Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:56 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси към nick_2202  
Автор Убaвeц ()
Публикувано14.11.08 09:15



Съгласен съм,че историята на един народ е в пряка зависимост от националния характер или стремежите ,въжделенията и мисленето на хората.Някои може да каже,че всичко е"обективно" но според мене това "обективното" преди да се случи имаме стремежа на стотици хиляди и милиони това да се случи.Прост пример - мръсотията по улиците и между блоковете.Това е пряко следствие не от суперлошата организация и мошенничествата на фирмите за чистота (в много страни тия фирми са притежание на мафията заради лесната печалба),а преди всичко на чертата от националния ни характер "изхвърли боклук не пред твоя праг ама пред чуждия или пред ничий".Не може след всеки да върви някой и да му чисти.
Мисля си,че повечето нещастия у нас се дължат на това,че всеки си гони личния келепирец както е забелязано отдавна от по-будните българи.Или така наречения индивидуализъм.Това обаче не е американския индивидуализъм който е "искам на мене да ми е добре и ще хвърля много труд за да го постигна" -пряка последица от пуританизма на първите заселници.Нашия индивидуализъм има като своя съставна част и "аз не искам само на мене да ми е добре-освен това искам на Вуте да му е зле".Освен това успеха не се свързва с работа ами преди всичко с кражба и далавера.Не сме дорасли още като народ да се осъзнае ,че понякога индивидуалните цели са общи и няма как да бъдат постигнати по друг начин освен с общи действия които неминуемо ще доведат ако не до жертви в буквалния смисъл то поне до неудобство.Пак да дам пример.Спирането на 4-те "малки" блока на АЕЦ-а.Далеч съм от илюзията,че ако работеха парите от износа на ток всичките щяха да отидат примерно за пътища или за старите хора или за образование.Но една част щеше да иде.Какво стана обаче?Липсващите мощности бяха заменени от ТЕЦ-ове на най-долнокачествен кюмур и като следствие бяха и ще бъдат обгазяванията на Стара Загора и други градове.Един 500 000 митинг и последващ референдум можеха и да не върнат блоковете но поне щяхме с чиста съвест да кажем ,че сме направили всичко възможно.Нищо работица-4-5 загубени часа но не стана.Поради националния характер,а не заради некой си у Брюксел или на Дондуков.
Но сега конкретно по темата -не стана ясно от иначе богатите на фактология постове как е станала славянизацията на прабългарите.Примерно и в Русия бая царе са убити и то по жесток начин но руския народ за разлика от българския винаги се е сплотявал пред лицето на външен враг.И там е имало татарско робство но татарите са изгонени,Наполеон е разбит,Хитлер също и това да ме извиняват русофобите не става заради заградителните отряди на НКВД,а поради желанието на милиони за изгонване на чуждия агресор съпътствано с масов героизъм и саможертва.Да вземем сърбите -масово антихитлеристко партизанско движение,много цивилни жертви и което е куриоз пак са колкото нас,а ние уж опазени от цар Борис сме си пак толкова.



Тема ОбъркАл си рейса, пич!нови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано14.11.08 10:20



Темата на nick_2202 не е за некаква си славянизация. От която комай никой друг, освен теб, не се вълнува.



Тема Re: ОбъркАл си рейса, пич!нови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано14.11.08 10:40



На мене ми се струва ,че той борейки се срещу стереотипите и скалъпванията на история прави това в не по-малка ами даже в по-голяма степен.Примерно как започна темата - декларацията ,че Русия и Сърбия били най-големите ни врагове и после минава на...прабългарските ханове.Пледира,че всичко е закономерно и зависи най-вече от народопсихологията, а пак си набелязва некви врагове досуш като тия с които уб се бори.Не е комуникативен и не търси диалог,а е фен на монолога.Славянизацията е много по-важен факт от убийствата на царете.Дава данни за антиславянските военни действия на прабългарските ханове,а не дава защо аджеба не се говори на прабългарски тука.Демек поредната едностранчивост.Преди се наблягаше на славянизацията и на разтварянето на прабългарите в славянското море.Това обяснява и славянския език и бит.Сега се набляга на прабългарското начало и се обяснява по малоумни начини славянския език.Освен това се вменява неква малоумна теза за врагове и ,че те били Русия и Сърбия.Сякаш Гърция,Турция и Румъния са едни радетели за българщината и от турско робство са ни освободили албанците или гермнците или извънземните.Преекспонират се очеизвадни факти.Примерно руската имперска политика за завземане на проливи или задунайска губерния.Имперския интерес на Русия е създаване на още една славянска държава на Балканите -естествен съюзник и това е и целта на войната.По неква случайност съвпада с българския национален интерес и можем да кажем,че Русия се проваля в този план.Появява се една неблагодарна държавица която в две войни пряко или косвено воюва срещу Русия като си носи и последиците.Па после що Русия обичала Сърбия.Освен това не ми е ясно дори да сме водили войни със сърбите или с руснаците защо това требе да се използва като претекст,че не сме славяни.Се едно Русия като окупира Полша и там да ревнат,че не са славяни.



Тема И друг въпроснови [re: Убaвeц]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано14.11.08 11:18



Не е ли една метастаза на прословутата ни омраза към самите нас ама към другите нас и русофобството и сърбофобството?Демек много сме по-склонни да съдиме подобните си отколкото ептем чуждите?Къде са българите в северна Добруджа в Беломорска тракия и в Егейска македония?Нема ги никакви.Ами македонизма?Официалната версия и на ВМРО е,че това бил сръбски и коминтерновски продукт.Ми не е верно това -сърбите неумело,а коминтерна съвсем умело използват сепаратизма на македонските българи който съществува дори преди освобождението.Що никой не се зачуди защо Левски не е стъпвал в Македония?

Редактирано от Убaвeц на 14.11.08 11:20.



Тема Re: И друг въпроснови [re: Убaвeц]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано14.11.08 18:14



В отговор на:

Що никой не се зачуди защо Левски не е стъпвал в Македония?



Щото македонците щеха да го ликвидират отма, имайки предвид метода на работа на Левски да принуждава със заплахи хората да "дарят" пари и след това да подпишат бележка, която можела всеки момент да ги уличи в антидържавна дейност.



Тема Re: И друг въпроснови [re: Acпapyx lYl]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано14.11.08 18:24



-Ajde sega, изкара Левски първата мутра в българската история!





Тема изкара Левски първата мутра в българската историянови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано14.11.08 20:09



В отговор на:

Ajde sega, изкара Левски първата мутра в българската история!



A защо си мислиш че не е?

В писмото си до Каравелов Васил Левски признава за убийство с цел грабеж и рекет.


