Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:20 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Най-голямата загадка си остава езикътнови [re: WlSP]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано13.04.09 13:38



Интересна карта за размисъл.



За по-слабите по английски ще поясня, че текстът към черната зона гласи:
Романски езиков ареал, който престава да съществува през Средните векове.



Тема Най-голямата загадка си остава езикътнови [re: WlSP]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано13.04.09 13:45



"за славянските топоними и Плиска и Преслав, ама ще го обмисля."

LISHKU = лиска, плиска ( "лишку" е от сирийският вариант на асирийския и се е употребявало за "възлияние" - т е ритуално "лискане" или плискане)

Иска, сака, сок, скок, скокна, секира, секири, сукман са думи все асирийски думи - само с-то е "ш", а а-то е "у". Интересен е случая със (пре)суква. Тук запазеното българско значение може да се окаже ключ за да се определи по-точно какво са имали пред вид асирийците когато са използвали този глагол във връзка с някакава тъкан, материя, прежда




А за БРЕСЛАУ или ПРЕСЛАВ (П=Б и В=У) не казвам нищо



Тема Re: Най-голямата загадка си остава езикътнови [re: WlSP]  
Автор makebulgar ()
Публикувано13.04.09 19:39



Като прехвърлих цялата тема и извода ми е, че като цяло никой няма представа как са се движили народите, езиците и религиите в периода -1000 до 500 година, в земите от Хималаите до Карпатите!




Ето как стоят нещата!

1.Българите са говорели източно-ирански или по точно Авестийски!
2.Славянски езици няма не защото така казва зиези, а защото СЛАВЯНСКИ е термин обозначаващ езиците близки до българския - диалекти на Авестийския!
3.Българския език, както и самите българи нямат нищо общо с траките и тракийския език, а "Тракийските" глоси и думи реконструирани чрез ономастиката от зиези, са пълна глупост изсмукана от пръстите на база индоевропейски езици. Подобни тракийски и тюркски теории, мога да разбия за 10 минути с пряко цитиране и сравняване на славянски и авестийски думи!!!
4.Авестийския език е бил официалният език на зороастризма!!!!!!!!!!!!!!!!
5.Българите са били огнепоклоннизи от вярата на Маговете!



Тема Re: Загадката на езиканови [re: genefan]  
Автор makebulgar ()
Публикувано13.04.09 20:17



В отговор на:

Идеята ми беше откъдето жената, оттам и родата. Значи прабългарите, без значение дали тюрки или иранци, като затръгвали насам са били повечето мъже. По пътя са си взели за жени основно славянки. Те, естествено говорили на децата си само на този език. На тях им ставало по-лесно да го говорят, след 2-3 поколения славянския вече взема връх, още повече, че мъжете нямат книжовен език, около който се върти културата.





Това е напълно извън истината!!! Няма такова нещо като орда от номади състояща се само от мъже! Имало е един такъв случай при А.Македонски, ама там половината са биле или са станали гейове и това е показателно какво става при една орда състояща се само от мъже!
Тоест българите както и всички останали народи придвижващи се от изток на запад са се движели с женете, децата и покъщнината си! Това са си фактите! Ако някой каже, че децата са отглеждани и обичани по различен начин от сегашния, няма да му повярвам никога! Мъжете винаги са разчитали на жените и обратно, и са отглеждали децата си заедно!

Ето какво казва Дуклянският летопис: ....Те пристигнали с жените, синовете и дъщерите си и с цялото [си] богатство, и твърде многобройни в областта Силодуксия.... -



Тема Re: Загадката на езиканови [re: makebulgar]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано13.04.09 21:24



"още повече, че мъжете нямат книжовен език, около който се върти културата"

Патко генетична и историческа неграмотнице,можеш ли да посочиш ЕДНО ЕДИНСТВЕНО име на жена сред българските книжовници и интелекти(за времето си !) от ІХ, та до ХІХ век.......тоест за цели ХИЛЯДА ГОДИНИ на съществуването на българската писменост и книжовност ????

Ами извън "българско" ?

Има ли друго женско име с принос към "книжовния език",алиас към световната култура ,освен лесбийката Сафо (630/612 — 572/570 пр.Р.Х.),Хипатия от Александрия (370—415 сл Р.Х.), една философка(мисля ?) от Атина,май от VІ век,чието име не ми идва сега на ума и.....единствената призната и от Константинополската църква, поетесата и химноложка Касия (първа половина на ІХ век)? ......А ! И малко източен колорит-китайска поетеса и философка Ло Фу , живяла в средата на VIII век.

Всичко друго с изключение на най-много на 5-6 имена ,които съм забравил или са ми неизвестни ,са все имена на чутни красавици и силни жени умело използващи кухоглавието на "силните" мъже,които срещат по житейския си път....като се започне от красивата Елена,през атинската курва Таис, през Клеопатра,през Юстинианковата Теодора,която на млади години съжалявала че имала по тялото си само три отверстия за правене на секс, през другата атинска курва и "света вода ненапита" за Църквата ,"СВЕТИЦАТА"

императрица Ирина И ОЩЕ И ОЩЕ,чието име е легион !

