Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:26 19.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос: Българският календар през вековете  
Автор Noc (добряк)
Публикувано24.12.09 11:59



Здравейте,
в клуб " Етимология" зададох въпрос за етимологията на думата "година", защото ме ми изглеждаше логично да идва от "годя се". Някой там спомена, че идва от думата "гад" в смисъл на животно, т.е. е архаизъм от времето, когато българите или предшествениците им са ползвали животинския календар, зает от Китай по времето, когато етноса, който наричаме полуофициално "прабългари" е живял в средна Азия, т.е. до региона на китайското културно влияние.
Любезно бих помолил запознатите по темата да ми посочат литература по въпроса, и опционално откъде мога да я закупя и на какви цени. Колкото тази литература е по-сериозна и по-меродавна по официалните научни стандарти ( което не значи непременн "казионни" ), толкова по-добре. За момента не мога да се ориентирам в българския интернет, колкото и специализирано да търся - или аз съм още твърде тъп и неумел да отсея електронната плява от житото, или просто по темата не е писано строго научно.

ЗАБЕЛЕЖКА: Ценя мнението на всеки от вас, всеки има право на собствено мнение и аз не мога да си позволя да го ограничавам, но МНОГО МОЛЯ изказвания по адрес на македонци, сърби, шовинистични изказвания и пр. и пр. да не ги пишете тук, ако не си подкрепята думите по някакъв начин, примерно с линия на авторитети, цитати и пр., според правилата на научната номенклатура.
Заяжданията и великобългарските изказвания само снижават нивото на подфорума ни, това вярвам на всички е ясно.
Ако някой го видя че си разбира от история и ми дава ценни сведения, ще се постарая да му се отплатя като хората на скайп.

Благодаря предварително!

ПП. Извинявам се за евентуални граматчиески, стилистични и др. грешки





Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: Noc]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано24.12.09 14:38



"Някой там спомена, че идва от думата "гад" в смисъл на животно, т.е. е архаизъм от времето, когато българите или предшествениците им са ползвали животинския календар, зает от Китай по времето, когато етноса, който наричаме полуофициално "прабългари" е живял в средна Азия, т.е. до региона на китайското културно влияние."

По-горното твърдение просто не е вярно и за това няма да го коментирам освен коствено с информация за ранното значение на думата " годин(а)"

Това значение е било отрязък от време което днес наричаме "ЧАС"

Това значение безусловно се доказва от приписките на кирилица към месецослова на Асеманиевото глаголическо евангелие (апракос) в които приписки грижливо се отбелязва за дните(а всъщност денонощията) на всеки месец ,колко ГОДИН т.е.часа обхваща деня и колко -ноща.

Примерно месец "руен" (септември) деня има годин 12 и ноща годин-12(цитирам по памет и смисъл)

Много се извинявам,но от постинга ти не става ясно каква литература търсиш -дали специално за прабългарския календар или изобщо книги за хронология и историческа хронология или пък материали специално посветени на етимологията на различните елементи от българската календарна терминология ?

Ако търсиш специално за прабългарския календар ,моят съвет е -не се хаби !

По тоя въпрос над един век са се писали и все още се пишат предимно глупости.



Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: Cтapинap]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано24.12.09 20:02



Благодаря за мнението ти.

1.
Етимологията ми е хоби и търся предимно етимологически материали. За жалост етимологичният речник на БАН е а) недовършен б) скъп според номера на тома и в) твърде богат на синоними и твърде беден на тълкуване. Имам само най-евтините му томове и те не ки вършат работа, защото са строго специализирани, а не популярно-научни ( виж по-долу ) и съответно за мен неразбираеми.
За мен образец за етимологичен речник е Online Etymology Dictionary, но той ми върши работа само доколкото се интересувам от история на английския език или на някои общи индоевропейски корени.

В този смисъл истрои-хронографски материали, т.е. материали за развитието на календара и времемеренето ще са ми много интересни - ще съм благодарен ако посочите заглавия.

2. ОФФ: Материали по българска етимология като есета, научни статии и речници от сорта на "Малък етимологичен речник на българския език" на И. Харалампиев ( уви, колко малък! ) ще са ми добре дошли, особено ако са онлайн.

3. Материали около наименованията на съзвездията през различни епохи също са добре дошли!



Отново благодаря!

Редактирано от Noc на 24.12.09 20:05.



Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: Cтapинap]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано25.12.09 11:17



На полски и сега:
godzina = час
czas = време
rok = година
lata = години (лета)

Няма да забравя през '99-та как се изкорках, когато една бабичка във Варшава ме запита: Ktora jest godzina? А аз объркано и казах - деветдесет и девета

.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: Noc]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.12.09 21:35



Хмммм ! Лошото в случая е че аз като "старинар" и кръстен незнайно от кого-"старо куче"

) ,съм "дете" на соц.ерата и като таквози имам и съм ползвал ,когато ми е трябвало ,материали предимно (!) на руского языка

Оше по лошо е,че единствения рускоезичен сайт с богата информация за хролонолия и историческа хронология,НЕ САМО на руски,но и на английски ,латински и други езици вече не е същият.Посочвам го-http://hbar.phys.msu.ru/gorm/.