Презъ тiя дни щехъ да са здобiя съ силата на оръжието си, и щяхъ да посрещна доста работа, и твоите борчуви да плата!
Но времето ни не смогна.

С още единъ другаръ, по пладне въ Ловечъ въ средъ града, преоблеченъ тайно презъ друга къща влизамъ у едного Чорбаджия, комуто беха искале помощъ за заточенците въ Дiаръ Бекиръ, а това куче отъ като не далъ ни пара напсува ги и укорилъ ги, че биле разваляли спокойствiто имъ - на шкембетата.

Като правихъ сметката си въ къщи на пазарътъ не излезе така, а да видимъ какво.

По Европейски часатъ приз денатъ на 3, скрити нiй въ къщата му, фамилiята му отишла беше на Троянскiятъ манастиръ а той съ калфата си само 24 годишенъ момакъ, споредъ както изпитахъ, отъ дюкянатъ си дохождалъ секи пътъ предъ момчето единъ и половина часътъ, то не беше така!

Предъ Св. Богородица въ Понеделникъ по 3 часа Европейски дохожда калфата му, отваря портата, която беше заключена одвънъ, и влиза но предъ да доди исчюпил бехъ врати, сандъци и не намерихъ по вече отъ освенъ 1400 гр. турски се бешлици, така бяхъ приготвенъ вътри, ако додеши той напредъ немаше да става никакъвъ шумъ, а то доде напредъ момчето.

Посрещна го другарятъ ми.

Нададе викъ - Тичяйте хора! на която стърна бехъ въ дворатъ до като пристигне то се вика и бори са съ другартъ ми.

Пристигнахъ. Ръгнахъ го съ камата си на смъртъ, та дано сбъркаше народътъ посоката на гласътъ, който беше напълнилъ улицата, не умря изведнъжъ.
Захвана да вика по-вече, което не можеше да са укрiй вече.

Ръгнахъ го още веднъжъ за да са не мъчи, и да не може да каже какви са биле.
Жалко за невиннити мoмче, но ако не беше така, инакъ беше уцапано на много страни.

До като постигнемъ целта си ще отидатъ и невинни хорица доста.
Като утворихъ портата, то святъ беше като панаиръ!

Съ излазянiето ни изведнъдъ вдигамъ кръвавиятъ си ножъ и съ неколко турски речи пущамъ ся връзъ народа.

Отвориха ни пътъ, и следъ насъ ето ти и полицiята, изгледа ни, па това си беше на другiя денъ търси ни, запиранiя, кого де срещнатъ.

Редактирано от Acпapyx lYl на 14.11.08 20:42.



Тема Re: изкара Левски първата мутра в българската историянови [re: Acпapyx lYl]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано14.11.08 21:30



Откъде е източникът?



Тема Re: изкара Левски първата мутра в българската историянови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано14.11.08 22:33



В отговор на:

Откъде е източникът?



Сборник с писмата на Левски и стенограмите на разпитите на комисията за разследване на арабаконашкия обир.
Понеделник или вторник ще постна сканирани страници ако се интересуваш.



Тема Re: Не въпрос , не отговор а констатациянови [re: Убaвeц]  
Автор Пeлин (Осмарски)
Публикувано14.11.08 23:03



Липсата на писмени и други паметници има три възможни обяснения: Няма такива, не са открити, унищожени са.Твърдението, че писмените паметници липсват, защото не са създадени подлежи на критика.Малкият блой на откритите документи не отговаря нито на качеството им, нито на степента на развитие на тези, които отразяват официалния език.Ако писменият език не се е употребявал, щеше напълно да изчезне.Ако пък се е употребявал само за култови цели нямаше да се развие.Нямаше да има разлика между езика на Черноризец Храбър и Патриарх Евтимий например.Самият Евтимий започва правописна реформа.Нямало е смисъл да се реформира език, който не се употребява писмено.
Що се отнася до строителството - всеки може да види новите разкопки във Вътрешния град на Велики Преслав.Не са грандиозни, но по нищо не отстъпват на съвременните им строежи в цяла Европа.И нататък в историята е същото. Сравнете например основите на стените на Велико Търново с тези на Мюнхен от същия период.
За падането ни под гръцко, под турско.....Вижте как Франция капитулира 1940.За сравнявяне на предатели погледнете пак там. Или където искате.
Има обаче една очевидна разлика. Ние сме млада нация, при това с тежко детство.И като същински юноши самочувствието ни се колебае. Ту се виждаме в огледалото като Шварценегер, ту проклинаме че сме слаботелесни.



Тема Re: Не въпрос , не отговор а констатациянови [re: Пeлин]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано15.11.08 00:26



Ту се виждаме в огледалото като Шварценегер, ту проклинаме че сме слаботелесни.

-И какво вижда Българина в огледалото като Шварцнегер- своята персона и възможности, едно свръхнадуто его....

-какво проклина като слаботелесност-другите българи около него, държавата си, историята на народа си...

Пълна противоположност на определението дадено веднъж от Мусолини за французите-"Тези хора са невзрачни като личности, но велики като нация...."

Спомням си веднъж в Париж през 1998 присъствах на площадното гледане на срещата Франция-Португалия на екран пред Hotel de ville/когато Франция стана световен шампион/. Казвам ви тези французи като тълпа която генерира този вид "енергия на масите", не може да се сравни с никоя друга такава...Усещането на магнетизма излъчен, е несравним с подобното гледане на мач от мен пред НДК когато нашите биха Мексико на САЩ1994/този мач гледах там/, нито с какъвто и да е грандиозен концерт на мега група...а съм гледал Аеросмит на Уембли да кажем, и др. ... Така, че напълно съм съгласен с Мусолини за Французите/поне относно втората част от мисълта му/ .....
Ако ми позволите да продължа с отплесването си по Французите, ще споделя, че намирам, че и те като нас Българите имат периоди на подем и спад в това чувство , като нас Българите..."енергията на масите" им има моменти на страхотен пик, но и на апатия...докато при англосаксонците тя е доста константна величина-без особени пикове но и никога не достигаща някакво дъно, едно малко или много машиновидно поведение...
Е радвам се че съм улучил момента да уцеля французи в пиковата им фаза, наистина е наелектризиращо да си между тях....
-Помня дори, че тогава навярно от някакво емигрантско злорадство вътрешно исках да паднат и да се накефя на провисналите им след мача носове, ама стана точно обратното... не само че биха, ами и ме заразиха с чувството си и в крайна сметка се прибрах крещейки "да живее франция" и "але ле бльо" и останалото ми се губи....


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 15.11.08 00:37.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 15.11.08 00:48.</EM></FONT></P>

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 15.11.08 00:59.



