профсъюзни активисти. Политическото ръководство всячески се стреми да обърне хода на военните действия, защото след овладяването на обширни украински и белоруски територии от страна на Варшава вече се демонстрира готовност за сключване на примирие при създалите се изгодни за нея обстоятелства. За да изпревари очаквания натиск за прекратяване на военните действия от страна на международни фактори, Ленин настоява пред ръководството на РККА за „бясно“ ускоряване на приготовленията за настъпление.
Съветска Русия се превръща в огромен военен лагер и към полс¬кия фронт от Сибир и Урал започва прехвърляне на най-боеспособните части на Червената армия, между които 1-ва конна армия на С. Будьони, 3-ти Кавалерийски корпус наГ. Гай и знаменитата 25-а „Чапаевска“ дивизия. Съсредоточаваните сили и средства усилват значително двата съветски фронта: Западен (в Белорусия) с командващ М. Тухачевский и членове на РВС Ю. Уншлихт иИ. Смилга и Югозападен (в Украйна) с командващ А. Егоров и членове на РВС Р. Берзин и Й. Сталин. В състава на двата фронта за броени дни постъпват съответно 40 000 и 23 000 червеноармейци, като постепенно тяхната численост достига общо 30 стрелкови и 9 кавалерийски дивизии, или около половината от целия боен ресурс на Червената армия.
Разработва се план за разгром на полските войски, който предвижда нанасяне на главен удар северно от Полесието със силите на Западния фронт, като същевременно войските на Югозападния фронт нанесат спомагателен удар южно от Полесието по направлението Ровно-Брест. След първия етап на настъплението се предвижда установяване на тяс¬но взаимодействие между войските на двата фронта за бърз разгром на противника, изтласкването му от територията на страната и решително настъпление към Варшава.
Започнало успешно (за няколко дни войските се придвижват на 50–80 км), контранастъплението на Западния фронт скоро е спряно от поляците, които в началото на юни го отх¬върлят на изходните му позиции. На 26 май започва и контранастъпление на Югозападния фронт, чиято основ¬на ударна сила е 1-ва конна армия на С. Будьони. То постига значително по-добри резултати, макар и поради забавяне при форсирането на Днепър неговите войски да не съумяват да ре¬ализират основния замисъл – обкръжаване и унищожаване на 3-та полска армия, съсредоточена около Киев по линията от устието на р. Припят до Бяла Церква. Все пак войските на фронта принуждават 3-та полска армия да се оттегли, освобождават Киев и към 10 юли достигат линията Ровно-Каменец Подолски, излизайки пред източната граница на Полша.
Възползвайки се от успехите на Югозападния, на 4 юли силите на За¬падния фронт, достигнали численост от над 90 000 щика и саби, предприемат нови настъпателни действия, принудили противостоящите полски сили (1-ва и 4-та армия) да започнат да отстъпват, напразно опитвайки се да се задържат на малкото предварително оборудвани отбранителни рубежи. В хода на настъплението до 20 юли са овладени Минск, Барановичи, Вилно и Гродно, като поляците са изтласкани от белоруска територия, но се спасяват от обкръжение и съумя¬ват да запазят живата сила на двете си армии. В началото на август те за пореден път се опитват да се закрепят на рубежа на р. Западен Буг, но попадането на Брест в съветски ръце и атакуващият от север 3-ти кавалерийски корпус ги принуждават към по-нататъшно отстъпление по направление на Варшава. Оттегляйки се отвъд Буг и Висла, те разрушават всички пътища, мостове и комуникационни линии. Междувременно на украинска земя 1-ва конна заема Дубно и Кременец, а другите съединения на Югозападния фронт (12-а и 14-а армия) излизат съответно на реките Щир и Сбруч.
Успешното лятно настъпление на Червената армия предизвиква объркване не само във Варшава, но и сред ръководните кръгове на Франция и Англия. От тяхно име на 11 юли британският външен министър лорд Дж. Кързън връчва на Москва ултиматум, с който се настоява за незабавно прекратяване на военните действия и сключване на примирие. От Червената армия се изисква да се оттегли на 50 км източно от линията Гродно–Брест Литовск–Руска Рава–Премишъл–Карпатите, по която реално преминава етнографската граница между Полша, Украйна и Белорусия.
