Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:30 26.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Самосъзнанието  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:02



Това е когато някой повярва ,че е еди къв си и възпитава децата си,че са еди кви си и повечето около него и те са със същата вяра и постепенно с времето придобиват и "генетична" еднородност щот се чифтосват предимно по между си

Да видиме защо между съзнанието на днешния българин и на народността болгар на Аспарух зее огромна пропастПърво много е важен езика и той заема огромна част понеже на него се основава мисленето и светогледа.След това е религията -тя също влияе на мисленето и светогледа и едва на последно място са обичаите които се променятТа болгар са говорели един недоизяснен език от сегашна гледна точк поради оскъдните данни.Но всички непредубедени изследователи казват,че това е тюркски език.Ние такъв език не говорим -българския е славянски език.Религията на болгар е била сичко друго но не и християнство -българите са християни.Следователно между днешен българин и болгар зее огромна пропаст и тя е като със всеки неразбираемо говорещ чужденец с дрига религия-примерно китаец будист или турчин мюсулманин.Имаме сходство по религия с гърците примерно но гръцкия е чужд и неразбираем езикДа видим обаче каква е разликата между българин и славянин -християнин -ми тя е само в народоимето.Ми това бракята мкедонци ни доказаха,че е най-лесното за смяна нещо-само една дума-се едно си прекръста колата от Мерцедес на БМВ без да барна и една гайка освен ена пиклива емблемаГ-н Ристе Тамарински прокара тезата за единство между религия и език и от там промяна на самосъзнанието.Нема данни обаче за такова нещо по нашите земи за ни една религия.Турците арабски не знаят , а религията им е на арабски.Бошняците арабски не знаят,а религията им е на арабски.Албанците арабски не знаят,а религията им е на арабски.За християнството можем смело да кажем,че никога не е изисквало смяна на езика.По-скоро или се превеждат евангелията на местния език или си се кара на чужд примерно латински без това да влияе в неква огромна степен на говоримия език.В Европа език се сменя или отгоре когато разликата между културните нива на властващите и народа е огромна -примерно тракийска аристокрация и траки или когато културното ниво е еднакво и тогава побеждава по-многобройния народ -в случая славянски над прабългарски



Тема Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:12







Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:17



Аз забелезвам само една ярост на тук пишещите да не бъдат славяни.Въупреки езика си

Въпреки обичаитеВъпреки изворитеВъпреки сичко



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано29.10.08 15:19



БЪЛГАРИТЕ ГОВОРЕЛИ ЛИ СА СЛАВЯНСКИ ПРЕДИ ПАТРИАРХ ФОТИЙ ДА НАЛОЖИ СЛАВЯНСКИЯТ ЕЗИК КОДИРАН СЪС ЙЕРОГЛИФОПОДОБНАТА АЗБУКА ГЛАГОЛИЦА ИЗМИСЛЕНА СПЕЦИАЛНО ЗА СЛАВЯНИТЕ ОТ ПРОГОНЕНИТЕ ОТ ВЕЛИКОМОРАВЦИТЕ БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ В ПАКЕТ С ПРИНУДИТЕЛНОТО КРЪЩЕНИЕ НА КАПИТУЛИРАЛОТО ХАНСТВО БЪЛГАРИЯ?




ВИЗАНТИЙСКИ ЕПИСКОП КРЪЩАВА TАЙНО ОТ НАРОДА
КАПИТУЛИРАЛИЯ ХАН БОРИС



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:22



Caeperunt se utrique populi valde inter se diligere id est Gothi, qui et Sclavi, et Vulgari, et maxime quod ambo populi gentiles essent et una linqua esset omnibus.





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.10.08 15:25



чак пък тайно от народа да го е кръстил.



Queen's only


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:25



Не разбирам влашки





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 15:26



Айде сега, чак пък ярост.


Ами не сме славяни бе!
Ти гледал ли си "Особености на националния риболов" или както там се казваше точно този филм. Дай ми няколко души българи, с имената и адресите, които категорично се припознават като герои от този филм.
Щото героите категорично са славяни!

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:29



Преди покръстването е имало болгар които са говорели вече повечето на славянски и славяни които са говорели на славянски

След това и то не веднага и не от веднъж славяните приемат пославянчения етноним блъгари и продължават да си говорят на славянски,а болгар и те-вече имаме ново самосъзнание което е много повече славянско отколкото болгар



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.10.08 15:29



бе да ти кажа - алкохолистичният бит няма националност, Кузьмич...



Queen's only


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:30



Ти и български не разбираш.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:32



Поради что сакаш сичките славяни да са русняци?

Естествено е да има разлики но алкохолизма не е само славянска черта -иди виж как поркат скандинавците като дойдат на нащо мореПо-големи свини не съм виждал зарад рестрикциите които имат в родините си



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:33



А могло значи и на български власчето





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Last Roman]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 15:33



Има, имааа...
Има едно култово произведение (не се сещам кой беше авторът на това прозрение, ама ми се мерджелее името на Арт Бъкуалд), което започва със: "Славяните имат душа!"
Ако някои знае и го има, коленопреклонно го моля да го пусне тука - то не е дълго.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:35



В България битовия алкохолизъм е масов-просто българските славяни са по прикрити поради историческите особености





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 15:35



А ти що реши, че визирам алкохолизма, бре!
Тия хора там не са алкохолици.

Аз за тяхната житейска философия и за техния мироглед говоря - той не е ли славянски?

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:37



Той е руски

Защо такава душа няма да намериш ни в Чехия ни в Хърватско ни у сърбия?А?



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:40



Ще кацнеш без да се усетиш. Руски, чешки, хърватски, сръбски... Май тия душици са различни помежду си, ммм?



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 15:40



Руски, друг път. И специално у Сръбско такива души - под път и над път.
Алкохолизмът е, ъ-ъ-ъ, само следствие на таз философия и мироглед. Един вид защитна реакция, щото широката славянска душа е наистина широка.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:41



Не повече от колкото са разл;ични германските душици





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:43



Аз между нашите пияници и сръбските пияници разлика не виждам

И двата типа пият с мезе както и руските пияници за разлика от германските пияници които са концентратаджии и гледат единствено се напият колкото може по-бързо и качествено от бира смешана с концентрат



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:45



Българският ми е майчин, не като при теб.
Ръчни виж онова неразбираемо за теб изречение от кого и за кого е писано, белки ти се нещо проясни.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано29.10.08 15:46



-В резюмето си Убавеца трябваше да добави, че и манталитета на населението се влияе от географията и количеството на популацията на страната...
Едно е мултимилионна оромна степна страна като ефект върху населяващата я популация а съвсем друго- един малък приклещен отвсякъде Балкански ареал...

А относно пиенето все пак разликата е огромна-и ние и те обичаме чашката но ние за разлика от тях/а в това число влизат и Поляците/ не пием на екс концентратите/ и не сме под масата след 10 минути....



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:46



Ти може и да си със славянски майчин ама яростно искаш да се изкараш влах





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 15:48



Точно така. Сега остава да изчислиш процентно дела на пияниците у нас, у Сръбско и у Руско и ще приемем, че този процент съответства на процента славянски гени у тия три велики народа.
Германските пияници засега ги оставяме намира!



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:49



В резюмето си Убавеца трябваше да добави, че и манталитета на населението се влияе от географията и количеството на популацията на страната...
Едно е мултимилионна оромна степна страна като ефект върху населяващата я популация а съвсем друго- един малък приклещен отвсякъде Балкански ареал...

Съгласен съм -и американската душ е широка -гледа се намеси чак на другия край на света


А относно пиенето все пак разликата е огромна-и ние и те обичаме чашката но ние за разлика от тях/а в това число влизат и Поляците/ не пием на екс концентратите/ и не сме под масата след 10 минути....

Това важи и за шведи,норвежци и англичани.Някои русняци си замезват доста със сельодка



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:49



Може и така да ти изглежда, ама причината си е в теб и проблемът си е твой. Аз проблем със самосъзнанието си нямам. Не съм тръгнал да обяснявам на другите какви трябва да се чувстват.
Абе що не идеш пак там, дето те пратих вчера!



