Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:55 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Погребалните обичаи на траките?нови  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано09.03.08 20:00



Я да ме осветли веднага някой (за предпочитане да не е от автохтонците) защо онази прочута намерена от Шлиман маска е популярна като "маската на Агамемнон". Че тя подозрително прилича на нашите тракийски маски.
И не е ли по-логично да е "маската на Хектор", да речем.
Щом един тракийски цар се е вдигнал да помага на троянци, те са си рода, значи.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Погребалните обичаи на траките?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано09.03.08 20:07



Защото е намерена в Микена. Ако беше в Троя, щеше да е на Приам. Ако беше открита от Китов или Овчаров, независимо от мястото, щеше да е на цар Резос.

Аз по се чудя, защо накитите намерени в Троя са на Елена, а не на Хекуба или Касандра. Елена си е заминала и едва ли го е направила оставяйки накитите си. пък Хекуба, завалийката, се оказала пленница и дори да си е скрила накитите, не е могла после да си ги вземе.

_________________________________




Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: deLake]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано09.03.08 20:12



Добре де, какво прави тая маска в Микена?
Микена нали била гръцки град?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано09.03.08 20:16



може Агамемнон да я е свил от някоя троянска гробница и да си я е сложил.


Иначе златните маски не са чак толкова строго тракийски патент.


___________________________




Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано09.03.08 20:17



Странни въпроси! Маската на Агамемнон е намерена век и нещо преди нашите тракийски маски, а и е с 7-8 века по-стара. Няма как тя да прилича на тях. Нито хронологически спрямо намирането, нито спрямо създаването. Да не говорим, че упорито се говори, че Маската на Агамемнон е фалшификат. Което ще означава до голяма степен, че и тракийските маски са. Всъщност, аз познавам човек, който твърди, че познава златаря, направил тракийските маски за Китов, така че и тази идея е вече в циркулация


Маската на Агамемнон е намерена в Микена, градът на Агамемнон, водачът на ахейците пред Троя. Казват, че когато я намерил била толкова красива, че Шлиман си въобразил, че гледа самото лице на Агамемнон. В петте гробници, които разкопава, има 2 жени и 3 мъже. Всеки един от тях е с такава маска. Няма логика, която да свързва тези маски с Хектор. Той никога не е бил в Микена, ако въобще е съществувал
Впрочем, навикът му да кръщава предметите с имена се вижда и с "чашата на Нестор", която също е намерена в гробовете и която е наречена така само защото му напомняла чашата, описана в Илиада, използвана от стария цар Нестор.

Това, че един цар се е вдигнал да помага на друг не се дължи и рядко се дължи само на матримониални връзки, а на политически и икономически такива. Ако войната е била за контрола на проливите, които водят към Понт Ексина, нормално е Троя е да е имала добре изградени търговски връзки с тградиции в Балканите и Тракия.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: deLake]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано09.03.08 20:19



Я разкажи за другите златомаскени народи нещо.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: deLake]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано09.03.08 20:20



Защото именно накитите на Елена са легенда. Аз не съм чувала за накити на Андромаха или Хекуба (което не означава, че са нямали). Но Шлиман си е падал по легенсдарните неща, Троя е най-яркият пример за това



Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: инцидeнтeн]  
Автор TlNlT (пристрастен)
Публикувано09.03.08 20:21



+ Той и ТРАКИЙСКИО ТСАРЪ РЕЗОСЪ е воювалъ на страната на ТРОЙАНтсите! Може да е негова!?






Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано09.03.08 20:24



Да бе, точно затова питам.
Чета тука една книжка (книжле по-точно) и вътре упорито пише как са фалшифицират тея работи.
На този период не му отбирам твърде, затова я по-добре кажи къде Шлиман е копал първо - В Троя или в Микена, щото тука получавам писма, които ме убеждават, че маската била намерена в Троя, обаче тъй като тоя гърците по-ги харесвал...



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Погребалните обичаи на траките? [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa (ентусиаст)
Публикувано09.03.08 20:30



Метлата те е нападнал? Или Вълка?


В Троя е копал и едва след като го подканват да си тръгне започва разкопките в Микена, на Гръцка земя.
Ако маската е била намерена в Троя, защо да не я покаже и да си признае, както е направил със съкровището? То е достатъчно ценно и известно за да си заслужава не по-малко, ако Шлиман е искал толкова да изкара всичко ценно гръцко.
И второ как е успял да изнесе всичко без да се разбере, след като едно малко съкровище му създава такива поблеми?

За фалшифицирането може да се получи категоричен и конкретен отговор, ако гръцкото правителство разреши златото от маските да бъде изследвано. За съжаление, позволение и изследвания и до днес няма. Но Шлиман, който е доказан крадец, дали може да бъде фалшификатор и лъжец?

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.