Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:50 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: ромеи не ставанови [re: gioni]  
Автор Trac (непознат )
Публикувано22.05.09 14:52



Общо взето ОК, но все пак в периода 6-9 век протовласите си имат имена: мизи, илири и т.н.



Тема оф топикнови [re: gioni]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано25.05.09 19:39



"Ние сме от рунтавите власи", казва Славейко и разяснява. Има три вида власи - мокри, рунтави и смотани. Рунтавите живеят по горите, а прозвището им иде от българската приказка "влах влосоти воласи".

Което значи - много космати хора. Мокрите са мокри, защото седят топнати до гуша в Дунава, а смотаните носят кожусите и калпаците си обърнати наопаки .

Тая категоризация не ги обижда, защото знаят, че е плод на фантазиите на един видински архитект, доразкрасени от вестник "Спорт". Преди тридесетина години вестниците пристигали във Видин по икиндия. Прочел един Флоро какво пише във вестник "Спорт", дяволосал по влашки подигравчиите и събрал набързо бойна дружинка. Изкупили всички вестници в града и ги запалили насред площада под носа на Окръжния комитет на партията. Другарите се стреснали, мобилизирали тайната милиция и звъннали на Тодор Живков, без да знаят, че и в неговите жили тече влашка кръв. Майка му Мариуца била влахиня. По това време никой не подозирал за влашкия произход на Живков. Чак в края на живота си един ден, като пийнал малко повече пърцуца с Чаушеско, Живков си признал, че е полувлах.

"Следете власите отдалече и ме дръжте в течение, бийте само в краен случай!", наредил Тодор Живков на тайните служби по време на влашкия бунт.

След като изгорили и последния брой на в. "Спорт", власите тръгнали да търсят архитекта и да го утрепат от бой. Покрещели, уморили се, доспало им се и се прибрали по домовете си. Така архитектът оцелял. В тайната архива на държавна сигурност тоя бунт останал регистриран като първата организирана съпротива по Живково време.

Давенето на власите накрай Дунава също било българска работа. Когато на власите им забранили да си говорят на техния си език, кажат ли нещо на влашки, натоварвали ги на един шлеп и ги карали насред Дунава. Опита ли се някой да бяга, връзват на краката му по един камък и го бухват в Дунава. "Мама им влашка, глей как се дават край Дунава!", смеели се пазачите рецидивисти. Това разказал Йован Аламошумитра Лаутариу, в превод - Йован на дядо Митра цигуларя, на други власи. И той бил на тоя шлеп преди Девети, и него се опитали да удавят, но Йован успял да доплува до брега, за да предаде истината за влашкото давене накрай Дунава.





Тема Re: оф топикнови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано25.05.09 21:26



Все едно слушам някой настоящ активист на ДПС ака агент на ДС, който ми говори небивалици за Възродителния процес или пък някой новоизлюпен помак от Жълтуша, разказващ легенди и митове за вековния тормоз над помашката нация.



Тема Re: ромеи не ставанови [re: gioni]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.05.09 22:44



Предпочитам и винаги ще предпочитам историческата фактология а не неподплатените с нея и следователно-голословни презумпции,като например :

1)...." Крум е преселвал най-вече градски хора от Източна Тракия".......демек не "чобани" ,алиас "власи"по моята "славянска" етимология,а "изфинени гражданя"

Крум преселва в "България отвъд Дунав"в периода лято 812-късна есен 813 г. МИНИМУМ 150-200 хиляди души(Теофан Изповедник,Скриптор Инцертус) и ако считаш,че това са "градски хора" явно някой от нас двамата не е нещо наясно в представата си за процентите градско и селско население през ранното средновековие.Позволявам си да мисля,че това не съм аз.

2)....Нелепо би било Крум да тръгне по планинските чукари да събира чобаните за да ги заселва в Карпатите"

Ако си мислиш ,че като се започне общо взето от днешната българо-турска граница (долу-горе там става битката при Версиникия) ,та до крайбрежието на Мраморно море има "планински чукари" ,буквално ме задължаваш с препоръката, да си опресниш познанията по физическа география на региона......не е толкова трудно ! Уверявам те !