Тема Re: Бъдете предпазливнови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Пeлин (Осмарски)
Публикувано15.11.08 01:04



когато напълно се съгласявате.В случая например излиза, че Блез Паскал е невзрачна личност, или поне че Мусолини е по-значим от Паскал





Тема Re: Бъдете предпазливнови [re: Пeлин]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано15.11.08 01:05



Еее, прочети пак...постинга претърпя редакции...



Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: Убaвeц]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано15.11.08 11:18



Ами много сложни въпроси поставяш. Разбира се, имам отговори на тях. Но това са си мои отговори, само мога да представя своето мнение. Аз съм абсолютно убеден, че съм прав, но вероятността да се заблуждавам не е малка. Мога и да бъркам. За мен е важно, че трябва да си отговоря защо днес България е на последно място в Европа почти във всичко. Включително с чистотата на тоалетните и качеството на пътищата. Нашето не са тоалетни, не са даже кенефи, а гадни, долни, мръсни нужници. Няма по-лоши пътища от нашите. Никъде няма.
Да опростим нещата до крайност. Рецептата ми за оценката на която и да е държава е състоянието на толетните и пътищата. Убеден съм, че без да си видял нищо друго, само по тези две неща можеш да направиш категорична преценка за тази държава. Има и трети, резервен вариант за оценка (макар че тези два стигат) – полета със самолет над държавата. Летите над България и я напускате. Виждате, че земята от онова безформено сиво, което виждате долу, започва да се парцелира и става цветна в другите страни. Тук не говоря за духовност и творчество, а само за някои прояви на материалната култура. Искам и моята България да е цветна. Ама не е.
Ще се включа с отговори (даже за блоковете на АЕЦ Козлодуй и особено за Русия), но по-късно, вероятно утре. Благодаря за вниманието. Моите намерения са добри. Мъка ми е.



Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: nick_22O2]  
Автор Пeлин (Осмарски)
Публикувано15.11.08 23:43



Приемете го по-леко.Спомнете си чудесната мисъл, че "Най-страшния пазач стои пред вратата, зад която няма нищо"



Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: nick_22O2]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано17.11.08 00:37



Нашето не са тоалетни, не са даже кенефи, а гадни, долни, мръсни нужници. Няма по-лоши пътища от нашите. Никъде няма.

Не знам усещам някаква фрустрация и безсмислени сизифофски усилия под мотото "що българите не са като шведите и финландците".Славяните и в частност българите са деца на природата-далеч преди словосъчетанието "ходя по нужда" каквато е и етимологията на думата нужник (виж д-р Охболи колко лесно се етимологизира славянска дума на славянски

) се е използвало и се използва все още "ходя повънка".Тясна връзка с природата.И кво като са им прекрасни пътищата на финландците що се самоубиват толкова много и наскоро един тинейджър изби сума ти съученици в едно супер уредено финландско школо?Да не намесвам и американците-те са класика в жанра

Редактирано от Убaвeц на 17.11.08 00:59.



Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: Убaвeц]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано17.11.08 00:40



A повън к'во е бе?



Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано17.11.08 00:46



Културен изказ на "по нужда" - все пак кой българин не е гледал звездите на вън докато се облегчава?





Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: nick_22O2]  
Автор Kossoman ()
Публикувано17.11.08 10:38



Като казваш държава предполагам, че всъщност става дума за обществото?



Тема Български Еклезиастнови [re: Убaвeц]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано17.11.08 18:01



Прочетете какво пише в своя побългарен Елезиаст Принц Датски (псевдоним на Димитър Подвързвачов) и помнете годината – 1923-та:

„Суета на суетите!
Каква полза българину от всичкия му труд, в който се труди под слънцето?
Народно събрание прихожда, Народно събрание прехожда и захожда, а страната все на място стои.
Отхожда вятър към юг и се връща към север, непрестанно обикаля и отхожда, ала винаги, изглежда, минава през главите ни. Всички закони излизат от столицата и отиват в провинцията и пак се връщат назад, обезчестени, смачкани, погазени - и страната е все същата, сиреч не прилича на нищо.
Което се прави, то е правено, и което е било, то е, което ще бъде. И няма нищо ново под българското слънце.
Има ли нещо, за което може да се рече: “Виж! Това е ново и умно!” То е било все такова, каквото си е четири десетилетия преди нас, и ще бъде все същото.
Аз дадох сърцето си, за да издиря и изпитам чрез мъдростта за всичко, що бива на българската земя. И видях всички дела, що се вършат под българското слънце.
И ето - всичко е суета и угнетение на духа.
От варварски народ никога не става държава.
И дефицитът никога не става излишък.”

Замислете се – това е отпреди 80 години, а сякаш е писано днес. Страшно е!



Тема Пак за пътищатанови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано17.11.08 18:10



Вече половин век не можем да построим три магистрали. А трябват поне още три, от север на юг: Видин - Кулата, Русе - Подкова и Дуранкулак - Малко Търново. С темповете, с които стром магистрала Хемус например, ще ни трябва още половин век, за да стигне тя до Варна.
Да не се сравняваме със Западна Европа, там нещата са ясни. Но тази година бях на о-в Корфу и се удивих на замаха, с който гърците развиват пътното си строителство. Пътят до Игуменица минава през немислимо високи планини с върхове около 2600-2700 метра. Няма никакъв проход. Магистралата се катери по снагата на тези върхове. Преброих около 20-30 мостове и тунели. Новите никнат като гъби след дъжд. Великолепно изградени, осветени, сигнализирани префектно. Мостовете са огромни, смело висят над зашеметяващи пропасти. А само преди няколко години пътят беше много лош и тесен. На много места автобусите взимаха завоите с маневра – автобусът дава на заден ход, задницата увисва над пропастта, пътниците започват да викат уплашено. Сега въпросът се решава със замах, защото от Игуменица тръгват фериботите за Италия и Западна Европа. Това са същите гърци, които Алеко подиграваше преди сто години, че са представили на световното изложение само два чувала маслини. Защо се даваме на Гърция? Тя и Португалия се водеха за най-бедните страни в ЕС (преди да влезем и ние с Румъния). Ама и в Португалия пътищата са великолепни. В цялата държава няма нито една дупка.
А ние по-нашите магистрали имаме само 6-7 тунела и все ги ремонтираме. Все от тях тече, на много места движението по магистралите е отклонено в съседното платно.
А какво да кажем за пресичането на Балкана? Особено през зимата. Няколко от проходите винаги се затварят зиме (Троян-Карнаре например само заради една пряспа на Беклемето). Хаинбоаз все го ремонтират и все не е готов. Много години. Една пиклива няколкокилометрова отсечка по околовръстното на София между Драгалевци и Симеоново строим вече две години.
От много години е ясно, че трябва Балкана да се пресече с тунел. Примерно в Троянско или по- на изток. Даже май е по-добре някъде между Габрово и Казанлък, за да се свърже Русе с Гърция. Да сте чули някой сериозно да поставя този въпрос?
Наскоро пожарникарят бат Бойко каза, че веднага би вложил бюджетния излишък в строителството на магистралите. Признавам му – това е държавническо мислене. Пътищата са най-важни за една държава (заедно с нужниците).
Станишката казва: „Не може, трябва да мислим за бедните, за пенсионерите, за здравеопазването, за образованието”. Ами че бедните ще продължават да духат супата, както и преди. Няма да гъкнат, а на следващите избори отново ще изберат теб, за да ги управляваш, какъв ти е проблемът?.
Между другото Сергей Дмитриевич Станишев е шестият български министър-председател – съветски гражданин. Останалите пет са Георги Димитров, Васил Коларов, Вълко Червенков, Гриша Филипов (който дори не знаеше добре български език) и Андрей Луканов. До 30-тата си година Станишев стоя във великата Съветска страна, където не можеха да го вкарат в казармата, защото имаше и българско гражданство. А се върна у нас след 30-тата си година, защото пък у нас не търсеха след тая възраст войници. Дойде, за да стане министър-председател, без да е работил никога нищо. Разбира се, той не е виновен в нищо – народът го избра. Народът обича комунистите.



