Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:00 24.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Тема Въпрос за родословиятанови  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано25.05.09 20:32



Здравейте!

Преди известно време ми стана ясно, че страшно много от паметта на рода се е загубила със смъртта на бабите и дядовците. Искам да открия корените ни, но не знам откъде да започна. Знам, че прабаба ми и прадядо ми са били от семейства на имигранти от Одринско и Лозенград. За съжаление рода на прабаба ми си е сменил името. Знам името и фамилията на прадядо си, но не знам той от кое село точно идва.

Искам да проверя в църковни регистри или ако има някакви архиви в селото, където знам, че са живели, но нямам представа има ли институция, която да е отговорна за такива архиви.

Бихте ли ме посъветвали какво да направя и откъде да започна.



Тема Re: Въпрос за родословиятанови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.05.09 21:17



Ако имаш предвид църковни и други архиви от селото (селата)от Одринско и Лозенград където са живеели прадедите ти ,вероятноста да намериш такива е нищожна,да не кажа нулева.

Независимо дали те са емигрирали през 1903 или 1913 г.и в двата случая напущането е било екстрено и съпроводено с такива ужасии,че никому не му е било до селски и църковни архиви.

В най-добрия случай са взимали само т.н."тапии"за имотите.

Очевидно в твоя случай и това го няма.

Предвид писаното мисля,че казуса ти е много труден.

Ще си позволя препоръка като отчитам,че все пак знаеш селото в България в което са се настанили.

Най-добре е да влезеш в контакт с местния филиал на Тракийското дружество.

Там най-малкото ще знаят бежанците от кое Одринско или Лозенградско село в кое тукашно село са се настанили,от кои родове са били и т.н.


Институциите които имаш предвид би следвало да са :

1- Местното архиерейско наместничество в чиято енория влиза селото в което са се настанили прадедите ти след бягството

2-Местния филиал на държавния архив.

И като тръгнеш от тук ,току виж има вероятност да научиш малко-много повече по интересуващия те въпрос.



Тема Re: Въпрос за родословиятанови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор deLake (sir)
Публикувано26.05.09 22:23



Искам да проверя в църковни регистри или ако има някакви архиви в селото, където знам, че са живели, но нямам представа има ли институция, която да е отговорна за такива архиви.


За огромно съжаление в България няма държава, та да има такава институция. Съвсем наскоро по повод снимки от една църквица стана дума за валящите се там на произвола на съдбата венчални свидетелства. След година-две вятърът и влагата ще са решили съдбата им.
За съжаление нашата държава е не просто безхаберна, а и разбойническа. Тъй че не само не пази тези документи както трябва, ами заради безобразния закон за паметниците на културата не може и някой да ги прибере у дома си и да ги съхранява докато нашта държава се върне или бъде заменена с друга. Тъй че не са ни виновни турците, че не сме си запазили документацията от Второто царство. Нямали сме държава да ги пази - ами то и сега май нямаме.

Всъщност по повод ония развявани венчални от началото на ХХв. се замислих дали да не се спретне една подписка по форумите и да се пробваме да видим дали поне предизборно кандидат-властниците ще се замислят след тях да остане и нещо за бъдещето.

____________________________




Тема Абе, ай стига ...нови [re: deLake]  
Автор пoпПъpвaн (поназнайващ)
Публикувано27.05.09 11:31



... държавата, държавата ...
Държавата ли е крива, че попа го мързи да си подреди тефтерите! Че от мързел, пастирите уж, оставят ключа на някоя баба - да лупа камбаната и се мярват в селото, само за да опеят някой, като вземат преди това кинтите и половината даже отказват да го правят в храма и отказват идат до гробището, а си измрънкват молитвите само в дома ...
Държавата ли е крива, че селския кмет не е си поддържа т.н ЕСГРАОН, което на село си е малко по-обикновена регистрация, но за сметка на това в нормалните села има регистри от около 1881-5 г. и то много подробни.
Или че не спазва изискванията на Закона. Има си куп инструкции и разпоредби, как се постъпва с документи и архиви, ама селските алкохолици се греят с тях в кръчмата ... А при градските е толкова усложнено и те гледат с такова подозрение, ако търсиш справка за баба се, все едно, че после ще претендираш за централния площад, барабар със сградата на кметството ...

Дейна, пали колата и отивай на село. Действай в обстановката, на място, а не по форумите. На село нищо не се губи. Ако не е при кмета, ще е при кмета, ако не при сегашния, то поне при някой по-стар или при едновремешните секретари на кметството, при някой даскал, при някой с интереси в тази област ... Търси, има начин. Има в окръжните градове ТДА. Там са документите от селата до края на 70-те, 80-те години, когато ИМАШЕ държава. И я слушаха, каквото кажеше - ставаше ...



Тема Re: Въпрос за родословиятанови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор luby ()
Публикувано31.05.09 10:29



Отваряш страницата на Главна Дирекция Гражданска Регистрация и Административно Обслужване


избираш областния град и от появилия се списък на градове избираш този в който би трябвало да се намира селището което те интересува и там ще намериш информацията къде точно да намериш архива с рагистрите на населението от края на 19 век до днес за съответното населено място.

Редактирано от luby на 31.05.09 10:29.



Тема Re: Въпрос за родословията [re: luby]  
Автор Дeйнa Ckъли (csi)
Публикувано02.06.09 16:31



Благодаря за информацията. Мисля, че ще ми свърши работа.



Тема Re: Абе, ай стига ...нови [re: пoпПъpвaн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано02.06.09 21:54



Ами държавата когато иде реч да присвоява чуждото направи такъв закон за паметниците на културата, че да заграби всичко, но дойде ли до опазване на наличното (особенно ако от него няма колям кяр и Божо не може да спретне някоя далаверка с него) ... е, тогава вече държавата хич я няма. И тъй като венчалните не са златце никой няма да рискува да ги прибере на съхрение и тяхното бъдеще е да се разрушат.

От друга страна благодарение на управлението на "демократа" др. Иван Костов по селата няма демократично избрани кметове, а спуснати отгоре кметски наместници. Тъй че в крайна сметка трябва да търсим онози, дето спуска кметовете, сиреч - държавата.

Ситуацията е идиотска - сигурен белег, че се развивя в днешна България!

_____________________________




Тема Re: Въпрос за родословиятанови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор si2 (ентусиаст)
Публикувано03.06.09 01:10



За6то не опита6 и на местата,от където са избягали,в архивите от Турция?Турците няма да те ухапят,те са много гостоприемни и приятни хора,може и да ти помогнат с не6то.



Тема Re: Въпрос за родословиятанови [re: Дeйнa Ckъли]  
Автор kolef ()
Публикувано03.06.09 23:15



Виж този линк:


Статията дава обща представа откъде човек може да тръгне да изследва рода си и да си направи родословно дърво.

Между другото Държавна Агенция Архиви отскоро стартира един проект, където предоставя и събира информация за имотите на бежанците от 1913 г. от Тракия. Може и към тях да се обърнеш:


Успех.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.