Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:57 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: koмитa]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано22.06.10 16:12



Прав си, че не са в Куманово, а в Кочани, моя грешка е ,но в случая за нещата, за които спорим тя не е от значение.

Не си прав, че няма убити българи - На 19 юли (по нов стил 1 август) 1912 г. на чаршията в Кочани срещу един хан избухва адска машина. Четвъртък е, пазарен ден, и в девет сутринта, когато става експлозията, е пълно с хора. Убити са 24 души, повечето българи. Сред жертвите има само четирима турци и двама евреи.

Това, че Тодор Александров прави атентат в родните си земи, не го оправдава. Избива невинни хора с цел терор и за да предизвика репресии и война. Да предизвика война в момента, в който той е преценил за удобен. Просто не виждам съществена разлика с която и да е съвременна терористична организация. С какво са по-добри примерно от Црна рука?

Редактирано от thorn на 22.06.10 16:13.



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: koмитa]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано22.06.10 16:18



Вярно е, че е от съвременна гледна точка. Аз съм от 21 век. Вече може да се даде и обективна оценка на онова, което е ставало, без морал от типа на онзи на петкан - добро ако петкан открадне крава, лошо е, ако на петкана открадната кравата.

Нали не се опитваш да ми припишеш любов към андартите или към "сръбската пропаганда" или към турците. Или да ме смяташ толкова невежа в историята, че да не знам историческите обстоятелства тогава и че това е обичайната практика и на ВМРО и на враговете и. Но не съм съгласен с фалшивата сегашна тезо точка - всички в лайна, ВМРО в бяло!

Там всички са били в кръв и лайна!



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: thorn]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано22.06.10 16:27



Ами по-добри са разбира се. Църна рука иска сръбското знаме да се вее и в София, докато Т. Александров никога не е имал аспирации за Белград. А теб що те боли, че македонските българи са се самоорганизирали и са си туряли бомби по родните места?



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: thorn]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано22.06.10 16:28



Там всички са били в кръв и лайна!


Е хубаво. И?



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: koмитa]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано22.06.10 16:31



Там всички са били в кръв и лайна!


Е хубаво. И?

Когато забравиш за кръвта и лайната, почваш да правиш от Тодор Александров светец и да му се кланяш.



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: koмитa]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано22.06.10 16:32



Като методи не са по-добри. Никаква разлика между атентата в Марсилия и атентата в Сараево.



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: thorn]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.06.10 11:14



Огромна е разликата между атентата в Сараево и Марсилия! Атентата в Сараево е извършен, заради шовинистичните въжделения на сърбите, а атентата в Марсилия е извършен, заради ежедневният ТЕРОР над българите в Македония. Правиш ли КАЧЕСТВЕНАТА разлика между убития ерцхерцог на Австро-Унгария в Сараево и един воненнопрестъпник като сръбския крал в Марсилия?



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: thorn]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.06.10 11:17



По-принцип не се кланям на никой, освен на Родината си България, но дори да падна на твоето ниво на сравнение, то да, предпочитам да се кланям на един от най-великите български водачи, на най-мощната българска националноосвободителна Организация, отколкото на псевдонаучни и интернационални виждания, предназначени да изтрият и опошлят националната ни памет.



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: koмитa]  
Автор Tyзлиja (пристрастен)
Публикувано23.06.10 12:20



Нещо добро за Тодора.
БЪЛГАРСКИ революционер.
За "магарешките"атентати:
Сценарий-типов-предварително обречена въоръжена акция,с цел предизвикване на несъразмерто големи репресии от властта,с крайна цел външна военна намеса за изменение на статуткво-то в своя полза-в случая частично успешен-България все пак увеличава територията си на юг с 1/3.
Подобни акции с краен успешен резултат:
Априлското въстание 1876.
Косовското 1999.
Неуспешни:напр.Илинденското 1903.
Лоши-арни,подобна е ролята в историята ни на Бенковски,Ботев и другите.
За Кюстендилската акция и калъчкаджиите-/по думите на поп Първана/:
С подобни мурафети колегата и съвременник на Т.Александров Мустафа Кемал -Ататюрк е успял да постигне по-благоприятна съдба за турската държава след Първата световна война.
За селяните и техните попове и даскали:
Във всичките партизански движения от Възраждането до 50-те год.на ХХ в.-четници,комити,шумкари,горяни , 80% от участниците са СРЕДНИ СЕЛЯНИ.
За радост на днешните силни на дена тая социална прослойка отдавна е в Червената книга на застрашените видове.


За глупотевините където са ги писали тия от БЮРМ:
След преврата на 9 юни 1923 в Кюстендил ,Бърльо гордо си е сукал мустаците във файтона до шефовете на превратаджиите-цанковистите и военните,демонстрирайки приятелството си с тях.
Безспорен простак,Бог да го прости,ама наш,БЪЛГАРСКИ.
Между другото,по темата за Т.Александров,Иван Бърльо,Кюстендилската акция има какво да се каже във фамилната ни история.
Такива са били,по липса на по-достойни.
Това могли,това направили.
Бог да прости неспокойните им души!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Tyзлиja на 23.06.10 12:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от Tyзлиja на 23.06.10 12:24.



Тема Re: А свети Тодор Александровнови [re: koмитa]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано23.06.10 12:28



Правиш ли КАЧЕСТВЕНАТА разлика между убития ерцхерцог на Австро-Унгария в Сараево и един воненнопрестъпник като сръбския крал в Марсилия?

Не. Политическа организация, действаща с терористични методи. От гледна точка на членовете и, действията и са легитимни. От гледна точка на останалите - не са.

По твоите методики действията на УЧК или на Хамас са оправдани.


П. П.

Настоятелно те моля да престанеш с тъпите си внушения, че съм привърженик на гърците или по-рядко на сърбите. Аз съм фен на историческата истина.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.