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:50



Ти отвори тва глупашко разклонение и като не ти изнесе ся се присмивай на себе си

Ако моеше и заприказваш на болгар щеше ептем да ти повервам но докат ми плещиш на блъгарски не фащаш декиш



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 15:52



Аре,аре не биол тръгнал да обеснева -а за кво ми пращаш влашки сентенции?Колкото до оденето на еди къде си -нали знаеш славянска черта е и аз те бех изпратил ма си викам що а му падам н нивцето та го затърках





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 15:54



Я, отворко, дай някакво доказателство, че този народ някога се е казвал "болгар"?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 15:55



Ограничен човек си, да не река - прост! За къв болгар ми плещиш бре, кухавелник? Ае напъни си едната гънка да разбереш оня "влашки" текст поне отгоре-отгоре.





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 16:03



Чакам, бе! Още чакам...
Имената и адресите на троица барем българи, които да смятат, че това "се едно се случва у наше село".



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:07



Доказателства има но ти си сляп за тях понеже си един македонист ни повече ни по-малко -както македонистите без секва връзка се изкарват македони така и ти по същата логика,че тук болгар са имали държава се изкарваш болгар.Естествено и ти като тях си в груба грешка и най-мноо ви бърка в очагите славянския език и манталитет на българите -и ти като тях забравяте,че и българин и македонец са славянски транскрипции на македон и болгар





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:08



Яростен си влахо и не мисля да изпадам в твойто влашко настроение





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 16:11



Ъхъ, особено туй Ъ в "бЪлгарин" баш на славянски ми мяза.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.10.08 16:12



чувал ли си за "Нашенци":


горе-долу същият манталитет го докарват.
Иначе "Особеностите" са комедия. Аз там житейски смисъл не търся.

Queen's only


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 16:12



Влах е баща ти, ама ти не го познаваш.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:14



Туй Ъ е некво балканско и ако сакаш може и тракийско го наречеш

Много балканци са били славянизирани преди идването на болгар



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:16



Изпростеваш влахо -нарекохй те влах щото ти ми изпраска влашки цитат





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано29.10.08 16:22



И франкският ген у фРАНЦУЗИТЕ Е МИНИМАЛЕН, и културно нищо не са наследили от тях, но се зоват Французи нали, единствено държавното наследство е Франкска заслуга...та никой не е скокнал там да агитира "Келти сме та келти"... Защо ние все да го ровим това не ми е ясно...



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 16:23



Не се обяснявай, никой не те пита що си решил да ме наричаш влах. По-добре виж какво пише в латинския цитат.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 16:23



Туй "болгар" е руско, бе тъпчо!
Дай ми пример за "болгар", писано от българин по нашите земи, преди да падне ВБЦ!



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:28



Па нищо не си разбрал -гена нема никво значение за самосъзнанието

.И историята точно с това се занимава -смяната на самосъзнанията и културите.И като гледам кви смешки се мотаят от ирански простотии до автнохски простотии и как и двете изпадат у делириум тременс га требе ни обяснат славянския езикМежд другото франсетата стремят ли се яростно да докажат,че не са никви романогали ми чисти франки?



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:30



На къв език да го напише бе смешко?На болгар-ски ли?Аре помисли над града Болгар във Волжка България





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:32



Ще ти обесневам па щоо почти изпадна у славянско псуенйе

А ако наистина държеше да разбера кво пише у влашкия цитата щеше го преведеш на български у българския форум



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 16:32



Добре де, обясни що се пениш на славянска тема? То не беха словени, не беха славяни...



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:34



Пениш се ти аз си говоря щото е некак си бая по верно и от автонохските простотии и от иранофилските смехории -за кво да си говориме у история?Най-естествено за българската история ,а не за болгар





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 16:36



Драги ми смехурко, ти можеш ли извади надпис автентичен, от град Болгар, където той е наречен Болгар? Май не.


Аре ти помисли защо някой се казва ал-Булгари!

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:38



Май почваш да се изживеваш като д-р Ох боли.Ае ти ми кажи кво значи болгар на български?Ми нема кво да значи понеже българския е славянски -език на болгар е бил друг

И нема кво ми бегаш у чуждите транскрипции -тоя се казвал Булгаро,оня Булари,трети Булгарели



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано29.10.08 16:40



-До колкото отгатвам двамата с Косомана не сте чисти Българи като моя милост, а ти си по Майка поляк и косомана наполовина Румънец.. правилно ли съм схванал? Ами какво изобщо правите в този форум? Тук е за расови Българи с чисто самосъзнание Българоцентриско като мен и Зиези, айде марш и двамата!





Тема Аналогиинови [re: Убaвeц]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:45



келти->романогали->франсета (забелязва се романогалска транскрипция на немското франки -и до ден днешен на немски Франция е Франкрайх)
славяни->руские -славянската транскрипция на народността рос е очевидна
славяни ->блъгари->българи -пак е очевидна славянската транскрипция на болгар.
И кои от тие народи яростно отричат славянския или галския си произход?
А забрвих:
славяни->блъгари->българи->македонци -забележете славянската транскрипция на македон





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:47



Сещаш ли се кога блъгарите завладеват Загоре с кво е населена тя?Със славяни



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 16:47



Да ти го почетвъртя, белки разбереш - твоите тези са огледални на въпросните. И с нищо не са по-добри. В основата и на едните и на другите не са фактите, а вярата. Вяра, че нещо е било точно така, както си представяш че е логично да е било. Ако Зизи ходи по едната мантинела, ти устремно се хлъзгаш по другата. Ако го нема него, нема да те има и теб. И обратното.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 16:48



Ше зема пръчката най-накрая!
Аре стига бе, писна ми. Няма никави чисти народи (освен гуанчите, ама то и това е било отдавна и вече и това не е така).
И вместо да вземем да изясняваме кое от кого и как сме го взели или наследили, непрекъснато трябва като някакъв Матросов да запушвам дупки, от които изпълзяват всякакви крайни фенове на тоз и оня народ!
Криза на идентичността ще получа от вас.
Траките вече ме дразнят, пък до вчера славяните симпатични ми бяха. Напъни се още малко и те ще последват траките.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 16:51



Отгатването ти не е точно, поне по отношение на мен.
Ае вземи си марша и си го заври под клавиатурата!



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:53



Аз ти говорим за самосъзнанията.Те винаги са чисти -примерно ти си българин предполагам или поне се съзнаваш за такъв

И историята се занимава как е възникнало това самосъзнание.Аз ти казвам,че от болгар сме зели само една дума както македонците от македон и то и двете в славянска транскрибцияТи ми плещиш за некви болгар.Ти не си болгар ами българин и требе си знаеш историята на самосъзнанието,а не да ми смехотворстваш



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 16:55



Абе това тотално ще го оспоря.
Самосъзнанието няма никаква история.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:56



Сравненията са опасно нещо -ти например си още по-зле щото си мислиш,че знаеш "истината".За разлика от Зиези който говори смешки ти ми праскаш некво влашко цитатче и си мислиш,че си оправил работата





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 16:58



Самосъзнанието няма никаква история.
Как да няма?Те хората не изчезват -просто се самосъзнават като некви други





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано29.10.08 16:58



Ти па? С Пламен Цветков си тръгнал да се аргументираш. Тоя и за клоун не става Всички на майтап го взимат!



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 17:01



Именно.


Обаче го правят САМИ.
Преди време в клуб "Македония" някой беше разказал поучителна история - собствените му братовчеди му обяснявали, че нямат нищо общо с българите.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 17:01



Не съвсем уместно те сравних със Зизи, не се величай толкова. Той има класа, за разлика от теб.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 17:04



Абе начините могат да се третират като моркова и тоягата или со кротце со благо и со малко кьотек.В крайна сметка сички доброволно приемат новото самосъзнание





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Koпpивeнa Meтлa]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 17:04



Ба, що помисли, че аргументирам нещо? Четивото е точно като за убавеца.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 17:05



Е, и?
Къде е тука историята на самосъзнанието, като промените се случват в рамките на един човешки живот? Или на едно поколение?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 17:06



Виждаш ли как се изживяваш като нещо по-висшо?Сравняващо-оценяващо

А освен един скапан влашки цитат и линк към некво книжле нищо не можеш да кажешОбикновенно самовлюбено критикарче



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 17:07



Хех не е толко гладко ич не е





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано29.10.08 17:07



Тогава защо Поляка Убавец те изкарва мамалига?