Въодушевено от успехите на Червената армия, в отговора си от 17 юли 1920 г. съветското правителство отхвърля ултиматума. Отказът от прекратяване на настъпателните военни действия в никакъв случай не може да бъде аргументиран единствено с желание да се разгромят окончателно противниковите сили, за да бъдат границите на страната защитени от евентуално повторно нападение на полската войска. Причините за по-нататъшното настъпление на Червената армия са значително по-дълбоки и опират до болшевишкия постулат за износ на революция. Съвсем неотдавна, през 1918–1919 г., в Европа се разразяват революционни процеси и за кратко съществуват Баварска, Унгарска и Словашка съветска република. Те биват бързо ликвидирани, но сега се разкрива възможност благодарение щиковете и сабите на Червената армия пожарът на световната революция отново да бъде разпален. Не случайно сред войските е разпространен лозунгът „След Варшава иде ред на Берлин!“.
След като на 23 юли излизат на рубежа Гродно-Брест, войските на Тухачевски веднага продължават настъплението си към Варшава, като на 10 август се озовават на линията Млава–Седлце. Въпреки че подчинените му сили, изминали в непрестанни боеве за месец повече от 500 км, са загубили повече от половината от личния си състав и вече наброяват малко повече от 50 000 бойци с крайно ограничено количество пехотни и артилерийски боеприпаси вследствие на откъсването си от тиловите части и обози, командващият фронта упорито не се отказва от идеята си да нанесе удар срещу Варшава от север и зад Висла да разбие окончателно полската армия. Настояванията на Ленин „с незабавна и революционна бързина“ като попълнение на войските да се използват „белоруските работници и селяни“, остават без съществен резултат и не довеждат до формиране на сериозен резерв за войските.
В същото време полската войска е попълнена откъм въоръжение, боеприпаси и личен състав. Навлизането на съветски войски на полска територия предизвиква такъв небивал изблик на патриотизъм сред населението, че броят на доброволците само за няколко дни надхвърля 100 000 души. Очаквали възторжено посрещане от полските работници и селяни, частите на Червената армия се сблъскват със сплотено население, възприемащо ги като завоеватели, застрашаващи току-що придобитата национална независимост и носещи на Полша ново поробване. Полският Съвет за държавна отбрана излиза с декларация, според която враг на Полша не са руснаците, а „болшевизмът, наложил на руския народ игото на нова страшна тирания, който иска да натрапи и на нашата земя своята власт на кръв и мрак“. В заповед по цялата полска войска също се подчертава, че тя няма да се сражава с руския народ, а с „онзи порядък, който… унищожи всички свободи и доведе своята страна до глад и разорение“. Когато войските на Тухачевски излизат пред Варшава, срещу тях се изправят два полски фронта (Северен и Централен), чиито части и съединения са с обща численост от над 110 000 силно мотивирани за съпротива бойци. Северно и южно от Варшава се съсредоточават силни ударни групировки, предназначени за действия срещу фланговете и тила на съветските войски.
Успехите на Червената армия вдъхват на нейното командване пре¬калена самоувереност и внушават у него идеята, че е възможно противникът да бъде окончателно разбит в едно решаващо сражение. Първоначалният план предвижда настъпление срещу Варшава по сходящи направления със силите на Западния и Югозападния фронт. На 23 юли по нареждане на главнокомандващия Червената армия С. Каменев обаче е решено направлението на главния удар да се пренасочи от направлението Люблин-Брест на лвовското направление, с което на практика настъплението се превръща в разходящо, с рязко нарушаване на взаимодействието между двата фронта. Като краен срок за овладяване на полската столица е фиксирана датата 12 август. Така отново политичес¬ките съображения се оказват с приоритет спрямо военните изисквания. Защото настъпление по лвовското направление открива пътя към Източна Галиция, а оттам към Унгария, Румъния и целите Балкани, където съветските вождове също мечтаят да разпалят пламъка на пролетарската революция.
Настъпилата към Лвов ударна групировка на Югозападния фронт (близо 60 000 щика и саби) обаче не съумява да преодолее противниковата съпротива и затъва в продължителни позиционни боеве. През това време войските на Западния фронт овладяват Брест и се насочват към Варшава, но в резултат на решението от 23 юли настъпателните действия на неговите армии се концентрират по дясното му крило. По-боеспособните 3-та, 4-та и 15-а армия напредват северно от р. Западен Буг с цел обход на Варшава от запад, а на южния фланг изостават малочислената 16-а армия и допълващи я части. На 13 август войските на фронта излизат на линията Яблоново–Плоцк–Любаров–Холм, чиято протяжност надхвърля 500 км. По лявото крило на фронта на близо 160-километров участък се оказват разпръснати почти без връзка помежду незначителни по състав и бойни възможности червеноармейски части, които не са в състояние да установят реално взаимодействие с дясното крило на Югозападния фронт. А и насърчаван от Сталин, неговият командващ А. Егоров отказва да изпълни нареждането на главнокомандващия Червената армия Каменев от 13 август за оказване на мощна поддръжка на настъпващите към Варшава войски със силите на 12-та и 1-ва конна армия, предпочитайки да ги използва в проточилата се битка за Лвов.