Тема Туризъмнови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано17.11.08 18:23



Да вземем културните и туристическите обекти. Открием нещо от тракийски, римски или византийски произход (от български почти няма, а ако има - например крепостта Червен - се оказва, че не е българска, други я строили преди векове, нашите само я използвали). Информацията плъзва по пресата, по телевизиите или в интернет. Но години наред не можеш да стигнеш до тези обекти като цивилизован човек. Няма път или той е на нивото на 19 век – дупки, трапове, камънак и прахоляк до бога. Такова беше допреди две години положението например с уникалното тракийско светилище в Старосел. Разбих си опела отвсякъде. А я иди, че намери Никополис ад Иструм, да речем (уникален римски древен град). Едно и също – караш по траповете, накрая виждаш някакъв местен, спираш да го питаш! Отговорът е винаги един и същ, чувал съм го барем 50 пъти: „О, сбъркали сте. Трябва да се върнете до еди-кой си разклон и там да теглите вляво”. А дори и да намериш обекта, там цари тотална немара. Всичко е обрасло, по треволяците щъкат пепелянки, няма никаква информация къде си, защо си дошъл тук. Няма даже табелки – с огромна трудност например намерих Татул, Перперикон и Беланташ (уникални места!) преди година. Същото е и с обикновените туристически обекти. В Централния Балкан почти няма никакви табели. Например навсякъде пише, че Априлци е туристически център. Но я иди да изкачиш Марагидик през паметника на Цанко Дюстабанов (и през другия път не е лесно). Излизаш от квартал Острец и нищо. Една дървена табелка няма. Лутахме се със жена ми, накрая се върнахме и тръгнахме наслуки по един път вдясно. Най-накрая видяхме табела отпреди 40 години с надпис „Бунаря”. На картата, която имахме не беше отбелязан никакъв бунар. Потеглихме на честна дума. Забихме се в трудно проходима гора - никаква маркировка, но чат-пат имаше отсечено дърво. Най-случайно се оказа, че сме на прав път. А това е Централния Балкан, тук шега не бива. При лошо време загиваш като нищо. Тук преход по-малък от 5-6 часа няма (обикновено са по 8-10, че и повече). И въобще не става дума за пари – маршрутите могат да се маркират от две млади момчета за една седмица срещу 200-300 лева. Къде е кметът? Абе ти си кмет на Априлци, уникално място, защо си мразиш родния край и работата? За какво са те избрали, когато две табели не си заковал за един мандат? Хората идват в Априлци най-вече заради Балкана.



Тема етимология: вулгарос=тракос=простацинови [re: nick_22O2]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано17.11.08 19:01



генетично селекционирани: изгонили сме най-ценните си съставки от населението: гръкоговорящата интелигенция ("фанариоти", "гъркомани", "гърчуля") и работещите си мусюлмани ("рязани", "фесове", "турчуля"). Сега продължаваме да си гоним учените, артистите, художниците, лекарите. Най-работливото си население от провинцията векове прокуждаме на слугинаж в чужбина... Остават само най-тъпите и алчните - на тях щедро им се плаща от големите братя...



Тема Re: етимология: вулгарос=тракос=простацинови [re: Д-p OxБoли]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано17.11.08 19:06



гръчоците са кухи лейки



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: етимология: вулгароснови [re: Д-p OxБoли]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано17.11.08 22:43



В отговор на:

изгонили сме най-ценните си съставки от населението
Остават само най-тъпите и алчните



Които от време на време се провикват - Булгар, булгааар!!!



Тема Не ми отговори конкретно на ни един въпроснови [re: nick_22O2]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано18.11.08 00:19



Лиричните ти отклонения и впечатления не ме интересуват.Мога да ти цитирам и славейков "Не сме народ,не сме народ,а мърша" но това не е верно.Ако сме мърша да сме изчезнали отдавна като хиляди други самосъзнания.Истинската опасност според мене не са кеневфите и шосетата,а това,че 3 деца се смята за нещо ако не срамно или невъзможно то поне нещо свръх ненормално.А простата аритметика показва,че нема ли поне по 3 нацията се затри.



Тема Re: Не ми отговори конкретно на ни един въпроснови [re: Убaвeц]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 08:18