Уви ! Както сам ще се уверите,от някое време на адреса излиза информация само за съдържателя - Городецкий Михаил Леонидович-,и за кариерата и успехите му като физик,но и НИЩО което да напомня поне,за старото съдържание на сайта.

Разполагам с някаква опция за връзка със старият сайт ,но я установих случайно и в момента не мога да си я спомня.

Ще пробвам да я възстановя и ако имам успех ,ще Ви пиша.

Убеден съм,че в този случай ще имате изключително полезна информация на различни езици по интересуващите Ви въпроси.

Така че-стискайте палци



Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: headhunter]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.12.09 21:45



"Няма да забравя през '99-та как се изкорках, когато една бабичка във Варшава ме запита: Ktora jest godzina? А аз объркано и казах - деветдесет и девета"



Убеден съм,че и аз щях да се объркам от подобен въпрос през (преди или след )1999 г.макар,че още от 1983 г.имам фототипното издание на Аксиния Джурова & сие на Асеманиевото евангелие.

То си ни е тъй-дълбоко вкоренено в нашето българско мирозрение ,че годината е "година",а не час .,та малцина българи , освен ако не принадлежат към гилдията на изпечените полонисти , ще смислят,че възрастната дама е питала за часа....не за годината



Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: Noc]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано26.12.09 19:59



Въпроса си го беше задал в клуб "Езикознание" (не в "Етимология") и аз ти отговорих там кратко и ясно. Известният и тук бълхар-иран makebulgar разви безумията за гадовете и не знам защо изообщо зачекваш пак тая тема.

Ето ти пак моето обяснение, ако си го забравил:

"По темата - сети се за израза "що-годе" и може и сам да си отговориш.
годе, годи - стига, достатъчно е, свършено, точно - тоест "година си е буквално "свършен определен срок".

Оттам и да се спогодим, сгодявам се, годен и негоден, да нагодиш нещо..."

Думата е старобългарска, няма нужда от специална литература с цитати и автори, има си етимологични речници за тая работа.



Тема малко оф-топикнови [re: headhunter]  
Автор мнoro тъп (много грозен)
Публикувано26.12.09 22:22



Малко оф-топик
Във времената на дълбокия соц-1980 година на морето беше пълно с полякини.
Плажа беше пълен. Гъз до гъз. "Яйце да хвърлиш на човек ще падне. "
Лежим аз и един приятел, а до нас три полякини. След като се мазаха обилно с крем Нивея и се пекоха доволно, рекоха да си ходят. Вдига едната чаршафа и напраши приятеля ми и му казва.
-Пше прашим пана.
Приятеля ми се вкисна и и вика :
-Ще ма прашиш, ама аз пък ще ти е*а п*тката майна полска и още малко да и покаже силата юнашка българска.
Добре, че наблизо имаше един гларус, който владееше прекрасен "плажен полски" и ни обясни , че жената всъщност ни се е извинявала и това неиното :
-Пше прашим пана - значело - Ще ме извините, господине.
Та, такива работи със славянското разбиране на езиците ни.



В говора ни обикновено за година се е, употребявало словото лето или словото лазарник.
Нейде четох, че словото година е свързано с английското God- Бог и от там идвало Нова Година(Млада Бога-времето от едно до друго Рождество на Бога до друго) ама много не ми се вярваше да е истина, макар че има някакъв резон.



Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: WlSP]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано27.12.09 10:16



Благодаря много за мненията на всички в темата - бяха ми много полезни ( освен спомените ) !





Тема Re: Въпрос: Българският календар през вековетенови [re: Noc]  
Автор Noc (добряк)
Публикувано03.01.10 22:42



А ето и причината поради която питах:

( въпроса го зададох в клуб астрономия )

Има ли връзка между съзвездията в северното небе и знаците на финикийската азбука ? Забелязвам сходство във формата на едните и другите; тези сходства са доста натрапчиви и очевидни, ако се погледне малко неказионно начертание на съзвездието ( примерно според Х. А. Рей - The Stars - A new way to see them - Houghton Mifflin Company, USA 1967 ):

Алеф - Taurus,
Бет - Аuriga
Гимел - Camelopardalis
Далетх - Cepheus
Хе - Cassiopeia
Вав - Ursa Minor
Зайн - Leo Minor
Хетх - Cygnus
Tетх - Bootes
Йодх - Corona Borealis
Каф - Coma Berenices

и т.н.

Звездите не са дело на човешкото въображение,; съзвездията в които ги подреждат хората и азбуката обаче са.

Връзка ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.