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 17:09



Ми докажи ми обратното. Дай пример за семейство, племе или народ, които поне три поколения се люшкат и терзаят какво самосъзнание да имат.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 17:09



Ти си невероятно кух човек с мания за превъзходство





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Kossoman ()
Публикувано29.10.08 17:09



Щото толкова му е акълът. Като нещо не му изнася и почва да си върти гъза във всички посоки.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 17:11



Е то начи борботе с фанариотите за тебе са нищо работа и патакламите в македонско също

Що си въобразяваш,че е станало мноо лесно?



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 17:12



Щото само спами с мания за превъзходство с влашки цитати





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Kossoman]  
Автор Koпpивeнa Meтлa ()
Публикувано29.10.08 17:14



Аха, един дол дренки са, само, че на различни коловози.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 17:14



Кво общо имат борбите с фанариотите със самосъзнанието, че не разбрах?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано29.10.08 17:19



Но тогава ти трябва да приемеш факта, че като 50% поляк е нормално да си по-различномислещ от нас и че твоите истини на човек отрасъл в интернационално семейство може да не се припокриват с нашите и някои твои идеи справедливо да приемаме за мании и ексцентричности...

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 29.10.08 17:41.



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 17:28



При това картинката е един отявлен руски

:

- Московски препис, "намерен" през 19 век
- Ватикански препис - пробутан на кюретата през Хърватско (където уж стоял 170 г.) - при това с картинки, за които хал-хабер си няма оригиналът (изгубен, разбира се)
- Тулчански препис (16-17 век) - пробутан от Московията на Молдова през 19 век
- Хилендарски препис - сръбски 1510 г. (ниц де - тогава сърбите не са знаели изобщо да пишат), пробутан от Московията в 19 век

Ужким само 19 поправки при пълно несъответствие на преписите (всъщност, за да се заметат следите)

Всичко е направено, за да се възвеличае руското участие във Ромейската и Християнска история: черешката на коктейла е покръстването на русняците



Тема Re:галибардинови [re: Убaвeц]  
Автор kyмaнич (ветеран)
Публикувано29.10.08 17:37



Ако някога се случваше да ходя по улиците сама, то бивах обсипвана с камъни от гъркоманските деца. Един ден Лазо Бинчевия син ме удари така силно по главата с камък колкото яйце, че ми се зави свят, паднах и кръв течеше по лицето ми. Но ме застигнаха някои от ученичките ми, взеха ме под ръка, приведоха ме до реката измиха ми главата и от един минувач взеха тютюн и ме превързаха. Това същото момче баща му го изпрати в Солунското гръцко училище да продължава науката, а то след два-три месеца избягва и отива в София, настанява се в българското училище и от там писало на баща си така: „Татко, оставете тоя гърцизъм. Вие сте станали маскара на света. Ние сме чисти българи. Аз се настаних в българското училище и няма да дохождам във Воден, догде не свърша тука класовете”.

Един ден дойде Лазовица у дома. Аз се в чудо видях като видях тая върла гъркоманка в квартирата ми. Тя седна, извади писмото от сина си и ми го подаде да й го прочета. След това ме помоли да ме отведе у тях на гости, където ме чакал кир Лазо. Аз много се подвоумих, но отидох с нея. Посрещна ме оня ми ти шкембелия Лазо Бинчев със сияющо лице. „Ех, даскала, казва ми той, много ми е кеиф, оти сино ми е на харно место у София, учи се по бугарски и много върви напред.” „Да, казвам, то му е собствения език и му е лесно да го учи.” Черпиха ме със сладко вино (наречено женско). При наздравицата извиках: „Да живее Македония, не я даваме на гръцките владици”. „И ние не я даваме, на гърците — анатема” извикаха двамата изведнъж. Аз си отидох изпроводена от двамата покръстени възвърнати български овчици и колко още има, които ще тънат в мрака на невежеството.

Отидох при Г. Гогов и му разправих за станалото у Бинчеви. Той, горкия, с въздишка каза: „Учителко, той не е станал чист българин, а галибарди” (боя, която се видоизменява).



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 17:38



Нищо от тези твърдения не е вярно!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 17:45



Който има уши - ще чуе, който има очи ще види (Исус Христос)



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 17:51



Ми ти си безочлив, бе!
Я ми кажи какво гласят приписките по Тулчанския препис, вместо да ми цитираш Христос, който отношение към историята няма!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 17:52



да, но "Манасиевата" история има...

Редактирано от Д-p OxБoли на 29.10.08 17:52.



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:05



Айде, появи се нова дупка!


Абе ти, преди да влезеш тука, не видя ли, че отгоре пише "Наука". Караш надолу, прескачаш "Спорт"-а и попадаш точно където трябва - в "Религия и мистика".
Някъде там си пускаш примерно темата "Аз вярвам в това, че..."
И си намираш съмишленици, които да повярват с тебе. Щото тука аз съм изчанчен и доказателства искам. Искам да ми кажеш какви приписки има по Тулчанския препис, за да ти повярвам, че си чел нещо друго по въпроса, освен това на линка. Ама ти не си! Ако беше, щеше да знаеш как този препис е попаднал в Тулча и защо е напълно изключено да е това, което твърдиш - а именно, фалшификат на Московията, пробутан на Молдова.
Аннадънму?

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re:галибардинови [re: kyмaнич]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:06



Неделя Петкова:
Родена през 1826 в Сопот, Неделя Петкова получава елементарна грамотност по взаимоучителната метода. По препоръка на Найден Геров става учител в новооткритото девическо училище в София (1858-1861) - иначе едвам е свързвала двата края: беден човек-жив дявол...

Найден Геров:
Учи в килийното училище на баща си, в гръцко училище в Пловдив от 1834 – 1836 г., в Копривщица от 1836 г. — при Неофит Рилски. По настояване на Неофит Рилски през 1839 г. заминава за Одеса, където завършва Ришельовския лицей през 1845 година. Приел руско поданичество, Найден Геров се завръща в Копривщица и от 1846–1850 г. e преподавател в откритото от него двукласно училище. От 1857 г. Найден Геров е назначен за вицеконсул на Русия в Пловдив, което му дава по-голяма свобода да продължи просветната си дейност...

Редактирано от Д-p OxБoли на 29.10.08 18:12.



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:10



e, Тулчанският, като всепризнато най-нов, е скалъпен най-добре - с отчитане на допуснатите грешки - включително и без илюстрациите от Петербургката худ. академия...



Тема Re:галибардинови [re: Д-p OxБoли]  
Автор kyмaнич (ветеран)
Публикувано29.10.08 18:12



Не е била Неделя, най ми била щерката Станислава



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:12



Абе кухавелко, той е получен от старообрядци, бе!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:13



Как кво -това реално е била борба на българското с гръцкото самосъзнание





Тема Re:галибардинови [re: kyмaнич]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:13



почнаха се редакциите за натъманяването





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:14



Мисля,че ти мислиш различно от повечето загорци





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:15



е, се треба от някой да е получено - ама предимно от руснак





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано29.10.08 18:18



Уви Умнико, някои хора наистина надрастват не само родното място ,но дори и века в който са родени, но не бързай да завиждаш на такива като мен... Геният им ги обрича на самота и нреазбиране от околните....





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:18



Това е един много сложен въпрос и, честно казано, ме мързи да пиша толкова.


Затова ще го формулираме така:
от едната страна - гърци с гръцко самосъзнание
от другага страна - българи с българско самосъзнание
по средата - българи с българско самосъзнание, които обаче са решили, че то не им е важно, щото келепиреца (или престижа) по-важен.
Такива хора винаги и навсякъде е имало и те винаги и навсякъде са се присламчвали там, където им е изгодно. Всички обичат победителите. Човещинка, ще знаеш!

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re:галибардинови [re: Д-p OxБoли]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:20



Ей фанариот баре а моеше да пишеш по гръчки да си идеш у "родните" форуми по Гръчко да си опевате тежката съдба на роден език





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:21



Ако четеше ПОНЕ малко, щеше да си наясно, че старообрядците по-скоро Корана ще вземат да преписват и разнасят, отколкото нещо, получено от Московията!



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:24



Аз ще ти го кажа по -простичко и по-ясничко -човека-това е самосъзнанието му и тук сме предполагам на едно мнение се сменя.Причината най-често е келепирец и това си е напълно нормално





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:25



за определена сума много русняци биха се писали за старообрядци, за йоги, за мормони, за протестанти, за униати - за каквито щеш...