Не са лирични отклонения, факти са. Най-хубаво е дадеш пример, така най-добре се разбира идеята ти.
За демографската катастрофа. Бавно, но сигурно се превръщаме в циганска държава. Това е неизбежно. Първа, втора, трета национална катастрофа – дъждец ръми, нищо особено. Ние си падаме по националните катастрофи. Но сега вече идва истинската национална катастрофа – българите свършват. Но вече няма оцеляване. През 1994 година едно циганско семейство е имало средно 4.6 деца, а през 2004-та, те вече са 6.5, днес са над 7.
Съобщение от пресата наскоро, при наводненията: “Беше спасена 12-годишна родилка”. Е, какво е това? Хубава новина ли е или лоша? За кучка е късно за раждане, за жена – рано. Ами колко ще роди тая родилка, милата, докато стане на 30?
70% от новородените са цигани. На 100 деца – 70 циганчета. Те са дечица, ще кажете. Нека сме наясно - не са, не са дечица – това са циганори. Съвсем скоро ще престанат да приличат на дечица, ще се превърнат в мръсна, безпросветна сган. Ще крадат, ще убиват, ще изнасилват. Няма да работят, няма да се учат. Ще бастисват села, ще крадат добитък, ще разбиват де що намерят - за скраб. Ще секат горите, ще просят. Ще крадат кабели от далекопроводите, някои от тях ще увиснат по тях, изпепелени от хилядите волтове. Ще залагат по релсите огромни железа, ще спират принудително влакове и ще ги бастисват. Никой няма да помисли даже да работи или учи.
Това се преглъща, не е сефте. Но ще създават нови и нови циганори, море. Ще им плащаме тока, здравните, ще ги храним, ще ги обличаме, ще ги лекуваме. Имаме да храним 1 милион цигани. Сега. Представете си алпинист, който изкачва Еверест и изведнъж някой му поеме 20 кила товар от гърба, направо ще литне нагоре. Ако с магическа пръчка (много обичам магическите пръчки!) някой ни отърве от един милион цигани? Всичко, което те изсмукват от народа да се върне при него. Ще се живее бедно, но прилично. Никой досега не е казал: Вярно, много бедни сме, но храним, топлим, обличаме и лекуваме един милион цигани.
След 20 години циганите ще бъдат 3 милиона (сметнал съм го, вземете го на вяра). Но не може да екстраполираме по-нататък - че след 50 години ще бъдат 80% от населението. Няма да бъдат. Сами ще се въздържат да произвеждат повече циганчета, защото няма кой да ги храни, те са паразити, изсмукват кръвта на България. Те са естественият биологичен враг на българското племе. Като няма какво да се яде, няма и да се раждат в пълно съгласие с естествения подбор. 3-4 милиона е горният предел.



Тема Re: Не ми отговори конкретно на ни един въпроснови [re: nick_22O2]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано18.11.08 09:10



Сами ще се въздържат да произвеждат повече циганчета, защото няма кой да ги храни, те са паразити, изсмукват кръвта на България. Те са естественият биологичен враг на българското племе. Като няма какво да се яде, няма и да се раждат в пълно съгласие с естествения подбор. 3-4 милиона е горният предел.


-Ciganite, бидейки едно паразитно племе, сами нямат интерес да започват да преобладават в едно общество и примери за такъв случай няма...сега вече като сме скачени съдове с останалата част на европа, те логично ще коригират прираста си с емиграция към райони където концентрацията им е по-слаба... Там все пак ще ги хранят,поят и обличат далеч по-добре отколкото ние го правим и има мнооого повече за крадене и няма да ги смилат от бой така както го правят нашите ченгета...пример вече има с Румънските цигани наводнили Италия... Аз самият от 2006 насам забелязах рязко увеличение на Бг циганите в Лондон....
Все пак не забравяйте и добрите страни- най мръсната и трудоемка работа я вършат те именно... При добра организация циганската общност може да се използва за полезни цели...Тока и сметките им се покриват от специални еврофондове така че стига сме се изкарвали жертви... Може да преобладават като родилки в АГ-то в Ст загора -както сам съм се убедил, но преобладават и на опашката за задгранични паспорти пред МВРто -това също виждам всеки път като минавам от там или си вадя нов паспорт....

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 18.11.08 09:13.</EM></FONT></P>

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 18.11.08 09:15.



Тема Малко отговоринови [re: Убaвeц]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 10:00



Не ти отговорих, защото ме мързи – много писане трябва.
Аз не преследвам митове. Ако си забелязал слагам само факти за обсъждане. Вярно, предубеден съм (кавам си: защо бе, защо сме такива?), но все пак много рядко давам квалификации. А за случая с компютъра нещата са ясни. Тук няма митове, наистина се хвалим, че ние българите сме открили компютъра.
Не гледам в душата, както руснаците, излегнали се на печката в свещен славянски следобеден сън. Практик съм. За Запада, Просвещението и новите идеи съм напълно съгласен. Всъщност преди Коперник, Галилей и Нютон сме били на технологично ниво 0 (нула). Трудно е да се приеме това, ако човек пообиколи например Рим и Ватикана и се смае от великолепните изяви на духа на Микеланжело, Леонардо, Рафаело, Бернини, Браманте и т.н. Но е така. А имай предвид, че Запада не е загърбил суеверията. Там, където населението е образовано или организацията на обществото е на необходимото ниво, проявите на простотия се потискат успешно. Интелигентните хора може и да са малко, но обществото е така уредено, че им дава достатъчни възможности да го управляват. И там има много астролози, магове, екстрасенси, врачки и баячки (даже много повече, отколкото у нас), и там те имат достатъчно клиентела, но всички се ползват от постиженията на човешкия дух, защото хората, които постигат реалните неща, имат достатъчно стимули да ги вършат. За да се управлява един самолет с няколкостотин пътници, е достатъчен екипаж от трима-четирима. Останалите са просто товар, нищо не зависи от тях по време на полета. В едно развито общество е важно да осигуриш на кадърните хора условия за работа.
За стената между западната и източната империя съм напълно съгласен също. Мисля, че писах за това. Имам особено мнение. Изтокът в древността е имал огромно преимущество в развитието си (там се е създала човешката цивилизация – Шумер, Акад, Асирия, Вавилония), но постепенно го загубил. Смятам, че основната причина е в отношението към жената. Мисля, че едно общество може да върви напред само в условията на зачитане на свещенността и неприкосновеността на индивидуалната човешка свобода, всякакво отклонение от този принцип води до загниване и смърт. Там, където жената е роб, роб е и мъжът. Западът освободи жената и рязко тръгна напред.
Казваш, че не можем да разберем западните ценности – „централността на свободата” (това малко не го разбирам), демокрацията, разума, свободната воля и науката и т.н. Ами да, очевидно не можем. Но все пак сме част от Европа, християни сме. А не можем да се мерим с развитите страни. Тогава не е ли по-добре да разчитаме на тях, за да се оправим?



Тема Re: Малко отговоринови [re: nick_22O2]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано18.11.08 10:14



глобалистки глупости



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Въпроси към nick_2202нови [re: nick_22O2]  
Автор topliicheto (член)
Публикувано18.11.08 10:27



И е така, и не е така.

Преди две години прибрах едно мърляво, подрискано и болно коте от улицата. Въпреки че му излекувахме му стомахчето, което не приемаше никаква храна, това животинче продължаваше да се тъпче и да изяжда всичко, което му се дава... След около година, когато заприлича ингилизки джентлемен, дори дори този котурак, разбра, че той гладен няма да остане, никой няма да го изхвърли на улицата и че не е нужно да се презапасява...

Защо го разказвам всичко това?