Рано сутринта на 16 август командвана от Пилсудски полска групировка (3-та и 4-та армия) нанася съкрушителен удар именно по лявото крило на Западния фронт и само за два дни напредва на 60–80 км в разположението на съветските войски. На 18 август в настъпление преминават и останалите полски сили, като 1-ва и 5-а армия нанасят мощен фронтален удар. Червеноармейските войски не са в състояние да го удържат и бързо започват да отстъпват, като оттеглянето им преминава в паническо бяг¬ство. Случва се „чудото на Висла“. Равносметката от Варшавската операция е катастрофална за съветската армия – над 25 000 червеноармейци са убити и ранени, а около 66 000 попадат в плен. Като трофеи в полски ръце остават над 1000 картечници и 230 оръдия.
Основни причини за тежкото по¬ражение на Червената армия в решителната за войната битка за Варшава са сериозните грешки на нейното политическо и военно ръководство, допуснати при планирането и организирането на настъпателните действие, самодоволството и подценяването на противника, липсата на ефикасно взаимодействие между фронтовете, отсъствието на резерви, недостатъчното осигуряване на войските с въоръжение и продоволствие. Варшавското сражение е образцов пример за това, как откъснали се от своя тил настъпващи армии стават лесна жертва на добре обмислен и подготвен контраудар.
Разгромът при Варшава внася решителен прелом в хода на войната, давайки възможност на полската войска да поеме изцяло инициативата във военните действия. Под нейния натиск до 25 август основната маса от съветските войски се оттегля на повече от 200 км източно от линията Липск–Белосток–Брест Литовск. Част от тях обаче са принудени да отстъпят на територията на Източна Прусия, където са обезоръжени и интернирани. Към началото на септем¬ври всички съветски войски са изтласкани от територията на Западна Белорусия и Западна Украйна. Опитът на М. Тухачевски да реорганизира остатъците от Западния фронт и да окаже съпротива на рубежа на р. Неман претърпява пълен провал. Полските сили навлизат в Беларус и въпреки оказваното им противодействие в началото на октомври достигат линията Тарнопол–Дубно–Минск. По същото време в Украйна две пол¬ски армии (3-та и 6-а) продължават преследването на отстъпващите съветски 12-а, 14-а и 1-ва конна армия. Спасилият Варшава патриотичен подем обаче не трае дълго, Полша не разполага с достатъчно ресурси, за да продължи войната, а и Русия се нуждае от мир.
На 12 октомври 1920 г. двете страни подписват договор за примирие и на 17 октомври бойните действия по протежение на целия съветско-полски фронт са преустановени. В Рига започват продължителни мирни преговори, завършили на 18 март 1921 г. с подписването на Рижкия мирен договор при достатъчно неизгодни за съветската страна условия – прокарване на границата много по-източно от линията Кързън (но все пак и на 100–150 км западно от линията, достигната от полските войски в началото на войната) и изплащане на контрибуция от 30 млн. златни рубли. Установената между двете държави граница, вследствие на която Западна Украйна и Западна Белорусия преминават в състава на полската държава, остава в сила до началото на Втората световна война,
Макар да е краткотрайна и про¬текла на огромен ТВД, обхващаш близо 0,5 млн. кв.км от територията на Белорусия, Украйна, Литва и Полша с дължина на фронтовата линия до 1200 км, войната е съпроводена със сравнително големи загуби в личен състав за двете страни (Табл. 1).
Броят на пленените червеноармейци надхвърля 120 000, мнозинството от които не оцелява във военнопленническите лагери, а числеността на попадналите в плен поляци се равнява на около 30 000 души.
Освен задълбочаването на враждебността между двата народа последствията от съветско-полската война имат предимно политически измерения, доколкото тя може да се счита за най важния въоръжен сблъсък през първата четвърт на ХХ век, спрял поне за няколко десетилетия пътя на комунистическата инвазия към сърцето на Европа. След разгрома на Червената армия при Варшава и най-агресивните вождове в Кремъл разбират, че световна пролетарска революция скоро няма да има…



