Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:40 25.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Историята като шок.  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано22.10.08 01:30



Сигурно си спомняте кое е онова нещо, което е привлякло вниманието ви към историята. А интерес има, щом вече сте се нагъчкали у тоя клуб.

Ей това ми е интересно. И за пример ще кажа, че аз навремето бях шокиран от гръцките статуи. Покрай общата култура човек направо не се замисля за тях, защото знае как изглеждат още от учебниците. Някак свиква с елегантността на чистите линии на мрамора. Затова навремето направо се бях оцъклил, като разбрах, че в младежките си години тези статуи са били не просто боядисани, ами направо нашарени като ивдианци, хванали бойната пътека. Не знам кое ме шокира повече - погрешната ми представа за нещата или разхищението на един такъв благороден материал като мрамора.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Историята като шок.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано22.10.08 09:42



робите започнаа да ми сглобяват тъпи изречения.. и те така

Та реших да видим шо ги плаши толко.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Историята като шок.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано22.10.08 12:58



Хех! И мен ме шокира това за статуите едно време.

Другият ми шок беше като разбрах за Македония - понеже дядовците почти нищо не разказваха, а училище нито дума освен за Югославия като цяло, аз живеех в заблуждение, че всичко на запад от нас са сърби

.
После прочетох Димитър Талев, в 9 клас... а след години и Анри Пози :/... Интересът ми към Македония се запали едва след като дойдох да живея в Полша преди десетина години, където се запознах един македонец, който без заобикалки ми каза, че съм татар. А аз изпаднах в недоумение, защото не знаех, че макетата ни наричат така, а самия аз съм рус и синеок и приличам по-скоро на скандинавец...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: Историята като шок.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано22.10.08 14:44



При мене е очеизвадното несъответствие между прабългари и днешни българи.

И малоумните "опити" за напасване на тази разлика които може да стигнат до най-фантасмагорични извращения но истината априори е обявена за "срамна" и поради това всяка малоумщина е по-приемлива



Тема Re: Историята като шок.нови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано22.10.08 14:46



без надежда за оправяне si



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 22.10.08 15:31.



Тема Re: Историята като шок.нови [re: мapдyk]  
Автор БoянГeнoв (ентусиаст)
Публикувано22.10.08 15:34



Ами не съм се шокирал точно, но понеже от малък съм си запален по изтока заради кунг-фу филмите и по-късно четох "Хагакуре", където пишеше, че всеки самурай трябва да знае историята на своя клан и аз се замислих, че за нашата история знам само общото, което пишеше в учебниците и реших да се разровя по-обстойно. Тогава пък разбрах за 1000 теории и реших сам да си открия (ако мога), кое е истината и така се запалих съвсем.
Иначе може би първия спомен, когато разбрах, че не всичко е така, както е официалното беше в началните класове, когато майка ми веднъж изръси, че ако Германия е била спечелила войната, ние сме щели да бъдем доста напред. Естествено ми каза да не го казвам изобщо навън, защото през 80-те надали щеше да са много полезни такива изказвания

.



Тема Re: Историята като шок.нови [re: БoянГeнoв]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано22.10.08 16:09



В отговор на:

ако Германия е била спечелила войната, ние сме щели да бъдем доста напред



Ха! И майка ми изръси подобен лаф, с уговорката да не го повтарям навън: "Великата Отечествена Война е била битка между два вида фашизъм и по-силният е победил.". Тук под фашизъм сигурно е искала да каже тоталитаризъм, но аз бях твърде малък за да я разбера тая дума. Виж - фашизмът вече ми беше ясен - т'ва бяха лошите!

В отговор на:

Естествено ми каза да не го казвам изобщо навън, защото през 80-те надали щеше да са много полезни такива изказвания.



Никак даже... ;)
Помня като смениха Бай Тошо (бях 9-ти клас) как учениците в у-ще се разкрещяхме в коридорите "Йеее! Честит нов Президент!".. А учителките с очи като палачинки наизскачаха и ни викаха полушепнешком - "По-тихо да не ви чуе някой!".

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Редактирано от headhunter на 22.10.08 16:21.



Тема Re: Историята като шок.нови [re: headhunter]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано22.10.08 17:05



Тва на къв приличаш нема никво значение в случая.Тимур или Тамерлан е бил риж но си е по-татарин от тататрите -става въпрос за самосъзнание.Та това прекомерно наблегане на прабългарите си е чисто изопачавне на истината и хитрите сърби го използват на макс.Ква е разликата между татарин и прабългарин?Коне,шатри,конски опашки,ядене на конско

Ся па новата параноя на "великите ирански строители" се едно цела България е осеяна с аули,осмоъгълни кули и капища на ЗороНищо такова нема-простолюдието си е живело до има нема век у къщи плетенярки измазани с тиня и целата му мисъл е била у оране и сеене и гледане на домашни животниСе чекаме некой "да ни опрай" понеже славянина не е свикнал да зима съдбата у собствените си ръце щото е много лесно да стои у кръчмата и да критикува



Тема Re: Историята като шок.нови [re: Убaвeц]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано22.10.08 17:23





просолюдието не е носител на етническото самосъзнание

вече ти казах, че имаш комунистическо мислене

увреден си необратимо!

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Историята като шок.нови [re: мapдyk]  
Автор Убaвeц ()
Публикувано22.10.08 18:06



А кой е носител?Извънземните ли?Промяната на самосъзнанието обикновенно е един процес на прилъгване къде с бой къде с добро и се провежда от некав елит но носител на самосъзнанието е точно простолюдието -без масата за кво самносъзнание говорим изобщо?Примерно ти си един елит и си убеден,че си марсианец но сички ти се смеят дружно.Ако обаче напрайш така,че всички или повечето да се почувстват марсианци то почвате да се смеете на тия дет не са и в крайна сметка и те стават марсианци






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.