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:26



Мислим,че немаш нищо общо с така наречените гении





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:27



Именно.
Битката е била между първите и вторите и победителят, освен морално удовлетворение, е щял да получи и допълнителен бонус, а именно - третите.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re:галибардинови [re: Убaвeц]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:27



силни аргументи, няма що!





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:29



Абе победа -загуба -сичко е относително





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:30



Не ми бегай по тъча, бре!
Тия хора не са се "писали" някакви си, а са тръгнали в изгнание. Каква сума може да заплати такова нещо?
То за определена сума ти ще се пишеш "богомил", ама като видиш да пламва кладата, и ще завикаш майка си...
Айде отлитай към "Религия"!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re:галибардинови [re: Д-p OxБoли]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 18:31



Мчи как секи твой ред на славянски е остър колец в гръкоманската ти душевност-пиши ми пиши





Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:31



Ама уловката с бонеса винаги действа!



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема СЕБЕсъзнанието ....нови [re: Убaвeц]  
Автор brbaros (ентусиаст)
Публикувано29.10.08 18:36



... чинам дека така е правилно , а ?





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано29.10.08 18:37



Хайде, хайде - разчиташ на вярата, а не на фактите...

Той Св.Петър се отказал от Христос, а ти на една легенда за някакъв си старообрядец вярваш. При това, най-вероятно измислен...



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 18:43



Мхм, ща измисля аз тебе!
И що трябва на тебе да вярвам?
Абе няма да ти наливам тука знания с капкомер, отиваш, намираш, четеш и после се връщаш. Няма само търсачки да ми пускаш и да правиш по три открития на ден.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 20:02



именно мирогледа е български, а на какъв език ще се разпространява в случая е маловажен. Чрез езика българската култура става достояние на славяните т.е. езика е само носител.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано29.10.08 20:50



"Българин е кой, не лъже, не крадне и не сменя верата си за печена кокошка". Ето ти самосъзнание, различно от славянското



100 символа не стигат!

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 21:03



Аз не се считам културен наследник на болгар





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Ray of Light]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 21:04



Българин е славянско самосъзнание със славянска транскрипция на етноним





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 21:15





а шо се държиш като такъв тогава?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 21:17



Българите са славяни християни

Болгар ни са били славяни ни християни



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 21:19



и шо ме боли мен ти за к'ва маймуна се имаш точно?



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 21:21



Щот ти се имаш за несъществуваща от 10 и повече века маймуна





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 21:32



meslam





лошо за чифутокрацията

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 21:51



Не мом те разберем кво ти пречат па евреите ся на самосъзьнанието





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 21:52



не го и очаквам от славянин



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 21:54



Освен да спамиш друго ни мойш

Янош Хуняди -Юпитер Огнянов



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 21:59



Гузен негонен бяга!



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 22:02



То от несвързаните ти глупашки брътвежи само се отминава с погнуса





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 22:05



мдаа

не си прехвърляй комплексите върху мен.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 22:06



Ако имаш да казваш нещо за самосъзнанието-казвай -ако не седи си в ълъла и трай





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 22:07



слаба ракия си, гълъбче.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 22:27



Ква рикия бе ти си гола вода





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано29.10.08 22:33



ама изворна



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано29.10.08 22:37



Кой славянин може да си изкрижи гърлото и да каже Българин, бе, михлюзин? Сърбите дето викат бугарин или русите дето казват болгарин?



100 символа не стигат!

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Ray of Light]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 22:54



Я стига простотий бе охлюв 0в различните диалекти е и бугарин и бъгарин и болгарини и българин





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 22:55



0 градуса





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 23:02



В кой точно диалект е бъгарин?
Сигурно коренът на думата е бъг (bug)?
Е, сега всичко се изяснява...



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 23:04



В западните диалекти преди да премине в у.Да има и българи които се произнасят като бугари и това не е македонска измишльотина или сърбизъм.Само иде да покаже ,че етнонима е една емблемка и без езика и религията и обичаите е едно нищо





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 23:13



Абе аз питам къде конкретно българите се самоназовават бъгари?
И ти това с ушите си чувал ли си го?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 23:15



Аз ако те заведа на место и го чуеш с ушите си ша ли ми противоречиш кат побъркания дофтур?Даже не е бъгари ами бъгаре





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 23:20



Няма бе!
После заедно ще вземем Нобеловата награда, щото ще докажем, че българин идва от бъг и не случайно потеклото на бащата на компютъра е нашенско.
И Зиези направо ще го ударим в земята, щото хем ще ги изкараме хора от миналото, хем от бъдещето.


Това си го патентовам, тука много глупости съм виждал, ама такава още никой не е измислял.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 23:23



Бе прайш се на интересен а сичко е много просто. "Л" то в западните говори въобще го няма в българин и става бъгарин.По- на запад и "ъ" то зачезва и става бугарин и тва са факти които са си най-обикновенни и от векове ма сигур ги не пише у некоя дибела книга та за тва реагираш ,че ша да получиш нобел за такава простотия





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 23:29



Абе като се замисля така, ако на запад Ъ от бъгарин изчезне, по никакъв начин не може да се получи бУгарин, освен ако преди това не е било бЪУгарин. Което означава, че Л все пак е маркирано по някъкъв начин.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 23:30



Селата са на 15 километра едно от друго -в едното викат бъгарин в другото бугарин па ти се замисляй колко си щеш и както си щеш





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.10.08 23:33



Аре издай великата славянска тайна кои са тез села, че ми стана интересно. Такова нещо с ушите си не съм чувал.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 23:36



Ми нема как да го чуеш като само четеш разни тъпизми.Сичките Белоградчишки села викат бугарин.Естествено по-старите хора.Селата в ниското викат бъгарин.Пак естествено по-старите хора.Звучка "Л" изобщо го нема.





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано29.10.08 23:40



Българин е наследство от оногхтонтор - блгар, което по правилата на арменската транскрипция се чете като Българ. Да не говорим, че тук имаме варианти, но само тук има Българин, в Македония буквата Ъ даже е забранена и с епреследва всеки, който говори на Ъ, това е доста ясен белег, не мислиш ли?



100 символа не стигат!

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Ray of Light]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано29.10.08 23:41



Дреме ми на дедовия кво викат ерменците

Ние си говорим кво викат българите.А то никак не е еднозначно и зависи от диалекта.



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано29.10.08 23:58



Да, по - добре да говоря на стената, спамериньо



100 символа не стигат!

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Ray of Light]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 00:03



Не говори,че само глупотевини плещиш





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 02:22



"Бъгари",... Хммм тва ако на са "Гочетата" от Опан и Гълъбово така да се наричат, аз главата си режа /за непросветените-това са 2 "града" на 30-40км на юг от Ст Загора/... То дори и "Бъгари" да се наричат пак ще е постижение...До колкото ми е известно самоназванието им е "Овалийци" и "Гочета" а родината им - "Овата".
Масираната емиграция на "хора" произхождащи от горепоменатото място към Ст загора доведе до чувствително занижаване на културното ниво на родния ми град...
Още звучат в ушите думите на покойния ми дядо, когато в израз на детинска наивност и любознателност го замолвах да ми каже нещо повече за тях..."Абе , те там са друга България."-Мрачно отвръщаше той и самата му интонация убиваше у мен всяко желание за по-нататъшно говорене по темата....





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Ray of Light]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 02:42



-Спомням си, че веднъж моя братовчед от варна, когато беше някъде към 12-13годишен се изписа като "Балгарин". -Това дали може да се използва като подкрепа на твърдението ви, че Българите и особено варненци произхождат от Балкх и Бухара?





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано30.10.08 09:38





Queen's only


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 09:59



Това намерих и ми се видя забавно:
"Вижте ся "Гочеата" няя да им обръщате внимание. Хората са казали "най трудно се отглеждат Гочи, Мити и фити". Те са си уникални като шопите. Даже си имат и собствена автономна република ФРГ (Федерална република Гочландия) със столица село Опан.
За хората вицове се говорят в старозагорско. Има такъв виц примерно за азбуката (не можах да го запомня целия но...) "Баба и внуче разглеждат буквара и бабата вижда буквичката А (нарисувано е агне) - йегни баби, Б (барабан) - тупан баби, В (вилица) - бунела баби, Г (гъба) - мухомор баби ... З (зеле) - лахна баби... Ц (царевица) - мамул баби .... Щ (щъркел) - лилек баби..." Цялота азбука я има ама трудно се помни."