Тема Re: Катиннови [re: genefan]  
Автор glishev (Immoderatus)
Публикувано13.04.10 06:01



Пак добре че е имало горяни, та да не ни е съвсем срамно положението.



Тема Re: Препоръканови [re: мнoroнaзнaйниkoвa]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано17.04.10 14:08



При това задължителна ,ако претендираш за качествено форумно присътвие-научи се да четеш ,а освен това и вникваш(ако можеш

, и разбираш прочетеното(пак същото уточнение) !

Ако би сторила, това нямаше да копи-пействащ (от википедията вероятно ?)куп отдавна известни ми неща.

И нямаше да си излишно самонадеяна с укори за мое незнание,респективно самонадеян подсказ за твое голяяяяяяямо знание,например като следният....."тариката"/чиято биография и живот ти също не знаеш/ маршал Тухачески"

Забележка -той не е "Тухачески" и не е "ТухачеВски",както вероятно си искала да напишеш,но ТухачевскиЙ".

Тогава к'во излиза -че ти името му не знаеш другояче ,освен във вулгаризираната форма използвана у нас .............пък че и имаш претенции да си "Тухачевскознайникова" -бря бря бря ,бреййййй

Като е тъй ,а ми пообясни ,на мен горкият невежа що значи например думата "полемостратегия"

Ума дума ! Учена дума ! И от Тухачевский измислена ! Сал дето 10 годин не мога да разбера смисълът й.

Ти като веща тухачевсковедка би следвало да нямаш проблеми в дешифрирането й

Жду ответа ,очень жду



Тема Сега и Президента!нови [re: мнoroнaзнaйниkoвa]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано19.04.10 17:22



"Тук нещата са съвсем различни от Хатин."

Не са!

пп
Бил съм в Хатин. Втори път не бих искал да отида. Много е гадно. Спасил се е само селския ковач. На паметника е даден как изнася сина си от плевнята в която са били изгорени неговите съселяни.



Тема Re: Сега и Президента!нови [re: dedo_minu]  
Автор Panzergrenadier (мотопехотинец)
Публикувано24.04.10 10:04



От Катин до Хатин разликата е от земята до небето.

Четете книгата «Хатынь. Трагедия и память» (Минск, НАРБ. 2009).

В Катин полските офицери са избити като пилци без да имат ни най-малката възможност за съпротива, докато в Хатин е имало реални бойни действия между партизани и картели.

В официалния сайт на мемориалния комплекс „Хатин”
http://khatyn.by/ru/tragedy/ няма и дума за партизани в Хатин и бойни действия.

Донякъде вина за случилото се носят и партизаните от бригадата „Дядя Вася”. Главна задача на партизанина е да защитава мирното население и да не го излага на риск. Това се казва и в клетвата на партизаните. –

„Я клянусь, что скорее погибну в жестоком бою с врагом,
чем отдам себя, свою семью и белорусский народ
в рабство кровавому фашизму.
Слова моей священной клятвы,
сказанные перед моими товарищами партизанами,
я скрепляю собственноручной подписью
и от этой клятвы не отступлю никогда.
Если же по своей слабости,
трусости или по злой воле я нарушу свою присягу и изменю интересам народа, пускай умру я позорной смертью от рук своих товарищей».