Миналата година бях на разходка до Тенерифе, Канарски острови, испанска територия. Като кажеш Канарски острови звучи ехееехеее, много тежко. С учудване обаче разбрах, че тези острови са били едни от най-бедните испански провинции, при все че генерират много голям приход. Дори имало партия, която пледирала за независимост на островите от Испания. И докато се мотаехме по улиците на градчетата и аз си казвах невъзможно е тези сгради да са от 13 в. (а те наистина са построени тогава), се натрисах постоянно на разни табелки, че това е построено с помощта на ЕС, онова е реконструирано с помощта на ЕС. Попитах какво е това - отговориха ми - всичко, ама всичко ново, което се вижда, е построено след присъединяването на Испания към ЕС - училища, студентски общежития, трамвайни линии, библиотеки.... какво ли не.

Няма да казвам какво се случи с усвояването на нашите еврофондове... Далеч съм от мисълта, че там не се краде - сигурно също си отмъкват това онова, но далеч не в размерите, които се случват тук при нас. И със сигурност - много по-културно. Няма и да подхващам темата кой е крив, затова че важни позиции заемат некадърни люде.

Националните кризи са свързани с едно единствено нещо - глад. Въпросните еврпоейци са стигнали до онова положение - като моя котарак - и са разбрали, че те гладни няма да останат, така че не е необходимо да изяждат всичко сега и веднага.

Просто в момента сме като мръсни гладни котета, изхвърлени на улицата. А какво ще се случи оттук нататък зависи само от нас.





Тема Re: Малко отговоринови [re: nick_22O2]  
Автор Goikoetxea (баски сепаратис)
Публикувано18.11.08 11:27



Ако вместо да разделяш света на "Запада" и "България" ("корекомска болест")- тръгнеш държава по държава (и то не само в Европа), ще видиш че работата е шарена. Латинска Америка като са "франчайз" на западна държава, що са като нас? Японците ни християни, ни европейци за 10-15 години постоиха демокрация по американски модел, без ни най малко да станат по-малко японци.
Специално за Балканите, не само че сме изпуснали купона през 1700-1800, но и сме запазили османските черти на обществото. Османското общество е фрагментарно. Най-голямата единица даже не е града, а махалата. На такова общество западния корпоративизъм, наследство от римската империя, е напълно чужд. Типичния българин предпочита на притежава 100% от 1 лев, вместо 1% от 10000 лева.



Тема За новото робствонови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 12:13



Някои говорят, че едно робство (съветското) се било сменило с друго – на европейския съюз. Това са пълни глупости.
Сега България е демократична държава, всеки е свободен да напише или прочете всичко, да изкаже каквото си иска мнение (по-рано пращаха за един виц в затвора). Ако желае, може даже да гласува, свободно. А ако всички са маскари и няма за кого да гласува, може да направи собствена партия.
Всички пътуват където си поискат. Могат да учат по света. По-рано ако поискаш да отидеш на екскурзия до Гърция например, ти проверяваха родословието до 10-то коляно. И накрая не те пускаха. Сега минаваш границата само с лична карта. Почти всичките ми приятели летуват в Гърция или Турция. Може и на остров Бали.
Днес можеш да отидеш да работиш където си поискаш по света. Можеш да си сменяш и местожителството в България. По-рано не можеше. Студенти от провинцията идаваха в София не толкова да се учат, а основно – да могат да се оженят за софиянка (софиянец), за да получат жителство. И грозните софиянки вървяха много добре на пазара.
Днес магазините ни са препълнени с всякакви стоки, няма никаква разлика между български и американски мол. А навремето се чакаше цял месец за цветен телевизор. Цял месец, ама плътно - денонощно. Цялото семейство се редеше на опашката, сменяха се на 3-4 часа, бащи, майки, деца, баби, денем и нощем. На няколко часа се правеше проверка – ако даден номер нямаше представител на опашката, зачеркваха го решително. След 700-800 часово нерпекъснато чакане можеше даже да отнесеш вкъщи нов телевизор, ако стигнат до теб.
Чакаше се десетилетие за един Москвич или Лада. Днес всички карат истински коли. Е, повечето са втора употреба, но и това не е малко. И моята е такава, но вече 4 години наливам само бензин и масло.
Месото беше само кокали, сланина и четина, с огромни опашки. Портокали и банани се появяваха само за Нова година, също с огромни опашки. Имаше кални, криви домати и краставици. Мръсни петнясали ябълки и круши. В зората на Комунизма у нас е нямало през дълги периоди олио, захар, червен пипер, масло... С купони се се купували даже хляб, сапун, оцет...
Тогава трябваше да се чака десетина години да дойде при нас някой филм, награден на световни фестивали. Днес хитовете на Холивуд пристигат у нас (благодарение на пиратство, разбира се) преди да е минала премиерата им в Щатите.
Не можеше да се вкара през границата една плоча с “упадъчна” музика. Стоунс, Бийтълс, Лед Цепелин, Дийп Пърпъл, Пинк Флойд, Куийн, Доорс, Крийм и т.н. и т.н. се разпространяваха само апокрифно. Нищо подобно не се издаваше у нас, включително и съвсем безобидните песни на Бийтълс, дето само за любов се пееше (но имаше и рокове, а това беше «упадъчна музика»). Китаристите с китари в ръце се мъчеха по цяла нощ да чуят по “Лакса” (на средни вълни) някой новоизлязъл хит.
За политика не можеше даже да се отвори дума. Помня как моите родители стояха до късно през нощта и се опитваха да чуят нещо по ББС, Свободна Европа или друга «черна станция», но всичко се заглушаваше. А днес се оказа, че прочутите български журналисти по тези радиостанции, всички до един са били агенти на Държавна сигурност. Не, в България няма нищо истинско, всичко проваляме.
Бяха забранени за издаване и четене много световноизвестни автори и книги. Бяха забранени и много художници (например Салвадор Дали). За четене на «Архипелаг ГУЛАГ» можеше да отидеш в затвора.
Тук пропускам чудовищните злодеяния на комунистите, които са натикали в лагери или избили стотици хиляди българи.
Днес това всичкото го няма.



