Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:18 15.07.25 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Възходът на исляманови  
Автор ilirion (seafarer)
Публикувано23.08.08 00:11



За тази тема ме насочи поста на Last Roman ,,Византия е била щитът на Европа на изток срещу исляма...". Лично за мен Източната Римска Империя губи всички решителни битки с исляма от неговото зараждане, до падането на Константинопол през 1453 г.
Най-значителната в цялата история на ИРИ и същевременно най-решителна за бъдещето на исляма битка се води край Ярмук. Източниците ни дават различни сведения за численоста на армиите( ИРИ 100-200 000 срещу 24-40 000 Халифат), но в едно са единодушни - съотношението на силите е решително в полза на ИРИ. Сраженията започват на 15 август 636 г. и завършват на 20 август с катастрофа за Империята - освен 70-120 000 убити, загубени са Сирия и Палестина. През 642 г. Египет бива откъснат от Източната Римска Империя, а персийските войски са смазани в битките край Кадисия през 637 г. и Нефавенд в 642 г. През 674 г. арабите на Муавиа I започват първата обсада на Константинопол. Настъпващата зима ще ги принуди да се оттеглят, а изобретяването на гръцкия огън и прилагането му от флотата ще свали морската блокада през 677 г. През 711 г. арабските армии вече са прегазили северна Африка чак до Атлантическия океан . Оттам те се насочват на север, преминават през Гибралтарския пролив и завладяват Испания . Поражда се страх, че мюсюлманите може да покорят цяла християнска Европа. За свалянето на втората блокада на Константинопол 717-718 г. - "Щита на Европа" се оказал недостатъчен та се наложила употребата на български меч.

На 25 октомври 732 г. в Мусе, до стария римски път от Поатие за Тур (средата на днешна Франция), франкската армия, водена от майордома на кралства Нойстрия и Австразия Карл Мартел и от херцога на Аквитания Йод, след седемдневни сблъсъци разбива берберските отряди, начело с най-висшият военен сановник на Испания, емирът Абд ар-Рахман. За по-малко от един век бедуините създават империя, която се простира от Индия до Атлантическия океан , каквато светът не е виждал дотогава. И навсякъде, където мюсюлманските войски стъпват, следва масово приобщаване към новата вяра-исляма.
Следващата решителна битка на Империята срещу исляма (Селджукския Султанат) е при Мацинкерт. На 26 август 1071 г. водената от Роман IV Диоген армия е разгромена от селджуците на Алп Арслан. В резултат следва гражданска война, загуба на Антиохия, Едеса, Анатолия. Мала Азия е залята от селджукските турци. Хилядолетната Империя де факто губи статуса си на велика сила. ИРИ вече не е "Щита на Европа", а по-скоро "Тъпана на Исляма".
Империята е обречена. Кръстоносците от Първия кръстоносен поход през 1099 г. ще превземат Йерусалим и ще реанимират ИРИ за още 100 години., но
като цяло войната с исляма е обречена.
Финалния акорд в този сблъсък е битката при Мириокефалон през 1176 г. На 17 септември 1176 година голяма ромейска армия водена от Мануил І Комнин претърпява пълно поражение от селджуците при Мириокефалон. Тази битка слага край на опита за "реконкиста" в Мала Азия. Останалото е агония.



Тема Re: Възходът на исляманови [re: ilirion]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано23.08.08 00:52



и кои са измаилтяните погубили Аспарух?



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Възходът на исляманови [re: мapдyk]  
Автор ilirion (seafarer)
Публикувано23.08.08 10:06



Измаилтяните се споменават в българският апокриф от ХІ в. : "Цар Испор бил погубен от измаилтяните на Дунава"

в същия този летопис се четат и други интересни неща, че Аспарух "бил детище (юнак), носено в кошница три години"

Приема се, че това са хазарите. Същите, които разгромяват по рано Старата
Велика България.

От IX-X в. хазарите имат наемна тежка конница съставена от мюсулмани - Ал-ларисия и изпълняваща роля на гвардия на кагана.

Така, че това наименование "измаилтяни" вероятно е анахронизъм.