В случая става дума за обратното:
Влезли партизаните в селото, хапнали, пиинали, после напуснали селото и открили огън по немска колона. Привлекли ответен огън и се оттеглили в Хатин. Привлекли там и немците. И когато се наложило да защитават селяните, които са ги хранили и поили, избягали от селото като страхливци.

Не позволили на селяните да се изтеглят,
Хвърлили ги в ръцете на озлобените германци и картели.
И не изпълнили клетвата си да ги защитят.



Тема Re: Многознайникова ,к'во стана бе ?нови [re: Cтapинap]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано27.04.10 22:30



Извинявай за "бе"-то,ма ти ме изкара извън нерви !



Вече 10(словом-ДЕСЕТ ) дни ожидам ,както "елен за бистра вода"както гласи една вписка в среднобългарски писмен паметник ,да ми отговориш на въпросеца ЩО ЗНАЧИ Тухачевскаята думица "полемостратегия"...пък ти мълчиш !?

Защо душко моя ? Нали ужким си и "Тухачевскознайникова" ? ....пък аз горък невежа ,дето според теб и биографията му не зная ?

Например не зная,че той е единствения представител на червените главорези,сиреч "красныи-те кАмандиры" ,който е оставил документални свидетелства,че е изтребвал въстаналите през 1921 г.поради "продрасверстката" РУСКИ мужици от Тамбовска губерния с ХИМИЧЕСКИ (газови) снаряди.

Да не говорим,че хич не зная,за съчинената от БОЛНИЯТ му мозък заповед,съгласно която ,понеже въстаналите бандити ,пречели на мирното население като разрушавали мостове,да се вземат заложници............ПАК ОТ СЪЩОТО мирно население ,които да се РАЗСТРЕЛВАТ при нова пакост на "бандитите ".

И изобщо признавам,че много неща не зная за Тухачевский .....за огромната му дача,за няколкото му жилища,за използването от червения велможа с маршалски звезди в именията му , на слуги и слугини ,за огромния му кучкарник ,за личните му градинари и т.н.и т.н.

Абе сущий червен камандир и КАМУНИСТ , поставил си за цел едиствено и нищо друго !,освен борбата за ........ социално равенство на всите "парии презрени",както се пееше в една камунистическая химна

Хеле,пък нищо не зная за идиотският му план от 1928 г.,като началник на щаба на РККА ,да устоява необходимоста от създаване на 100 000 (словом -СТО ХИЛЯДИ ),танка ,50 000 (словом ПЕТДЕСЕТ ХИЛЯДИ) САМОЛЕТА и пр.и пр.дивотии ,поради които дивотии единствен от всички репресирани "красные камандири"е обвинен от ЧЕРВЕНИЯ сатрап -таваришча Сталина-, в уклон към ЧЕРВЕН МИЛИТАРИЗЪМ

забележка-1928 г.е първата година от първата петилетка поставила началото на превръщането на бившия(и слава Богу) СССР в индустриална страна.

Иначе казано (за умните,към които май не спадаш) тойзи прожект на Тухачевский от 1928 г.е направо от сферата на НЕНАУЧНАТА фантастика !

Ей на ! Нали съм си "старинар",сиреч дърт невежа , съвсем се отклоних и забравих ,що ти се обаждам след 10 дни.

Ма се сетих !

Исках душко моя и тухачевскознайникова ,да ти съобщя,че твърде закъсняваш да ми отговориш на въпроса ,що значи тухачевсакаята умна и учена дума "ПОЛЕМОСТРАТЕГИЯ " !

Ти не стори това 10 дни !

А ази имам и други подобни въпроси ! Например що значат изразите на тойзи велик стратег като :

- "железопътен факултатив"

-"хармонично разчленение на силите"

-"външноуплътняваща завеса"

Думици изглеждащи твърде учени,сал със забележката,че имат значението на сущи ТЪПИЗМИ за всеки ,който малце от малце разбира от военщина и ......обикновена (а не полемо)стратегия.