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 10:01



Трябва някой ден да направя тема "Защо българинът така и не научи руски", но това е друга тема.
В подкрепа на тезата ти ще извадя един познат (учил и ненаучил руски

), който на някакви руснаци обясняваше, че "Балхария многа харошая".

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Last Roman]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 10:08



Кой тоз, с квадратната глава?
Аааа, русичък... Славянин? Ам що не си му направил и очите синички?



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 10:29



Балхария всъщност е БГ-на украински. да не би тези да са били украинци?



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 10:36



Не, петербуржани натюр бяха и горките хорица сигурно са останали с много превратни впечатления за българския.


Защото освен с моя познат, можеха да си общуват и със секретарката му, която беше твърдо убедена, че което и да е падежно окончание, лепнато за която и да е българска дума, прави речта и напълно разбираема. Пример: "Пашли хателом" (това трябва да означава "Да вървим в хотела".

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 10:37



Отношението спрямо горепоменатите "Овалийци" и "Гочеа"/разбирай Гочета/ в стара загора ми напомня на това на Французите спрямо магребците, на което станах свидетел по време на следването си в Париж....наричаха ги "bounule" , със същото презрение и стаена ненавист е заредена и думата "Гочи" в устата на кореняка заралия...





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 10:41



Нда, разбрах, че не се радват на любов и почит, ама каква е причината?
Все нещо трябва да има.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема "що трябва на тебе да вярвам?"нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Д-p OxБoли (майсторът)
Публикувано30.10.08 11:04



щото съм прав: както за славяните (=исторически роби), както за камъните ни (само на гръцки и на латински)... За това едно време банваха с месеци, а сега "легално" се обсъжда и поддържа от много хора. Вече много по-спокойно се обсъждат папските, свещено-римските и руските фалшификации на документи...



Тема Re: "що трябва на тебе да вярвам?"нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано30.10.08 11:12



Направо се просълзих, Гергино!
Ти, значи, освен откривател и пионер (имаше и други думи, ама не се сещам сега!) си бил и мъченик. Репресиран в името на идеята.
Чакай да си избърша очите, че вече направо рева!
Сега първо отиваш и проверяваш какво е казал Христос за лъжепророците и прелъстяването. Дотука от тебе - саде един голи приказки. Айде почвай с личбите и чудесата, и знаменията!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 11:23



-Носи им се славата на мръсни долни селендури, това е... Пристигайки в СЗ те не се стремят да се очовечат и да възприемат богатото културно битие и манталитет на заралии, а напротив...искат да превърнат СЗ в една мръсна долна "Ова"/Овалък/

..и уви успяват...
Зная, че някои наши сънародници от останалите градове на БГ си мислят заралии за Еснафи и тем подобни, но ако са видели нещо отрицателно и будещо презрение у някой заралия то 100% е сигурно, че това не е бил истински старозагорец а Гоче-Овалиец-представящ се за Старозагорец



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано30.10.08 13:05



Писанието Ви показва, че Убавците и Убавиците (поднасям извиненията си на последните) не са способни на абстрактно или задълбочено мислене. Те задържат погледа си само на повърхността (на огледалото) и замазват нещата, не желаейки да вникват в тяхната същност. И ако значението на Убавиците е огромно, понеже те красят света, а пък той около тях се върти, то дали Убавците нещо чинят?

В отговор на:

Г-н Ристе Тамарински прокара тезата за единство между религия и език и от там промяна на самосъзнанието.



Разбирането на историята на Средновековието не се удава на хората, които подценяват ролята на религията. Тогавашните хора са били преди всичко религиозни, вярващи. Религията е била достатъчна за самосъзнанието им.

В много случаи, смяната на религията е достатъчен повод и обяснение за смяната на езика. Давал съм примери. Но не бих могъл да твърдя, че смяната на религията винаги води до съответна смяна на езика. Това се е случвало достатъчно много пъти и не бива да ни учудва, че такова нещо се е случвало, но това не е правило, понеже ако беше правило, то в нашата част от света (Европа, Средиземнморието, Близкия изток) щеше да има само два езика: гръцки и арабски.

Северна Африка преминала на арабски език и повечето от жителите й станали араби не толкова заради гени, прекосили Синай в нечии чресла, а най-вече заради свещена книга, написана на арабски език.

Московията също така се ославянчила едновременно с покръстването си.

Австралия и Канада сега са англоезични стран преди всичко заради преселниците (мигрантите), т.е. заради гени в чресла, ама Южна и Централна Америка е Латинска преди всичко заради свещениците.

След като прусите възприели протестантството, което изисква четене на Светото Писание на роден език, и след като не се намерил кой да го преведе на пруски, прусите предпочели да сменят родния си език с немски, за да четат образцовия превод на Мартин Лутер. Техните "роднини" литовците и латвийците, които си останали католици, си запазили родния език от балтийската група, понеже при католиците четенето на Светото Писание е задължение само на образованите свещеници.

Обобщение: Религията през Средновековието е от основно значение за самосъзнанието. Щом е било възможно населението да смени религията си, то смяната на езика е също така възможна.

Теза за единство между религия и език аз не бях прокарвал, но за това има смисъл да се разсъждава при условие, че човек умее да различава причина от следствие. Първо, не знам важен пример, при който езикът да е определил религията, докато примери за обратното има много.

В отговор на:

.. Следователно между днешен българин и болгар зее огромна пропаст..




Пропаст практически със същата дълбочина зее и между днешен българин и славяногласен езичник от началото на 9-ти век. Това, че жителите на Батак и на околните помашки села говорели на един и същ език, не попречило на едните да изколят другите. Даже до съвсем скоро едноезични все още се колеха в Босна.

В отговор на:

Ми това бракята мкедонци ни доказаха,че е най-лесното за смяна нещо-само една дума-се едно си прекръста колата от Мерцедес на БМВ без да барна и една гайка освен ена пиклива емблема



С това съм съгласен: Етнонимът имал по-малко значение от езика и много по-малко от религията. Повечето хора дори не изпитвали нужда да имат свой етноним. Босненските мюсюлмани примерно и досега си нямат етноним.

Но и Вие ще трябва да се съгласите, че е напълно възможна и по-голяма смяна – например колата Ви да премине от бензин на газ. Случаите със смяна на езика са достатъчно много и не бива да ни учудват.

В отговор на:

За християнството можем смело да кажем,че никога не е изисквало смяна на езика.



Ислямът също така не го изисква. Но вярващите сами преминавали на този език, на който им е по удобно да изповядват религията. Ако пасторът не ще да научи езика на пасомите, то на пасомите не им остава друго, освен те да научат езика на пастора. Последното например важи практически за цяла Латинска Америка.

В отговор на:

..Да видим обаче каква е разликата между българин и славянин -християнин - ми тя е само в народоимето.



Имате пред вид съвременен българин, нали? Съвременният българин е славянин по език. Ако той освен това е християнин, а не промерно комуняга или някаква друга чучулига, то той е славянин-християнин: християнин по религия и славянин по език. От трите думи – българин, християнин и славянин, последната (славянин) увисва, понеже тя е обективна класификация от външен наблюдател, която аз съм длъжен да приема, така както приемам диагноза от лекар, докато първите две думи (християнин и българин) винаги са представлявали самоидентификация.

Разбрахте ли, че Вашият въпрос (каква е разликата между българин и славянин-християнин) е некоректен или Убавците трудно разбират подобно нещо? Ами че дори според Вашите схващания българинът е славянин-християнин. Според мене българинът е славянин по език и християнин по религия. Можете да питате каква е разликата между българинът и сърбинът, например. И двамата са християни по религия, и двамата са славяни по език. Разлика обаче има, и тя не е само в етнонима (названието). Разликата е предимно в другите слоеве на културата. Сърбинът например не се смущава да псува Бог и Света Богородица, а за българина това е недопустимо.

Е, макар че с гърците и румънците говорим на различни езици, по култура българите сме по-близки до гърците и власите, отколкото до сърбите (или пък руснаците). Тази близост на културата (с гърците и власите) се обуславя както от общото ни балканско ромейско-гяурско минало, така и от общите ни гени.

Общо балканско-ромейско минало и донякъде общи гени имаме и с турците, понеже в огромното си мнозинство турците от Нашенско и от Анадола са потомци на местни християни, които преминали на турски език при ислямизацията си.