А иначе хазарите се сражават срещу арабите с много по голям успех от Империята поне до 737г.



Тема Re: Възходът на исляманови [re: ilirion]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано23.08.08 11:47



бе доколко разгромяват е друг въпрос





тия апокрифни писания са базирани по-скоро на легенди.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Възходът на исляманови [re: ilirion]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано25.08.08 11:08



Византия сама си застила пътя да загуби всичко от арабите. 2 века простотии с Персия, доене до дупка на местното население и просто за арабите остава само да се протегнат и да вземат узрялата круша.



Тема Re: Възходът на исляманови [re: ilirion]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.08.08 11:52



Много апокалиптично го обрисува. С трите посочени битки ромеите наистина губят значителни територии, но империята е защитавала изтока дълги векове и се е съпротивлявала на исляма докрай /1453 г./, когато всички балкански 'мечове' вече били затъпени.
Ако не беше 'византия', която да води непрестанни войни с арабите през 5-те века, в която новата българска държава укрепва и се развива, нали се сещаш, кой щеше да 'изяде калая' в източна европа. Защото именно липсата на централизирана държава /освен ИРИ/ на изток щеше да доведе до бързото завладяване и ислямизация на целия този регион. Тервел много добре е осъзнавал, какво би станало, ако на мястото на ИРИ беше арабския халифат, затова се е притекъл на помощ. Така че дължим поне това на братята ромеи - благодарност, че са ни защитили и между другото - християнизирали /т. е. приобщили към голямото европейско семейство/.
Проблемът на ИРИ е, че винаги е водила война на два фронта. А когато арабския халифат позалязъл, ромеите прехвърлили наличните си войски на балканите и печално известният за нас Василий II покорил България. Това разбира се бил нож с две остриета - когато империята се лишила от двата си основни противника, които постоянно я държали в бойна готовност, настъпил период на 'отпускане', от който се възползвали селджуките. Финален удар нанесли 'единоверците' от запада, които завладяли Константинопол и така силите на оцелелите територии на ИРИ били насочени към отвоюване на столицата, а не към 'реконкиста' на Мала Азия, където през това време се настанили и укрепнали турците.

Unus pro omnibus et omnes pro uno


Тема Re: Възходът на исляманови [re: Last Roman]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано25.08.08 12:18



Общо взето некадърно пази територии Византия. Когато превзимат България се оказва, че не могат да спрат номадските племена - узи, кумани, печенеги и маджарите - България е вършела добра работа като щит, но кой да го разбере



100 символа не стигат!

Тема Re: Възходът на исляманови [re: Last Roman]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано25.08.08 12:20



Византия е имала няколко битки преди Василий, в които е използвала ЦЯЛАТА СИ НАЛИЧНА ВОЙСКА (Версиникия, Ахелой) и е губила тежко от България. Става възмжоно да ни превземат кат купуват сърби и киевски руси да ни нападат и след две грешки на Самуил. Византия не ни превзима сама и го пррави за 50 години. Това по - късно се оказва фатална грешка за нея



100 символа не стигат!

Тема Re: Възходът на исляманови [re: Ray of Light]  
Автор roum (приятел)
Публикувано25.08.08 13:05



Не забравяй че преди каквито и да е други племена да нападнат ИРИ, са били минали кръстоносците и целта им е не толкова да стигнат да освободят божи гроб а са се целили във присъединяването на ИРИ към Римската Вяра
Две такава войни с цяла Европа е отслабила Византия ( кръстоносците от където са минели са клали и опожарявали) следователно не Византия е виновна а Европа за успеха на Исляма. Християните и сега са по-разделени от мюсолманите.




Тема Re: Възходът на исляманови [re: Ray of Light]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.08.08 13:13



Византия е имала няколко битки преди Василий, в които е използвала ЦЯЛАТА СИ НАЛИЧНА ВОЙСКА (Версиникия, Ахелой) и е губила тежко от България.
Чакам доказателства, че ромеите са ползвали 'цялата си налична войска'.



Unus pro omnibus et omnes pro uno


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.