Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:45 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Off: Какво се е променило за стотина години?нови  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано15.03.08 16:43



Колебая се дали темата е подходяща за История или за Политика. В крайна сметка от големите играчи отпреди Първата световна е останала единствено Русия. Останалите големи играчи са минали на втори плана. Да ме прощават германци, французи и британци... Австро-Унгария Бог да я прости....
Както и да е! Мъчно ми е за тях, но все някак ще го преживея!
Та думата ми е за проблемите. Намалели ли са в крайна сметка проблемите в Европа след 20-ти век?

Иначе за политиката... Ето едно мнение:

ПОСОКА, ЦЕЛ И СРЕДСТВА
(откъс)

Истината е винаги проста. Проста е и жестоката истина в нашата национална трагедия. Ние обаче, увлечени в в своите безкрайни писания, в своите потоци от думи, в налудничеви жестикулации, съвсем се отдалечихме от тая проста истина.

Управници, политици, общественици, интелигенция- всичко потъна в безиходно безредие. Партии, крила, групи, кръгове, нови идеологии, нови теории, учения,секти - пълна безпътица. И в цялата тая мътилка гъмжи една тъмна паплач от шмекери и лицемери- дошло е сгодно време за тях. В мъчителна лутаница ние намразихме сами себе си. Търсим злото в себе си- обвиняваме сами себе си . В мъчително самоизяждане и себененавистничество ние ослепяхме и не виждаме истината, която блести пред очите ни и която може да се израци с една дума - борба. Да разкъсаме тая мрежа, в която сами се оплитаме, за да се отворят очите ни и да видим, че не враговете ни са толкова страшни, колкото сме страшни сами за себе си. Това е простата и жестока истина в нашата национална трагедия, това е белегът на нашата народна съдба.

Димитър Талев

в. Македония, 22 март 1934 г.


Аз днес стотина години по-късно съм абсолютно съгласен с Д.Талев



Тема Re: Off: Какво се е променило за стотина години?нови [re: avatarx]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано15.03.08 16:51



А, ясно. Навикът да се хленчи и стоварва вината на всички останали, само не върху теб самия явно ни е стар навик.
Всеки път, когато някой идиот не може да разбере сложните приказки и думи той решава, че те са излишни и че истината е "проста". Е, истината не е проста. Ако въобще приемем, че има такава.

И разкарай тая котка. Завива ми се свят като я гледам.

The Zantedeschia aethiopicas are in bloom again


Тема Re: Off: Какво се е променило за стотина години?нови [re: mellisa]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано15.03.08 17:24



истината понякога може и проста да е, но това не влияе особено на желанието ни да я видим... затова гледаме гневно другаде, само не към действителните причини и търсим под вола теле... или например атентати...



Тема Re: Off: Какво се е променило за стотина години?нови [re: avatarx]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.03.08 18:41



Сакън, да не бараш котката.


А на тебе не ти ли се струва, че има голяма доза лицемерие в приказките и днес, и преди 100, че и преди 200 години?

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Виж какво намерихнови [re: Roxy]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано15.03.08 19:56



Не обичам да пиша безсъдържателни писма, затова ти не отговорих, ако и да бях длъжен да направя това. - Види се, че самият наш живот е безсъдържателен, ако секи път, щом зема перото, неволно ми се изпречва въпрос: що да пиша? Вопросите решени, целта обазначена, времето и разстоянието определени, следователно тука се не иска молитва, а мотика. А ние какво правиме? Носим с решето вода и мислиме, че оплодотворяваме с това бащината си нива. Каква ирония за хора, които при средства би могли да направят чудеса! Не зная как мислите вие (ти и други) за себе си, но аз се признавам вече в тоя общ наш порок и бързам да произнеса над себе си праведният приговор. Пейов! Ние не сме направили и стотната част от онова, което би могли да направиме. Слава богу и дяволу, природата ни не е обидяла нито умствено, нито физически - защо следователно седиме на припек и плачеме, че петлите ни кълват носовете? Признанието смалява вината и нравствено, и юридически, затова се и покаях. В продължението на 8 години аз видях всичките наши герои и патриоти и виждам, че големи хора вършат малки работи, а големите работи се вършат от малки хора. Гиганти тръгнали по купищата и събират мъниста, за да нанижат наниз от слава на майка си, а пигмеи се покачили на необозрими конкили и посягат със своите къси умове да уловят месеца за рогата! Наистина, ние сички сме напразни с велики идеи, но ти, ако си пигмей, то сляз от тия конкили и потъни в калта на ничтожеството, а ако си гигант, то възседни своята идея тъй, както Александър е възсядал своя Буцефал. . . Пейов, не се смей! Аз не съм способен да тропам по портите и да пея балдевските песни на патриотически маниер. Нека правят това други.

