Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:41 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Съдбата на колаборационистанови  
Автор Tyлca ()
Публикувано27.05.09 13:06



Поради разгорялите се дискусии в политическото и обществено пространство в последните няколко дни
за дискусионното решение на Столична община за именуване на улица на проф.Богдан Филов, реших да отворя една тема за него и за други противоречиви фигури ( маршал Петен например)

Малко познавам неговите исторически изследвания,
но първоначален преглед из търсачката показва,
че чужди сайтове за история го споменават главно като известен историк.
Ето списък на основните му работи според един такъв сайт :
* Die altbulgarische Kunst, 1919
* Miniatures of Manassius' Chronicle in the Vatican Library, 1927
* Die archaische Nekropole von Trebenischte am Ochridasee, 1927
* Geschichte der bulgarischen Kunst, 2 vols., 1932
Германофилските му наклонности не са му попречили
да се дистанцира... деликатно от германската
експазионистка политика и ми се струва, че като единомишленик на цар Борис се е опитвал
да балансира в полза на българските национални интереси.
Разстрелян набързо от сталинистки елементи 1945
Филов заслужава по детайлен и справедлив анализ
на политическата си дейност, а въпросът за увековечаване на паметта му с наименуване на улица е ....вторичен и доста политизиран.
Маршал Петен доживява до преклонните 95 години, въпреки колаборационизма си и антисемитското законодателство в република Виши.
Фелдмарашал Милх, осъден на доживотен затвор, излиза след 7 години от него и почива 1972 година .Прочутият Шпеер изкарва дълъг срок в затвора , ама и той почива 1981 след 15 години на свобода.

Известният историк Филов заслужава може би по обективна оценка.

Очаквам... компетентните мнения на Комита и Старинар по темата.

Редактирано от Tyлca на 27.05.09 13:07.



Тема Re: Съдбата на колаборационистанови [re: Tyлca]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано27.05.09 16:00



Добър археолого е бил, даже много добър. Защо му е било да се навира и в политиката?

Иначе не вярвам в момента във Франция да има Рю Петен или в Германия Шпеерщрасе



Тема Re: Съдбата на колаборационистанови [re: Tyлca]  
Автор Mpakorop (крайнодесен)
Публикувано27.05.09 17:47



За него не може да се каже че е колаборационист, германците са ни били естествените съюзници, не врагове. Естествено че трябва да има улици на негово име. Евреите като са толкова принципни защо не мрънкат срещу имена като Димитровград или Благоевград.Или Димово. Сигурно защото комунистите са им скъпи и са техни хора, нищо че са сатрапи.

Сакар планина - перлата на Тракия


Тема Re: алтернативна история -какво би станало ако....нови [re: Tyлca]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано27.05.09 18:28



........на 1 март 1941 г.Богдан Филов геройски изпъчил гърди отказва да подпише Тристранния пакт ?

ОТГОВОР : Би станало следното :

1)Още същия или най-рано на следващия ден , дислоцираната в Румъния няколстотин хилядна немска армия командвана от фелдмаршал М.фон Вайкс би преминала Дунав и с немска методичност би смазала всеки опит за съпротива.

2)България става окупирана страна ,управлявана от някой истински колабрационист(Б.Фишлов НЕ Е колабрационист !) от рода на генерал Жеков или др.под.със всички известни "екстри" от съответния период на близки и по-далечни държави.

ВТОРИ АЛТЕРНАТИВЕН ВЪПРОС - днес щеше ли да има жив поне един потомък на 48 000-те български евреи,които ако не благополучно,то поне по живо дочакаха края на ІІ С.В. ?

ОТГОВОР-предоставям го на вас

И накрая нещо безалтернативно(мисля не само за мен) -Богдан Филов олицетворява една епоха в българската историческа наука и неговата научна величина е неизмеримо по-висока от тази на еднодневки като Васил Златарски и Петър Мутафчиев.



Тема Re: алтернативна история -какво би станало ако.... [re: Cтapинap]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано28.05.09 11:29



Без заяждане. Аз го познавам като археолог. Има хубава книга за църквите Св. София и Св. Георги. Но какъв е великият му принос, надвишаващ Златарски и Мутафчиев?