Тема Re: За новото робствонови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 12:16



Трябваше ли да спрем малките блокове на АЕЦ Козлодуй? Поне два трябваше да спрем, иначе можеше и да не ни приемат в Европейския съюз. За другите два май се престарахме (както винаги), можеше да ги спасим.
Плюсовете от членството ни е ЕС започват вече да се усещат. Като разбраха, че грабим европейските пари ни погнаха яко. Няма да ни оставят на мира, защото ние явно не можем да се справим. Много ще е трудно, но е неизбежно. Ставаме част от Европа.
Трябваше ли да пращаме военни контингенти по света? Ами трябва, още повече, че там отиват само доброволци. И се натискат да отидат, използват се връзки, за да попаднат в списъка. Трябва да се докараме на западняците. И да не ни е срам за това.
Трябва ли да допускаме американски военни бази у нас? Трябва, където има американци – това е добре за държавата. Преди години бях в Япония. Деца ме преследваха по улиците, докосваха ме приятелски и се смееха: «Ей, американо». Обичат Америка, забравили са за Хирошима и Нагазаки. Знаят – Америка, това е добре.
Печелим или губим, че съкратихме драстично армията си? Само печелим, ние сме членове на НАТО. Те ще ни пазят.
Финално – трябва ли да се срамуваме, че отново се кланяме на чужди господари? Не трябва, винаги сме били такива, нищо ново под слънцето. Трябва да целуваме ръка и да се молим за туйцък-онуйцък. Сами не можем нищо да направим. А онези бавно, но сигурно ни приобщават, много постигнахме вече.
За нас е много по-добре да нямаме независимост, ние с нея не знаем какво да правим. Нека други да мислят за нас. Нека сме разграден двор и да можем да минаваме при съседите свободно.
Нахвърлях много теми, само ги маркирам. Мога да защитя всяка от позициите си, но се иска много труд. Но мога.



Тема Re: За новото робствонови [re: nick_22O2]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано18.11.08 13:47



Парите от Еврофондовете не ги грабим ние , а една управляваща клика...
Относно "прословутата наша корупция" с която са проглушени ушите на западняците и пресата им е пълна със статии по темата, то това е не дотолкова защото това е наш патент а при тях непознато явление, а по скоро че винаГИ опозицията у нас вади тези кирливи ризи и доставя това инфо на западните политици и медии с цел да очерни опонента си , който в момента управлява, и в случай ,че тази самата опозиция дойде след това на власт краде не по-малко от набедените преди това от самата нея.. "Крадеца вика дръжте крадеца"... Тоест клепаме се едни други пред световното обществено мнение.. а западните политици поне крадат задружно и се скатават едни други...



Тема Бедни ли сме?нови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 14:22



Бедни сме били! Не сме бедни – хиляди луксозни хотели никнат всяка година, неграмотни бандити (всичките – бивши и настоящи ченгета) построиха замъци по Ривиерата и в Акапулко, купиха острови в Карибите, имат собствени самолети, милиони и даже милиарди долари в западни банки. Околностите на София се задръстиха с немислими хациенди, дворци с течащи реки вътре, със зимни градини и басейни, във водите им плуват огромни екзотични риби, има водопади и площадки за кацане на хеликоптери. Всяка такава хациенда е заградена с огромна стена, с вишки, на които има въоръжена охрана. После, групирани по 10 -15, тия дворци се заграждат с нова, по-голяма стена, и тя с вишки и охранители с куршуми в цевта. Идете в южната и югоизточната част на София (докъдето ви пуснат и ако не ви застрелят) и вижте с очите си. Вземете си и бинокъл, но се скрийте добре преди да го насочите.
Да не говорим за морето! Идете там и вижте какво се твори! Няма нито един хотел или заведение, което да не е на ченгета. Нито едно! Стотици хиляди декари бяха подарени на мутрите и на турците. И се подаряват всеки ден със страшна скорост. Обикновено новобогаташите купуват във вътрешността евтини гори и земи, после ги заменят с благословията на местните велможи срещу стотици и хиляди пъти по-скъпи. После ги ограждат и постепенно България губи от земята си, от горите си, от бреговата ивица. Не можеш да влезеш вътре, частна собственост. Нямало опасност при продажбата на земи да се страхуваме, земите си оставали в България. Остават си, но са заградени, на практика вече не са български.
Крадат ни държавата, а ние мигаме на парцали.
Да се върна на любимата си тема - за мръсотията. Не само хиляди села и стотици градове нямат канализация. Няма даже и в “елитните” квартали Симеоново и Драгалевци, те са на помийни ями. При силен дъжд лайняни реки потичат по улиците.
Влезте през лятото в градския транспорт. Отвсякъде вони на пот, чесън и вкиснало. Ежедневният душ, нормален за целия цивилизован свят, е напълно непознат за 90% от българите (на Запад даже е нормално да се взима душ по няколко пъти на ден). Европейката и не помисля да излезе някъде без да вземе душ, или ако е спешно - без да смени бельото си. А у нас - ако понеча да си вкарам ръката в пликчетата на някоя мадама, тя уплашено ми я отмества - не се е къпала от вчера, иначе няма нищо против. Воним, ама се дуем - България над всичко. Хайде холан, да не се бием в гърдите, да не казваме, че на немеца не му стига акъла един пирон да закове. Миришем на лошо преди да почнем да говорим за каквото и да било друго.



Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: nick_22O2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.11.08 14:25



какъв ти е точно проблемът, за какво стенеш и за какво се бориш. Каква е причината за този хиперболизиран нихилизъм, който те тресе?

Queen's only



Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: Last Roman]  
Автор Rex Mysorvm (Чудотворец)
Публикувано18.11.08 14:31



Таман щях да му напиша да си извади лютата чушка от задника и да се подмие с ежедневния, цивилизоващ душ.





Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: Last Roman]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 14:36



Ами ако не ти е станало ясно дотук - какъв смисъл има повече да говорим. Сложих няколко десетки постинга (в тази тема и в другата). С много и много информация. Не я творя сега, само пействам от отдавна написани неща, които са ме вълнували през годините.
Не се боря за нищо, отдавна съм се предал. Искам само да разберете, че сме пълни боклуци - аз, ти и останалите. Впрочем оттеглям се (ако някой друг не сложи някакво положително мнение и не ме подкрепи). Имаме си и поговорка за тая работа.

Редактирано от nick_22O2 на 18.11.08 14:37.



Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: nick_22O2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.11.08 14:41



ясно ми е, че информацията, която поднасяш е едностранчива, нагласена, гротескно изопачена и по своята същност ми мяза на платен пасквил, целящ да очерни народа ни.
Ако искаш да се смяташ за боклук - това си е твое право, но недей да пренасяш комплексите си на останалите.