The Zantedeschia aethiopicas are in bloom again


Тема Re: Виж какво намерихнови [re: mellisa]  
Автор TlNlT (непознат )
Публикувано15.03.08 20:18



Не обичам да пиша безсъдържателни писма, затова ти не отговорих, ако и да бях длъжен да направя това. - Види се, че самият наш живот е безсъдържателен, ако секи път, щом зема перото, неволно ми се изпречва въпрос: що да пиша? Вопросите решени, целта обазначена, времето и разстоянието определени, следователно тука се не иска молитва, а мотика. А ние какво правиме? Носим с решето вода и мислиме, че оплодотворяваме с това бащината си нива. Каква ирония за хора, които при средства би могли да направят чудеса! Не зная как мислите вие (ти и други) за себе си, но аз се признавам вече в тоя общ наш порок и бързам да произнеса над себе си праведният приговор. Пейов! Ние не сме направили и стотната част от онова, което би могли да направиме. Слава богу и дяволу, природата ни не е обидяла нито умствено, нито физически - защо следователно седиме на припек и плачеме, че петлите ни кълват носовете? Признанието смалява вината и нравствено, и юридически, затова се и покаях. В продължението на 8 години аз видях всичките наши герои и патриоти и виждам, че големи хора вършат малки работи, а големите работи се вършат от малки хора. Гиганти тръгнали по купищата и събират мъниста, за да нанижат наниз от слава на майка си, а пигмеи се покачили на необозрими конкили и посягат със своите къси умове да уловят месеца за рогата! Наистина, ние сички сме напразни с велики идеи, но ти, ако си пигмей, то сляз от тия конкили и потъни в калта на ничтожеството, а ако си гигант, то възседни своята идея тъй, както Александър е възсядал своя Буцефал. . . Пейов, не се смей! Аз не съм способен да тропам по портите и да пея балдевските песни на патриотически маниер. Нека правят това други.



+ Даа, явно и приятело на Пейов си е задавАлъ ветшните вОпроси!



че големи хора вършат малки работи, а големите работи се вършат от малки
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
хора!!!
-------------

Редактирано от TlNlT на 15.03.08 20:38.



Тема Re: Off: Какво се е променило за стотина години?нови [re: mellisa]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано15.03.08 20:19



Какво, какво??? Какви истини, какви идиоти???



Редактирано от avatarx на 15.03.08 20:20.



Тема Re: Виж какво намерихнови [re: TlNlT]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано15.03.08 20:24



Да не си пил?
Не знам за кой Пейо говориш и какво си е задавал като въпроси, но писмото не е нито от Пейо, нито за Пейо.

The Zantedeschia aethiopicas are in bloom again


Тема Re: Off: Какво се е променило за стотина години?нови [re: avatarx]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано15.03.08 20:28



Казвам, че цитатът, който си дал е една голяма глупост. Поредното оплакване, че видите ли, някакви там лоши хора говорят прекалено сложно, докато нещата са ама едни прости, прости....Обикновено идва, след като някой идиот не е разбрал нещо и бърза да го заклейми, да не се изложи.
Просто ми писна от вечно мрънкащи хорица, пък били те и Димитър Талев, за които все някой друг е крив и виновен.

The Zantedeschia aethiopicas are in bloom again


Тема Re: Off: Какво се е променило за стотина години? [re: mellisa]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано15.03.08 20:35



Цитирам за нечетящите внимателно: да видим, че не враговете ни са толкова страшни, колкото сме страшни сами за себе си.

Никакви 'лоши хора' и никакви 'мрънкащи хорица'. Естествено всеки има право на свой прочит на Димитър Талев.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.