Тема Re: алтернативна история -какво би станало ако....нови [re: Cтapинap]  
Автор Tyлca ()
Публикувано28.05.09 12:50



Значи досега три..алтернативни гледни точки.
1.Патриотична.
Немците са естествени съъзници.
Получили сме благодарение на тях това, което сме загубили незаслужено.
Действията на Филов и правителството му са
оправдани и даже достойни за възхищение и овековечаване.
2.Прагматична
( което никак не изключва и да е патротична
Филов( а и стоящия зад него цар ..) е бил принуден
да подпише договора с немците, за да не бъдем смачкани и да не загубим хиляди жертви.
Такава е била и мотивировката на Петен доколкото разбрах.
Маршалът и до последния си ден не е разбрал, какво лошо е сторил.
3.Поглед от абаносовата кула.
Учените да не се месят в политиката, защото това са мътни...и не особено чисти води.
п.п.
Комитата още не е надул иерихонските тръби, ама той сигурно още не е решил дали да обяви подписването на договора с Оста за друг ден на позора за България.
Може пък да го смущава... антисемитския аспект на дейността на филовското правителство човека.


Аз лично се скланям към гледната точка на Старинаря.
"Ела зло, че без тебе по зле"



Тема Re: алтернативна история -какво би станало ако....нови [re: Tyлca]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано28.05.09 14:36



Аз съм за втората гледна точка.



Тема Re: Съдбата на колаборационистанови [re: Tyлca]  
Автор джинrиби (старо куче)
Публикувано29.05.09 11:17



Трябва да има улица Богдан Филов в София.
ТОВА Е ВСИЧКО.



Тема ТОВА Е ВСИЧКО.нови [re: джинrиби]  
Автор Tyлca ()
Публикувано29.05.09 13:17



Не би ли се обосновал все пак?
Виждаш, че всички преди тебе са казали по нещо
за своето отношение към личността на Филов.

Като всепризнат историк( макар че бих желал да науча повече за неговите заслуги имено тук)
и като политик в едно трудно и противоречиво време за българите и не само.
Каквото и да си говорим тук, главната причина за възникналите трудности с наименованието на улицата
възникнаха с протеста на някои неназвани еврейски организации у нас.
Те получиха политическата подкрепа на БСП
и на някои други "силни българи" като Костов например.
В тази светлина ми се иска да се върнем пак към тази позната и доста политизирана тема..."спасяването на българските евреи".
Известна е важната роля на Пешев за тази благородна акция, но той е бил както и Филов
от близкия кръг на цар Борис.

Мисля си, дали пък Филов... волю или неволю не е е приел ролята на "лошия следовател" в някакъв... сценарий на Борис пред немците в условията на рязко засилен натиск на немците през 1942 година по цяла Европа за репресивни мерки и изолация,
засилени и от активното участие на много евреи в антифашистката съпротива.

Един интересен факт,
който узнах току що:
"..Двадцати тысячам еврейских детей из Германии было отказано в разрешении на въезд в США в 1938-1939 гг.
Один из конгрессменов заявил, что если принять этих беженцев, почему бы не открыть ворота США перед двадцатью тысячами маленьких китайцев, которые страдают от голода.
Другой конгрессмен доказывал, что это только усилит антисемитизм в стране.
Президент Рузвельт не утвердил закон об эмиграции детей и тем самым вынес приговор, судьба детей была решена..."



Тема ТОВА Е ВСИЧКО.нови [re: Tyлca]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано29.05.09 14:37



"възникнаха с протеста на някои неназвани еврейски организации у нас."

Като че ли емоциите при тях надделяват - защото както се обоснова Старинаря, ако не е бил Богдан Филов да подпише пакта - България щеше да бъде окупирана от германците и нямаше да остане нито един жив евреин, нито пък днес щеше да има потомци на български евреи които да протестират ...
Като че настроенията на евреите извън българската еврейска общност надделяват и у нас се реагира - все едно че у нас българските "фашисти" са избили 6 милиона евреи. Ако за някои други страни такова отношение е основателно, мисля че това не важи за България по понятни причини.


"В тази светлина ми се иска да се върнем пак към тази позната и доста политизирана тема..."спасяването на българските евреи". "
Отдавна ми се иска да напиша нещо по въпроса и по-точно за цената на спасяването на българските евреи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.