Спор няма ! Имало е ,има и ще има много умни жени -една сал Беки Татчер има по-висока цена в историята на ХХ век,от цялото "мъжко" съветско политбюро от 20-на идиоти.

Но реалиите от времето което се синхронизира с темата са били РАЗЛИЧНИ ! И толкова различни,че тъпотията ти "още повече, че мъжете нямат книжовен език, около който се върти културата"......СИ Е СЪВСЕМ ТЪПОТИЯ !

Просто такива са били времената през средновековието-ранно,средно и късно.....та чак до ХІХ век,че единствената грижа и Божие задължение за жените са били "киндер,кюхе унд кирше"(децата,кухнята и църквата)

А ти си седнала да търсиш "женско обяснение" защо езика на старите българи бил такъв ,а не инак !

И,уви,макар че съм съвременен човек,почти ме караш да съжалявам за времената на ""киндер,кюхе унд кирше" ,както и за практиката в английските кораби каращи каторжнички в Австралия и Нова Зеландия устите на празнословите бърборани ,да бъдат запушвани за известен срок със специални дървени тапи

Иначе казано, що не изчезнеш от темата ?



Тема Re: Загадката на езика [re: Cтapинap]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано13.04.09 21:28



Колега makebulgar ,вярвам бързо ще разбереш,че репликата ми не е към теб,но към рекламната агентка на БГП "Генефан"

Извинявай





Тема Re: Загадката на езика [re: Cтapинap]  
Автор genefan (член)
Публикувано14.04.09 02:00



Аха, почва да се прояснява, Старинарю, защо всеки път бълваш обиди срещу мен. То не било заради генетиката, ами защото съм жена. Трябваше да забележа, че се държеше така и с малкото други жени, които се осмеляваха да нарушат мъжката ви "мъдрост" във форума.
Нали знеш, че за мизогинизмът има обикновено само едно обяснение - че ни ти става и така моментално си навличаш презрението на всички жени, с които имаш досег (защото това се шушука зад гърба ти, нали, ха, ха).
Недей да продължаваш в същия дух, защото сам се издаваш.
Също не очаквай като ме обиждаш несвързано с темата ще ме накараш да не пиша повече тък. Докога модераторите ще търпят такова просташко поведение, не знам.

Редактирано от genefan на 14.04.09 02:15.



Тема Re: Загадката на езика [re: makebulgar]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано14.04.09 14:21



А ти хитрецо мантраджия, защо не пуснеш и останалия текст от цитата на Дуклянския поп?

Двата народа много се заобичали един друг, т.е. готите, които са склави, и вулгарите (може да се преведе и "готите, каквито са склавите и вулгарите), и най-много защото и двата народа били езичници и с един език. След това вулгарите, в безопасност от всички страни, си построили къщи и ферми и населили завзетата земя и така до наши дни

Между другото, това е единственото сведение, за което се сещам, където се говори пряко нещо за езика. Моля, ако някой знае и други източници, нека ги каже.



Тема Само като идея-утопия [re: Dremen]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано14.04.09 17:29



Би трябвало за да се уравновесят нещата да се тури минимум един 65 годишен (2009-1944) мораториум на употребата на "славян" - о производните при изследванията посветени на произхода на българите и на българската история. Употребата на "славян" - о производните да е възможна само при анализирането на процесите на подмяна на българското. Така малко ще се уравновеси периода на вилнеещия славянизъм в нашата духовност и култура поне от времето на окупацията на България...

Непрекъснато и навсякъде се подпъхва "славянската" тематика ... по повод и без повод - с цел да се набива в подсъзнанието .... славяните и ланския сняг, славянското море и тн.
Става дума не за свободата на словото а за свободата на разпространение на лъжата на духовния поробител и на неговите еничари.



Тема Re: Загадката на езика [re: genefan]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано14.04.09 21:28



"Аха, почва да се прояснява, Старинарю, защо всеки път бълваш обиди срещу мен. То не било заради генетиката, ами защото съм жена."

Нищо не ти си е прояснило ! Или ако ти се е "прояснило" ,не ти е удобно да влизаш в конкретика ? Защо ли ?

Защото ще се "издъниш" като историческа неграмотница каквато си на 100 %



Па на всичко отгоре и генетичната ти квалификация е подобна или най-малкото- нямаш умствен потенциал за логично мислене и равнище на памет повече от една кокошка-случайно да забрави,че в два твои постинга -ОТ ДВА ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ ДНИ -,написа две РАЗЛИЧНИ И ВЗАИМНОИЗКЛЮЧВАЩИ СЕ ГЛУПОСТИ за заселването на Америка ?

Моето мнение за теб ще ти го обясня простичко-като за просташкото ти ниво- НЕ СИ МИ ПРИЯТНА ПИЛЕНЦЕ ,НЕ ЗАЩОТО СИ ЖЕНА ,НО ЗАЩОТО СИ РЕКЛАМЕН АГЕНТ НА БГП ,които търси тук балами за заработване на процента от (вече) 399 ЮСД на балама.....и ги търси с качамак от дефицит от исторически знания и евтини псевдонаучни сензации.

Ще се повторя...па дано да е за добро-що се не изметеш завинаги от форума ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.