Или пък смайващото му твърдение,че през Първата световна война фронтовете на противоборстващите страни се простирали на СТОТИЦИ ХИЛЯДИ КИЛОМЕТРИ!...............................................................сиреч МИНИМУМ, НЯКОЛКО ПЪТИ ПОВЕЧЕ отколкото е дължината на екватора на планетата Земя - 40 075 километра-,населявана иначе от твърде чуден свят ,сред който не липсват и създанийца като тебя,дарагая мая - колкото невежо,толкова и нахално и невъзпитано момиченце.

Но да спра до тук с още една препоръка-Вземи се в ръце нещастна моме или мадам ....или мейби -травестит ? (защото имаше такъв случай в тукашния клуб преди години) !

И дано разбереш ,че колкото и да изпростя клуба поради идиотщините на нЕкои персони ,в него все пак ,макар и от време на време ,влизат и се пообаждат ЗНАЕЩИ личности като мен !

Та поради това- последна препоръка !Не се дръж като жабата,когато видяла че подковават вола,когато четеш нещо от "старинар"

Хай остани си със здраве !

Пък аз оставам с напустата надежда,че......ще задоволиш любопиството ми,респективно невежеството ми ,относно старият и новите въпроси .....на които май всуе се надявам,че ще отговориш

Ах ах ах ! Горкият аз !



Тема Re: Сега и Президента!нови [re: Panzergrenadier]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано29.04.10 01:59



Поне два века преди Катин полската шляхта е колила и бесила руснаците в набези на тяхна земя. По-късно при подялбата между Прусия и Русия Полша губи самостоятелност. С надежда да им даде свобода и независимост много поляци вземат участие в похода на Наполеон в Русия ,като в голяма степен са били оставени да безчинстват на воля.По време на гражданската война след Октомврийската революция под ръководството на Пилсудски е имало значителни кланета на руснаци на руска територия и почти пълно етническо прочистване с физическо изтребление на около 32000 руснаци на полска територия до началото на Втората св.война. Без да оправдавам това, Сталин /да не се мине/ предприема хода да завладее част от Полша за да не остави цялата страна на немците.Не малка част от разстреляните полски офицери са били откровени палачи на етническите руснаци в Полша и са ликвидирани като възмездие. Така че, медалът има две страни и не е коректно да се взима страна във вражда с вековна продължителност и поделена виновност,освен при предубеденост породена от политически пристрастия.



Тема оправдание за зверстватанови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Panzergrenadier (мотопехотинец)
Публикувано29.04.10 08:13



"Без да оправдавш това", но именно това правиш. Личи от подтекста на поста ти. То по тази логика можем да оправдаем и Хитлер за репресиите му над поляците. 3 000 000 етнически германци са изселени от Полша след края на ПСВ, останалите са малтретирани (гледайте нацисткия филм Heimkehr за повече информация), а и масовите убийства на етнически германци в Bromberg,1939? Клане, удобно забравено от историята може да даде повод на германците за репресии. Дали обаче наистина може?

Редактирано от Panzergrenadier на 29.04.10 08:28.



Тема Re: оправдание за зверстватанови [re: Panzergrenadier]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано29.04.10 12:04



Всъщност т.н. етнически германци от западните части на Полша, са понемчени славяни няколко века преди това. Прочети по-подробно История на Прусия, масово присъстваща във всяка книжарница.



Тема Многоназнайникованови [re: Cтapинap]  
Автор мнoroнaзнaйниkoвa (обща позната)
Публикувано29.04.10 17:38



Щом Резунчето/Суворов/(защото информацийката си я почерпил от неговите писания), не ти е обяснил, значи няма да намериш нищо по въпроса с полемостратегията (особен род "военна стратегия" известна единствено на Тухачевски ).
Едва ли е парадоксално, но некадърността на Тухачевски се критикува и от Многорегионалния блок на руските болшевики/съвсем съвременен блок, който няма нищо общо с болшевиките от 1917 г./ Според същия блок на болшевиките, той е бил вербуван за немски агент и шпионин още през Първата световна война(когато е бил в плен).
Та освен Резунчето, я вземи и прочети Елена Прудникова и Юрий Мухин и съвсем ще ме разбиеш .


А за Катин изчетох толкова много немска, полска, английска и руска литература, че след всичката тази литература, вече не се наемам да напиша и ред за това събитие.
Всичко с Катин е толкова мистифицирано, че вече не се знае дали и труповете са си все още на мястото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.