Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:47 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Пустите българи станали славянинови [re: Cтapинap]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано28.02.10 07:02



Точно там съм положил усилия в статията.

Булгарите не са водели славусите само на Балканите.
Даже в Киевска Рус(Моравия) - повече, отколкото на Балканите.
Но и там са надделели династиите на Мамуля.



Тема Re: Шамбат - братът на Кубратнови [re: frolovdd]  
Автор frolovdd (непознат )
Публикувано28.02.10 08:25



Т.е. авторът вярвам само на "Джагфар тарих", и само въз основа на нея докаже теорията си?



Тема Re: Шамбат - братът на Кубратнови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано28.02.10 12:26



Олег сказал: «Аз есмь Олег князь, а се есть Рюриков Игорь княжичь»[7] — и тут же убил Аскольда и Дира. - много по нашенски звучи (шрифта на оригинала няма да излезе тук за да го видите още по-нашенски!)

Самите руснаци имат хипотеза, че Новгород е основан от "дунавски славяни". Вижте езикът им - наред с "АЗ" употребяват нашите минали времена аорист и имперфект : "бяше" , "бяху" , които в съвременния руски отсъстват. Няма го окончанието на носовка ОН (Черноризец Храбър??). То изглежда е от Моравско- Полската зона. Носовката е запазена в съвременния полски. Интересно как са се запазили формите на хиляди километри, като хе къде е Македония - казват бях -> беф ? т.е. новгородски звучи по-български отколкото македонски.

Тази хипотеза е доста вероятна! Натискът откъм Азия, който се е развивал по Дунав основно, е изтикал тези нашенци - "дунавски славяни" и те са основали Новгород! Чудехме се преди, къде е отишло коренното население? Качихме го по балканите, пратихме го в Константинопол, МалаАзия и Влахия. Ето ви още едно място, където да го търсите



ПС казваш Предводители???? ,
но дейци, движещи сили !!!!!


Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Шамбат - братът на Кубратнови [re: frolovdd]  
Автор frolovdd (непознат )
Публикувано28.02.10 16:03



Ми игнорират?





Тема я да поразнищя малконови [re: Exhemus]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано28.02.10 17:12



това ще е по-скоро подкана към специалистите да обяснят....

Носовката ОН отсъства в Новгородските писания, а новгородците са "дунавски славяни", т.е. говорещи на наш диалект.
Оттам появява хипотезата, че наистина "О писменех" е адаптиран за славянски цели откъслечен превод на Maurus - черно(ризец) Hrabanus -(храбър) направен в района на Полша/Моравия. Така неуките преводачи са произвели Черноризец Храбър.

Пита се - Дали в България тогава се е употребявала носовката ОН ? Дайте източници.
Иначе, излиза че фамозният Черноризец няма нищо общо с България, даже и преписите му?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: я да поразнищя малконови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано01.03.10 07:13



Някои предполагат, че "Черноризец Храбър" не означава авторството на "О писменах".



Тема Re: я да поразнищя малконови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано01.03.10 08:09



Да , Черноризец Храбър, всъщност е част от заглавието на полемиката -
"За буквите на Маурус Храбан" . По погрешка е преведено и името, впоследствие. Малко пресолих като казах неуки преводачи. Имах предвид само преписвачите. Иначе авторът е ерудиран.
Моето питане е дали в оригинала се говори на ОН - носовката (чътеахон и гатаахон )? , защото в България е известна точно тази версия?
Въобще, нали може да съдим откъде е авторът по ареала на разпространение на носовката? И ако тя не е била в употреба тогава в България, значи авторът не е от България?!

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: я да поразнищя малконови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано01.03.10 08:14



Или е полемика или бележки между редовете на Маурус Храбан.

Много славянско и никак българско е това произведение.



Тема Re: я да поразнищя малконови [re: enarei]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано01.03.10 08:40



Погледнах факсимилето от Сърбия на Презвитер Козма във Уики. Не видях носовки -ОН !?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: я да поразнищя малконови [re: Exhemus]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано01.03.10 13:08



Всъщност може самият Храбан да е свързан с буквите на хърватите, пък и въобще моравците - глаголицата.

Храбър е идентифициран и с Константин-Кирил Философ.
Най-вероятно са се познавали.

Какво ще кажеш за това "а сега няма време".
Може би "Храбан" си отива - не му е останало време.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.