Обобщение: Ние сме хем българи, хем християни, хем славяни.

Аз знам, че съм българин по рождение.

Знам, че съм християнин: кръстен съм още в ранна детска възраст.

Приемам, че съм славянин, като диагноза. Така както бих приел и диагноза диабетик, ако тя е поставена от лекар. Не бих отричал с някакви нелогични доводи (майка ми и баща ми не били диабетици, например), а просто бих си бил редовно инсулин. Ако си бия редовно инсулин (или пия редовно хапчета), всякаква диагноза за хронична болест не би смутила особено пълноценния ми живот. Най-малкото, не бива да се изживявам като диабетик, да се оплаквам или да се претендирам за нещо въз основа на диагнозата си. Трябва просто редовно да си бия инсулин.



Тема Re: За "черешката на коктейла"нови [re: Д-p OxБoли]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано30.10.08 13:30



В отговор на:

..Всичко е направено, за да се възвеличае руското участие във Ромейската и Християнска история: черешката на коктейла е покръстването на русняците..




Моля, не разменяйте местата на причината и следствието.

Покръстването на "русняците" става "черешката на коктейла" единствено по причина на това, че Ромейската империя (Цариград-Константинопол) и България падат под властта на Исляма. А за това няма как да обвиним баш "русняците". Сами сме си виновни, ние, балканските християни.

Редактирано от XpиcтoTaмapин на 30.10.08 13:34.



Тема Re: Народностно потекло и националнонови [re: инцидeнтeн]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано30.10.08 13:42



В отговор на:

Това е един много сложен въпрос и, честно казано, ме мързи да пиша толкова.

Затова ще го формулираме така:
от едната страна - гърци с гръцко самосъзнание
от другага страна - българи с българско самосъзнание
по средата - българи с българско самосъзнание, които обаче са решили, че то не им е важно, щото келепиреца (или престижа) по-важен.
Такива хора винаги и навсякъде е имало и те винаги и навсякъде са се присламчвали там, където им е изгодно. Всички обичат победителите. Човещинка, ще знаеш!




В отговор на:

Именно.
Битката е била между първите и вторите и победителят, освен морално удовлетворение, е щял да получи и допълнителен бонус, а именно - третите.



В този конкретен случай, битката между първите и вторите завършила не с унищожението на едните, а с подялба на територията. Териториално си поделили третите.

Картината, разбира се, е по-сложна, понеже повече от две страни участвали в подялбата на териториите. Например, румънци с румънско самосъзнание.



Тема Re: За "черешката на коктейла"нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 13:47



-Ти се откланяш от темата на Доктора, но аз ще ти отговоря в твоята светлина на въпроса- не само нашето и на Гърците падане под Турско обуславя поемането на щафетата от Русите, а просто самото им географско положения предопределя поемането от тяхна страна на венеца на първенството... -Постоянно увеличаваща се по площ и население страна, заела в един момент 1/5 от територията на земята и в 1877 имаща 80 милиона население /за сравнение противничката й в тази Освободителна война-Турция е също не малка и простряна не на два като нея, а даже на 3 континента(+Африка),та тази Турция на Руските 80милиона население може да се противостои едва с 25 милиона/. Подобен сценарий и между САЩ и Великобритания в 19-20 век.Просто географията на първата обуславя това тя неиминуемо с течение да поеме щафетата на метрополията нейн родител....



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 14:44



Ако ти е интересно ето цитат от форум СЗ тук в дира:

-"Минке, явно си го дала панаира
Разни гочИта и мангали от твойта махала са обърнали междублоковото ни пространство на обществен паркинг
Кажи им бързо да се махат, че няма място за лимузината ми..."


и малко по-надолу в чата:
"-Ей знаете ли какъв панаир ще ви дам, а ? Само роми и гочита има по тези панаири, знам ги аз! Сергии, кебапчииници, гюгрюлтии и дюдюкания ......"


-Както сами може да се уверите, в мирогледа на заралията, гочето заема място не по-високо от това на мангала...





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 15:42



Ристе стига с тия неподходящи сравнения бре.Северна Африка та СевернаАфрика.Тука не е северна АфрикаНикой си не е сменил езика зарад религия-ни помаците са мнинали на арабски ни гагаузите на български,ни власите на славянски ако и поповете им да са пели на слвянски.Сравненият са убаво нещо ама га са на место





Тема Запазване на самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 15:57



Както знаем ние живеем в един отворен свят.Затворените групи -цигани,власи,каракачани,гагаузи са си запазили самосъзнанието именно поради своята затвореност.Какво става обаче когато не говорим за затворени групи ами за отворени -т.е. такива които искат да участват пълноценно във всички области на живота?Ами те доброволно си сменят езика и самосъзнанието ако не могат да наложат своя.Ако могат тогава си го сменят управляващите но това става само когато управляващите са некво малцинство и не могат да разчитат на свеж приток от своите.Примерно романизирането на западна и част от източна европа не е станало само защото администраторите са говорели латински.Постоянно е имало свеж приток на войска,съпътстващи колонисти и търговци изобщо постоянен приток на латиноезични.И в крайна сметка романизацията на сички става факт.Какво става обаче в първото българско царство -завоюват или присъединяват все повече територии със славянско население и в един момент се оказват едно изолирано малцинство.Няма свеж приток на прабългари докато най-вероятно доста си се връщат по степите си гледат конете.В резултат тия прабългари или болгар които остават тука или требе се славянизират или са щели да иостанат толкова малко,че самите славяни са щели да ги бастисат.Е аристокрациите по принцип не са тъпанари и имаме същото нещо което става и във Франкия -аристокрацията и желаещото да си седи тука население променя своето самосъзнание и език.Естествено по-голямата част от франките и от болгар не променят нищо ми си се изнасят от Франкия и България като си отиват при родствените им без да сменят нищо и начина си на живот даже





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 16:10



Източниците недвусмислено посочват,че когато болгар завладяват областта Загоре тя е населена със славяни.Другото са твои измислици-премислици





Тема Болгарнови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.10.08 16:19



ТК-80





Тема Re: Болгарнови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 16:24



Я виж некой надпис на родния език на болгар без да ми се прайш на мноо умен къвто не си.Виж там как би се вписало "блъгарин"

Да болгар за българите не е нищо повече от рос за руснаците или франките за франсетата - една марка като македон за македонците без секав друг смисъл.Само по 5-6 те произношения на българин у сички краища на страната можеш да съдиш как различните славянски племена са приели етнонима



Тема ...нови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано30.10.08 16:31







Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 16:40







Тема Re: ...нови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 16:47



Може си спамиш колко сакаш -между другот онва с трактора е една добра илюстрация -да "блъгарин" е само една дума една марка и то пославянчена





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано30.10.08 16:51



Самосъзнанието мой човек е едно.Нема такъв филм славянин-автонохец.Има само траки или квито си щеш които са станали славяни.И са станали славяни именно благодарение на славяните дошли на балканите -това са племена със свой език и своя култура и бит.Отворени племена които бързо приемат сичко ново,а не некви затворени цигани.Народ който създава своя писменост и поради това си запазва самосъзнанието въпреки,че е отворен.За разлика от траки и болгар които също са отворени но като самосъзнание са мъртви отдавна





Тема Re: ...нови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано30.10.08 16:59



Убавецо, принуждаваш ме да вкарам най силния си коз и този път ще е в подкрепа на набедения от теб за мамалигар-Косомана...
-Та веднъж бях на "Славянски базар" в Лондон, тоест парти в един парк където изпълняваха разни бендове от различни "славянски" страни и бяхме се събрали по около 500 души от националностите-българи,поляци,литовци,руснаци и др... защо ми обясни ти нашата агитка така "тъмнееше" в сравнение с другите? тъкмо беше привършила една полска група и излезе онзи пич дето пееше "Луди жаби" много съжалява че ми изскочи името му в момента... и просто българската агитка зае челно място пред сцената а по назаден план се изтеглиха другите "славяни" та защо нашите са толкова по-мургави от тях ако сме от една рода-просто в онзи момент този въпрос ми мина през ума и тези размишления ме обладаха като гледах българите между останалите... Българин може да се скрие между гърци,турци,южноиталианци и Португалци, но между литовци,Руснаци или поляци-абсурд!