Queen's only



Тема Поговорки българскинови [re: nick_22O2]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 14:41



Уникални са нашите поговорки. Имаме за всичко летяща мисъл. Обичаме например колективния труд - „сговорна дружина планина повдига”, но от друга страна сме убедени, че „на вълка затова му е дебел врата, защото сам си върши работата”, както и че „орташката работа – кучета я яли”.
Твърдим, че „казана дума – хвърлен камък”, но не сме много принципни, защото в края на краищата „дума дупка не прави”.
Обичаме да действаме бавно, защото „бързата работа – срам за майстора”, а и „бързата кучка слепи ги ражда”. Затова съветваме - „бавно, но славно” и „бързай бавно”. Но се застраховаме – „който бавно върви, далеч не отива”. Понякога се налага да действаме бързо - „не плаче майка Бежанова, а майка Стоянова”. А ако все пак някой не се изнесе бързо, знаем че „преклонена глава сабя не я сече”.
Обичаме да работим – „който не работи, не трябва да яде”, затова „не оставяй днешната работа за утре”. И даже преиграваме - „залудо работи, залудо не стой”, което е много глупаво. Но все пак „работата не е заек, да избяга”.
Уважаваме много хляба, защото „никой не е по-голям от хляба”, макар да знаем, че „само с хляб не се живее”.
Много сложни са отношенията ни с Бог. „Човек предполага, Бог разполага”, но не разчитаме много на него, затова „помогни си сам, да ти помогне и Господ”, знаем още, че „Бог помага, но в кошара не вкарва”.
Вярващи сме, но умерено, защото „прекаленият светец и богу не е драг”, а и „който се кръсти много, той и дете на майка открадва”.
По душа сме демократи – “всички са равни под слънцето”, но сме категорични, че не трябва да се прекалява – „всяка жаба да си знае гьола”.
Мразим злото - „зло зло не оправя”, но от друга страна – „на зла круша – зъл прът”. Казваме „не прави на другите това, което не искаш да правят на тебе”, но ако не срещнем разбиране – „там дето дума не помага, опитай и с тояга”.
Ако се наложи, оправдаваме злото – „всяко зло за добро”, защото „много добро не е на добро”.
Оправдаваме бедността си, защото „бедността не е порок”, макар да знаем, че „беден човек и Богу не е мил”.
Уважаваме старостта – „дето не слушат старите, не прокопсват младите”, но все пак знаем, че „от старо дърво обръч не става”, затова „не питай старило, а патило”.
Много сме ученолюбиви, защото „знанието е сила”, но все пак „който много знае, бързо остарява”.
Не сме много наясно дали да говорим или да мълчим. Все пак „мълчанието е злато”. Но повтаряме с удоволствие библейското „в началото бе словото”.
И много други, сега не ми се мисли.



Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: Last Roman]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 14:51



Да бе, така е. Очерням тоя доблестен народ. Срещу заплащане. Вярно, много яко ми плащат. А наистина се смятам за боклук - никого не успях да убедя в нищо. То и не може, познавам си народа.
Сега по-добре ли ти стана? Дерзай!



Тема Re: Поговорки българскинови [re: nick_22O2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.11.08 14:55



'бързай бавно' на лат. fescina lente - любимата поговорка на Октавиан Август.


Въобще поголовното цитиране на уж противоречащи си поговорки не доказва по никой начин теорията ти за непълноценността на българския етнос.

Queen's only


Тема Re: Поговорки българскинови [re: Last Roman]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано18.11.08 14:56



Така е, довиждане.



Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: nick_22O2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.11.08 14:58



Като ти чета депресарските излияния, се чудя как още не си си сложил примка на врата. Как и да е - лек ден ти желая. Последното нещо, което ми се прави днес е да си губя времето в безпродни дискусии с разочаровани от живота си песимисти.



Queen's only


Тема На крива ракета циганите и пречатнови [re: nick_22O2]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано18.11.08 15:02



Гледането в чуждата копанка и оправданието,че се некой друг е виновен говори за незрялост.Аре нека у секо българско семейство има баре поне 3 деца па да видим ще се циганизира ли държавата?Къде са българските деца-ми те са под формата на луксозни коли по паркингите скъпи безсмислени ремонти и чревоугодничество и т.н.Така,че ефтиния популизъм го зарежи.И един циганин да немаше българите главоломно си намаляват и понеже природата празно не търпи ще дойдат китайци,пакистанци,виетнамци.



Тема Re: На крива ракета циганите и пречатнови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано18.11.08 15:29



Колко убавчета щъкат у вас?



Тема Re: На крива ракета циганите и пречатнови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано18.11.08 15:37



Засега 2 -други въпроси?



Тема Отговори не видехнови [re: nick_22O2]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано18.11.08 15:38



Само славянофобство,циганофобство,русофонство,сърбофобство и най-вече българофобство.



Тема Re: Поговорки българскинови [re: Last Roman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано18.11.08 15:45



Непълноценност просто нема.Щом нещо съществува значи е пълноценно.





Тема Re: Бедни ли сме?нови [re: nick_22O2]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано18.11.08 16:19



-Ами мен ме кефи да те слушам.. Расъждавах като теб до 22 годишната си възраст на която емигрирах.. Престоях 9г в страните,които ти взимаш за образец и наш антипод. Честно казано ти го препоръчвам като терапия ако искаш да се излекуваш от сегашното си състояние...





Тема Какви въпроси са те патили?нови [re: Убaвeц]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано30.11.08 11:06



М-да... Както и очаквах. Всички тия, дето ме ругаят, са наистина типични, доблестни българи, истински чада на нашата велика и благородна държавичка . Но нищо не са разбрали, на никакви въпроси не са си отговорили. За нищо не са се замислили. А аз, разбира се, съм долнопробен боклук, комплексар. Вероятно педал. Изглежда съм жертва на милата ми майка, която ме е обличала в женски дрешки, защото е чакала момиче. Държа се и сега за полата й. Да, но всъщност много мразя педалите, въобще не съм толерантен към тях както в гнилата Европа, т.е. не съм демократ. Там всеки има право да предложи аналката си за интервенция. Обществото го обича, защото е гей. Не съм дораснал дотам.
Не съм и комунист, нито глобалист, нито какъвто и да е „...ист”. (Май не съм честен, антикомунист съм). Наливам вода в мелницата на сърбоманите. Ама им се възхищавам – как успяха да тропнат с юмрук на масата срещу тая нещастна Европа и да кажат: Ние сме сърби все пак, не сме някакви загубени българи.
Но мога да ви кажа – трябва да има и такива като мен. Трябва да си отговорим на въпроса защо сме такива безподобни боклуци. Предлагам своето мнение. Не го приемате. Ама аз това го знам. Но сме на последно място в Европа по всичко. Вярно, на първо място сме по социални контакти – ето, съседката реже салатата, съседът вика през балкона: „Идвай, да пием по ракия и да ударим една табла, ракиено време е!” Колко хубаво, това в Щатите го няма!



Тема Re: Какви въпроси са те патили?нови [re: nick_22O2]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано30.11.08 11:07



боклуци съществуват единствено в болното ти въображение. Айде изчезвай.



Queen's only


Тема Re: Какви въпроси са те патили?нови [re: Last Roman]  
Автор nick_22O2 (член)
Публикувано30.11.08 11:11



Изчезвам, дерзай!

Редактирано от nick_22O2 на 30.11.08 11:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.