3)......"а също така и при Омуртагово време е имало кампании за завръщането им и същите в голяма степен се завръщат по продните си места с кораби"

Ако ти вярваш на тази басня съчинена от Симеон логотет през 60-те години на Х век ,аз не вярвам ! По ред причини ! И на ПОСЛЕДНО МЯСТО между тях стои тази,че някак си не мога да си представя ,че Византия през ранното средновековие ,има флот който може да превози 150-200 хиляди пасажери.

Впрочем това е малко затруднителна задача и за съвременните флотове

на всички Черноморски държави.

Какво говоря ! Даже СВЕТОВНАТА империя -Британската-,през юни 1940 г.за превозването през 20 клм.Ла Манш на 250-300 хиляди дюнкерски нещастници,мобилизира не само целия си военен флот ,но и де що има рибарски гемийки,баржи и яхти от всякакъв клас......в т.ч.и клас "юнга" -1 човек екипаж и 2/3 -ма пасажери.

Естествено,мога да ти предложа и другите МНОГО ПО-ВАЖНИ причини,но боя се,че твърде ще се отклоним от конкретния въпрос.

3)......Повечето РОМЕИ през 6-9в. не са били латинофони, а елинофони.....

Интересно защо при тази "елинофонна" Тракия през 587 г.,при поход срещу аварите многочислена елитна ромейска войска прекосяваща нощем в посока север днешната Източна Стара планина,се разбягва уплашена от вика на един обозен мулетар "ТОРНА ,ТОРНА ФРАТРЕ".подемайки масово първата част от вика "ТОРНА,ТОРНА" (Теофилакт Симоката)

Мисля,че не само аз,не само ти,но и дори и на дълбоко уважавания от мен Саур(ех ! ),ще му бъде доста трудно ,да не кажа НЕВЪЗМОЖНО ,да
определи тези викове като "ЕЛИНОФОНЩИНА"

И още по- интересно -защо "елинофона",а ако вярваме на арменските историци и "арменеца" Юстиниан ІІ(685-695:705-711) ,на своите монети се представя като "SERVUS DEI"

4)......." Част от латинофоните са били в пределите на България, а не на Византия, а под ромеи се разбира поданици на империята"

Тук буквално не мога да те разбера ,поради всякакво отсъствие на конкретика.

Искаш да кажеш,че (съгласно прословутата линия Иречек ) когато през 680/681 г. Исперих завладял днешна Северна България заварил там многочислено латинофонно население от дако-романски произход,самоназоваващо се" ромъни" ?

И го преселил обратно в прародината му ?

Или искаш да кажеш нещо друго ?


5)Сега най-важното........"А се е появило ето как:".....и пр.

Заявявам ,че от тук надолу просто отказвам да коментирам ! Не поради нещо друго ! Но по простата причина,че и за моя" исторически стомах" ,обръгнал на какви ли не "иновации" в клуба,предложения от от теб под този израз качамак е просто несмилаем !

За което покорно моля да ме извиниш !



Тема Re: ромеи не ставанови [re: Cтapинap]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано25.05.09 23:22



Ако си мислиш ,че като се започне общо взето от днешната българо-турска граница (долу-горе там става битката при Версиникия) ,та до крайбрежието на Мраморно море има "планински чукари" ,буквално ме задължаваш с препоръката, да си опресниш познанията по физическа география на региона......не е толкова трудно ! Уверявам те !



Това е голяма територия, но там няма власи. Ромеите които е преселвал Крум са били гръцкоезични. Просто тезата ти е нелепа, защото ареалът който очертаваш никога не е бил латиноезичен. Чукарите за които говоря са другаде.....
Що се касае за цифрата 200 000 преселени в Отвъддунава, ако беше така сега в Румъния щеше да се говори на гръцки. Теофан Изповедник просто не може да брои. Или се е шегувал.