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: инцидeнтeн]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано30.10.08 21:58



"Трябва някой ден да направя тема "Защо българинът така и не научи руски", "

Държа да отбележа, че руския ми е перфектен и се гордея с руската гимназия. Неприятно ми е, че много хора смятат руския за излишен и на всичкото отгоре и за лесен език.





Тема Re: Запазване на самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано30.10.08 22:44



Абе комплексирал си се ти, покрай казанския Кремъл, богатирите и болярите, ясно е, че баш българите са ви цивилизовали (учили са ви да сечете монети, да орете с плуг и други благинки), ама какво да се прави, нали сме си народ - учител, като Кл.Охридки



100 символа не стигат!

Тема Re: СамоВнушениетонови [re: Убaвeц]  
Автор Dremen (минаващ)
Публикувано31.10.08 04:16



Та болгар са говорели един недоизяснен език от сегашна гледна точк поради оскъдните данни
Горното е факт.

Следва обаче самовнушението:
Но всички непредубедени изследователи казват,че това е тюркски език.
Не само че няма каквито и да са доказателства за "тюрк", но напоследък направо се отхвърля "тюркската" теза. Да вярно че стремежа е да се замени с също толкова несъстоятелна "иранска".
А относно езика на българите има много исторически сведения от 9ти-10ти век насам. И тези доказателства са че този език е много близък до съвременния бългаски език. На базата на тези доказателства непредубеденият историк би могъл да изгради тезата че българският език е в основата на езиците от така наречената "славянска" група езици, или най-малкото че е в основата на сръбски, украински, и руски езици. Ако някой твърди че българския език е производен от някакъв друг език, то моля първо да даде съответните исторически доказателства че този някакъв друг език е по-стар от българския.

българите са християни
Горното е факт.

Следва самовнушението
Религията на болгар е била сичко друго но не и християнство
Има много коствени и пряки доказателства че българите са били християни и то много преди 7ми век. Дори коствени сведения че са християни от 1ви век, покръстени от апостол Павел. Има много непряки доказателства че през 9ти век не става покръстване а прекръстване.

са обичаите
Горното е факт.

Не знама защо самовнушението не е доразвито както при езика и религията а е само титулирано
и едва на последно място са обичаите които се променят
Нито са на последно място, нито се променят, а са едно от най-устойчивите белези за народност. Само един от многото примери за устойчивост на обичаите - коледуването. Според Спиридон, този обичай води началото си от 8ми век преди Христа, тоест е на повече от 2 700 години.

Главното самовнушение:
Да видиме защо между съзнанието на днешния българин и на народността болгар на Аспарух зее огромна пропаст
"болгар", "бугар", "булгар", "балхар"... редицата може да се продължи. Всички тези названия са на други, небългарски езици. Но те не променят народа и ние си оставаме българи от най-дълбока, предисторическа древност та до сега.
А колкото до пропстта - да има такава пропаст но тя е между историческите факти и самовнушенията.



Тема Re: ...нови [re: Убaвeц]  
Автор Kossoman ()
Публикувано31.10.08 07:20



А ти мое си мааш като оня латернаджия от снимката и па нема да станеш по-убедителен.



Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: Убaвeц]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано31.10.08 17:26



В отговор на:

Ристе стига с тия неподходящи сравнения бре.Северна Африка та СевернаАфрика.Тука не е северна Африка .. Сравненият са убаво нещо ама га са на место



Сравнението с циганския език си беше много подходящо, ако това имате пред вид. Даже всичките ми сравнения съвсем са си на мястото. Примери имаше и от Европа, и от Африка, и от Америка.

В отговор на:

.. Никой си не е сменил езика зарад религия-ни помаците са мнинали на арабски ни гагаузите на български,ни власите на славянски ако и поповете им да са пели на слвянски.




Писал съм кои точно са си сменили езика по причина най-вече на това, че поповете им пеели на славянски - коренните жители на Московията. Да не би това нещо специално да Ви притеснява?

Проблемът ни е в това, че не можем да сметнем колко хора на Балканите са си сменили езика на гръцки или на балкано-славянски (български) по причина най-вече на това, че поповете им пеели съответно на гръцки или на славянски.

В отговор на:

Както знаем ние живеем в един отворен свят.Затворените групи -цигани,власи,каракачани,гагаузи са си запазили самосъзнанието именно поради своята затвореност.


Тук вече сте сгазили лука, обидили сте много Нашенци.

Да, статусът на славянския език през 9-ти век в Ромейската империя може да се сравни с днешния статус на циганския език в България. Обаче, да сравнявате наистина затворената група на циганския етнос с напълно отворените групи на власи,каракачани,гагаузи,помаци (моя добавка) - това вече е грешка.

Циганите имат специфичен бит и култура. Другите групи винаги са били отворени и интегрирани, според религията си, разбира се. Помаците са били съвсем интегрирани в мюсюлманската общност, а власи,каракачани,гагаузи - в християнската (гяурската) общност.

В отговор на:

Какво става обаче когато не говорим за затворени групи ами за отворени -т.е. такива които искат да участват пълноценно във всички области на живота?Ами те доброволно си сменят езика и самосъзнанието ако не могат да наложат своя.Ако могат тогава си го сменят управляващите но това става само когато управляващите са некво малцинство и не могат да разчитат на свеж приток от своите.Примерно романизирането на западна и част от източна европа не е станало само защото администраторите са говорели латински.Постоянно е имало свеж приток на войска,съпътстващи колонисти и търговци изобщо постоянен приток на латиноезични.И в крайна сметка романизацията на сички става факт.


Тук вече сте се опитали да разсъждавате смислено. Всички (освен циганите) искат да участват пълноценно във всички области на живота и полагат усилия в тази насока.

Да разгледаме двете явления: смяната на религията и смяната на езика. Но в условията на средновековието, като имате пред вид, че средновековният човек е преди всичко религиозен.

Смяната на религията технически е лесна. Тя е въпрос преди всичко на волеизлияние: повтаряш след ходжата какъв е Аллах и какъв е Мохамед и ставаш мюсюлманин, стига да си го пожелал. (Сюнетът едва ли е бил задължителен за възрастните мъже.) Обаче смяната на религията означава коренна промяна на самосъзнанието. Вярващ човек много трудно би направил такова волеизлияние.

Балканджи Йово "главата си дава - сестра си не дава на турска вяра". Ама на грък, влах, гагаузин, каракачанин - ще я даде. И сам може за себе си да избере мома гъркиня, влахинка, гагаузка, каракачанка. Той е християнин и може да си поиска мома от всякакво християнско семейство. Ако му откажат, няма да е заради вярата или езика, а например заради имотното му състояние (ако е сиромах - сиромахкиня да си търси, ако е чорбаджия - няма проблеми).

Смесените бракове в гяурското общество не били никакъв проблем. Смесените бракове след Освобождението на България (1878) допринесли за пълната асимилация на гърци, гагаузи, власи в българската нация. Гърци, гагаузи, власи не са били затворени групи - напълно са били отворени и интегрирани и поради това вече асимилирани.

Смяната на езика обаче е трудна технически. Едното волеизлияние не стига. Въобще, смяната на езика не е свързана с някакво волеизлияние (освен ако мома се реши да се ожени в чуждоезично село или ерген да стане заврян зет в такова село). Трябва подходяща среда. А пък процесът може да трае две-три поколения. Процесът е по-скоро естествен, може да е резултат от други фактори, трудно предвидим (едва ли може да се планира) и трудно обясним. (Защо на едно място се е случило, а на друго място - не?)

Както покръстването в Християнството, така и възприемането на Исляма създават добри условия за смяна на езика.

Да оставим Северна Африка, да видим какво става при нас, по Нашенско и в Анадола. Преобладаващата част от предците на днешните турци, които са живели например през 12-ти век, са били християни - ромеи, българи и други. А Вие пишете, че никой не си бил сменил езика зарад религията - турците са направили това. Защо помаците, албанците, босненците не са го направили? - Воля не им е липсвала и те да направят това, липсвала им е възможността. Помаците например живеят в планинска местност изолирано от останалата мюсюлманска общност - просто не са могли да го научат турския. Ако Родопите бяха останали териториално в Турция - помаците щяха вече да са чисти турци, каквито са сега потомците на изселниците от помашките села в Турция.

В сила била пълзяща ислямизация. Всички, дето не държали на християнската си религия, приемали исляма заради изгода. Гръцкият език имал славата на езика на християнството. Срам ги било мюсюлманите да говорят на най-гяурския от всички гяурски езици и преминавали на турски: езика на османските военачалници, тези, дето раздавали плячката. Така в Анадола и в околностите на Цариград се появила голяма общност от турскоезични мюсюлмани. Тази общност се разпростряла и в Източна България, поглъщайки вече и бивши славяноезични.

Стигнало се дотам, че в Североизточна България през AD1750 (например) нямало население, говорещо на български (балкано-славянски). Да наречем този факт Добруджански синдром и да му потърсим обяснение.

Така стигаме в разсъжденията си до гагаузите. Гагаузите са турско-говорящи християни от Североизточна България (вкл. цяла Добруджа).

Някои пишат, че гагаузите не говорели чист турски. А какво значи чист турски? Или чист български? В естественото си състояние, всеки език съществува като съвкупност от диалекти. Това, че диалектът на градовете Котел и Елена е много близък до стандартизирания книжовен български език не прави този диалект по-чист български диалект от шопския, например. Гагаузите говорели на турски, което не може да означава друго, освен това, че говорели на съответния турски диалект.

Обобщено, има две версии за произхода на гагаузите, предосманска и следосманска.

Предосманската версия не обяснява задоволително Добруджанския синдром. Не обяснява задоволително и факта, че гагаузите говорят на огузко-тюркски, а не например на къпчакско-тюркски, като татарите. Огузко-тюркски означава и това, че езикът е дошъл през Анадола. Ако някой счита, че гагаузите са наследили езика си от пра-българите, той няма за това никакви основания.

Следосманската версия твърди, че християнско население с българско самосъзнание в създалата се на съответната територия езикова среда загубило славянския си език и преминало на турски. Според мене така е станало.

Във връзка с тази тема (за самосъзнанието) следва да отбележим, че нито в Добруджа имало гагаузко самосъзнание, нито в Родопите имало помашко самосъзнание. Гагаузите имали българско самосъзнание, а помаците - турско (в смисъл, не по-различно от това на останалите турци и останалите османлии).

В цяла Източна България българският език бил подтиснат и ограничен до домашния бит. На пазара се говорело на турски. Малкото поповете в Добруджа пеели на гръцки. По улиците из Добруджа се говорело на турски. При тая обстановка местните християни преминали на турски език и забравили българския. Ако бяха приели исляма, щяха да станат турци. Но гагаузите не са сменяли религията и самосъзнанието си - били са принудени от средата да сменят само езика си.

Около AD1800 няколко пъти се осъществявала размяна на население между Руската и Османската империя. Много християни-българи от Източна България, както славяно-езични, така и турко-езични, били преселени в южните руски територии. Само там до днес са се запазили неасимилирани гагаузи, там, далеч от България, те са придобили някакво гагаузко самосъзнание. Гагаузите от Северна Добруджа, разбира се, са асимилирани от румънците.

Няколко думи за езиковите резервати - територии на изолирани застрашени от изчезване езици. Езиковите резервати са предимно в планинските райони. Планината Кавказа е типичен пример на езиков резерват - там се говорят на стотина различни езика. А пък най-голямото разнообразие на немски диалекти е в Алпите.

В цяла Източна България нашият български език се запазва като във резерват, предимно в планините. Равният терен (например в Добруджа) не способства за развитието на езиков резерват. Това е в подкрепа на следосманската версия за произхода на гагаузите.

Балкано-славянският език на родопските помаци също така може да се счита, че живее в езиков резерват - помаците са изолирани в планините от останалите мюсюлмани. Ако живееха из полето, щяха да са турци.

В Западна България положението е друго - там и на пазара се говорело на български.

Заключение. Ако ние сега не държим на християнската си вяра, то ние сме не само вероотстъпници, но и родоотстъпници, защото е съвсем сигурно, че всички днешни етнически българи сме потомци на християни, които са държали на вярата си и не са се поддали на съблазънта да приемат исляма. Ако нямаше такива хора, всички на Балканите щяхме да сме турци. Заради такива хора българският език задържал територия в Западна България и не пуснал свободно нататък турския език. Ако го беше пуснал, всичко албано-езични и славяно-езични мюсюлмани от Западните Балкани щяха да го усвоят и нямаше да има например албанци - само турци.



Тема XpиcтoTaмapин-Самосъзнанието -нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Dremen (минаващ)
Публикувано01.11.08 09:32



Анализа за влиянието на религията и сапъстващата я книжнина е доста добре обоснован. Към това влияние ако се прибави и политическия натиск става ясно защо в Русия се разпространява българският език в неговия старобългарски вариянт.

Не мога да си обясня обаче дори и единичното използване на термини като "славянски" или "балкано-славянски". На балканите първият език е български. Свещените писания са преведени на български език и записани със словестната азбука (аз, буки, веди...). Затова в началото, около век, този писан български език се нарича словено-бългаски, тоест български език написан на словестна азбука или словестен-български. Това е било необходимо за да се подчертае че не е използвана елинската алфабетица. Тоест от самото си начало на записване със словестната азбука езика е единствено и само български. Не е имало някакви словени като народ със словестен език различен от бългаския. Онези словени са си били българи или словестни българи, за разлика от еленизирани българи, ползващи елинската алфабетица и еленски език. Да се нарича сега този език със измисленото понятие "славянски" е кощунство. Това е обезличаване и на езика и на народа ни със нещо което никога не е съществувало а и сега го няма.
Да се доказва пък съществуването на "славяни" в миналото на основата на срещането на термина "склави" в гръцки и латински текстове е невероятно манипулативно. "Склави" значи роби. Това вече си е "исторо-творчество", защото със екстраполиране на зад във времето от роби, бог знае как се създава народ та даже и език (до държава обаче невероятно как не се е стиганало). Имало на времето един такъв прецедент - бог изпратил на робите в древен Египет водач и той ги направил народ. Е, що да не се опита и със робите в поробените от Рим български земи... Само че трябва да се по-изфабрикуват тук таме някои стари писания и легенди. Също ще трябва тези роби "склави" или да са се измъкнали от пределите на Римската империя, ох ще трябва и водачи да се позимислят; или пък да са я победили в няколко войни та да си основат и държава, и език и религия и народ, тук пък даже и военоначалници ще трябва да се изкопат. Та, без тези "факти" си остават само голите приказки.



Тема Re: XpиcтoTaмapин-Самосъзнанието -нови [re: Dremen]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано01.11.08 10:20



В отговор на:

Да се нарича сега този език със измисленото понятие "славянски" е кощунство. Това е обезличаване и на езика и на народа ни със нещо което никога не е съществувало...




Как никога бре:

„ИСТОРИЯ ВО КРАТЦЕ О БОЛГАРСКОМ НАРОДЕ СЛОВЕНСКОМ“
Сочинися и исписа в лето 1792 йеросхимонах Спиридон



Тема Re: XpиcтoTaмapин-Самосъзнанието -нови [re: Acпapyx lYl]  
Автор Dremen (минаващ)
Публикувано01.11.08 17:44



Български народ словестен.



Тема Re: XpиcтoTaмapин-Самосъзнанието -нови [re: Dremen]  
Автор Acпapyx lYl ()
Публикувано01.11.08 17:55



В отговор на:

български народ словестен



Словестен е в кухата ти чутура.






Тема Re: ...нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано02.11.08 19:41



Самосъзнанието не признава цвят на кожа.То се възпривма от мозъка.Северните страни от европеидната раса сичките са светли -колкото по- на юг отиваме дминират негрите





Тема Re: ...нови [re: Kossoman]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано02.11.08 19:42



Неам за цел да убеждавам никой у нищо





Тема Re: Самосъзнаниетонови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано02.11.08 19:52



Ристе по-заблуден човек от теб с по-големи и предимно умозрителни заключения не съм "срещал"





Тема Re: ...нови [re: Убaвeц]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано03.11.08 08:57



самосъзнанието се мени далеч по-бързо от цвета на кожата...Някои хора от Новосъздадената ни западна съседка за последните 200г минаха през няколко национални самосъзнания и като хамелеони си меняха идентитеТОТ, но расово не се промениха кой знае колко...



Тема Re: ...нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано03.11.08 13:49



Расово никой не се е променил от десетки хиляди години -историята е разказ за това как една биологична популация придобива,разцветува и си загубува самосъзнанието сменевайки го с друго/и






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.