Тема латинофонните ... елинофоннитенови [re: Cтapинap]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано25.05.09 23:30



Интересно защо при тази "елинофонна" Тракия през 587 г.,при поход срещу аварите многочислена елитна ромейска войска прекосяваща нощем в посока север днешната Източна Стара планина,се разбягва уплашена от вика на един обозен мулетар "ТОРНА ,ТОРНА ФРАТРЕ".подемайки масово първата част от вика "ТОРНА,ТОРНА" (Теофилакт Симоката)

Мисля,че не само аз,не само ти,но и дори и на дълбоко уважавания от мен Саур(ех ! ),ще му бъде доста трудно ,да не кажа НЕВЪЗМОЖНО ,да
определи тези викове като "ЕЛИНОФОНЩИНА"

И още по- интересно -защо "елинофона",а ако вярваме на арменските историци и "арменеца" Юстиниан ІІ(685-695:705-711) ,на своите монети се представя като "SERVUS DEI"


1. Юстиниян е латинофонен защото е от Таврезия, провинция Дардания, околностите на Скупи. Научи веднъж завинаги къде са били латинофонни и къде елинофонни.
2. Няма сведение откъде е рекрутирана частта на провикващия се "Торна, торна, фратере". Със сигурност обаче, явно не е от Тракия. Остава Горна Мизия, Долна Мизия, Дардания, някоя от двете нови отсамдунавски Дакии. Възможностите са много. Да кажем например, че мулетаря е СОФИЯНЕЦ.





Тема Re: ромеи не ставанови [re: gioni]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.05.09 23:35



...."Интересно защо при тази "елинофонна" Тракия през 587 г.,при поход срещу аварите многочислена елитна ромейска войска прекосяваща нощем в посока север днешната Източна Стара планина,се разбягва уплашена от вика на един обозен мулетар "ТОРНА ,ТОРНА ФРАТРЕ".подемайки масово първата част от вика "ТОРНА,ТОРНА" (Теофилакт Симоката)...."


Коментар- Теофилакт Симоката(І -ва половина на VІІв) го премълчаваш ,а Теофан Изповедник(ок.750-818) "просто не го броиш....щото нещо се шегувал"

Ясссссно !





Тема Re: латинофонните ... елинофоннитенови [re: gioni]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.05.09 23:49



"1. Юстиниян е латинофонен защото е от Таврезия, провинция Дардания, околностите на Скупи. Научи веднъж завинаги къде са били латинофонни и къде елинофонни.

2. Няма сведение откъде е рекрутирана частта на провикващия се "Торна, торна, фратере". Със сигурност обаче, явно не е от Тракия. Остава Горна Мизия, Долна Мизия, Дардания, някоя от двете нови отсамдунавски Дакии. Възможностите са много. Да кажем например, че мулетаря е СОФИЯНЕЦ"


1) Научи се да правиш разлика между Юстиниан ПЪРВИ (527-565) и Юстиниан ВТОРИ за когото ясно съм посочил време на управление 685-695 : 705-711.

То,че първия е латинофон е ,както се казва,до болка ясно.Въпросът ми бе защо И ВТОРИЯТ се е представял в солидите си за "SERVUS DEI"




2) Писанието ти с начало..." Няма сведение откъде е рекрутирана частта ..и пр" е сетньото доказателство ,което те представя като претенциозен невежа който си няма и представа от произведението на Теофилакт Симоката.

Армията е в състав от ЧЕТИРИДЕСЕТ ХИЛЯДИ души с елитна част от ШЕСТ хиляди души и е рекрутирана от населението от "елинофонна"Източна Тракия



Тема Re: ромеи не ставанови [re: gioni]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано25.05.09 23:58



....."Това е голяма територия, но там няма власи"

Но нали това и аз твърдя ?

Че до Х век на север от Дунав няма власи ! Този соционим въз основа на славянското "космат"(овчар-простак-варварин) започва да се налага основно за преселеното от Крум през 812-713 г.г.латинофонно население от Тракия след неговия цивилизационен срив в течение на остатъка от ІХ век ?

А ти-протовласи и нам к'ви си фантазии за неизвестна от изворите "дифузия "от Западните балкани и пр.



Тема Re: ромеи не ставанови [re: Cтapинap]  
Автор luby ()
Публикувано26.05.09 18:03



В отговор на:

Този соционим въз основа на славянското "космат"(овчар-простак-варварин)



Да не го бъркаш с vulgares и voulgaroi?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.